Skocz do zawartości

Jakiego koloru jest ta sukienka?:)


Rekomendowane odpowiedzi

W tym momencie temat zasługuje na 5 gwiazdek bo pomyślcie sobie jak różnie z racji swoich cech, i na różnych monitorach zresztą, ludzie widzą astro-fotki :o

Ten znakomity temat może warto przenieść do innego działu (edukacja lub teorie - prawie artykuł!)

Pozdrawiam

p.s.

I jeszcze coś powiem.

Jak Agatek zadał to pytanie to chciałem być grzeczny i odpowiedziałem ale wydawało mi się banalne i retoryczne.

Myślałem, że chodzi tylko o dylemat:

 

Biały czy jasnoniebieski

oraz

Ciemnożółty czy złoty

 

To potem z krzesła spadłem :D

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe zagadnienie. Szkoda że nie podali widzenia "kolorystyki" w zależności od płci. Bo jak wiadomo kobiety lepiej rozróżniają kolory, ale wynika z tego że widzą je "bezpośrednio", za to faceci widzą w kontekście sytuacji (w tym przypadku wpływ koloru nieba na biały kolor sukienki). Może to być również kwestią pracy z kolorem i świadomości jego wpływu "scene" (fotograf, projektant wnętrz, scenograf itp).

 

I troszkę współczuje "niebiesko-czarnym" bo postrzeganiem przypominają małe dzieci, które po przelaniu wody ze spodka do wąskiej rurki twierdzą, że jest jej więcej w rurce (bo dłuższa / wyższa) ;)

 

PS. Wciąż nie mogę uwierzyć że ktoś to widzi na "niebiesko-czarno". Czy czasem nie oglądacie tego na monitorze z matrycą TN bądź smartfonie? Bo tanie wyświetlacze lubią mieć chłodną kolorystykę i mocno obcięte czernie, co by sprzyjało takiemu postrzeganiu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym zdjęciu szuu też widzisz niebiesko czarną?

 

Niebiesko-złotą ;) Biel forum tutaj chyba odgrywa znaczącą rolę ;)

 

Paradoksalnie jest to, że bluza Szuu, w której jest na swoim awatarze jest chyba dla nas wszystkich niebieska, mimo że identyczna z tą białą sukienką.

Hmm ...

 

Nie jest identyczna :P

 

cbfc844ecaf68462.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D :D :D

 

Szuu na prezydenta!

 

 

Agatko, Danielu , róbcie z tego artykuł albo coś w tym stylu

 

Pozdrawiam

p.s.

Sorry Jakbym wiedział ze złamię stronę to bym nie dał tego postu.

 

EDIT

No tak, z trudem ale łapię teń czerń co widze poniżej (color-art Szuu),

ale trochę za żółta mimo wszystko ta "czerń" :P

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam szok w drugą stronę - cały czas - nie wyobrażam sobie jak to może być widziane jako czarne - pewnie te moje oczy już nie tego ;)

 

cóż, pytanie czy w ogóle istnieje prawdziwa czarń, bo to co na codzień widzimy to najwyżej ciemny szary i tylko go sobie porównujemy z innymi szarymi, tutaj dodatkowo zdjęcie jest bardzo prześwietlone więc ten "czarny" wyświetlany na monitorze jest obiektywnie bardzo daleki od czerni

 

ale jednak otoczenie może dużo zmienić.

czy na poniższym połączeniu dasz się przekonać że te paski mogą być ewentualnie czarne?

 

ciągle to samo zdjęcie!

kolor2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

I troszkę współczuje "niebiesko-czarnym" bo postrzeganiem przypominają małe dzieci, które po przelaniu wody ze spodka do wąskiej rurki twierdzą, że jest jej więcej w rurce (bo dłuższa / wyższa) ;)

 

PS. Wciąż nie mogę uwierzyć że ktoś to widzi na "niebiesko-czarno". Czy czasem nie oglądacie tego na monitorze z matrycą TN bądź smartfonie? Bo tanie wyświetlacze lubią mieć chłodną kolorystykę i mocno obcięte czernie, co by sprzyjało takiemu postrzeganiu.

 

 

Nie rozumiem tego współczucie, przecież te osoby widzą kolor poprawnie. Widzi się niebieski, bo to jest niebieski.

Nie ma znaczenia na czym się ogląda się zdjęcie. Wysyłałam zdjęcie do dwóch osób. Ja, jak i te dwie osoby pokazywaliśmy to zdjęcie różnym osobom. Matryca ta sama inne postrzeganie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wired.com:

Unknown-660x748.png


 

I troszkę współczuje "niebiesko-czarnym" bo postrzeganiem przypominają małe dzieci, które po przelaniu wody ze spodka do wąskiej rurki twierdzą, że jest jej więcej w rurce (bo dłuższa / wyższa) ;)

PS. Wciąż nie mogę uwierzyć że ktoś to widzi na "niebiesko-czarno".

