Skocz do zawartości

Pierwszy miejski teleskop


lucass_krk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam prośbę o radę który z tych dwóch teleskopów będzie nadawał się na obrzeża Krakowa w okolicy mam kilka lamp ale również łąkę która jest osłonięta od świateł miasta, minusem jest brak horyzontu, ma to być pierwszy teleskop, prosiłbym tylko o opinie który z tych dwóch wybrać, a dlaczego akurat te dwa ? bo mam okazję mieć je za bardzo niewielkie pieniądze w okolicy 200 zł

 

http://www.opticonweb.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=160&category_id=43&option=com_virtuemart&Itemid=1

 

http://www.opticonweb.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=151&category_id=42&option=com_virtuemart&Itemid=1

 

dziękuję za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Ja w takiej sytuacji szukał bym największego używanego newtona na jakiego mnie stać, w lunetach za taką cenę zabije Cię aberracja. Najlepiej 114/900 lub 130/650 lub 150/750 te co podlinkowałeś 114/1000 to tak naprawdę 114/500 z gównianym barlowem w wyciągu, unikać jak ognia.

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też radze coś z drugiej reki na początek, tym bardziej jeżeli masz ograniczony budżet, tylko trzeba uważać, aby był w miarę OK. Nauczysz się na nim co i jak... Przekonasz się jakie warto stosować powiększenia itd...

Poczytaj forum, internet, ściągnij programy np. Stellearium , Cartes du Ciel...

Widok masz na południe, ew. pdwschód lub pdzachód? W mieście można spokojnie oglądać planety nawet w teleskopach o bardzo małej średnicy, bo planety są bardzo jasne. Z mgławicami będzie już problem tym większy im mniejsza średnica teleskopu. Osobiście mam skrzywienie na refraktory (z różnych względów, o których trzeba by było pisać na trzy strony ;) ), więc polecam mały refraktor typu SkyLux 70/700 o świałosile co najmniej 1/10, wówczas nie ma problemu z abberacjami i jakością soczewek. Nie widziałem tutaj jeszcze początkującego, który nie byłby zadowolony z takiego sprzętu. Sam zaczynałem od takiego i pamietam jakie wielkie przeżycia miałem jak zobaczyłem sobie Jwisza z pasami (tak! spokojnie je zobaczysz!) czy Saturna z pierścieniem.

Jeżeli planety cie nie interesują i chcesz pooglądać na żywo magławice, to lepsze będzie duże lustro i... wyjazd za miasto ;)

Poczytaj sobie np. tu http://deltasky.pl/?p=32, a potem juz sam popracuj ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JSC dziękuję za rady, widok mam na pdzachód praktycznie idealny pdwschód słabiej domy i drzewa, szperając po sieci znalazłem taki sprzęt z 2 ręki a w zasadzie z 3 :)BRESSER SKYLUX 70/700 EQ za całe 199zł, mógłbym prosić o radę na co szczególnie zwracać uwagę kupując używany sprzęt ?

 

PS: Od informacji czytanych na forach mam już mętlik ;)

Edytowane przez lucass_krk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zdaje sobie sprawę że to takie lepsze zabawki ale synta cenowo mnie rozwala i chwilowo nie będę miał na lepszy sprzęt kasy :) a 200 zł za jeden z nich mogę dać.

Jeżeli nie masz kasy to chwilkę wstrzymaj się z zakupem dozbieraj i kup coś porządnego. Tym sprzętem możesz tylko zniechęcić się! Narazie poczytaj forum tematów jest mnóstwo.

Jak kolega stwierdzil synta 8 na początek jest ok.

Edytowane przez adamecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,ten skylux na początek będzie dobrym wyborem,światłosiła f-10 abberka nie będzie walić po oczach,do planet i księżyca na początek styknie.Kwestia montażu,z tego co widze montaż to eq1,raczej będą problemy ze stabilnością(drgania przy dużych powiększeniach),stabilniejszy byłby eq2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie masz kasy to chwilkę wstrzymaj się z zakupem dozbieraj i kup coś porządnego. Tym sprzętem możesz tylko zniechęcić się! Narazie poczytaj forum tematów jest mnóstwo.

