Skocz do zawartości

Chameleon 3 (ICX445)


WielkiAtraktor

Rekomendowane odpowiedzi

Zdecydowałem się na zastąpienie swojego zaprawionego w bojach Chameleona (USB 2.0) jego nową wersją (ten sam sensor, ICX445): Chameleonem 3 (USB 3.0). Motywacją była większa szybkość (30 kl./s na pełnej klatce wobec 18 kl./s starego) i - prawdopodobnie - użyteczne krótkie ekspozycje, o czym za chwilę. Point Grey reaguje szybko i gdy zamówiłem w czwartek, paczka (kamera + przykręcany kabel USB 3.0) tego samego dnia opuściła Kanadę i dziś rano była już u mnie. Kamera jest ciut mniejsza i cięższa od "dwójki", ma metalową obudowę i port USB na boku.

 

Przed zakupem zaopatrzyłem się w adapter USB 3.0 na ExpressCard do mojego kilkuletniego, ale wciąż świetnie sprawującego się laptopa. Wybrałem urządzenie i-tec EX1USB3, oparte o chip z listy rekomendowanych przez Point Grey: NEC/Renesas μPD720202.

 

Próby rozpocząłem od podłączenia do USB 2.0 – „sprawdźmy, czy na pewno jest kompatybilny wstecz” – i... konfuzja, bo osiągnął szybkość 30 kl./s. Czyżbym miał już port USB 3.0 w laptopie i nic o tym nie wiem? Szybkie sprawdzenie w Sieci i sprawa wyjaśniona: USB 2.0 ma przecież maksymalną użyteczną przepustowość 35 MB/s, czyli tyle, żeby akurat zmieścić 30 klatek po 1,3 megapiksela na sekundę. Zatem USB 3.0 do Chameleona 3 na ICX445 nie potrzebujemy.

 

Adapter i-tec też sprawdziłem i sprawuje się bez zarzutu. Pod Windows potrzebuje sterowników, ale Fedora 21 (kernel 3.19.3-200 x86-64) wykryła go i obsłużyła sama z siebie. Pod Fedorą kamera jest wykrywana i działa z pełną prędkością zarówno pod kontrolą Point Greyowego Fly Capture 2, jak i libdc1394 (acz tu potrzebna jest najnowsza wersja 2.2.3, która ma już zaszyty identyfikator Chameleona 3; musiałem ją zbudować ręcznie, w repozytoriach jest ciągle 2.2.2). Na stronie PGR dla zmyłki napisano, że z modelem tym rozmawia się tylko przez API USB3 Vision, ale stare dobre IIDC/DCAM też jest.

 

Zauważyłem dwa drobne problemy: pod libdc1394 kamera nie zgłasza trybów 16-bitowych; pod FC2 próba przełączenia na tryb 1288x964 16-bitowy zawiesza komunikację. Pod Windows się tak nie dzieje.

 

 

Szybkość

 

W przeciwieństwie do swego starszego brata, który osiągał maksymalnie 24 kl./s bez binningu, Chameleon 3 przyspiesza aż miło. Prędkość zależy tylko od wysokości ROI. U mnie osiągi są następujące (w kl./s; tak samo na USB 2.0 i 3.0):

 

964 linie: 30
484: 50
324: 66
292: 72
228: 82
196: 90
164: 97

 

Czyli po niezbyt dużym zawężeniu ROI mamy „planetarną” prędkość nagrywania.

