Skocz do zawartości

Zaćmienie Słońca 20.03.2015 - zdjęcia


antwito

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście dodane ..., trochę pozazdrościłem , tych pięknych ptaków przelatujących podczas zaćmienia, kotów , samolotów ... nie zauważyłem takiej fotografii, stąd ten pomysł . Z drugiej strony zastanawiałem się czy można by coś takiego wykonać ?

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście dodane ..., trochę pozazdrościłem , tych pięknych ptaków przelatujących podczas zaćmienia, kotów , samolotów ... nie zauważyłem takiej fotografii, stąd ten pomysł . Z drugiej strony zastanawiałem się czy można by coś takiego wykonać ?

 

No tak, ale poza walorami właściwymi dla fotomontażu udowodniłeś, że Srebrny Glob porusza się po swojej orbicie ustawiony swoją osią obrotu równolegle do kierunku ruchu, bo południową część Słońca zestawiłeś ze wschodnią krawędzią Księżyca. Nie ma tam odpowiedniości formacji brzegowych i profilu zaćmienia. W tym wątku, jeśli zechcesz poszukać, znajdziesz odpowiedź, skąd w rzeczywistości taki profil zaćmienia się wziął i jak nasz satelita był ustawiony względem Słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukując fotek w necie można stwierdzić że niedawne zaćmienie Słońca wywołało wielkie poruszenie i wprost masową mobilizację fotografujących nie tylko w Polsce ale i całej Europie.

Garść, moim zdaniem ciekawszych przykładów.

 

ODJAZD. solareclipse04670976epa2003lead.jpg

. http://www.thestar.com.my/News/World/2015/03/20/Magical-views-from-top-of-the-world-for-solar-eclipse/

 

ODLOT. 1f7b1b4867c35dcce5d06f5f3f9e1e44.jpg

. http://creu.ru/14-luchshih-fotografij-solnechnogo-zatmeniya-22457/

 

CZAD. mid-totality-solar-eclipse-flight-rao-march-2015.jpg

. http://www.space.com/28886-total-solar-eclipse-2015-airplane-view.html

 

i WYKOP. eclipse-iss-20150320.jpg

. http://blogs.elcorreo.com/el-navegante/2015/03/20/thierry-legault-transito-de-la-iss-durante-el-eclipse-parcial/

 

Tylko pogratulować szczęścia i oka.

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaćmienie focone z Hofn (Islandia) o fazie maksymalnej 99.6%.

 

Nikon D810 + Nikkor 4/300 PF + TC2.0x

Arku,

widziałem zdjęcia bez filtra z tej właśnie fazy z Islandii gdzie widać było już delikatną koronę i protuberancje. Udało Ci się dostrzedź / sfotografować coś podobnego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedosytu nie było, bo i tak było niesamowicie. Po pierwsze, szansa na pogodę była tak mała, iż fakt że mieliśmy całkowicie bezchmurne niebo od początku do końca uznaliśmy za cud dostatecznie duży, żeby nie było żadnego niedosytu. Po drugie, i tak było niesamowicie. Zrobił się złoty półmrok, pięknie rozbłysła Wenus. Ponieważ źródło światła było prawie punktowe, wszystkie zafalowania powietrza rzucały cienie. W efekcie cały krajobraz falował. Wrażenia i tak były więc lepsze niż z zaćmienia obrączkowego.

 

Korony nie widzieliśmy - było jednak za jasno. Jadąc 30-40 km na NE od Hofn faza wynosiła tam 99.7% więc może tam widzieli. Baliśmy się ruszyć z Hofn, bo kilka stopni pod Słońcem były chmury i obawialiśmy się, że jak się do nich zbliżymy to zasłonią nam Słońce.

 

Ogólne wrażenia z wyprawy bardzo pozytywne. Wyjeżdżając nastawialiśmy się na trzy cele: zorze, zaćmienie i krajobrazy. Wszystko dopisało idealnie. Zorze i zaćmienie już pokazywałem. Jak chcecie zobaczyć widoczki zapraszam tutaj: http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=27014

 

Swoją drogą nie polecam Islandii w wakacje. Zamiast robić zdjęcia będziecie się przepychać z turystami. Teraz był low season, a i tak było trudno zrobić zdjęcie bez jakiegoś Chińczyka lub Japończyka w kadrze...

