Skocz do zawartości

Statyw carbon czy aluminium


MareQ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam


Szukam nóg dla mojego zestawu mobilnego opartego na Skywatcher Star Adventurer.


W zasadzie skłaniam się do zakupu Manfrotto MT055XPRO3. Pozostaje pytanie czy jest sens wchodzić w wersje carbon.


Macie może jakieś praktyczne doświadczenia.


Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zależy Ci na niższej wadze (co ma znaczenie przy astropodróżach samolotowych ) to bierz karbon.

 

A z moich doświadczeń na wyjazdy idealnie spisał się Benro C2690T i wadze 1.5 kg i nośności 12 kg więc tyle ile mniej więcej nośności ma astrotrack.

Hak od spodu pozwala dodatkowo dociążyć workiem z okolicznymi kamieniami i wtedy sztywnością zestaw dorównuje ciężkim stalowym statywom jak. np. od EQ5.

 

Idealnie sprawdził się na wietrznej Teneryfie, Kosie, na Lastovie czy Australii stanowiąc jedyne 4 % bagażu. :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie skłaniam się do zakupu Manfrotto MT055XPRO3. Pozostaje pytanie czy jest sens wchodzić w wersje carbon.

 

Mam od lat wielozadaniowego 055XPROB i jestem bardzo zadowolony. Sztywny, można na nim uprawiać makrofotografię, astrofotografię czy obserwować 5-kilową lornetką na stojąco. Kolumną centralną można żonglować: do góry, w poziomie, w dół.

Musisz sobie tylko odpowiedzieć na pytanie czy 850 gramów mniej jest warte 650 złotych więcej. :icon_rolleyes:

Reszta parametrów jest praktycznie identyczna.

 

Berno polecane przez Darka może być lepsze przy astrofotografii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam od lat wielozadaniowego 055XPROB i jestem bardzo zadowolony. Sztywny, można na nim uprawiać makrofotografię, astrofotografię czy obserwować 5-kilową lornetką na stojąco. Kolumną centralną można żonglować: do góry, w poziomie, w dół.

Musisz sobie tylko odpowiedzieć na pytanie czy 850 gramów mniej jest warte 650 złotych więcej. :icon_rolleyes:

Reszta parametrów jest praktycznie identyczna.

 

Berno polecane przez Darka może być lepsze przy astrofotografii.

 

 

Statyw-triopo-zestaw-w-gt-3230x8c-i-glowica-b2

 

Daje radę przy Polarie (+dodatki)+2 głowice Canon 6D i rozne szkła :)

Łacznie z 4kg ciągnie - a cena z głowicą atrakcyjna :)

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że wątek ożył. To się "odważam" zapytać. Zaczynam się minimalnie (na razie teoretycznie) interesować astro-foto i mam pytanie do kolegi MareQ odnośnie planowanego "zestawu mobilnego".

Ciekawi mnie co konkretnie (szczegółowo podając modele/nazwy składowych urządzeń) planuje powiesić na tym montażu. Czy zestaw tak mały jak widać na obrazku. Czy coś większego/innego?

Pozdrawiam

focisie.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie co konkretnie (szczegółowo podając modele/nazwy składowych urządzeń) planuje powiesić na tym montażu. Czy zestaw tak mały jak widać na obrazku. Czy coś większego/innego?

 

Ponieważ z założenia ma to być zestaw typowo podróżny to będzie się składał z Canona 6D i max EF 200mm. Mam też w planach wykorzystać go pod Lunta 50 mm, jak w końcu zdecyduje się na obserwacje słoneczka :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam statyw Manfrotto MT055XPRO3 z głowicą kulową 498rc2 i muszę przyznać że jest dość stabilny. Nie mam żadnego odniesienia do innych statywów ale mam w planach przetestować stabilność na ed80 w wizualu.

Jest dość ciężki ale i stabilny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jam mam benro C2682T z włókna węglowego i jestem bardzo zadowolony. Wcześniej miałem manfrotto 190B, różnica w sztywności kolosalna. Mogę z czystym sumieniem polecić.