Jak kolega stwierdzil synta 8 na początek jest ok.

 

Miałeś taki? Pamiętaj nigdy nie wypowiadaj się o konkretnym sprzęcie jeżeli go nie miałeś i nie porównywałeś z innymi.

Dziesiątki stron polskich i zagranicznych bardzo doświadczonych astronomów amatorów, a nawet zawodowców, polecają taki sprzęt na początek.

PS skylux nie ma montażu EQ1 tylko Astro3, a to jest nawet lepsze od EQ2 (nie mówię tu o jakości wykonania, bo ta jest okropna i trzeba samemu trochę podokręcać, przesmarować itd, ale z takim małym refraktorkiem jest mimo wszystko dość stabilne) Spójrz na strone : http://www.michalbemowski.pl/astronomia/sprzet/skylux.html czy tez http://tga.ceti.pl/?Hobby:Teleskopy-zabawki

Przejżyj na tych stronach inne tematy - kopalnia wiedzy... nie tylko dla nowicjuszy ale i dla "znafcuf"

lucass_krk

jeśli chodzi ci o ten http://allegro.pl/teleskop-bresser-skylux-70-700-eq-sky-tanio-i5200251048.html, to to jest lekka ściema, on nie ma montażu EQ tylko AZ, chociaż gościu wkleił fotki z sieci z montażem EQ. Przyjrzyj się uważnie :). Niemniej jednak za dwie stówy kupisz też na montażu EQ, który osobiście bardziej polecam - przez dwa trzy razy pomęczysz się, bo nie będziesz wiedział jak toto ustawiać, ale juz za czwartym razem odkryjesz zalety tego montażu.

 

Przy okazji wkleję coś o aberracji... Na górze tabeli jest światłosiła, z lewej średnica obiektywu. To na zielono to praktycznie bez aberracji, to na ciemnozielono to porównywalna jakość obrazu z apochromatem...

CA-ratio-chart-achro.jpg

 

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

przez dwa trzy razy pomęczysz się, bo nie będziesz wiedział jak toto ustawiać, ale juz za czwartym razem odkryjesz zalety tego montażu.

Nawet jak nie masz sprzętu, to zapraszam do mnie, nawet w dzień, to pokażę co i jak się ustawia (EQ3-2 i Dobson). Jak będziesz zainteresowany, to wyślij mi wiadomośc na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będzisz kupował uzywkę, to zwróć uwagę na obiektyw, czy nie jest porysowany, mocno zakurzony... Często dawno nieuzywane montaże są zapieczone i nie da sie nimi obracać. Ale można wyczyścic i nasmarowac smarem - ja używam silkonowego - takiego jak do kranów z wodą ;) Ma odpowiednią lepkośc i co najważniejsze nie zmienia jej w zależności od temperatury. Często montaże kręcone sa na siłe i maja powyłamywane zęby w zębatkch, wtedy juz nic nie zdziałasz.... Wyciągi często trzeba stabilizować wklejonymi paskami taśmy samoprzylepnej. Ja uzywałem przylejonych kropelką skrawków włókniny od rzepów. Pracuja do tej pory idealnie prze kilka już lat.

 

Hmmm co jeszcze... im dłuższy teleskop na montażu EQ tym musi być ten montaż lepszy, tzn. EQ2, EQ3, EQ5 itd... Wyczerniam tuby, wyciągi, okulary, odrośniki farbka akrylową firmy "Primo" kupioną w Empiku i dodatkowo zmieszana ze sproszkowanym grafitem węgla drzewnego (mozna kupić takie sztyfciki - muszą byc twarde - w Empiku, albo lepiej w sklepie dla artystów).