 

 

Krótkie ekspozycje

 

Jak wiadomo, stary Chameleon ma przypadłość objawiającą się ciemniejszą co drugą linią obrazu, gdy z czasem migawki zejdzie się poniżej ok. 3 ms. Łatwo osiągnąć takie warunki przy fotografowaniu Słońca (mam tak np. w swoim obecnym teleskopie do Hα, gdy rejestruję szczegóły na tarczy; żeby temu zaradzić, muszę wkręcać dodatkowy filtr ND). Gdyby Chameleon 3 też wykazywał taki efekt, nie byłoby to dla mnie wielkim problemem (zależało mi głównie na większej prędkości), ale na szczęście sytuacja jest znacznie lepsza. Paski widać tylko przy b. krótkich czasach, mniej więcej od 0,317 ms znikają (acz możliwe, że coś jeszcze wyjdzie po stackowaniu – trzeba przetestować na Słońcu; na razie robię tylko zdjęcia żarówki mocno przymkniętym obiektywem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko od siebie, że przy blackfly'u z imx249 mam 2-3x niższe wartości "Noise(avg.deviation)" w porównaniu do ICX445 i ICX619. Przy ostrzeniu szum tak szybko nie wychodzi, dzięki czemu fotkę można potraktować suwaczkami troszkę mocniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, IMX249 mam w planach, jak kiedyś przejdę na układ telecentryczny (Quark albo samoróbka na Baaderze TZ2/TZ4), wtedy duże piksele się przydadzą, bo nie będzie trzeba za mocno redukować ogniskowej.

 

Niższe szumy IMX249 nie dziwią, w końcu ma wielką studnię i rozpiętość tonalną w porównaniu z ICX445.

 

Wracając do Chameleona 3: nieźle poprawili elektronikę, bo o ile fotka świetlówki przy 0,3 ms na starym wygląda tak:

 

Ch2_03ms.jpg

 

to teraz jest tak:

 

Ch3_03ms.jpg

 

(Różnica jasności to oczywiście kwestia różniącej się przysłony; chodzi mi o paski i brak pionowego rozmycia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z opłatami celnymi?

 

EDIT: Już chyba wiem jak to idzie. Wysyłka z Kanady do jakiegoś europejskiego kraju z odprawą importową i przesyłają dalej do Polski już odprawione i nic się nie płaci (oprócz VATu naliczonego przy zakupie).

Edytowane przez Pablito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1180 zł razem z kablem, adapterkiem C-mount/S-mount za €4 i przesyłką.

:sleepy: Widząc tą cenę stwierdzam, że muszę mieć tą kamerę. Przecież w Polsce Chameleon 2.0 kosztuje 2x tyle. A może mi ktoś wyjaśnić, dlaczego nawet na stronie PGrey stary Chameleon jest droższy, niż nowy?

 

Wielki Atraktorze, mógłbyś sprawdzić, czy Chameleon3 działa również z bibliotekami directshow w Maximie, czy PHD? Jeśli tak, to ja też zamieniam kamerkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież w Polsce Chameleon 2.0 kosztuje 2x tyle.

 

 

To chyba tylko dawno nieaktualizowane ceny w sklepach astro, sprzed otwarcia europejskiego sklepu PGR.

 

 

A może mi ktoś wyjaśnić, dlaczego nawet na stronie PGrey stary Chameleon jest droższy, niż nowy?

 

 

Pewnie chcą zniechęcić do kupowania staroci, żeby nie musieć utrzymywać dla nich softu.

 

 

 

Wielki Atraktorze, mógłbyś sprawdzić, czy Chameleon3 działa również z bibliotekami directshow w Maximie, czy PHD? Jeśli tak, to ja też zamieniam kamerkę.

 

 

 

Pewnie, tylko napisz mi PW, co dokładnie zainstalować i sprawdzić, bo nie znam ich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamera jest wykrywana (jako „WDM camera”) przez aplikację PHD Guiding 1.14.2, widać obraz. Podłączona była do USB 2.0, mój OS to Windows 8 x64. Komunikacja udaje się przy drugiej próbie od podłączenia kamerki. Gimnastyki (jak opisana kiedyś na Astromaniaku dla starego Chameleona) ze wstępnym odpalaniem FlyCap najwyraźniej nie trzeba już robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, właśnie o to mi chodziło :) Jeśli możesz, to sprawdź też, czy w Maximie to podobnie działa. Tam się to nazywa Video DS. Co do niepotrzebnych ustawień w FlyCap, to masz pewność, że zmiana naświetlania i gainu w PHD skutkuje faktyczną zmianą tych parametrów w kamerce i działa to prawidłowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, za pomocą "Cam Dialog" da się tym sterować. Acz jeśli się nie mylę, to PHD na podglądzie sam z siebie rozciąga histogram, więc jak skieruję kamerę z miejsca jasnego w ciemne, ciągle obraz mam jasny (tylko szum jest uwypuklony). Wg okienka dialogowego ekspozycja i gain kamerki ciągle są takie jak ustawiłem, nie zmieniają się automatycznie.

