Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Super sprawa życzę czystego nieba i udanego w obserwacje i wypoczynek pobytu,

ja byłem na Fuertaventurze jakiś miesiąc temu widoki bardzo fajne tylko nie ma takiego sporego wzniesienia i pełno piachu w powietrzu :( - na północy wyspy. Na Teneryfie macie obserwacyją bajkę, jak są chmury to możecie podjechać na teren obs. na mt. Teide i w okolice, ponad chmury, drogi są zadbane, ale z tego co widziałem na zdjęciach dość kręte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień drugi - Pojawił się M-A-X...i pogoda

 

Po godzinie 15-tej pojawił się 3 uczestnik naszej wyprawy. Z tubą SCT w bagażu podręcznym, korektorem w drugim podręcznym, montażem w bagażu głównym i Ethosami pochowanymi po kieszeniach :D Udało się zabrać komplet chociaż stewardessy w samolocie miały problem z rozmiarówką SCT 11".

Pogoda zdecydowanie się poprawiła, ale jeszcze nie jest idealna, a Księżyc wschodzi dosyć wcześnie, więc nigdzie się nie ruszamy tylko robimy małą rozgrzewkę z tarasu naszego domku.

 

334646b0d7f43a5a.jpg

 

42c6dcaa66be7ed2.jpg

b38fa4ba1e9d3d3c.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wyjedziemy jeszcze przed zachodem Słońca to będziemy mądrzejsi. Obserwatorium Teide to wysokość ok 2300m.n.p.m. Równiny "cañadas", które otaczają sam szczyt to właśnie ok 2000 metrów. Zamierzamy coś znaleść na krawędzi równin, która jest nieco wyższa i zasłaniałaby kilka stopni od horyzontu gdybyśmy wjechali na same cañadas.

 

250px-Teide_3d_-_version2.gif

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niedzielę lecę na Fuertaventurę. Północna cześć wyspy, parę km na południe od Corralejo. Według mapy sky pollution niebo powinno tam być na poziomie mojej podkarpackiej miejscówki, czyli bardzo dobre.

Będę miał mobilny montaż więc tylko krótkie ogniskowe wchodzą w grę, ale powalczę z szerokimi kadrami, polując na Oriona, Wielkiego Psa i Antaresa. Trzymajcie kciuki, żeby coś wyszło.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niedzielę lecę na Fuertaventurę. Północna cześć wyspy, parę km na południe od Corralejo. Według mapy sky pollution niebo powinno tam być na poziomie mojej podkarpackiej miejscówki, czyli bardzo dobre.

Będę miał mobilny montaż więc tylko krótkie ogniskowe wchodzą w grę, ale powalczę z szerokimi kadrami, polując na Oriona, Wielkiego Psa i Antaresa. Trzymajcie kciuki, żeby coś wyszło.

 

Loki daj znać odnośnie jakości miejscówek. Ja będę w Corralejo w Lipcu i już się szykuje na Drogę Mleczną i inne szerokie letnie kadry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam niebo fajne bylem w Corraleho jakieś 1,5 miesiąca temu, tylko trzeba się oddalić od miasta trochę bo tu świecą hotele całą noc - oświetlenie ogrodowe + drogi. Super jest to że nie ma zachmurzenia bardzo mało deszczu w ciągu roku tu spada.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wreszcie znalazłem chwilę, by dopisać się do wątku. Cieszę się, że podjąłem męska decyzję i się wybrałem na Teneryfę. Widok Oriona w zenicie szokuje, ale na to co można zobaczyć w Centaurze brakuje mi określenia. Widok Omegi Centauri juz przez lornetkę powala. C 11 rozbija gromadę juz kilka stopni nad horyzontem. Rozmiar tego obiektu powoduje, ze traci się orientację jakie to właściwie powiększenie i jaki okular siedzi w kątówce . Nie obyło się bez komplikacji. Oprócz braku przeciwwag, które zastąpilismy baniakiem wypełnionym żwirem, pojawił się problem z kolimacją. Nigdy nie kolimowalem SCT, więc strasznie się męczyłem zanim, jako, tako ustawiłem. Przy f-2 gwiazdki są ładne, ale przy f-10 jeszcze się rozjezdżają. Mimo to radość z pierwszych zdjęć ogromna. Wczoraj dotarliśmy na miejsce obserwacji o 20:30, a dopiero koło 23:00 Teleskop nadawał się do obserwacji. Gdy zamontowałem Canona, Księżyc juz wschodził i wątpiłem czy jest sens robienia zdjęć jednak już pierwsza klatka zniwelowała efekt senności. Wzywalismy na przemian panny lekkich obyczajów. Plan był, by wraz ze wschodem Księżyca zwinąć sprzęt i wrócić. Tymczasem obserwacje trwały do 4:00. Pozdrawiam.

Załączam surowe jednoklatkowce

Sct 11, Celestron CG5 GT

F-10

Canon 600D niemodyfikowany

Omega Centauri - 10 i 15 sek przy ISO 3200 i 1600, jedna klatka

Centaurus A - 15 i 30 sek przy. ISO 3200 i 1600, jedna klatka

IMG_7879~2~2.jpg

IMG_7879~2.jpg

IMG_7940~6.jpg

IMG_7940~5~2.jpg

Edytowane przez M-A-X
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wreszcie niebo było laskawe. Cirrus zniknął. Zmierzch zastał nas na przełęczy na Los Gigantos. Tamtędy prowadzi droga z Santiago del Teide do słynnej Masca. Śmiało mogę ją określić jedną z najpiękniejsząych dróg jakie widziałem, a widziałem już kilka fajnych. Niebo? To nie niebo, to kosmos widziany z orbity. Jeśli ktoś pyta jak wygląda światło zodiakalne, to załączam zdjęcia. Ta jasna to Wenus oczywiście. W Orionie jeszcze meteor się złapał.

IMG_8316~3.jpg

IMG_8321~2.jpg

Edytowane przez M-A-X
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba pieszo nie wchodzili tylko kolejką? To droga na wiele godzin (tam i z powrotem), a jak w międzyczasie załamie się pogoda to ludzie bez dobrej kondycji i butów miewają spore problemy. Dobra pogoda na samym szczycie, umożliwiająca kursowanie kolejki linowej jest "w kratkę" i łatwo można nie trafić - czasem nawet zwracają za już kupione bilety. To mieliście szczęśliwy ten piątek 13-tego :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.