Skocz do zawartości

Wenus i Merkury 2015


MarcinSn

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie rok po zakupie mogłem wreszcie wypróbować swój filtr do Wenus: Omega Optical 350BP35 (środek 350 nm, szerokość 35 nm, blokada w dół z podczerwienią włącznie; cena „wyprzedażowa” – $30, niestety to był ostatni egzemplarz). Jestem bardzo zadowolony z efektu, już na podglądzie widoczne wyraźnie ciemne i jasne obszary, tylko że... straszliwie ciemno! Musiałem zmniejszyć FPS, ekspozycję podbić do 80 ms, wzmocnienie na max i ledwo miałem 1/3 histogramu. Surowe klatki szumiły jak diabli (a szkoda, bo Wenus ma teraz 15", więc liczyłem na detal jak na zeszłorocznym Marsie). Ciekawym, na ile przyczyną jest mała światłosiła + nieczułość Chameleona + wąskość filtra, a na ile sam gruby menisk Maka. Muszę to powtórzyć z czymś czysto lustrzan

 

 

Fajny filtr i detal , niestety wszystkie filtry do Wenus są bardzo ciemne , nawet w większych aperturach.

 

Testowałem to wielokrotnie , najlepsze rezultaty to og. gł lub Barlow2x max. oczywiście zależy jeszcze od kamerki ja tu piszę o Lumenerze b/w.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sferochromatyzm i aberracja sferyczna sprawiają że SCT odda detal chmur "grubo", gdy teleskopy pozbawione tych wad - "cienko".

 

 

Nie gniewaj się Piotrze , doceniam twój wkład w polską astronomię , ale żeby ci udowodnić iż nie masz racji zamieszczam pierwsze podejście z WinJuposem do mojego starego materiału z SCT8" , detal wyraźnie cieniutki , pojawił się jakiś artefakt ale mam nadzieję pozbyć się go w kolejnych próbach , chodzi m i tu w tej chwili o detal.

 

To tylko 8" , ale to nie jest zwykły teleskop to amerykański wyrób z polskimi baflami podnoszącymi kontrast :thmbup: , trafiłem w dobre warunki z idealną ostrością i kolimacjżą , choć pora słaba na kontrast bo w ciągu dnia , lepiej mogło by być wieczorem lub rano w zależności po której stronie mamy Wenus.

 

2012-03-17-13:52 , 4x 10 000 avi

2012-03-17-1352_0.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie gniewaj się Piotrze , doceniam twój wkład w polską astronomię , ale żeby ci udowodnić iż nie masz racji zamieszczam pierwsze podejście z WinJuposem do mojego starego materiału z SCT8" , detal wyraźnie cieniutki , pojawił się jakiś artefakt ale mam nadzieję pozbyć się go w kolejnych próbach , chodzi m i tu w tej chwili o detal.

 

To tylko 8" , ale to nie jest zwykły teleskop to amerykański wyrób z polskimi baflami podnoszącymi kontrast :thmbup: , trafiłem w dobre warunki z idealną ostrością i kolimacjżą , choć pora słaba na kontrast bo w ciągu dnia , lepiej mogło by być wieczorem lub rano w zależności po której stronie mamy Wenus.

 

2012-03-17-13:52 , 4x 10 000 avi

 

 

Z tego co wiem masz wyjątkowy egzemplarz SCT i mało jest tak udanych SCTków na świecie. Być może Twój jest wyjątkiem potwierdzającym regułę? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi, co robię źle? To moje kolejne podejście do Wenus. Za każdym razem wychodzi taki bohomaz:

 

MVI_4766_pipp.png

 

To zestackowana fotka z wczoraj, nagrywałem parę minut przed 22. Metoda projekcji afokalnej, MAK 127, okular Ortho 10 mm. Jakiś czas temu próbowałem z okularem 15 mm GSO SV i efekt był podobny.

 

Kolimacja wydaje się być w porządku (na tyle, na ile moja skromna wiedza pozwoliła mi ustalić).