Ta sukienka w rzeczywistości jest niebiesko-czarna więc się cieszę, że tak ją właśnie postrzegam ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAK, CO GORSZA, ja już, na pierwszym zdjęciu zaczynam widzieć tę sukienkę jako niebieską

ale doceńmy Szuu (jego obrazek nieco przerobiłem - to jest ten sam kolor sukienki i kołnierza)

 

Pozdrawiam

p.s.

 

No to wychodzi na to, że przydałem się jako świnka morska doświadczalna (biało-żółta) :P

szuu2.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ta odpowiedź z NYT w pełni rozwiązuje zagadkę. Zdjęcie zostało tak skadrowane (z przepalonym tłem) żeby bawiąc się balansem bieli można uzyskać zarówno wersje biało-złotą jak i czarno-niebieską. Ja wyszedłem z założenia, że osoba stoi w cieniu (oświetlona tylko przez niebo) a balans bieli jest ustawiony na "słoneczko". Choć przyznaje że lepiej balansują się kolory do wersji c-n niż b-z. Ale to może być też kwestią słabej jakości jpg'a.

 

Rzeczywisty kolor sukienki można sprawdzić tylko na stronie jej producenta, a nie z jakiejś imprezy. Żeby się potem nie okazało że ma jeszcze 5 wariantów kolorystycznych :D

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I troszkę współczuje "niebiesko-czarnym" bo postrzeganiem przypominają małe dzieci, które po przelaniu wody ze spodka do wąskiej rurki twierdzą, że jest jej więcej w rurce (bo dłuższa / wyższa) ;)

 

PS. Wciąż nie mogę uwierzyć że ktoś to widzi na "niebiesko-czarno". Czy czasem nie oglądacie tego na monitorze z matrycą TN bądź smartfonie? Bo tanie wyświetlacze lubią mieć chłodną kolorystykę i mocno obcięte czernie, co by sprzyjało takiemu postrzeganiu.

 

Zupełnie nie rozumiem analogii do małych dzieci, możesz rozwinąć? Szczególnie, że sukienka naprawdę jest niebiesko-czarna, i to Ty dajesz się tutaj oszukiwać :)

 

Ja np. nie potrafię dostrzec biało-złotej wersji, nawet na zdjęciu z ośnieżonym domkiem, choćby nie wiem co. Dla mnie ta sukienka jest niebiesko-czarna, i tyle. Zdjęcie jest wyraźnie prześwietlone, co przesądza dla mnie sprawę.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wczoraj wieczorem (ciemno w pokoju) ta sukienka była dla mnie tylko i wyłącznie biało złota... próbowałam mróżyć oczy, oddalac obraz, przybliżać i może po kilku minutach prania mózgu była niebiesko fioletowa.... dzisiaj rano (pięknie świeciło Słoneczko na złoto w domu) wchodzę, patrzę, a ta piekielna sukienka jest niebiesko czarna :D i za cholere nie chce być biało złota. Mój mózg mnie zadziwia :). Wyjaśnienie powyższe genialne, uwielbiam takie iluzje, kiedy z mózgu robi się wodę :)

 

pozdrawiam

Ori

 

Ps: i jak widać ten problem to nie jest problem sprzętowy (oczy, wzrok), ale problem oprogramowania( mózg) i naszej interpretacji w zależności od przyjętych okoliczności przyrody ;)

Edytowane przez Ori2711
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję pewne uściślenie. Patrzmy (testowo) zawsze tylko na pierwszy post tego wątku klikając link:

 

http://astropolis.pl/topic/48283-jakiego-koloru-jest-ta-sukienka/?do=findComment&comment=568071

 

żeby nasze testy były porównywalne.

 

W nocy o 2-giej tamta sukienka zaczęła mi się widzieć jasnoniebiesko-brązowa ale ...

teraz znowu postrzegam ją jako biało-złotą. :)

 

 

To teraz wyobraźcie sobie jak przypadkowi, potencjalni świadkowie składają zeznania co widzieli w okolicy miejsca zbrodni, jakiego koloru auta, ubranie ;)

 

Pozdrawiam

p.s.

Pewnie co nieco zależy od monitora/ekranu.

Czasem trudno nazwać kolor. Na przykład koszulki tej fantastycznej (jako człowiek, sportowiec bardzo mi zaimponowała) biegaczki - news z dziś!

Walka_w_sporcie.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z powyższym :)

Natomiast trochę figli jest i w tym, że to jednak są DWIE fotografie (ta modelka od tyłu i ta od przodu) ze swoimi "przekłamaniami".

Pozdrawiam

 

 

 

czarana.jpg

modelki.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.