 

Później sprawdzę jeszcze tego Maxima.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej..? Tylko nie mogę się doczytaC co jest z tym FPN...

Trochę inna pólka cenowa, ale kamerki do foto planetarnego dość szybko

tracą wartość, rynek w tym segmencie nabrał sporego przyspieszenia innowacyjnego.

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7684_ZW-Optical-ASI174MM-USB3-0-S-W-Astro-Kamera---2-3-MP-CMOS-Sensor.html

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej..? Tylko nie mogę się doczytaC co jest z tym FPN...

Trochę inna pólka cenowa, ale kamerki do foto planetarnego dość szybko

tracą wartość, rynek w tym segmencie nabrał sporego przyspieszenia innowacyjnego.

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7684_ZW-Optical-ASI174MM-USB3-0-S-W-Astro-Kamera---2-3-MP-CMOS-Sensor.html

 

 

Tylko to jest zupełnie inna półka cenowa i inny piksel ;). Jeśli o mnie chodzi to przyda mi się coś z mniejszym pikselem 3,75um. Posiadam IMX249 i jestem bardzo zadowolony, to tańszy odpowiednik 174. 41FPS przy 1920x1200px w zupełności wystarcza. Zastanawiam się jaki trzeba mieć port USB 3.0 i komputer żeby wyciągnąć te 128fps.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej..? Tylko nie mogę się doczytaC co jest z tym FPN...

CMOSy mają to do siebie że do szumu dokłada się wzór linii mniejszego lub większego szumu - fixed pattern noise (FPN). Matryce microna w ASI/QHY nie szumią za bardzo, ale da się w niekorzystnych warunkach/ustawieniach wydobyć FPN na tyle silnie że pogorszy stacka. Matryce IMX174/249 Sony to chyba pierwsze, które problemu z FPN nie mają. Nie ma tej siatki szumu jak i ogólnie jest on niski.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótkie ekspozycje

 

Jak wiadomo, stary Chameleon ma przypadłość objawiającą się ciemniejszą co drugą linią obrazu, gdy z czasem migawki zejdzie się poniżej ok. 3 ms. Łatwo osiągnąć takie warunki przy fotografowaniu Słońca (mam tak np. w swoim obecnym teleskopie do Hα, gdy rejestruję szczegóły na tarczy; żeby temu zaradzić, muszę wkręcać dodatkowy filtr ND). Gdyby Chameleon 3 też wykazywał taki efekt, nie byłoby to dla mnie wielkim problemem (zależało mi głównie na większej prędkości), ale na szczęście sytuacja jest znacznie lepsza. Paski widać tylko przy b. krótkich czasach, mniej więcej od 0,317 ms znikają (acz możliwe, że coś jeszcze wyjdzie po stackowaniu – trzeba przetestować na Słońcu; na razie robię tylko zdjęcia żarówki mocno przymkniętym obiektywem).

Hmm, wydaje mi się, że u mnie problem był poniżej 1 ms, ale mogę już źle pamiętać. W każdym razie super, że to poprawili.

A powiedz mi, czy przy sztucznym świetle i krótkich czasach ekspozycji występuje migotanie obrazu? W moim starym Chameleonie tak się dzieje.

 

Ta karta USB3.0 to ta? http://www.mediamarkt.pl/kontroler-i-tec-ex1usb3,id-241925Dość tania w sumie, chyba się skuszę :)

 

Dobrze, że dali metalową obudowę, matryca będzie się mniej grzała i do guidingu będzie ciut lepiej.