W Polsce dokładnie tego modelu nie widzę ale na pewno są podobne. Tutaj link do amazona: http://www.amazon.it/Benro-C2682T-Travel-Carbon-Tripod/dp/B006FEG6LM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam statyw Manfrotto MT055XPRO3 z głowicą kulową 498rc2 i muszę przyznać że jest dość stabilny. Nie mam żadnego odniesienia do innych statywów ale mam w planach przetestować stabilność na ed80 w wizualu.

 

Moja Frotka w zastosowaniach wprawdzie innych niż mobilne astrofoto, ale równie wymagających wagowo:

 

1. Z refraktorem 100mm, filtrem szklanym, kątówką i okularem (~5,5kg) + głowica 488 RC4 (zastąpiona obecnie przez MN410) - czyli w wizualu daje radę do 4" i do 250x :flirt:

1.JPG

 

2. Z lornetą 25x100 (4,8kg) + głowica GO 5000 - wysunięte trzy sekcje nóżek i kolumna prawie na maxa - ciągle jeszcze stabilnie

2.JPG

 

3. Wykorzystanie kolumny łamanej do obserwacjach w zenicie (dochodzi jeszcze 1,5kg przeciwwaga) - całość stabilna

3.JPG

Edytowane przez jutomi
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam, zastanawiam się nad kupnem przenośnego statywu do moich lornetek (TS Marine 28x110; DO Extreme 15x70; Nikon Action Ex 10x50)

 

Dysponuje Porucznikiem i Goliatem. Jednak na wyjazdy (np. urlopowe) średnio się nadają z uwagi na gabaryty.

 

Ze statywami opisanymi w tym wątku nie miałem styczności, natomiast bardzo zainteresowała mnie ich waga, mobilność i możliwość regulowania kolumny centralnej w wersji a`la żuraw.

 

Czy istnieją przenośne statywy, które podołałyby 7 kg lornecie TS Marine, umieszczonej na statywie z kolumną

centralną rozłożoną w poziomie i z odpowiednią głowicą?

 

 

Znalazłem taki model, ale jak widzę kolumna centralna nie ma możliwości regulowania w poziomie.

Statyw Benro A2580TB2

Wysokość maksymalna [cm]: 175

Maksymalne obciążenie [kg]: 12

typ głowicy: kulowa

Maksymalne obciążenie [kg]: 20

 

http://allegro.pl/travel-angel-benro-a2580t-glowica-b2-statyw-i5364002367.html

 

albo taki, jednak bez głowicy:

 

Benro statyw A2970T

Maks. udźwig 10 kg

Maks. wysokość 1730 mm

http://www.fotoplus.pl/statywy/statywy-foto/Benro-statyw-A2970T?utm_source=skapiec.pl&utm_medium=referral

Edytowane przez robi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 20x110 na największym statywie benro A4570 - producent deklaruje nośność 20kg.

Benro zmieniło oznaczenia serii i niestety przycwaniakowało z cenami - teraz ten statyw to:

http://www.bhphotovideo.com/c/product/1157827-REG/benro_tma47axl_mach3_aluminum_series_4.html

A4570 było do kupienia poniżej 500PLN.

 

Moim zdaniem to minimum do komfortowego użytkowania 110tek.

Drgania szybko wygasają i można swobodnie wejść pod lornetkę w zenicie (mam 180cm)

Miałem obie lornetki (20x i 28x) do przetestowania w sklepie i przy powieszeniu 28x robiło się jak dla mnie troszkę chybotliwie.

 

 

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziki za info. Twój link nieaktualny. Rozumiem, że to ten statyw: http://digital24.pl/produkt/statyw-benro-a-4570f.htmlRzeczywiście ma interesujące parametry. Jaką masz głowice do niego?

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem:

 

> Moim zdaniem to minimum do komfortowego użytkowania 110tek.

 

> Drgania szybko wygasają i można swobodnie wejść pod lornetkę w zenicie (mam 180cm)

 

> Miałem obie lornetki (20x i 28x) do przetestowania w sklepie i przy powieszeniu 28x robiło się jak dla mnie troszkę chybotliwie.

