Skocz do zawartości

12 Bieszczadzki Zlot Miłośników Astronomii - zapisy


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

To teraz ja - parę rzeczy organizacyjnych w związku z planowanym Maratonem Messiera.

Po pierwsze, dziś lub jutro na forum pojawi się PDF do ściągnięcia i wydrukowania z listą obiektów do odhaczania. Będę miał na pewno kilkanaście wydruków tabelki ze sobą, niemniej - mam prośbę: kto może, niech wydrukuje we własnym zakresie.

Lista będzie uporządkowana w sugerowanej kolejności podchodzenia do obiektów. Ponadto, przy każdym obiekcie będą podane numery stron z najpopularniejszych atlasów nieba: Pocket Sky Atlas, Star Guide (ten z DO), Uranometria 2000.0 (drugie wydanie), Taki's Star Atlas 8.5mag. Mogę też uwzględnić atlas Marka Substyka, ale proszę, by osoby operujące tym atlasem zaopatrzyły się w dobrą mapkę rejonu gromady Virgo-Coma.

 

Ponadto, żeby się udało, chciałbym przyjąć kilka dodatkowych założeń:

1. osoby, które wezmą udział w zabawie znają niebo przynajmniej w takim stopniu, by nie pytać o to, która to Kasjopeja i gdzie jest ta cała Berenika. Najlepiej, gdyby były to osoby mające na koncie chociaż połowę emek.

2. każda osoba dysponuje swoim atlasem nieba - takim, który umożliwia poprawne zidentyfikowanie obiektów.

3. podczas Maratonu używamy wyłącznie czerwonego światła, najlepiej ustawionego na najsłabszy poziom świecenia. Za mocne świecenie nawet na czerwono będzie bura, za korzystanie ze światła innego niż czerwone - wyniesienie na kopniakach z pola.

5. ze względu na obecność astrofotografów, korzystanie z laserów do ustawiania teleskopów czy do wskazywania rejonu nieba będzie zabronione. W tym miejscu proszę jednak kolegów fotografujących o zgodę na użycie laserów przy Słońcu powyżej 15 stopni pod horyzontem - wtedy raczej nikt już nie fotografuje, a nam ułatwi to łowienie obiektów podczas wieczornego i porannego sprintu (dwa bardzo newralgiczne momenty Maratonów Messiera).

6. służę wszelką pomocą (pomoc w ciężkich przypadkach namierzania, identyfikacja obiektu w przypadku wątpliwości) w trakcie Maratonu, mogę też przygarnąć kilka osób (max. 5) do swojego stanowiska - np. osoby początkujące, które chciałyby zobaczyć jak najwięcej obiektów w jedną noc.

7. last but not least - Adamo załatwia dobrą pogodę i odcina prąd w Dziupli :)

 

Realnie patrząc, sądzę, że możliwy będzie wynik w granicach 90-100 obiektów.

Z pewnością odpadną nam M77 i M74 (koło tej ostatniej znajduje się obecnie Słońce) i niemal na pewno M79 z powodu zabierania się za Maraton o jeden nów za daleko.

Z powodu dodatniego południowego horyzontu w Stężnicy obawiam się też o M6, M7, M54, M55, M62, M69 i M70. Reszta powinna być do wyłapania. Wynik powyżej 90 obiektów będzie prawdziwym powodem do dumy, a dobicie do setki - rewelacją! Rezultat wyższy niż 100 obiektów będę traktował w kategoriach cudu (choć te ponoć się zdarzają) ;).

 

I na sam koniec chciałbym spytać - ile osób byłoby chętnych do wzięcia udziału w Maratonie Messiera?

Edytowane przez panasmaras
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kto chce 100 Messierów, wychodzi na górkę ;)

 

Dokładnie , tak było sprzed domków. Na górce zyskujemy 4-6 stopni. :)

 

http://astropolis.pl/topic/40889-bieszczadzki-zlot-mionikw-astronomii-stnica-2013-zdjcia-relacje/page-15?do=findComment&comment=494628

 

post-482-0-31611300-1369946705.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro Adamo już zapowiedział, że w tym roku będzie astrokonkurs dla żbików :flower: Adepcik to namawiam, by astro-rodzice zadbali o przygotowanie psychiczne dzieci - aby WSZYSTKIE zlotowe dzieci wzięły udział w konkursie.

 

Konkurs jest dla dzieci do ok. 11 r.ż. Jeśli dziecko zna najbliższą gwiazdę Zmiemi (prócz Słońca) i wie co to M31 to znaczy, że jest już "za stare" ;).

Nagrody sponsoruję, tj. Seria z Wszą sponsoruje i będą to: książeczki-kolorowanki, kredki, gumy do żucia - każdy coś dostanie. :)

Forma pytań - test wyboru, więc dzieci słabo piszące też się załapią, wystarczy, że będą potrafiły przeczytać krótką historyjkę i pytania.

Temat Adepcia: "Wesz w kosmosie" :P i mogę zdradzić, że pytania będę o Słońce, Księżyc i najłatwiejsze o US. Pierwsze pytanie z 1 punkt to jak masz na imię i ile masz lat. Więc na luzie.

Howk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla chętny na saunę z jacuzzi.

Koszt 15zł/h

Są 3 sauny w których odpowiednio mieści się 4,6 i 8 osób

Jacuzzi ma oczywiście grzaną wodę.

Aby skorzystać z tej opcji musi być kilka osób oraz należy to zgłosić kilka godzin wcześniej gdyż muszą to rozgrzać.

Sauny rozgrzewane są drewnem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla chętny na saunę z jacuzzi.

Koszt 15zł/h

Są 3 sauny w których odpowiednio mieści się 4,6 i 8 osób

Jacuzzi ma oczywiście grzaną wodę.

Aby skorzystać z tej opcji musi być kilka osób oraz należy to zgłosić kilka godzin wcześniej gdyż muszą to rozgrzać.

Sauny rozgrzewane są drewnem.

 

 

bajka :)

jeden chętny już jest :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Chłopaki, przed godziną wróciłem z maratonu Messiera, który w końcu zrobiłem na dwóch miejscówkach w okolicy Jędrzejowa i Kielc i padam na pysk. Wynik - 100 eMek :yahoo:

Umknęła mi M33, poległem też na M7, M30, M55, M70, M73 i M75. Prawdziwy hardkor zgotowały mi M6, M69, M54, M72 i M83.

 

Życzę Wam dobrej pogody, byście też dociągnęli do "setki". Da się!

 

PS. Marek, dzięki raz jeszcze za świetne zestawienie, które wespół z "Pocketem" wystarczyło mi za całą buchalterię.

Edytowane przez Paweł Trybus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.