Skocz do zawartości

SŁUPSK


Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów.


Miło mi zakomunikować,iż w Słupsku odbędzie się długo już oczekiwany pokaz nieba .


Pokaz odbędzie się jutro tj.26.02.2015.r na dachu "Galeria Słupsk" przy ul.Tuwima, od godz.18 do 21.


Na chwilę obecną będą 3 teleskopy i lornetka to trochę mało w związku z tym zapraszam kolegów z okolic.


ZASILCIE NASZĄ INICJATYWĘ !!!


Media już powiadomione,skorzystajmy panowie z okazji do promowania astronomii.


ZAPRASZAM do aktywnego uczestnictwa




Pozdrawiam Michał.


  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że autor wątku nie będzie miał mi za złe, jeśli wkleję wywiad z lokalnego portalu:

 

 

Pokaz nieba na dachu Galerii Słupsk. Przez teleskopy będą obserwować planety

W czwartek (26 lutego) w godz. 18-21 na dachu Galerii Słupsk odbędzie się pokaz nieba przy użyciu teleskopów i lornetek na statywach. Wstęp jest bezpłatny.​

Rozmowa "Głosu Pomorza" z Michałem Wyką, organizatorem pokazu nieba na dachu Galerii Słupsk

To już trzecia taka impreza, którą pan organizuje

Tak, dwie wcześniejsze organizowałem pod dawnym kinem Milenium. To były małe pokazy, takie spontaniczne wypady. Teraz udało się zorganizować trochę większa imprezę, z czego jestem bardzo zadowolony.

Dla kogo jest przeznaczona?

Dla wszystkich. Na takie pokazy przychodzą zarówno młodsi jak i starsi. Ogólnie ludziom bardzo podobają się takie imprezy.

Dlatego zorganizował pan kolejną. Dlaczego wybrał pan akurat ten termin?

Głównym wyznacznikiem zorganizowania takiej imprezy jest pogoda i to czy obiekty będą widoczne na niebie. Chodzi o to, żebyśmy mieli co pokazać. Jutro pogoda będzie sprzyjająca. Widoczny będzie Księżyc, Jowisz, Mars. To dobry czas.

Ludzie, którzy przychodzą na takie pokazy, zadają pytania?

Ludzie są bardzo ciekawi i lubią pytać o różne rzeczy. Na ogół pytania dotyczą podstawowych spraw takich jak wielkość Jowisza czy odległość pomiędzy planetami. Pojawiają się także bardziej wnikliwe zapytania.

Sprzętu Wam nie zabraknie?

Nie powinno się tak zdarzyć. Jak organizowałem imprezy pod kinem Milenium nie było takiego problemu. Wtedy mógł przyjść do mnie każdy przechodzień. Teraz, kiedy impreza organizowana jest na dachu Galerii Słupsk, przyjdą tylko zainteresowani.

Jakim sprzętem będziecie dysponować?

Mamy trzy teleskopy i dwie lornetki na statywach. Jeden z moich teleskopów jest najlepszy między Gdańskiem a Szczecinem. Można przez niego sporo zobaczyć.

Dlaczego organizuje pan takie imprezy?

Chcę zainteresować astronomią innych. Można zobaczyć wspaniałe widoki, których normalnie nie jesteśmy w stanie ujrzeć. Zawsze jest to też pewna ciekawostka dla tych, którzy nigdy nie obserwowali Księżyca czy Jowisza.

Jak długo zajmuje się pan astronomią?

Interesuję się nią od 30 lat, ale obserwacje teleskopem prowadzę od 5 lat. Fascynują mnie te piękne widoki, do których chcę wracać.

Co sprawiło, że astronomia pana pochłonęła?

Miałem 15 lat. Pewnej nocy wybrałem się na spacer. Położyłem się an trawie i spojrzałem w niebo. Zakochałem się w tym widoku. Od tego momentu zacząłem interesować się astronomią.

Rozmawiała Dorota Aleksandrowicz

 

Źródło: http://www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20150225/SLUPSK/150229823

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiedziałem,że to będzie w gazecie,to była luźna rozmowa telefoniczna.

 

Z dziennikarzami nigdy nic nie wiadomo, lepiej mieć się na baczności. Później można przeczytać/usłyszeć coś zupełnie innego niż się powiedziało. Coś o tym wiem, niestety.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.