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arku, trochę ściemniasz :P

Wyście mieli prawdopodobnie lokalny wysoki sezon, z powodu zaćmienia. Owszem, turystyczne miejscówki na Islandii są latem oblegane, ale bardzo byś się zdziwił, jak to wygląda dalej od Reykjaviku (tzw. Golden Circle) oraz za wyjątkiem tych kilku zaledwie najgłośniejszych, a łatwo dostępnych atrakcji na wybrzeżu, które odwiedziliście (w stylu Jokulsarlon itp.), gdzie walą tłumy w autokarach i nieco mniejsze w autach osobowych. Poza nimi, jak na nasze standardy turystyczne, jest pustka.

Do tego wszystkiego dodaj fakt, że o tej porze roku, w której byliście, dostępne są tylko te właśnie "kultowe" miejsca, bo gdzie indziej nie da się dojechać lub jest to bardzo trudne, nawet mając auto 4x4. Część z tych "must see" jest warta uwagi, wręcz obowiązkowa, niektóre niestety są mocno przereklamowane lub po prostu chała wymyślona na potrzeby przemysłu turystycznego (jak ten nieszczęsny most niby między Ameryką a Europą).

"Prawdziwa" Islandia wygląda nieco inaczej, w każdym razie tłoku tam nie ma... Wreszcie trzeba pamiętać, że tak jak wszędzie indziej, ów ruch w popularnych miejscówkach generują głównie ludzie i grupy, którzy na Islandię wpadają na tydzień, a bywa, że i na mniej. Z punktu widzenia poważniejszej eksploracji wyspy jest to strzał w stopę. Nie zobaczą połowy tego, co Islandia oferuje. Po prostu dotarcie do sporej liczby ciekawych miejsc zajmuje sporo czasu, a niektóre z nich są dostępne tylko latem i to nie na samym początku tegoż (zmienny termin otwarcia dróg 4x4 w interiorze).

Z resztą, sam widziałeś, jak to wygląda poza tymi najbardziej turystycznymi spotami. Inna rzecz, że Islandia robi się coraz bardziej popularna.

Aha, jakby ktoś chciał połączyć efektywne zwiedzanie Islandii np. z zorza polarną, to oprócz wiosennego jest jeszcze termin przełom sierpnia/września. Z pogodą może być różnie, bo zbliża się w tedy okres sztormów, ale generalnie warunki podróżowania są dobre. Przejezdne są lokalne drogi oraz szlaki w interiorze, na wiosnę będące pod śniegiem. No i ludzi już nie wiele. A, jeszcze: północ wyspy ma statystycznie lepszą pogodę niż południe i zachód, choć akurat w czasie zaćmienia ta reguła się nie sprawdzała zdecydowanie (patrzyłem na meteo 20.03) Pozdrawiam

-J. (3x na Islandii i wybierający się tam po raz 4-ty :lol: )

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arku, nie chcę robić off-topu, a temat rzeka, więc w razie czego na priva zapraszam (do wszystkich). W każdym razie pro publico bono napiszę, że ogólnie wyjazd turystyczny na Islandię na krótko i poza sezonem letnim to duży błąd. Z perspektywy Waszego wyjazdu (wybrany fragment wyspy optymalnie do specyficznego celu, b. krótkiego pobytu i pory roku) nie jest to po prostu widoczne, bo nie koliduje z jego założeniami. Tylko tyle.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Podsyłam kilka zdjęć z TSE w Torshavn ( Wyspy Owcze ). Udało mi się zarejestrowaćarrow-10x10.png ostatnie 18 sekund fazy całkowitej ( korona słoneczna, perła Baylle,go ). Potem ponownie nadciągnęły gęste chmury , by po 20 minutach odsłonić fazę częściową. Pozdrawiam.

 

 

 

Nie załamuj mnie. Ja też obserwowałem w Torshavn, ale 1.5 km od wybrzeża i przez grube chmury nie widzialem nawet śladu fazy całkowitej. Farciaż!

 

PS Skąd dokładnie obserwowałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ źródło światła było prawie punktowe, wszystkie zafalowania powietrza rzucały cienie. W efekcie cały krajobraz falował.

 

Arku, czy sfotografowaliście te pasma cieni (shadow bands)? Zjawisko jest znane od dawna, ale wciąż jest bardzo mało jego zdjęć. Widziałem pasma cieni w Turcji na białej ścianie tuż przed i po fazie całkowitej. Nieziemsko to wyglądało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.