Skocz do zawartości

Chameleon 3 (ICX445)


WielkiAtraktor

Rekomendowane odpowiedzi

MaxIm DL Pro 6.08 (demo) na Viście x64 wykrywa i przechwytuje obraz. We FlyCap można skutecznie ustawić ROI, wyłączyć autoexpo, zmienić migawkę i gain.

 

Temperatury po dłuższym czasie pracy:

- stary Chameleon 50 stopni

- Chameleon 3: 40 stopni

 



I jeszcze jedno pytanko :) Czy też tak masz (na starym, czy nowym), że jak równocześnie z Chameleonem podłączysz np dysk USB i kopiujesz dane, to obraz z kamerki traci synchronizację i lata po ekranie?

 

To jeden z pierwszych problemów, jaki zauważyłem po zakupie starego Chameleona w 2012 (bo chciałem nagrywać na dysk zewnętrzny USB). Rozwiązanie: podłączyć kamerę i nośnik do różnych kontrolerów USB. Nie każdy komputer będzie miał więcej niż jeden, mój laptop akurat ma dwa (pierwszy odpowiada za 3 porty USB, drugi za 1). Nie wiem, jak sprawdzić to podłączenie w Windows inaczej niż metodą prób i błędów (może w szczegółowych informacjach w Menedżerze Urządzeń), ale pod Linuksem wystarczy polecenie lsusb, przykład:

 

[filip@localhost ~]$ lsusb
Bus 002 Device 004: ID 148f:1000 Ralink Technology, Corp. Motorola BC4 Bluetooth 3.0+HS Adapter
Bus 002 Device 003: ID 046d:c52f Logitech, Inc. Unifying Receiver
Bus 002 Device 005: ID 1e10:2005 Point Grey Research, Inc.
Bus 002 Device 002: ID 8087:0020 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 001 Device 003: ID 05c8:0403 Cheng Uei Precision Industry Co., Ltd (Foxlink) Webcam
Bus 001 Device 004: ID 13fe:3800 Kingston Technology Company Inc. Rage XT Flash Drive
Bus 001 Device 002: ID 8087:0020 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

 

Bus to właśnie nr kontrolera. „Rage XT” to pendrive.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MaxIm DL Pro 6.08 (demo) na Viście x64 wykrywa i przechwytuje obraz. We FlyCap można skutecznie ustawić ROI, wyłączyć autoexpo, zmienić migawkę i gain.

To oznacza, że z samego maxima regulacja ekspozycji nie działa i trzeba tak samo, jak wcześniej używać flycap?

 

To jeden z pierwszych problemów, jaki zauważyłem po zakupie starego Chameleona w 2012 (bo chciałem nagrywać na dysk zewnętrzny USB).

Dzięki za informację z tymi kontrolerami. U mnie jest pewnie jeden kontroler, bo mam 3 porty, ale jak kupię ta kartę na USB3.0, to będę miał już drugi kontroler i powinno działać. Ale jak rozumiem również nowy Chameleon ma ten sam problem?

 

Tak jeszcze sobie przypomniałem, czy w nowym działa wreszcie poprawnie binowanie? W starym zmniejszała się tylko rozdzielczość, ale sygnał nie był sumowany, jak powinien. To by mi się bardzo przydało do guidingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oznacza, że z samego maxima regulacja ekspozycji nie działa i trzeba tak samo, jak wcześniej używać flycap?

 

Działa, działa, przedtem nie dokopałem się do okienka z ustawieniami parametrów kamery. We

FlyCap tylko wybór trybu wideo (binning lub bez) i ROI.

 

 

 

jak kupię ta kartę na USB3.0, to będę miał już drugi kontroler i powinno działać. Ale jak rozumiem również nowy Chameleon ma ten sam problem?

 

 

 

Zgadza się, osobna karta USB = osobny kontroler. Naturalnie, problem może wystąpić też dla nowego Chameleona.

 

 

 

Tak jeszcze sobie przypomniałem, czy w nowym działa wreszcie poprawnie binowanie? W starym zmniejszała się tylko rozdzielczość, ale sygnał nie był sumowany, jak powinien. To by mi się bardzo przydało do guidingu.

 

 

 

Nie powiedziałbym, że to kwestia poprawności lub nie, co po prostu podejścia producenta ;) I owszem, nowy Chameleon sumuje sygnał i obraz jest jaśniejszy; stary brał średnią. Gdy wybierzemy tryb wideo z binningiem we FlyCap, MaxIm będzie to widział.

