Skocz do zawartości

Budowa przydomowego amatorskiego obserwatorium w Zabrzu


Killerus

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli dobrze spisałem i czegoś nie pominąłem to lista zakupów i całkowita kwota wygląda na dziś dzień tak:

 

Cena drewna w składzie: kantówki 8x8 7,5zł za metr, 10x10 - 10,5 zł za metr, płyta OSB 12mm 39zł (promocja w OBI)

 

 

Kupione

 

szt Cena

 

5m kantówka 10x10 2 100

Beton Castorama 2 worki 20

Blachy katowki 12 65

zbrojenie 1 47

Impregnat 10l 1 28

4 worki betonu 4 33,16

2 x OSB 12mm 2 93,28

12x beton B20 12 89,52

kantowka 6 x 4 1 14,39

Lakier spray 1 19,99

Rury 4cm na kable 1 20,56

Złączka prądowa 2 6,18

Puszka prądowa 2 10,78

Uchwyt do peszla 2 3,98

rura peszel 7 11,03

przewod prądowy 20m 39,8

poziomica do slupkow 1 9,2

KOLA DO DACHU 8 97,96

belki 2,5m 8x8 10 140

belka 10x5 1 10

drzwi 80 1 307

lacznik katowy 12 35,88

kotwa stalowa 1 2,49

katownik st. 6 14,34

podkladki papa 1 3,51

wkrety 1 4,46

welna 1 18,89

pianka montazowa 1 20,69

wkrety 1 13,72

lacza katowe i sruby 20 75

25 m kątówek 8x8 25 187,5

12,5m belek +laty 1 110

laty, kanciok 1 70

laczenia katowe male 20 30

Sruby 26,77 1 26,77

Gniazdka, puszka 1 36,39

12 plyt OSB3 12 480

Papa + lampy osw. 1 45

silikon budowlany 1 14

szczotka smolowa 1 9,99

Sruby 1 22,03

Silikon budowlany 1 14,99

pianka montazowa 1 15,96

papa na dach 10m 29,9

lepik na zimno 1 29,99

panel bialy 2 46,74

listwa wykonczeniowa 2 25,98

listwa rogowa 2 25,98

wkladka do drzwi 1 10,99

klamry do paneli 1 6,99

 

SUMA 2595,01

 

Plus litry wypitego piwa :P

 

 

Edytowane przez Killerus
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stope zalewalem mieszanina cementu i piasku, beton lalem do rury piera, oraz jako slupki fundamentowe.

 

Do rury wlazło 6 workow (ze wstępnych wyliczen, wyszlo mi ze maja wejść 26, nie wiem, jak ja do policzyłem)

 

Do każdego słupka fundamentowego wlazło 1,5 worka (rura kartonowa o średnicy 25 cm i dlugosci 35-40 cm)

 

Aaaa i z zakupionych w sumie 18 worków betonu zostały mi jeszcze 4.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis moze postepow nie widac, ale wsystkie panele jakie mialem zostaly przymocowane, polozylem tez pape na dach, uzylem gwozdzi (papiakow) oraz lepiku na zimno, z ktorego bede sie pewnie czyscil do konca tygodnia...

DSC_1328.JPG

Edytowane przez Killerus
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace trochę spowolniły, wykończenia, niestety są pracochłonne, do tego brak czasu, ale.... Chatka jest już zadomowiona. Pierwszymi lokatorami były mrówki :P, a dziś odnalazłem gniazdo szerszeni !!!

 

Najwidoczniej wlatują przez otwory, bo jeszcze nic w tym temacie nie robiłem.

 

Na razie zamontowałem alarm i wszystko działa jak należy :D

 

Nie wiem, kiedy dalsze prace, na razie wybieram się na komunię i coś czuję, że przed zlotem w Zwardoniu sprzętu jeszcze tam nie posadze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wszystko będę miał skończone, to bardzo przydałby się ktoś, kto pomógłby mi w ustawieniu montażu na polarną metodą dryfu.

Czytam o tym wątki, ale powiem szczerze, że mnie to przerasta..

 

Spoko, poznałem kiedyś super metodę. Parę minut i gotowe. Niedługo będę się przenosił do Olkusza więc jak już będziesz miał sprzęt to mogę przyjechać, nie będzie daleko i zrobimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, na to pytanie odpowiem, jak juz powiesze teleskop, ale po któtce powiem, ze od połódnia zasłaniają mnie budynki, od wschodu mam na horyzoncie oświetlenie szybu kopalni, na zachodzie znów oświetlenie kościoła, więc wydaje mi sie, że wysokość będzie ok.

 

Wczoraj skończyłem obijanie frontu obserwatorium i wygłąda to już tak:

 

DSC_1351.JPG

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Brak czasu trochę spowolnił prace wykończeniowe przy mojej chatce.

 

DSC_1402.JPG

 

Na razie mam już ukończone opanelowanie dwóch ścian, przybywa też sprzętu w środku :P

 

DSC_1459.JPG

 

DSC_1460.JPG

 

Brak pogody trochę zaczyna już denerwować, bo chciałem zacząć próby z ustawieniem montażu na polarną metodą dryfu, niestety na razie zajmuję się "meblowaniem" środka i jak na złość jeszcze szlag trafił mój laptop :(

 

 

 

 

 

 

DSC_1463.JPG

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to już bardzo fajnie i widzę, że sprzęt z siłowni ma odpowiednie zastosowanie ;).

 

Oryginalnie do tego montażu mam dwie przeciwwagi po 11 kg, a do tego maleństwa potrzebna jest mniejsza i tu najtaniej i najprościej było zastosować ciężarek z hantla :)

Edytowane przez Killerus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yeeesss, wczoraj niespodziewanie chmurwy postanowiły uciec znad Zabrza, więc wykorzystałem okazję, by spróbować ustawić montaż metodą dryfu.

