Skocz do zawartości

Jaki okular wybrać?


ziolo190

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Jestem początkującym obserwatorem nocnego nieba i chciałbym wam zadać kilka pytań. Mianowicie posiadam można powiedzieć już sławną Synte 8 i mam zamiar wyposarzyć ją w lepsze narzędzia, planuję kupić okular Delta Optical Planetary 12,5 mm lub okular Delta Optical Planetary 14,5 mm. Mam soczewkę Barlowa x 3 i teraz pytanie do was, który okular wybrać? Pierwsze połączenia da mi powiększenie równe x 288, a drugie x 248. Pogoda w Polsce bywa różna i nie zależy mi na okularze który tylko przy maksymalne czystym niebie da dobry efekt. A może lepiej wybrać inny okular? Zakres pieniężny mam do 300zł, więc jak za te pieniądze można dostać coś lepszego to piszcie! Jeżeli macie dla mnie jeszcze jakieś porady (dla początkujących) to dajcie znać. Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ten barlow o którym kolega wspomniał jest z półki tzw. kitowych to dał bym sobie z nim spokój,zdegraduje tylko obraz,planeta będzie szarą ciapą bez szczegółów.Sensownym rozwiązaniem będzie obserwacja planet okularem bez tego barlowa np.8mm od delty.Powiększenia 280 razy na polskie warunki to zdecydowanie za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Realne najczęściej używane powiększenia w polskich warunkach to 150-180x.

Potrzebujesz okularu ok. 6-7mm (lepiej 7mm). Idealny będzie ES 6,7mm - daje

bardzo dobre obrazy planetarne, jak dla mnie znacznie lepsze od LVW vixena.

Z ekonomicznych warto zainteresować się TMB lub HR planetary.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Realne najczęściej używane powiększenia w polskich warunkach to 150-180x.

Potrzebujesz okularu ok. 6-7mm (lepiej 7mm). Idealny będzie ES 6,7mm - daje

bardzo dobre obrazy planetarne, jak dla mnie znacznie lepsze od LVW vixena.

Z ekonomicznych warto zainteresować się TMB lub HR planetary.

 

 

 

Wielkie dzięki za radę właśnie o taką fachową pomoc mi chodziło by nie wyszła ostatecznie jakaś tandeta myślę, że wezmę okular TMB 6 mm teoretycznie moja Synta ma powiększenie maksymalne do 304x ale jakoś obrazu ma przeważające znaczenie. Mam jeszcze ostatnie pytanie... Mianowicie jaki jest dobry okular do obiektów głębokiego nieba w przyszłości planuję taki dokupić i nie wiem jeszcze jaka jest najlepsza opcja (ponownie w granicach 300zł) Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc!

Edytowane przez ziolo190
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.