Skocz do zawartości

Saturn 2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Nagrałem Saturna jeszcze raz i wyszło troszkę lepiej, ale wciąż nie podoba mi się przerwa Cassiniego. W takiej skali łuk powinien być większy. Problem tkwi prawdopodobnie w kolimacji, na szczęście kolimator laserowy jest już zamówiony.

 

Canon EOS 60D, teleskop MT-800, soczewka Barlowa 5x, 1000 klatek z ~9600, jedna klatka 1/60s, ISO 3200.

Saturn 1 lipca 2015.png

Edytowane przez LibMar
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę napiszcie co sądzicie o sposobie obróbki poniższych fotek. Zrobiłem coś całkiem nowego i chcę poznać Wasze zdanie na ten temat.

 

Te podobają mi się bardziej. Są wyraźniejsze i nie ma takiego wrażenia, jakby były zamglone. Bardzo przyjemne :) Co zmieniłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co zrobiłem, to zastosowałem, odkrytą nie dawno funkcję w programie Corel PaintShop Pro X7. Nazywa się Digital Noise Removal. Tą funkcją można ładnie wyostrzać i usuwać artefakty, z odpowiednią siłą. A kolejność obróbki była taka. Najpierw surowy stack do RegiStax6. W nim zrobiłem RGB Balance i pierwszym z góry waveletem wyostrzyłem tylko tyle, żeby obraz się wyostrzył ale z jak najmniejszą ilością szumu. Takiego TIFF wrzuciłem do Corel PaintShop i zacząłem wyostrzać tą funkcją z jednoczesnym eliminowaniem szumu. Reszta kosmetyki taka jak zawsze.

Tylko tym sposobem trzeba wielokrotnie sprawdzać jaki poziom ustawień jest najlepszy, żeby nie zaszumić obrazu i nie wymazać jakiś szczegółów. Więc wielokrotnie trzeba obrabiać ten sam materiał. Ale uważam, że warto.

Pierwszy raz to zrobiłem, więc na pewno efekt można osiągnąć lepszy. Ten program z pewnością daje jeszcze większe możliwości, ale to trzeba poodkrywać.

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na przetestowanie nowego sposobu obróbki, podszedłem jeszcze raz do wczorajszego materiału. Tym razem na dużym obiekcie, resize 200%. Podaję fotkę jaka wychodzi po wstępnej obróbce w RegiStax6 oraz efekt końcowy z Corel PaintShop Pro X7.

 

Po kliknięciu odpowiedni rozmiar. Na Planecie widać troszkę detalu.

testobr final.jpg

testobr RegiStax 6.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ciekawy jestem, czy nie udało Ci się przypadkiem uchwycić burzy na Saturnie. W tych miejscach:

attachicon.gifpost-20578-0-60848100-1435847597.jpg

 

Takiej, jak ta http://www.bis-space.com/wp-content/uploads/2012/10/Saturn-storm-02.jpeg

 

W moim Saturnie, jak nieco podciągnie się krzywe, właśnie w tych miejscach mam pojaśnienia. To może być to?

 

Tylko nie patrzcie na dziwną kolorystykę, po prostu źle zacząłem obróbkę (nie stosuję 800mm do planet).

MVI_9740-1-2.png

Edytowane przez LibMar
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wczoraj kiepski seeing, dlatego fotka to tylko resize 80%.

Stack 1000 klatek z 10000.

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, Powermate 2,5x, ASTRO ELECTRONIC The Atmospheric Dispersion Corrector-Type2, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture 2.3, PIPP, AutoStakkert_2.5.1.7, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7.

Sat_20150702_220954_80l.jpg

Sat_20150702_220954_80ll.jpg

Sat_20150702_220954_80lll.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.