 

No cóż taka jest "budżetowa" astronomia ;)

Potem kupisz sobie jakiś 4 calowy japoński apochromat i... z rozrzewnieniem bedziesz wspominał SkyLuxa ;)

 

Aaa jeszcze diafragmy/bafle - w SkuluXe są takie, że dla okularów z krótką ogniskową (gdzieś tak do 10mm) i z kątówką jest OK . Ale dla długoogoogniskowych jest juz gorzej - przeszkadzaja jednak diafragmy. Ale nie przejmuj sie wystarczy zdjąć katówke i umocowac okular bezpośrednio w wyciągu i będzie OK. Ja i tak uzywałem z tym teleskopem tylko okularków o ogniskowych poniżej 10mm. Niektórzy wyłamuja te bafle, ale ja tego nie polecam... Te starsze SkyLuxy były ponoc lepsze - te z mniejszym metalowym odrośnikiem (w kolorze tuby), ale osobiście nie wiem - nie sprawdzałem...

Możesz jeszcze kupić jakiś większy refraktorek, bo do średnicy 90mmm sa w miarę tanie, wiec może jakis trafisz za dwie/trzy stówki Ceny wyskakuja w górę przy średnicy 100mm.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję wszystkim za cenne rady a w szczególności M.K., podjąłem trudną męską decyzję i chyba poczekam jeszcze kilka tygodni dozbieram na markowy sprzęt klasy średniej, faktycznie szkoda kasy wywalać na taniochę, po pierwsze zero supportu ze strony sprzedawcy po drugie zero elastyczności:)

 

A teraz z innej beczki na alledrogo znalazłem to http://allegro.pl/teleskop-bresser-47-90900-lombard-krakow-i5212049699.html

 

A że mam po drodze z pracy to sobie oglądnąłem sprzęt i na moje oko raczej nie do końca wprawne to szkoda go brać, odrośnik pogięty jakby uderzony o coś, do blachy zdarty lakier i odkształcony, soczewka usyfiona od wewnątrz i na zewnątrz a nawet skłaniałbym się to tego że w jednym miejscu jest uszkodzona taki jakby czarnawy odprysk, na zdjęciu wygląda nieźle natomiast na żywca lekka demolka, poza tym panowie montaż rozebrali na czynniki pierwsze i władowali do biedronkowej reklamówki :) to takie info ode mnie gdyby ktoś był tym telepem zainteresow.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez lucass_krk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A że mam po drodze z pracy to sobie oglądnąłem sprzęt i na moje oko raczej nie do końca wprawne to szkoda go brać, odrośnik pogięty jakby uderzony o coś, do blachy zdarty lakier i odkształcony, soczewka usyfiona od wewnątrz i na zewnątrz a nawet skłaniałbym się to tego że w jednym miejscu jest uszkodzona taki jakby czarnawy odprysk, na zdjęciu wygląda nieźle natomiast na żywca lekka demolka, poza tym panowie montaż rozebrali na czynniki pierwsze i władowali do biedronkowej reklamówki :)

 

Wynika z tego nastpna dobra rada - nie kupuj używanego teleskopu bez podełka, bo wyślą ci go w reklamówce :Loveit: ... Też tak kiedyś miałem :icon_wink: No chyba, że odbierasz sam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję wszystkim za cenne rady a w szczególności M.K., podjąłem trudną męską decyzję i chyba poczekam jeszcze kilka tygodni dozbieram na markowy sprzęt klasy średniej, faktycznie szkoda kasy wywalać na taniochę, po pierwsze zero supportu ze strony sprzedawcy po drugie zero elastyczności:)

 

Ha, niezmiernie mi miło z podjęcia zozsądnej decyzji, czyli warto było przez te kika dni i nawet wczoraj po północy (w sumie to już dziś) jeszcze popisać i posmęcić Ci o "super profesjonalnych teleskopach z jeszcze superowszymi powiększeniami na superowo trzęsących się montażach" ;-p

Kasę zbieraj na sprzęt i jeszcze raz się powtórzę: gratulacje męskiej i przemyślanej decyzji :) !!!

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy, że pójdziesz do sklepu i sam na własne oczy przekonasz się jak stabilne są montaże... i jak bardzo "gibotanie" zależy to od długości teleskopu (a jakość obrazu od długości, ale tego już w sklepie niestety nie sprawdzisz).