 

W opisie statywu nie ma nic o możliwości zmiany kąta nachylenia kolumny centralnej.

Jak więc obserwujesz?

Statyw 100 proc w pionie?

 

 

Znalazłem taką stronę dystrybutora statywów Benro

 

http://www.benro-statywy.pl/statywy-seria-versatile

 

tu modele z pełną regulacją i szybkie blokowanie ustawień głowicy (czyli ta pozycja kolumny centralnej

przypominająca ustawienie ramienia żurawia)

 

do wys. max 1730

Udźwig max do 10-12 kg

Edytowane przez robi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ponieważ z założenia ma to być zestaw typowo podróżny to będzie się składał z Canona 6D i max EF 200mm. Mam też w planach wykorzystać go pod Lunta 50 mm, jak w końcu zdecyduje się na obserwacje słoneczka :)

 

Na moim Sirui T1004x (1,1 kg) używałem AT + 60D + Sonnar 135mm. Wszystko bardzo stabilnie. Nie wysuwałem ostatniej sekcji nóg i kolumny centralnej.

 

Korzystałem również z Tair'a 300/4.5 (~1,5 kg) i tu również bylo użytecznie, ale już zauważalnie stabilniej na aluminiowym statywie LT1.

 

Dlatego jeśli zamierzasz używać to z 6D i 200L 2.8 (który ma obejme w miejscu środka cięzkości) to myślę, że każdy statyw Benro czy Fotopro da spokojnie radę.

 

Jeśli chodzi o wieszanie lornetek czy małych refraktorków, to korzystałem z tej opcji na poprzednio posiadanym Benro (1,8 kg, symbolu nie pamietam). Owszem ze SW 80/400 można bylo korzystać choć nie powiedziałbym żeby to było wygodne.

Po dołożeniu 2" wyciagu, 2" kątówki i większego Naglera niestety niezbędny był juz aluminiowy statyw LT1 + AZ4. Przepaść w wygodzie obserwacji nie do opisania. Tu nawet nie chodzi o nośność statywu, ale o jego "wątłe" ramiona i male przekroje nóg, które powodują ze statyw jest bardzo podatny na siły skrętne. Oglądanie - OK, wyszukiwanie, przesuwanie - męczące.

 

Głowica do statywu foto do zastosowań astro lepsza niż kulowa będzie Video, z długą rączką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziki za info. Twój link nieaktualny. Rozumiem, że to ten statyw: http://digital24.pl/produkt/statyw-benro-a-4570f.htmlRzeczywiście ma interesujące parametry. Jaką masz głowice do niego?

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem:

 

W opisie statywu nie ma nic o możliwości zmiany kąta nachylenia kolumny centralnej.

Jak więc obserwujesz?

Statyw 100 proc w pionie?

Tak mam A4570.

Jest teraz jeszcze klon/nowy brand:

http://www.foto-net.pl/sklep/produkt/statyw-INDURO-Alloy-AT413.html

 

Głowicę mam Manfrotto MVH502AH, chociaż Benro S7 mogła by być lepsza - ma mocniejsze, regulowane balansowanie.

Jak kompletowałem zestaw to to Benro było trudne do kupienia, a i Manfrotto było ze 150PLN tańsze.

W tej chwili mam dwie rączki i ołowianymi ciężarkami po 1kg i od horyzontu do zenitu jest w pełni balansowanie.

 

Jeśli chodzi o obserwacje w zenice - no powiedzmy 5* od zenitu, to głowica daje kilkadziesiąt mm odsunięcia od kolumny centralnej, łącznik lornetki dodatkowe kilkadziesiąt milimetrów, dodatkowo te parę stopni odchylenia lornetki, daje łącznie ponad 200mm, także można stanąć pod lornetką i nie stykać się z kolumną.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Rozumiem ;-) Mnie właśnie przyszło do głowy zamówienie ramienia do dużego żurawia Astrokraka na TS Marine 28x110,

Kupiłem nawet bardzo mocną głowicę do kamery. Ale to już temat na inny wątek.

