Skocz do zawartości

Debayeryzacja Canona


Iluvatar

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu zabieram się za debayeryzację Canona 350D i w końcu wykonałem pierwszy krok. Po kupieniu matrycy na Alle i sprawdzeniu, że działa, wyciągnąłem filtr sprzed samej matrycy i zalałem druciki klejem epoksydowym. Niestety w sklepie był tylko szybkosieciujący, więc musiałem się spieszyć, ale udało się to zrobić na dwa razy. Teraz tylko czekać, aż klej dobrze zwiąże i przygotować się mentalnie do skrobania.

Na razie jeszcze się zastanawiam, czy robić to drewienkiem od ołówka, wyżarzoną miedzią, czy dremelem z tarczą polerską filcową i izopropanolem.

 

Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia w tej dziedzinie, to niech śmiało opisuje je tutaj, może uda się zebrać trochę porad dla kolejnych odważnych.

2015-02-11 13.02.43.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj opisalem jak to u mnie wyglądało.

Nie polecam skrobania ołówkiem. Pierwsza warstwa , czili mikrosoczewki zejdą ci łatwo.

Natomiast filtr RGB łatwo nie schodzi. Jak za mocno będziesz drapal to porysujesz matrycę.

Zalecam cierpliwie polerować .

 

http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=105&t=5086

Edytowane przez Nowok76
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam duże wątpliwości, czy to ma jakikolwiek sens. Matryca po takiej operacji jest bardzo zniszczona/porysowana i nie wiem, czy da radę to usunąć jakiś flat. W każdym razie porysowane były wszystkie matryce, których opisy debayeryzacji czytałem. Do tego pozbywasz się warstwy mikrosoczewek. Zyskujesz czułość na barku maski bayera, ale tracisz na soczewkach i w efekcie jest niewielka poprawa. A musisz zbierać materiał przez 4 filtry, wiec ostatecznie wychodzi na minus. Jedyna zaleta, jaką widzę to możliwość stosowania filtrów wąskopasmowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam duże wątpliwości, czy to ma jakikolwiek sens. Matryca po takiej operacji jest bardzo zniszczona/porysowana i nie wiem, czy da radę to usunąć jakiś flat. W każdym razie porysowane były wszystkie matryce, których opisy debayeryzacji czytałem. Do tego pozbywasz się warstwy mikrosoczewek. Zyskujesz czułość na barku maski bayera, ale tracisz na soczewkach i w efekcie jest niewielka poprawa. A musisz zbierać materiał przez 4 filtry, wiec ostatecznie wychodzi na minus. Jedyna zaleta, jaką widzę to możliwość stosowania filtrów wąskopasmowych.

Widocznie nie czytałeś wszystkich opisów tej operacji.

Ja w pewnym stopniu zniszczyłem matryce dlatego że wybrałem złą metodę .

Da się to zrobić bez porysowania matrycy.

 

Debayeryzację robi się dla zdjęć w Halfa i luminancji.

Czy według Ciebie jest sens kupować kamery mono ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa. W pewnym momencie "kapnęła" mi malutka nitka tego kleju na matrycę, więc wziąłem chusteczkę higieniczną, że ją usunąć. Żeby nie było, przejechałem delikatnie rogiem. Ciemny ślad widać po prawej stronie i prawdopodobnie nie ma tam warstwy soczewek (chwilowo nie jestem w stanie tego sprawdzić). Nie mam możliwości testowania na innej matrycy, ale może jeden ze składników kleju jest w stanie zmiękczyć soczewki, żeby zeszły gładko. Może pod wieczór założę matrycę, żeby sprawdzić, jak wygląda tamto miejsce na zdjęciu i czy faktycznie jest to jakaś metoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Debayeryzację robi się dla zdjęć w Halfa i luminancji.

Czy według Ciebie jest sens kupować kamery mono ??

Jest sens, bo sam taką kupiłem :) Różnica jest taka, że kamera ma mikrosoczewki, które znacząco podnoszą sprawność. A w Canonie mikrosoczewki tracisz i musisz naświetlać klatki dłużej. To tylko moje spekulacje, jakby co :)

Z ciekawości, masz link do takiej nieporysowanej matrycy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MateuszW, ale matryce rozmiarów APS-C są raczej dosyć drogie, a za matrycę do 350D zapłaciłem 25 zł z przesyłką. Aż żal byłoby nie spróbować.

BTW. wyczytałem, że warto spróbować preparatu do polerowania samochodów i że lepiej odpuścić sobie wyżarzaną miedź i postawić na coś drewnianego.

 

I przy okazji, czyjś flacik 8" f/6 Newtona i 450D z https://dl.dropboxusercontent.com/u/21387397/slike/450d_flat_newton.jpg

Mnie by taki efekt więcej, niż zadowolił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam duże wątpliwości, czy to ma jakikolwiek sens. Matryca po takiej operacji jest bardzo zniszczona/porysowana i nie wiem, czy da radę to usunąć jakiś flat. W każdym razie porysowane były wszystkie matryce, których opisy debayeryzacji czytałem. Do tego pozbywasz się warstwy mikrosoczewek. Zyskujesz czułość na barku maski bayera, ale tracisz na soczewkach i w efekcie jest niewielka poprawa. A musisz zbierać materiał przez 4 filtry, wiec ostatecznie wychodzi na minus. Jedyna zaleta, jaką widzę to możliwość stosowania filtrów wąskopasmowych.

