Skocz do zawartości

Obserwacje 16-04-2015 + kilka szkiców


McGoris

Rekomendowane odpowiedzi

W końcu po kilku miesiącach było piękne, ciemne niebo. Wyciąg narciarski już wyłączony. Pomyślałem sobie, pojadę na moje ciemne miejsce - Rzepiska. Niebo ok 6-7 mag. Pojechałem z kolegą tam na obserwacje. Do dyspozycji mieliśmy Syntę 8", okulary GSO SV 15mm i 30mm, kitowców nawet nie używałem :D, TMB planetary 5mm. Porobiłem także szkice, które zrobiłem z pamięci. Obserwacje zaczynamy tradycyjnie od kolimacji itp.

 

Pierwszy raz byłem pod takim ciemnym niebem, więc zaczęliśmy od obiektów dość popularnych i ładnych. Rozpoczęliśmy od Tripletu Lwa. Trzy galaktyki pięknie prezentowały się w polu widzenia okularu 30mm. W 15mm się niestety nie zmieściła ale niedaleko siebie były. Zrobiłem szkic:

 

Triplet Lwa.jpg

 

Potem przeszliśmy do mojego ulubionego miejsca, tzw. Galaxy Party, czyli moje galaktyczki w Pannie. Zaczynamy tradycyjnie od Łańcucha Markariana, którego zrobiłem szkic.

 

markarian1.jpg

 

Tak! 10, uwaga, 10 galaktyk w polu widzenia okularu 30mm. Coś niesamowitego. Widziałem Łańcuch markariana pod gorszym niebem, ok. 4-5 mag, ale nie widać tych słabszych galaktyczek o jasności ok. 11-13 mag. Tu jest przykład jak ciemne niebo robi różnicę w Syncie. Można spokojnie do 13 mag galaktyki wyłapać z dobrym wzrokiem i bardzo ciemnym niebem.

Potem zrobiliśmy zabawę. Nacelowałem koledze na Łańcuch Markariana. I dałem mu poszukać losowo jakiś galaktyk, góra dół itp. Gdzie nie pojechał, to znalazł jakąś mgiełkę. Ja potem tak samo. Aż nie chciało mi się sprawdzać co widzieliśmy, ale jakoś 3 tyg temu robiliśmy taką "wędrówkę" po galaktykach za pomocą Stellarium. Niebo wtedy nie było takie dobre jak wtedy, ale łapaliśmy galaktyki od 9-11 mag. Znaleźliśmy w samej Pannie ok. 30 galaktyk. Wszystkie M-ki my wyciapali :P. Spojrzeliśmy potem na Galaktykę Sombrero (M 104). Widać było troszkę gorzej bo dośc nisko nad horyzontem, a tam była lekka łuna. Widać było lekko tą ciemną przerwę. Oto szkic:

 

M 104.jpg

 

Następnie przeszliśmy do Warkocza Bereniki, gdzie skierowaliśmy nasz teleskop na Galaktykę Igłę (NGC 4565). Przepiękna była i przypominała taką kreskę :D Zrobiłem szkic:

 

NGC 4565.jpg

 

Widzieliśmy jeszcze galaktykę NGC 4494, którą raz znalazłem przez przypadek, gdy pomyliłem ją z igłą, oraz M 64(Czarne Oko). Widać było dość jasną mgiełkę, i chyba dopatrzyłem się w centrum takiego pociemnienia. Jeszcze sobie zerknąłem na gromadę kulistą M 53.

 

Potem przeszliśmy do naszych dość lubianych obiektów i trochę mniej znanych w Psach Gończych. Chodzi o Galaktykę Wieloryb(NGC 4656) i Łom(NGC 4631). W teleskopie widać je jako takie fajne, jak to nazywamy "kreski". Zrobiłem szkic tych obiektów. Ta grubsza to g. Wieloryb.

 

NGC 4631 & 4656.jpg

 

Pięknie się prezentowały w Syncie. Potem jeszcze przeszliśmy do galaktyki Kokon (NGC 4490 i NGC 4485), też w Psach Gończych. Są one blisko siebie i są na kursie kolizyjnym. Jedna jest pod innym kątem, druga pod innym.

 

Potem przeszliśmy do najbardziej znanego asteryzmu na świecie, czyli Wielkiego Wozu, który jest częścią Wielkiej Niedźwiedzicy. Na pierwszy strzał poszły Galaktyka Bodego i Cygaro (M81 i M82). Przepięknie było je widać. Na M81 było widać dośc ładny zarys z wydającymi się widać ramionami. Cygaro też ślicznie, widać było poszarpaną strukturę. Wspominaliśmy, jak obserwowaliśmy rok temu supernową SN 2014J w tej galaktyce. Widać też było dwie, malutkie galaktyczki, które są niedaleko M81 i M82. Są to galaktyki NGC 3077 i NGC 2976.

 

Potem przeszliśmy do galaktyki M51 w Psach Gończych. To było coś pięknego. Widać było strukturę spiralną i lekko majaczył most łączący je. Pierwszy raz widziałem taką M51. Zrobiłem nawet szkic, ale kiepsko mi wyszedł. M51 była trochę większa.

 

m 51.jpg

 

Spoglądnęliśmy także na parę M97(Sowa) i M108. Mgławica Sowa pięknie się prezentowała w 15mm i UHC-S, widać było takie pociemnienia jak oczy sowy, a w 30mm widać było w polu widzenia też galaktykę M108.

 

Potem nam się trochę znudziły galaktyki i przeszliśmy na inne obiekty. Chciałem koledze pokazać mgławicę planetarną NGC 3242, znaną jako Duch Jowisza. Widać było wyraźną, "zgniecioną gwiazdę". Rzeczywiście trochę przypominała Jowisza. Miała też lekko niebieskawy kolor (może mi się wydawało).

Następnie spojrzeliśmy na Herkulesowe gromady M13 i M92. M13 było przepiękne, widać całą rozbitą, aż do centrum. Zrobiłem nawet szkic. Widać było niedaleko niej małą galaktyczkę NGC 6207, ale nie ma jej na szkicu.

 

m 13.jpg

 

Spojrzeliśmy także na gromadę M3 w Psach Gończych. Też było pięknie ją widać. Potem skierowałem teleskop gdzie indziej i znalazłem planetarkę NGC 4631 w Kruku. Przypominała trochę galaktykę.

 

Zaczęło się robić późno, więc pod koniec spojrzeliśmy na Jowisza i wschodzącego Saturna. Na jowiszu było widać wielką czerwoną plamę i 4 księżyce. Saturn był kiepsko widoczny, bo nisko nad horyzontem, ale nawet dość było widać, Tytana było też widać.

 

To były udane obserwacje. Po tyle czasu kiepskiej pogody, należało się nam. Podczas obserwacji widzieliśmy także sporo meteorów w okolicach Łabędzia, Lutni i też w Pannie. Okazało się, że jest rój Lirydów i Virginidów. Także, polecam skierować dużą aperturę na galaktyczki w Pannie :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.