Skocz do zawartości

Jakiego koloru jest ta sukienka?:)


Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie wielu z Was miało już okazję widzieć to zdjęcie.Obiegło już ono dużą część świata. Chciałabym się dowiedzieć w jakie kolory ma ta sukienka według was? :)

Ci którzy znają poprawną odpowiedź, niech na razie jej nie zdradzają.

 

Jak dla mnie bardzo ciekawa sprawa, dlatego chciałam się z wami tym podzielić

 

 

 

 

 

 

 

 

 

z17492906Q,Jaki-kolor-ma-ta-sukienka-.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, droga forumowiczko, to biały i żółty :)

Pozdrawiam

p.s.

Kiedyś była tu na forum fotografia z Twoją sukienką, w kolorze, którego nazwy nie jestem pewny:

 

http://astropolis.pl/topic/42080-zlot-w-bieszczadach-relacja/page-5?do=findComment&comment=505268

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że własna produkcja. Bez PS to ja z pokoju nie wychodzę ;) ale zastosowałem go dla uwypuklenia oczywistej oczywistości ;)

 

Oczywistośc może dla Ciebie. Jednak wielu ludzi postrzega tą sukienkę, na tym zdjęciu, jako biało złotą. W Hiszpanii zrobiono ankietę z której wynikało, że 3800 ludzi widziało tą sukienkę jako biało-złotą, a około 4500, jako niebiesko-czarną. Dość sporo ludzi się myli, biorąc pod uwagę, że ona jest ewidentnie NIEBIESKO-CZARNA :)

 

Czytałam również, że postrzeganie tego zdjęcia zależy od funkcjonowania czopków, a osoby które widzą ją jako biało złotą, słabiej widzą przy słabym świetle (tłumaczenie z hiszpańskiego) .

 

Przypuszczam, że chodzi o widzenie kolorów, czyli że prędzej aktywują się pręciki i że wszystko robi się szybciej czarno białe.

 

Ma ktoś inną teorię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zadałbym sobie inne pytanie wynikające z tego "faktu" poruszonym w tym wątku.. Na ile to co postrzegamy i później w mózgu sobie interpretujemy jest prawdziwe a na ile subiektywną analizą naszego organizmu. Jeżeli jakaś grupa ludzi widzi kolor złoty a inna grupa niebieski to gdzie leży prawda? Po środku czy tam gdzie jest większa grupa ludzi, która widzi kolor niebieski, itp. I tu nie tylko o kolory chodzi ale o wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agatek - litości :) Przecież w necie chodzą po prostu dwa zdjęcia (różne). Nie wierzę, że to się dzieje...

 

Adam, może są różnie zdjęcia. Teraz wszyscy je podciągają w różne strony. Siedziałam z tym właśnie zdjęciem z innymi osobami, i jedni twierdzili, że jest niebieska, a inni biała. Sam to sprawdź jeśli nie wierzysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale, że mój ciemnożółty / brudnozłoty / niechby_jasnobrązowy kolor okazał się czarny bo mam już (jak rozumiem co czytam) kiepskie oczy to nie wiem ...

Inaczej tego nie widzę i zdania nie zmieniam :P

 

 

Jest jasne, że wszyscy widzieliśmy tam ten jasnoniebieski ale braliśmy pod uwagę przypuszczalne okoliczności powstania tej fotografii dlatego o biel/niebieski się nie spieram - bo to była nadinterpretacja może.

 

 

Pozdrawiam

"zawsze niech będzie słońce ...

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to typowy problem postrzegania kolorów czy balansu bieli jak my to nazywamy:

Grey_square_optical_illusion.PNG

Obie pola A i B mają ten sam kolor, kto nie wierzy niech sobie przyszłoni rękoma część obrazka.

Więcej tutuaj: http://en.wikipedia.org/wiki/Checker_shadow_illusion

 

Przy sukieńce mózg raz wybiera inne odniesienia do kolorów, drugi raz jeszcze inne powodując zamieszanie. Jak ktoś jest chętny to mogę wytłumaczyć szerzej fenome bo w tym siedziałem na studiach trochę.

 

Dla leniwych rozwiązanie:

Illusion_5_edited.jpg

Edytowane przez Kurak
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój chłopak widział na początku biało złotą. Później oglądaliśmy wiele inny zdjęć i teraz widzi niebieską :) Byście widzieli jego minę, jak patrzył kolejny raz na to samo zdjęcie i tak jakby zobaczył zupełnie coś innego.

 

Kurak, po to założyłam ten temat, żeby się czegoś ciekawego dowiedzieć:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. ostatnio ciągle "paliły mi się żarówki" i kupiłem mocną białą taka jakby skręcony neon (i mam niedaleko nad głową bez osłony) - może to to :o

Ale i tak mam nadzieję, że sporo osób nie widzi - podobnie jak i ja - tego rzekomo czarnego :-/

Pozdrawiam

p.s.

Swoją drogą widziałem fajny dowcip - dwa zdjęcia. Co czyni trening na siłowni (i solarium) z brzuchem i kolorem człowieka .... uuuuu mocne ;)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jednak wielu ludzi postrzega tą sukienkę, na tym zdjęciu, jako biało złotą. W Hiszpanii zrobiono ankietę z której wynikało, że 3800 ludzi widziało tą sukienkę jako biało-złotą, a około 4500, jako niebiesko-czarną.

 

Jakbym się nie naginał, wysilał, zmieniał oświetlenie to i tak jest niebiesko czarna... :huh:

Od teraz każdy wrzucający zdjęcie w dziale "Astrofotografia" zobowiązany jest do szczegółowego opisu kolorystyki zdjęcia, żeby nie było wątpliwości :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jakbym się nie naginał, wysilał, zmieniał oświetlenie to i tak jest niebiesko czarna... :huh:

Od teraz każdy wrzucający zdjęcie w dziale "Astrofotografia" zobowiązany jest do szczegółowego opisu kolorystyki zdjęcia, żeby nie było wątpliwości :D

Na tym zdjęciu szuu też widzisz niebiesko czarną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wierzę :)

 

a ja odwrotnie! Widzę na zdjęciu Szuu to samo co przedtem - białą sukienkę (w cieniu) i dlatego zabarwioną błękitem nieba.

I ciemnożółte/złote naszywki-pasy.

 

Ikonka "Like (ręka obok "Lubię") co mamy tu wszędzie jest dla mnie (subiektywnie) ciemniejsza (bardziej brązowa) niż te naszywki na sukience.

 

Paradoksalnie jest to, że bluza Szuu, w której jest na swoim awatarze jest chyba dla nas wszystkich niebieska, mimo że identyczna z tą białą sukienką.

Hmm ...

Chyba Szuu już dawno nie jest nastolatkiem skoro jednak dostrzegł ten złoty kolor ;)

To znaczy, że jego awatar może ulec zmianie i ten post będzie nieczytelny ale "utrwalam" go.

 

Pozdrawiam

EDIT

Iniesko .... ja mam szok w drugą stronę - cały czas - nie wyobrażam sobie jak to może być widziane jako czarne - pewnie te moje oczy już nie tego ;)

szuu.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.