Widocznie nie czytałeś wszystkich opisów tej operacji.

Ja w pewnym stopniu zniszczyłem matryce dlatego że wybrałem złą metodę .

Da się to zrobić bez porysowania matrycy.

 

Debayeryzację robi się dla zdjęć w Halfa i luminancji.

Czy według Ciebie jest sens kupować kamery mono ??

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba ja użyłem paska wyrzażonej miedzi o grubości 1mm i szerokości 5mm. Ważne jest przgotowanie końcówka którą będziemy skrobać musi być przecyzyjnie wykonana i oszlifowana papieram 1000 a sam konieć uformować jak płaski śrubokręt co da nam dwie krawdzie do skrobania i bardzo ważne skrobanie należy wykonywać na mokro czyli matryca musi być cały czas zalana izopropanolem lub rozpuszczalnikiem nitro RC-01. Ja tak przerobiłem matrycę SONY ICX 098 i matrycę Canon40D.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seba, a możesz pokazać jakieś flaty z przerobionych przez ciebie matryc? Zależy mi jednak bardzo na jakości, najlepiej coś takiego, jak w linku 2 posty nad twoim. Obawiam się, że miedzią mogę wydrapać też elektronikę.

Prawdopodobnie jako pierwsze i tak zrobię test krążkiem filcowego na dremelu. Zobaczymy, czy cokolwiek się ruszy. Kusi mnie właśnie filc + delikatna pasta polerska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie jako pierwsze i tak zrobię test krążkiem filcowego na dremelu. Zobaczymy, czy cokolwiek się ruszy. Kusi mnie właśnie filc + delikatna pasta polerska.

 

Ja drapałem też ICX098bq wykałaczką z efektem pozytywnym (za trzecim razem). z tego co kojarzę pod mikrosoczewkami i filtrem barwnym jest już właściwa płytka krzemu i dremelkiem bym się trochę bał... Po wykałaczce zostało mi kilka hotpixeli - pewnie uszkodziłem strukturę, Dodatkowo należy zwrócić uwagę na krótsze krawędzie sensora - przy samym brzegu (icx098) poza aktywnym obszarem sensora idą ścieżki elektroniki, które są trochę "mniej trwałe" od filtra barwnego.

Docelowo wymieniłem sensor w webcamie na czarno-biały.

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sens, bo sam taką kupiłem :) Różnica jest taka, że kamera ma mikrosoczewki, które znacząco podnoszą sprawność. A w Canonie mikrosoczewki tracisz i musisz naświetlać klatki dłużej. To tylko moje spekulacje, jakby co :)

Z ciekawości, masz link do takiej nieporysowanej matrycy?

 

Przez mikrosoczewki robią się mikrospajki :mr.green:. Jak bym miał wybór wole bez mikrosoczewek nawet jakbym miał naświetlać 30% dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, łatwo przyszło i łatwo poszło. Aparat przestał się włączać, więc nawet nie mam jak testować matrycy. Nie ma żadnego błędu, po prostu brak reakcji na baterię. Muszę dzisiaj wyciągnąć moduł zasilania, mam nadzieję, że tylko coś się poluzowało albo odlutowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, łatwo przyszło i łatwo poszło. Aparat przestał się włączać, więc nawet nie mam jak testować matrycy. Nie ma żadnego błędu, po prostu brak reakcji na baterię. Muszę dzisiaj wyciągnąć moduł zasilania, mam nadzieję, że tylko coś się poluzowało albo odlutowało.

Miałem to samo już dwa razy z moim 1100D, nie byłem uziemiony :D Po nocy aparat odezwał się ponownie :P wystarczy tylko odczekać i powinno być OK

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to w mojej pierwszej 40D tyle razy grzebałem że na pamięc ją znam ale nie udało mi się jej elekrtostatycznie uszkodzić raz tylko delikatnie ubrudziłem róg flexa pastą termo ze srebram i przy próbie zrobienia zdjęcia lub włączenia Live View apart się zawieszał. Raz też przez nie uwagę naderwałem flexa od wyświetlacza(z powodu jego "chu....go" kształtu) ale podkleiłem go innym elastycznym tworzywem a ścierzki połączyłem cieniutkim drucikiem na długości 10mm.

Dla informacji aparat wciąż działa i jest używany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowok76, jeszcze nie drapałem. Chciałem tylko sprawdzić, czy po podklejeniu nic się nie urwało i jak zadziałał klej na matrycę (wspomniałem wcześniej o tej czarnej plamce).

kudi145, ja przy grzebaniu zawsze się podpinam do kaloryfera, więc uziemiony byłem. Odczekam do wieczora i oby zaskoczył.

Dyoda, pokażesz jakieś zdjęcie? Najlepiej jednolitego tła, żeby było widać uszkodzenia matrycy i niedokładności.

Na płytkach nie widać niczego spalonego, więc zwarcia przy składaniu nie zrobiłem. Mam nadzieję, że nie spaliła się płyta główna jakimś cudem. Po wyciągnięciu leżała w woreczku antystatycznym, ale z moim szczęściem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

I uważajcie przy zalewaniu drucików żywicą , ułatwia to bardzo późniejszą pracę , ale operację zalewania trzeba przeprowadzić

bardzo delikatnie. Tak to skończyło się u mnie

 

DB.JPG

 

 

Matryca była później skrobana i polerowana i jak widać po lewej nie było źle ale zalewanie żywicą uszkodziło przewody

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.