 

Nb. informacje o sposobie implementacji binningu są w odpowiednich dla każdej z kamer dokumentach Technical Reference Manual na stronie PGR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie wprowadzenie w błąd, ale dziś robiłem testy na Słońcu i okazało się, że zdrowo poplątałem. Czasy migawek w drugim poście odczytałem ze swojego programiku do nagrywania, gdzie dawno temu zrobiłem prowizoryczne ręczne przeliczanie migawki dla trybu extended shutter, co na starym Chameleonie skutkuje błędnymi wartościami pokazywanymi dla krótkich czasów (stąd ta rozbieżność z MateuszemW w/s pasków; faktycznie chodzi o <1 ms, nie <3 ms).

 

Sprawdziłem też ponownie na świetlówce (dbając o taką samą przysłonę) i oto wnioski:

 

- występowanie pasków nie różni się między Chameleonem i Chameleonem 3

 

- paski przy ok. 0,3 ms są ledwie widoczne na surowej klatce i po stackowaniu i ostrzeniu praktycznie znikają. To też oznacza, że przez ostatni rok niepotrzebnie dokładałem filtr ND kręcąc w Hα (paski było widać na przeskalowanym trochę w dół podglądzie w postaci mory i to mnie na początku przestraszyło).

 

- paski przy 0,11 ms i niżej są już dotkliwe

 

1) Świetlówka przy ok. 0,047 ms

 

Chameleon

ch2_0047ms_f35.jpg

 

Chameleon 3

ch3_0046ms_f35.jpg

2) Świetlówka przy ok. 0,29 ms

 

Chameleon

ch2_0297ms_f8.jpg

 

Chameleon 3

ch3_0283ms_f8.jpg

 

SŁOŃCE

 

Czasem widać tylko kawałek tarczy, bo robiłem ze statywu; jakość taka sobie, bo kręcone przez okno. Po kolei: surowa klatka/stack. Pokazuję tylko Chameleona 3, ze starego wyglądają tak samo.

 

1) Travel Scope 50 + ND 3,8 + UV/IR cut (migawka 0,11 ms)

 

wl1_raw_exp.jpg

wl1_exp.jpg

 

2) Lunt 35 (ognisko główne) (migawka 0,38 ms)

 

Paski już ledwo widoczne ponad szumem:

 

ha1_raw_exp.jpg

ha1_exp.jpg

 

DODATEK: Firefly MV

 

Przy okazji testów po raz pierwszy użyłem do astro kupionej dawno temu na EBayu kamerki Firefly. O dziwo, tu pasków nie ma (ukośne maźnięcia to chyba artefakty stackowania przez pyłki na sensorze):

 

wl1.jpg

 

W Hα, jak wiemy (np. z recenzji Riklaunima), Firefly daje silne pierścienie Newtona:

 

ha1_raw.jpg

 

...ale okazuje się, że gdy pozwolimy Słońcu dryfować, stack jest ich praktycznie pozbawiony:

 

stacki:

ha1.jpg

ha1_pi.jpg

 

 

(Wszystko obrabiane w ImPPG).

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W końcu postawiłem milowy krok i też kupiłem Chameleona3 :) Również u mnie przesyłka z PointGreya była natychmiastowa (wysłali tego samego dnia + 2 dni kurier). Zaopatrzyłem się też w tą samą kartę USB3.0, wiedząc co prawda, że nie jest potrzebna, ale nada się do innych urządzeń. Wszystko działa od pierwszego wsadzenia. Metalowa obudowa jest bardzo solidna i dobrze odprowadza temperaturę. Zamówiłem też kabel USB3.0 z PointGrey i zaskoczyło mnie jego świetne wykonanie. Kable jest bardzo gruby, wręcz niespotykanie jak na takie małe złącze. I wtyczka jest zakręcana, dzięki czemu trzyma się mocno. Do tej pory miałem czasem problem z kiepskimi kablami, ale od teraz: nigdy więcej rozłączania!

