Skocz do zawartości

Zaćmienie Słońca 20.03.2015 - filmy


Agent Smith

Rekomendowane odpowiedzi

A i jeszcze filmiki z zaćmienia, (krótkie, na pamiątkę ) robione syntą 8 oraz zwykłym kompaktem :D

Nie jest jak wyżej z całego przejścia tylko z maksimum. Ostrości też brak bo to zwykły kompakt i w hd też nie jest.







Edytowane przez marcin.p1
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja wyrównana imgalt'em - niestety (zgodnie z przwidywaniami autora programu) efekt nie jest w pełni zadowalający.

 

Dyskusja: http://astropolis.pl/topic/44806-narzedzie-do-automatycznego-wyrownywania-klatek-animacji-slonecznych/page-4

 

 

Edytowane przez AgentSmith
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moje pierwsze podejście do fotografowania Słońca celem złożenia w animację.

Od początku do końca zaćmienia złapałem 3000 klatek FITs przez filtr Ha kamerką qhy5 (innej nie mam), o parametrach 1280x1024. Mniej więcej jedna sztuka co 3 sekundy.

Przekonwertowałem na JPG. Następnie zrobiłem "do trzech odlicz" żeby długość filmiku była mniejsza od minuty.

Poniżej efekt. Bez jakiejkolwiek obróbki. Jak się kiedyś dowiem jak wstawić filmik z YT to wstawię tak jak koledzy powyżej, gotowe do odtworzenia.

Linek do dropboxa (3MB):

https://www.dropbox.com/s/noeb13tzmwqaiml/zacmienie_slonca_jozefow_150320_640x24v_mp4.avi?dl=0

 

Sprzęt: ioptron minitower, cff105+TV x0.8, qhy5 (exp 0.005s, gain 10%), filtr Ha 7nm, folia Baader ND5

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filtr Ha 7nm, folia Baader ND5

Niestety filtr Ha + folia Baadera to bardzo złe połączenie, pisałem o tym z resztą w wątku o filtrach. Ha i tak jest za szeroki na wydobycie czegoś więcej, niż sama folia, a do tego obraz w głębokiej czerwieni i podczerwieni w folii jest niestety bardzo kiepski. Dlatego tez stosuje się filtry w okolicy koloru zielonego, gdzie obraz jest najlepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym "zawodowo" zajmował się Słońcem zapewne inaczej dobrałbym i skonfigurował sprzęt. Ale... decyzja o tym że podejmę się próby nakręcenia filmiku zapadła zaledwie trzy dni temu. Nie miałem możliwości aby przetestować co i jak da najlepszy efekt. Sesja poszła absolutnie "na żywioł".

Filtr solar continuum przeznaczyłem do obserwacji wizualnych.

Aby zmieścić całe Słońce musiałem dać reduktor. Z kolei przy światłosile 4.8 folia nd5 jest dużo za jasna, więc nie mając innego pomysłu ratowałem się filtrem Ha.

Ot całe story :)

Edytowane przez poldip
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja skromna wersja robocza. Jeszcze mało płynna .

Nikon D60, Zenzanon 120/4. 66 klatek mniej więcej co 2 minuty.

 

a4f851ee-7334-4543-9ef4-bc7f6a579e63.gif

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem już link w głównym wątku dotyczącym zdjęć, ale że tu tylko filmy i właśnie "odkryłem" co zrobić by było widać miniaturę z YT :-), więc: robione co minutę, Bresser 90/900 prowadzony ręcznie, zasłonięty ND5, 550D, 1/80s, ISO100. Troszkę wyrównane PIPP'em.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.