Skocz do zawartości

Najładniejsze obiekty lornetkowe


Watteau

Rekomendowane odpowiedzi

Osobiście oznaczyłam sobie obiekty z tej listy na mapkach panasamarasa z zasięgiem do 7 mag. Myślę, że lepiej się trochę pomęczyć, żeby potem szybciej orientować się w realu, chociaż te też mi się przydadzą. Sprawdzę, czy nie popełniłam nigdzie błędu :-)

 

Mam tylko małe pytanie z kategorii idiotycznych.

Nie rozumiem oznaczenia, dla przykładu Beta1+2 w koziorożcu w uwagach ma opis: 267o(1922), domyślam się, że to oznaczenie w nawiasie to rok, ale co konkretnie oznacza??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pewnie kąt pozycyjny (PA - position angle) czyli położenie składnika B względem składnika A w odniesieniu do kierunku północy. Ponieważ ten układ jest powiązany fizycznie, w nawiasie podano rok wykonania pomiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

prosze wejsc na strone tego niesamowitego japonczyka nazywa sie toshimi taki mieszka w japoni nagoya japan http://www.asahi-net.or.jp/~zs3t-tk/

po lewej stronie jest duzo wartosciowych plikow

pozdrawiam

adam

ps pepin dzieki ze przypomniales znalazlem go kiedys czytajac o nim w sky & telescope

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 3 lata później...
  • 1 miesiąc temu...
Od pewnego czasu, trochę pod pretekstem zachęcania do obserwacji nieba przez lornetkę, popełniam artykuły przemycające odrobinę astrofizyki.

 

W końcu znalazłem czas, żeby doczytać parę ostatnich odcinków.

Świetna lektura!

:dobrze::dobrze::dobrze:

 

Arku, może warto zrobić edycję poprzedniego posta i dorzucić link do ostatniego artykułu o Strzale?

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 7 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...
  • 4 miesiące temu...

:-)

 

Możesz też tą listę zapisać pod nazwą LIST1000.OUT, zastąpić nią oryginalny plik LIST1000.OUT w tym programiku cożem dziś w innym wątku linka podał i mieć plannerka dla jasnych obiektów lornetkowych wink.gif

Ma ktoś wspomniany link do tego programiku ? Szukałem i nie mogę znaleźć. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 3 lata później...
  • 2 miesiące temu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 27.10.2009 o 22:23, majtek napisał:

Szkice z lornetki 15x70 http://rodelaet.xtreemhost.com/binocular_astronomy.html może się komuś przydadzą - jest ich sporo i w jednym miejscu :)

Podziękowania po latach, bo przekonałem się że obserwując moim Berkutem pod podmiejskim widać niewiele gorzej. Oprócz Pinweehla i kilku innych obiektów ruska lornetka łapie prawie to samo. To subiektywna ocena ale daje do myślenia, gdy przyjdzie pora wymiany sprzętu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.