 

> To przestroga jakby komuś przyszło do głowy wieszać te lornety na porucznikach czy innych takich.

 

Zastanowię się ;-)

 

Ale może w takim razie na Benro z ruchomą w poziomie kolumną centralną udało by się zawiesić DO Extreme 15x70?

 

Tak mam A4570.

Jest teraz jeszcze klon/nowy brand:

http://www.foto-net.pl/sklep/produkt/statyw-INDURO-Alloy-AT413.html

 

Głowicę mam Manfrotto MVH502AH, chociaż Benro S7 mogła by być lepsza - ma mocniejsze, regulowane balansowanie.

Jak kompletowałem zestaw to to Benro było trudne do kupienia, a i Manfrotto było ze 150PLN tańsze.

W tej chwili mam dwie rączki i ołowianymi ciężarkami po 1kg i od horyzontu do zenitu jest w pełni balansowanie.

 

Jeśli chodzi o obserwacje w zenice - no powiedzmy 5* od zenitu, to głowica daje kilkadziesiąt mm odsunięcia od kolumny centralnej, łącznik lornetki dodatkowe kilkadziesiąt milimetrów, dodatkowo te parę stopni odchylenia lornetki, daje łącznie ponad 200mm, także można stanąć pod lornetką i nie stykać się z kolumną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam pytanie jak jest usytuowany obserwator w pozycji obserwacji w zenicie, z odchylona kolumną centralna jak na foto nr 3 poniżej? ;-)

 

Czy jest możliwa taka wersja obserwacji jak z żurawiem na foto, które zamieściłem w tym wątku:

http://astropolis.pl/topic/53356-tylko-lornetka/

 

3. Wykorzystanie kolumny łamanej do obserwacjach w zenicie (dochodzi jeszcze 1,5kg przeciwwaga) - całość stabilna

attachicon.gif3.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy istnieją przenośne statywy, które podołałyby 7 kg lornecie TS Marine, umieszczonej na statywie z kolumną

centralną rozłożoną w poziomie i z odpowiednią głowicą?

 

Mam pytanie jak jest usytuowany obserwator w pozycji obserwacji w zenicie, z odchylona kolumną centralna jak na foto nr 3 poniżej? ;-)

 

Zawsze możesz spróbować połączyć trójnóg Berno o nośności 20kg z montażem widłowym do dużych lornetek.

W moim przypadku (lornetka 25x100, 4,8kg) wystarczyła MN055 + montaż DO szer 230mm:

MONTAŻ WIDŁOWY.JPG

 

Przy obserwacji w pobliżu zenitu montażem z kolumną łamaną konieczne jest:

- wysunięcie dodatkowych sekcji trójnogu,

- trochę gimnastyki, żeby wpasować się na krzesełku turystycznym z tułowiem i nogami pomiędzy nogi trójnogu, mając oczy na poziomie okularów lornetki - z oczywistych względów ta "lornetkowea kamasutra" odpada przy dłuższych obserwacjach okolic zenitu. :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że nie każde widły pasują do 28x110.

Muszą być poszerzane, a te są drogie

http://www.astroshop.pl/adapter/omegon-montaz-widlowy-do-duzych-lornetek/p,33131

Ja mam obecnie montaż

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2517&lunety=Monta%BF_ALT-AZ_z_mikroruchami_i_stalowym_statywem_(AZ5,_TPL)

Opisywałem to dokładniej:

http://astropolis.pl/topic/53334-dostosowanie-montazu-az5-do-swoich-potrzeb/

1d38a71b42a083703e91e5a02bfc67d6.jpg

Pozdrawiam

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Maciek7373
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jako że ten wątek dotyczył pierwotnie dylematu statyw carbon czy aluminium, to pozwoliłem sobie na założenie nowego wątku:

 

TS Marine 28x110 plus żuraw, statyw równoległoboczny czy...?

 

http://astropolis.pl/topic/53793-ts-marine-28x110-plus-zuraw-statyw-rownolegloboczny-czy/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.