 

No i jak tam z tym Maximem? W starym Chameleonie nie dało się zmieniać chyba czasu ekspozycji, a gain działał (ale głowy nie dam, może było na odwrót :) ). I coś się chyba krzaczyło z trybami obrazu. Trzeba było zmieniać za każdym razem ustawienia w camera settings.

Jak coś, to do połączenia użyj trybu video DS, a integration frame int.

I jeszcze jedno, czy nowy Chameleon pamięta ustawienia po odłączeniu? W starym co podłączenie trzeba było ustawiać wszystko na ręczne, bo się resetowało na auto (oczywiście nie w firecapture, bo ten sam sobie to zmienia najwyraźniej).

 

Zastanawiam się, czy jednak lepszy ten Chameleon, czy ASI120MM. ASI jest niby jeszcze ciut szybsza, ale z drugiej strony Chameleon nie ma pierścieni Newtona i kratki na zdjęciach. Ciekawe, jak z samą jakością obrazu.

 

Ten Blackfly z IMX249 wydaje się całkiem fajny, ale (pomijając cenę) złącze ethernet byłoby przynajmniej dla mnie pewnym kłopotem zwłaszcza przy guidingu. Za to ASI174MM wydaje się super. A który sensor jest lepszy, IMX249, czy IMX174?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, wydaje mi się, że u mnie problem był poniżej 1 ms, ale mogę już źle pamiętać. W każdym razie super, że to poprawili.

A powiedz mi, czy przy sztucznym świetle i krótkich czasach ekspozycji występuje migotanie obrazu? W moim starym Chameleonie tak się dzieje.

 

Ta karta USB3.0 to ta? http://www.mediamarkt.pl/kontroler-i-tec-ex1usb3,id-241925Dość tania w sumie, chyba się skuszę :)

 

Dobrze, że dali metalową obudowę, matryca będzie się mniej grzała i do guidingu będzie ciut lepiej.

 

No i jak tam z tym Maximem? W starym Chameleonie nie dało się zmieniać chyba czasu ekspozycji, a gain działał (ale głowy nie dam, może było na odwrót :) ). I coś się chyba krzaczyło z trybami obrazu. Trzeba było zmieniać za każdym razem ustawienia w camera settings.

Jak coś, to do połączenia użyj trybu video DS, a integration frame int.

I jeszcze jedno, czy nowy Chameleon pamięta ustawienia po odłączeniu? W starym co podłączenie trzeba było ustawiać wszystko na ręczne, bo się resetowało na auto (oczywiście nie w firecapture, bo ten sam sobie to zmienia najwyraźniej).

 

Zastanawiam się, czy jednak lepszy ten Chameleon, czy ASI120MM. ASI jest niby jeszcze ciut szybsza, ale z drugiej strony Chameleon nie ma pierścieni Newtona i kratki na zdjęciach. Ciekawe, jak z samą jakością obrazu.

 

Ten Blackfly z IMX249 wydaje się całkiem fajny, ale (pomijając cenę) złącze ethernet byłoby przynajmniej dla mnie pewnym kłopotem zwłaszcza przy guidingu. Za to ASI174MM wydaje się super. A który sensor jest lepszy, IMX249, czy IMX174?

 

Hej

 

Porównywałem na Księżycu ASI 120 i Chameleona 2 po za prędkością fpsów nie było żadnej różnicy w obrazie. Jutro wstawię sample tak samo ostrzone. Moim zdaniem chameleon 3 będzie uniwersalniejszy ze względu na przydatność w H-Alpha.