 

Jeśli chodzi o prędkość kamerki, to mam problem z zapisem w FireCapture. Przy ROI jest ok, ale na pełnej klatce przy 30FPS komputer czasem nie nadąża. Jest to dziwne, bo potrzebna prędkość to ok 35MB/s, a dysk twardy jest co najmniej 2x szybszy (a może i 3). Przez pierwsze 40s dysk zapisuje normalnie i nadąża, a po tym czasie zaczyna zapisywać z prędkością zaledwie kilka MB/s, podczas gdy jego wykorzystanie wynosi 100% (w monitorze zasobów; kontrolka też świeci się ciągle). Jest tak przez jakieś 20s i w tym czasie bufor w ramie powoli się zapełnia. Gdy bufor jest na wyczerpaniu (czasem już się wyczerpał) i FPS zaczynają spadać, to dysk nagle dostaje kopa i zapisuje wszystko zaległe w ciągu kilku sekund. Potem cykl się powtarza. Jeśli ktoś wie, co z tym zrobić, to będę wdzięczny.

 

Przy okazji mam pytanie. Czy ktoś wie, czemu bufor RAM ma max ok 1GB, podczas, gdy mam 4GB RAMu? rozumiem, że część jest zajęta, ale przecież te 2GB powinny zostać. Szczególnie, że menedżer zadań twierdzi, że sporo ramu jest wolne. Gdyby udało się zmusić bufor do powiększenia, to problemy z zapisem mogłyby się uspokoić.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też czasami miałem takie problemy z FC. Trzeba sprawdzić czy coś innego nie korzysta z zasobów - menedżer aktualizacji Windowsa, antywirusy, czy auto-aktualizacje innych programów. W ustawieniach FC można też odpalić test co zoptymalizuje ustawienia zapisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

hej,

 

dzisiaj stałem się szczęśliwym posiadaczem Chameleona3 :)

ale mam jeden problem, kamera jest wykrywana zaróno przez FlyCap jaki FireCapture.

Wszystkie parametry można regulować (exp, gain, gamma) więc jest ok.

 

Ale zarówno na pełnej rozdzielczości jak i na ROI obraz cały czas miga - przygasa a późnej znów się rozjaśnia.

Histogram kurczy się i rozszerza. Czy ktoś wie jaka może być tego przyczyna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie testowałeś kamerkę w domu, przy sztucznym świetle. Takie migotanie jest narmalne przy oświetleniu żarówką i krótkim czasie naświetlania. Przy świetle naturalnym (Słońce, planetki) problem znika, a więc astrofotografii nie dotyczy. To migotanie jest spowodowane pewnie prądem zmiennym zasilającym żarówki, choć moim zdaniem tętnienia żarówki nie powinny być tak widoczne, no ale pewnie jest inaczej.

 

Ja z kolei mam inny problem. Jak ustawiam ROI w Firecaptire, to wycina mi obraz w lewym górnym rogu, zamiast na środku. Jest to lekko irytujące, zwłaszcza z uwagi na celowanie. Ale nie wiem, czy jest to sprawka nowej kamerki, czy nowej wersji FireCapture. Czy ktoś też tak ma?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ROI tak mam w oprogramowaniu kamerki. W FC jest ok. Ale nie stosuję najnowszego FC, ostatnio przy avikowaniu zablokował mi system. Tylko ponowne włączenie komputera pomogło, restartowanie nie pomagało. Korzystam z FC 2.3.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no kurcze na to nie wpadłem :P

człowiek się męczy, przeinstalowuje, grzebie w ustawieniach a tu taki banał...

 

ehhh, przetestowałem na świecy - wszystko idealnie. Dzięki i pozdrawiam.

 

PS:

 

Co do FireCapture to sprawdziłem - rzeczywiście nowa wersja 2.4 obcina w lewym górnym rogu. Ja korzystam z 2.3 i w tej wersji przy ROI obraz jest kadrowany na środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dodatkowa uwaga o prędkości. Wprawdzie USB 2.0 wystarczy do przesłania 30 fps w trybie 8-bitowym, to przy 16 bitach mamy już tylko 11 fps. Natomiast przez USB 3.0 tryb 16-bitowy też wyciąga 30 fps. (Czyli 30 fps pełnej klatki to limit wynikający z prędkości odczytu sensora, nie z maksymalnej szybkości transferu gotowych danych na zewnątrz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...
W dniu 13.04.2015 o 22:10, WielkiAtraktor napisał:

pod FC2 próba przełączenia na tryb 1288x964 16-bitowy zawiesza komunikację. Pod Windows się tak nie dzieje.

 

W końcu zgłębiłem ten problem (bo z nową Blackfly też występował). Okazało się, że wystarczy zwiększyć rozmiar systemowego bufora USB-FS, np. (wykonać jako root):

 

# echo 1000 > /sys/module/usbcore/parameters/usbfs_memory_mb

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.