 

A co do "spuer profesjonalnych teleskopów" wszystko ma swoją cenę - w zasadzie to zawsze będzie ci brakować pieniędzy. I moje zdanie jest zupełnie przeciwne. Tani sprzęt możesz sprzedać, wyrzucić, nauczyć się na nim. Ten z tanim sprzętem już sobie ogląda niebo , a ty... zbierasz kasę. I nie wierz w brednie, że nic nie widać przez taki sprzęt, a poczytaj opinie używających taki sprzęt. Jak juz będziesz miał cokolwiek to wtedy zbieraj kasę - sam sobie określisz na co warto zbierać i czym sie zainteresujesz. Dobry sprzęt to wydatek kilku/kilkunastu tysięcy złotych, a 3 czy 4 stówki w ta czy w tamtą (wydane na tani używany teleskop) nie maja praktycznie znaczenia (a zawsze możesz za taka sama cenę używany teleskop sprzedać i kupić za to jakiś lepszy okular do nowego*).

Uwierz mi - obrazy planet, Księżyca uzyskiwane w Skyluxie czy "Syncie 8" na Dobsonie" w Polskich warunkach są porównywalne... Mgławice będą lepiej widoczne w większym sprzęcie, ale to i tak będzie tylko taki "dymek z papierosa" (co wcale nie znaczy, ze nie warto go na żywca zobaczyć ;) - pisze tylko czego możesz się spodziewać), no chyba ze chcesz wejść w astrofoto.

 

Najlepiej gdybyś sobie sam potestował na jakimś zlocie...

 

Ale skoro już postanowiłeś to nie będę ci mącić.

 

Tak z ciekawości - na co zbierasz? :)

 

*Z okularami to często jest jednak tak, że drogi wieloszkiełkowiec może okazać się gorszy od dobrego taniego Polssla czy nawet Kellnera (m.in. z uwagi na transmisje), więc też uważaj!

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbieram na lunetę 90mm na co najmniej eq2, co do obserwacji to wiem jak to wygląda mam w domu maleństwo 50mm i nie jest to tak że nic nie obserwuje, po prostu chcę zacząć zabawę z większym funem, co do astrofoto to fajna sprawa ale tutaj raczej sporo wody w Wiśle upłynie zanim do tego dojdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobry wybór! :dobrze:

Tylko pamiętaj im dłuższy tym lepszy! 900mm to takie absolutne minimum, ale lepiej ciut dłuższy 1000 mm....chociaż chcesz na balkonie... ale dasz rade ;) . Były kiedyś Soligory RT1000. Nie wiem jak tam te nowe Celestrony - wyglądaja trochę "odpustowo" - ale nie ocenia się po pozorach http://www.mediamarkt.pl/teleskop-celestron-astromaster-90eq,id-152703 montaż CG3? Może ktos na forum sie wypowie? Ja miałem SW 90/910 i z jednej strony lepszy od skyluxa, ale też i nieco gorszy z drugiej (miał nieco większą aberracje, której skyluxik 70/700 łaściwie nie posiada, a Lyra 70/900 ktorą mam m.in. do dzisiaj jest praktycznie bez niej i "wyciąga" lepszy obraz przy dużych powiekszeniach). No chyba, że mierzysz a apochromat :), lub jakiegos ED (ponoć Oriony są dobre).

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam :)

 

Dziecię otrzymało od Dziadka telesko uwaga ... "Opticon" 70/900, powiem tak na oko totalnego sprzętowego laika, jest ok, jeżeli ktoś oczekuje obrazów ja z Hubble'a to nawet sprzętem za xxx zł tego nie osiągnie, nasz teleszkop jest jak na początek bardzo ok, największym zaskoczeniem był w nim montaz z klinem Bressera widocznie małe chińskie rączki pokićkały pudełka, zresztą pudło też takie Bresserowe z brutalnie naklejoną wlepą Opicon, okulary takie sobie, Barlow tragedia syf i poruta, idealny do oglądania mrówek nic pozatym, generalnie dla "świadomego" obserwatora nieba za te pieniądze jest ok-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.