Skocz do zawartości

Stackowanie klatek o roznym czasie naswietlania.


Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie, do doswiadczonych milosnikow astrofoto. Jako ze nie posiadam do swojego aparatu Sony a58 odpowiedniego wezyka, ktory umozliwilby mi precyzyjne odliczanie czasu naswietlania, to postanowilem wykorzystac program Remote Camera Control, abym mogl wydluzyc czasy ekspozycji, tak do 2-3 min. Jednak w tym programie bede musial uruchomic i wylaczyc migawke myszka i odliczac czas na ''oko''. Beda roznice w czasie naswietlania pojedynczej klatki kilka do kilkunastu sekund. A teraz pytanie; czy bede mogl poskladac material, powiedzmy 15kl. w DSS. i czy te roznice w czasie naswietlania nie beda stanowily problemu dla tego programu. Do tej pory klatki naswietlalem programowo po 30sek, ale wydaje sie to za malo. Pozdrawiam.

 

PS. Aparat nie posiada sterowania na podczerwien i stad te klopoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat już chyba był. Możesz stackować nie będzie większego problemu. Z tego co rozumiem na temat stackowania to zwykła matematyka. Masz pięć różnych wartości piksela - stackowanie uśrednia dając jeden pośredni. Możesz stackować nawet jedno minutowe ekspozycje z pięcio minutowymi - choć sam tego nie próbowałem. Powinno zadziałać puki algorytm alignowania będzie dawał radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz pięć różnych wartości piksela - stackowanie uśrednia dając jeden pośredni. Możesz stackować nawet jedno minutowe ekspozycje z pięcio minutowymi - choć sam tego nie próbowałem. Powinno zadziałać puki algorytm alignowania będzie dawał radę.

 

Nie do końca się zgodzę. Tak na prawdę, to raczej rzadko stosuje się uśrednianie, trzeba mieć bardzo dobrej jakości materiał. Częściej stosuje się medianę i różne wariacje i tutaj klatek 1 minutowych z 5 minutowymi nie można stackować. O ile klatki mają mieć długość w zakresie np. 175-185 sekund, to jeszcze jakoś to ujdzie, ale przy większych rozbieżnościach już to zbyt dobrze nie działa.

Skoro musisz klikać, to lepiej ściągnąć sobie jakiś Mouse Clicker, gdzie zrobisz sobie makro i po odpaleniu myszka będzie klikała w jakimś punkcie co zadany czas.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iluvatar dzieki za rady. Nie wiem czy tan programik sie do czegos przyda. Ja musze kliknac myszka na ikone aparatu i w czasie naswietlania musze trzymac przycisk myszki. Po odliczeniu, powiedzmy 120sek. musze puscic przycisk myszki, zeby zakonczyc ekspozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz poszukać, bo na pewno są programy, w których można ustawić czas kliknięcia.

Jest jakiś Auto Mouse Clicker, który ma opcję "Delay between Mouse Down & Up for Single Click", więc tutaj może uda się wystarczająco wydłużyć czas do twoich potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gezeb wlasnie czegos takiego szukam, gdzie po nastawieniu na bullb, moge ustawic dowolny czas naswietlania. Minusem Sony a58 jest brak dzialajacego na podczerwien pilota z opcjami ktore mozna wykorzystac min. w astrofoto.

Dedykowany pilot przewodowy jest i drogi i kiepski. Rozumiem ze powinienem sciagnac aplikacje na smartfona i sterowanie aparatem bedzie odbywac z pozycji telefonu. Pozdrawiam.

Edytowane przez margor55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafilem dzisiaj na cos takiego; http://fripers.pl/product_info.php/info/p4689_Zestaw-radiowy-pilot-nadajnik-Sony-Alpha---NEX-3NL---HX300-JM-F-II--JJC.html

Wyglada na to ze bedzie pasowal do Sony a58. Nie ma interwalometru i pewnie nie mozna w inny sposob ustawic ustalonego czasu naswietlania i trzeba bedzie liczyc za pomoca stopera. Ale nie bedzie potrzebny laptop.

A moze ktos z forumowiczow zaproponuje jakis pilot radiowy, ktory bedzie wspolpracowal z Sony a58. Dobrze by bylo, zeby sobie uproscic w jak najwiekszym stopniu wykonywanie klatek dluzszych od 30 sekund. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed zakupem warto sprawdzic czy działa z danym modlem aparatu , miałem juz kilka razy takie przypadki że niby pisali że działa z danym a okazywało sie że nie działa . Za kwotę kilkunastu złotych można samemu zlutować wtyczke usb i właczniki bistabilne/monostabilne na kawałku kabla , schemat usb Sony http://www.doc-diy.net/photo/remote_pinout/#sony .

Z kupowanych jest jeszcze taki kabelek i apka na Androida iPhone iPad http://shop.triggertrap.com/collections/triggertrap-mobile-kits/products/triggertrap-mobile-kit-md3-s2-for-sonytyle że to juz ponad 200 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skontaktuj się najlepiej telefonicznie ze sklepem http://fripers.pl/i wytłumacz co i jak. Wężyki do Sony na Micro USB to sprawa rozwojowa i z pewnością ktoś coś takiego już produkuje. Kwestia by ktoś to znalazł i ściągnął do polskiego sklepu. Podobny problem miałem z wężykiem do Samsunga NX. Mam obiecany na połowę czerwca. A na razie może weź pod uwagę http://fripers.pl/product_info.php/info/p4688_Wezyk-do-Sony-Alpha-A58--A7--A7R--A7S-Sony-RX100II--RX100III--HX300--NEX-3N-JJC.html Dużo tańszy niż ten radiowy, nie potrzebuje baterii, a zrobi to samo i z pewnością będzie działał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.