Dając maksymalny zoom w aparacie - optyczny + cyfrowy, ustawiam ostrość, następnie "odjeżdżam" z zoomem i zostawiam tylko optyczny. Tę samą metodę stosuję nagrywając Jowisza i Saturna. I nawet coś tam wychodzi. A tu kiszka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Z tego co wiem masz wyjątkowy egzemplarz SCT i mało jest tak udanych SCTków na świecie. Być może Twój jest wyjątkiem potwierdzającym regułę? ;)

 

No nie chciał bym się chwalić ale coś w tym jest , dla przykładu podam fotke z mojego nowego teleskopu wykonaną przez Franz-a i moją z ósemki , podaję w linku żeby nie zmieniać wątku o Wenus .

 

http://images70.fotosik.pl/791/a6cbbd6dd6a49ca2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to jest po prostu prześwietlone i głównie tu leży problem.

 

Pozdrawiam,

 

Próbowałem przyciemnić czymś takim: Filtr księżycowy GSO ND 0,6 1,25" jasnoszary, ale to pewnie za mało.

Czy polaryzacyjny wystarczy? Rozumiem, że trzeba byłoby kupić dwa takie szkiełka: Filtr polaryzacyjny 1,25 cala #3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie tędy droga.
Robiłeś zdjęcia aparatem/kręciłeś film?
Obstawiam, że Wenus wypełnia na tyle mało pola widzenia, że aparat dobiera takie parametry ekspozycji, że Wenus będzie prześwietlona. Filtr raczej nie pomoże, bo z nim aparat po prostu wydłuży ekspozycję i będzie to samo.
Raczej musisz włączyć manuala i ręcznie nastawić parametry, przy krótych Wenus będzie miała odpowiednią jasność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie tędy droga.

Robiłeś zdjęcia aparatem/kręciłeś film?

Obstawiam, że Wenus wypełnia na tyle mało pola widzenia, że aparat dobiera takie parametry ekspozycji, że Wenus będzie prześwietlona. Filtr raczej nie pomoże, bo z nim aparat po prostu wydłuży ekspozycję i będzie to samo.

Raczej musisz włączyć manuala i ręcznie nastawić parametry, przy krótych Wenus będzie miała odpowiednią jasność.

 

Oczywiście kręciłem film. Jedna klatka z filmu wygląda następująco, więc pewnie masz rację:

 

wen_1kl0.jpeg

A jeśli aparat nie ma trybu manualnego, to przestaw tryb pomiaru światła na "punkt": wtedy być może po wycelowaniu krzyżykiem dokładnie w Wenus nie będzie prześwietlona.

 

Tryb manualny ma tylko do zdjęć niestety. Film leci na automacie prawdopodobnie. Nie jestem do końca pewny, aczkolwiek nie zauważyłem żadnych różnic przy kręceniu filmów, gdy zmieniałem ustawienia w aparacie. Ale czego w sumie oczekiwać od takiego malucha.

127.jpg

 

Cóż, popróbuję jeszcze. Może na ustawieniach manualnych zrobię ze 20-40 zdjęć tą metodą ze zmianą pomiaru światła na "punkt" i zestackuję. Pomiar światła akurat jest dostępny w ustawieniach. W każdym razie dziękuję bardzo za odpowiedzi i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny Merkury!!!!! Ta obwódka to niestety wina seeingu i wyostrzenia. Zjawisko to występuje prawie na każdej planecie ale na Wenus i Merkurym najbardziej. Tutaj dochodzenie z dokładnym opisem i związkami przyczynowo-skutkowymi: http://www.skyinspector.co.uk/Mars-Edge-Artefact%282449277%29.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza Wenus z nowego setupu planetarnego.

5000 kl.avi. Celestron SCT C8, ASI 120 MC na Takahashi EM-10. Barlow WO 2 x, ogniskowa wynikowa 4000 mm.

 

Wenus 29_04_2015.jpg

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.