 

Po ok godzinie zabawy z pokrętłami postanowiłem sprawdzić jakie to mi przyniosło efekty.

 

:) Nie jest jeszcze idealnie, ale nie powiem efekty mnie zaskoczyły.

 

Kiedyś nie potrafiłem utrzymac 30 sekund bez pojechania klatki, a teraz nawet 5 minutowe są mniej pojechane :)

 

Szkoda, że laptop odmówił posłuszeństwa, bo bym sprawdził jaki były wykres w guidowaniu.

 

Poniżej dołaczam surowe nieguidowane klatki (zmniejszony rozmiar o 50%), setup:

 

Mont CGE, Astrotech AT72ED 430mm, Nikon D3100, Astronomik CLS

 

 

180 sekund:

 

DSC_0802-180s.JPG

 

 

300 sekund:

 

DSC_0800-300s.JPG

 

600 sekund:

 

DSC_0759-600s.JPG

 

 

I sprzęt podczas pracy :)

 

DSC_1476.JPG

 

 

Edytowane przez Killerus
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Ktoś w jednym w wcześniejszych wątkach wspomniał o wentylacji obserwatorium.

 

Przez ostatni weekend temperatury w środku sięgały za dnia w ukropach ponad 42 stopnie, co niestety powodowało wzbudzanie się alarmu.

 

Aby choć trochę temu zapobiec, a i przy okazji usprawnić wymiane powietrza wśrodku zamontowałem wentylator wyciągający powietrze pod dachem i kratkę dolotową w podłodze.

 

Mam nadzieję, że teraz już będzie ok.

 

Poza tym, obserwatorium sprawdza się znakomicie.... :)

 

DSC_1800.JPG

DSC_1799.JPG

Edytowane przez Killerus
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Jako, że obserwatorium stoi już pół roku i świetnie się spisuje, naszła mnie ochota na zautomatyzowanie tego "centrum dowodzenia".

 

Zdalne włączanie/wyłączanie zasilania kamery już ogarnąłem i mogę to wykonać przez komputer zdalnie (opisywałem swojego powerboxa w innym wątku).

 

Teraz przyszła ochota na zrobienie własnej centralki alarmowej.

 

Schemat podłączeń zamieściłem poniżej na zdjęciu.

 

Projekt alarmu2.jpg

 

 

Centralka będzie oparta na arduino UNO, ma mieć dwa obwody włączające alarm i możliwość sterowania dachem.

 

Pierwszy obwód sprzężony z czujkami PIR (będzie działał po zamknięciu obserwatorium) da nam 10 sek. czasu na wbicie kodu wyłączającego centrale, lub po prostu uruchomi alarm.

 

Drugi obwód, sprzężony z odczytem przerwania wiązki lasera, który w wypadku detekcji uruchamia alarm od razu.

 

Po co wiązka laserowa ? Już tłumaczę.

 

W nocy gdy dach jest otwarty to alarm jest zdeaktywowany, bo PIRy mogłyby się wzbudzać i wywoływać fałszywy alarm.

 

Wiązka lasera ma być tak poprowadzona, aby nikt sobie nie mógł bezkarnie przeskoczyć przez ściany i wejść do środka i zabrać sprzęt gdy ja będę spał.

 

Dodatkowo z centrali będzie też można sterować otwarciem i zamknięciem dachu, komunikaty będą wyświetlane na ekranie LCD, będzie również komunikacja z centralą poprzez moduł SMS GSM Neoway M590.

 

Centrala będzie przyjmowała 2 kody, jeden do aktywacji PIR, drugi do aktywacji czujnika laserowego.

 

Przy wbiciu kodu na PIRy jeśli dach jest otwarty, to zostanie automatycznie zamknięty i wtedy alarm się aktywuje.

 

 

Nad kodem siedziałem kilka dni z racji tego, że uczę się metodą prób i błędów tego języka.

 

Udało mi się pokonać niektóre problemy i na dzień dzisiejszy mogę na filmie przedstawić jak całość działa.

 

https://www.youtube.com/watch?v=htTSGjPvdH4

 

 

Liczę tutaj na pomoc Jolo, chociaż w takim stopniu żeby zerknął na kod (w załączniku) i podpowiedział jeśli coś robię źle, lub mogę poprawić i zrobić lepiej.

 

 

 

Centrala alarmowa.zip

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pierwsze koty za płoty z mechanizacją dachu.

 

Dziś równolegle z foceniem przetestowałem swój pomysł na napęd dachu.

 

Cały koszt to śmieszne pieniądze, wykorzystałem silnik z wycieraczek samochodowych kupiony za 8 zł, do tego kilka zębatek łańcuchowych i łańcuch. Na początku, w wersji pierwszej okazało się, że mam za krótki łańcuch, ale troche pokombinowałem i starczyło na styk.

 

Pierwszy test z działania poniżej:

 

https://www.youtube.com/watch?v=ckbvvC9qYDY

 

Parę kosmetycznych poprawek jeszcze muszę wykonać, ale za to wezmę się już podczas weekendu, by wszystko idealnie doprecyzować.

 

Zmienię też cała idee alarmu.. użyję tutaj 2 osobnych modułów Arduino. Jeden będzie odpowiedzialny za sterowanie otwieraniem dachu, tak by można było kontrolować otwieranie/zamykanie dachu z poziomu komputera, a drugi będzie po prostu odpowiadał za funkcje alarmowe itd.

 

 

 

 

 

Edytowane przez Killerus
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.