 

Co do IMX249 i IMX174 to nie ma żadnej różnicy w obrazie, po prostu IMX249 to tańsza wersja z mniejszą ilością FPS, reszta parametrów jest identyczna. Można to nawet przeczytać na stronie Sony. Mi 41fps przy Księżycu i Słońcu w zupełności wystarcza więc dla mnie osobiście nie warto przepłacać takiej kwoty na IMX174. ASI174 w przeliczeniu na złotówki może kosztować ok. 2800-3000 zł. Czyli około 1000 zł więcej niż Blackfly PGR. Jeżeli komuś nie pasuje port ethernet to faktycznie jest problem, mi akurat nie przeszkadza bo do guidingu mam Sbiga STV. Jak na razie nie widziałem żadnej kamerki na USB 3.0 z IMX249, chodzą pogłoski że Point gGrey ma wypuścić kamerkę Blackfly z USB 3.0 i matrycą IMX249 ale nie wiadomo kiedy i czy to prawda czy tylko plotka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, chyba na planetach może się dać odczuć wyższość ASI. QE Chameleona jest wyraźnie mniejsze: http://stargazerslounge.com/uploads/monthly_10_2012/post-3551-0-52200000-1349430632.jpg. No ale Ha na Słońcu jest chyba dla mnie ważniejsze :) No i Chameleon jednak ciut tańszy.

Chciałbym co prawda mieć ciut większą matrycę, no ale to raczej w przyszłości się zdecyduję na któregoś IMXa z tych dwóch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi, czy przy sztucznym świetle i krótkich czasach ekspozycji występuje migotanie obrazu? W moim starym Chameleonie tak się dzieje.

 

 

Tak, ale to wina pulsującego oświetlenia (to samo mam na Blackfly z IMX136). Jeśli rejestrujesz coś przy takim, trzeba pokombinować z czasem ekspozycji/przesłoną obiektywu, żeby rytmy pulsowania i czytania sensora nie nakładały się.

 

 

 

Ta karta USB3.0 to ta?

 

 

 

Tak (mnie trafiła się z niebieską etykietką). Mam taniej stąd: http://www.morele.net/kontroler-itec-pretec-express-card-1x-usb-3-0-superspeed-ex1usb3-396666/

 

 

 

No i jak tam z tym Maximem?

 

 

 

W weekend powinienem móc sprawdzić.

 

 

 

I jeszcze jedno, czy nowy Chameleon pamięta ustawienia po odłączeniu? W starym co podłączenie trzeba było ustawiać wszystko na ręczne, bo się resetowało na auto (oczywiście nie w firecapture, bo ten sam sobie to zmienia najwyraźniej).

 

 

 

Nie zapamiętuje sam z siebie, ale ma funkcję przechowywania ustawień użytkownika we flashu (stary Chameleon zresztą też). Dostęp przez FlyCap, Advanced Camera Settings/Memory Channels. Sprawdziłem właśnie, że jak zrobi się Save w Memory Channel 1, to po ponownym podłączeniu zachowuje ustawienie ROI, parametrów migawki, gain, exposure.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak, ale to wina pulsującego oświetlenia (to samo mam na Blackfly z IMX136). Jeśli rejestrujesz coś przy takim, trzeba pokombinować z czasem ekspozycji/przesłoną obiektywu, żeby rytmy pulsowania i czytania sensora nie nakładały się.

Hmm, faktycznie wydaje się logiczne, że to z oświetleniem jest coś nie tak, bo w Słońcu jest ok, ale zawsze myślałem, że bezwładność żarówki jest na tyle duża, że nie występuje praktycznie migotanie. A tu niespodzianka. To migotanie jest dość mocne, co wskazywałoby, że żarówka mocno pulsuje.

 

Nie zapamiętuje sam z siebie, ale ma funkcję przechowywania ustawień użytkownika we flashu (stary Chameleon zresztą też). Dostęp przez FlyCap, Advanced Camera Settings/Memory Channels. Sprawdziłem właśnie, że jak zrobi się Save w Memory Channel 1, to po ponownym podłączeniu zachowuje ustawienie ROI, parametrów migawki, gain, exposure.

Dzięki, oszczędziłeś mi właśnie żmudnego odznaczania dwudziestu ptaszków w ustawieniach co sesję :)

 

A mógłbyś jeszcze powiedzieć, jaką temperaturę osiąga nowy Chemeleon podczas pracy w temp pokojowej? U mnie jest to ok 55 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.