Skocz do zawartości

Grubość filtrów 2" i 1,25"


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Projektując koło filtrowe muszę zapewnić, żeby zmieściły się w nim filtry :) Wiem, że mają one różną grubość, więc byłbym bardzo wdzięczny za zmierzenie grubości posiadanych filtrów. Chodzi o całkowitą grubość oprawki i wysokość samego gwintu. Szczególnie interesują mnie filtry 2", bo one mogą być potencjalnie grubsze, ale 1,25" też bardzo chętnie się dowiem. W pierwszej kolejności potrzebuję znać grubość filtrów 2" Baadera. Przy podawaniu grubości nie zapomnijcie podać dokładnej nazwy filtra i producenta.

Z góry bardzo dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki! Nic mnie nie goni, poczekam do jutra :) Już odkryłem ciekawą rzecz, że filtry Baadera 1,25" mają różną grubość, IRPass jest ciut grubszy, niż ciemnoczerwony. Więc ciekawe, jak to wygląda w porównaniu z Twoimi filtrami.

 

Myślę, że jak uda mi się zgromadzić trochę danych, to wrzucę tutaj tabelkę, żeby ktoś mógł skorzystać, gdyby to było potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry fotometryczne (Set Jonsona - UVBRI) mają blisko 14mm grubości od niektórych producentów ( w standardzie 1,25") - głębokość gwintu to jakieś 3 - 3.5mm. Pamiętaj też, że niektóre filtry zmieniają punkt ostrości - osobiście pozostaje dla mnie zagadką jak to się dzieje - nie powinno - ale teoria swoje a real life swoje (zrozumiał bym przy achromacie... ale w ED?) .

 

Na sto procent jazdy ze zmiennym punktem ostrości czekają Cię przy filtrach spektralnych - np. popularnym Star Analyser - ale tu wiadomo przynajmniej dlaczego tak się dzieje ;) - Jak chcesz poczytać o niestandardowych szkłach to tu znajdziesz kilka słów z moich walk: https://sites.google.com/site/astroamator/spektrometria/spektrometr-na-poczatek

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, trochę mnie zmartwiłeś z tymi filtrami. 14 mm to bardzo dużo i musiałbym znacznie pogrubić koło, żeby się zmieściły. Wydaje mi się, że nie wejdą one do większości kół filtrowych.

W jakim kole stosujesz takie filtry? Mam niestety "konflikt interesów" - z jednej strony koło powinno być jak najcieńsze, aby się mieściło w torze optycznym, z drugiej musi być na tyle grube, żeby zmieścić filtry.

 

Pamiętaj też, że niektóre filtry zmieniają punkt ostrości - osobiście pozostaje dla mnie zagadką jak to się dzieje - nie powinno - ale teoria swoje a real life swoje (zrozumiał bym przy achromacie... ale w ED?) .

Tak, mam tego świadomość, ale to już kwestia ustawiania ostrości, a nie samego koła filtrowego.

Powiem więcej, tak się dzieje nawet w newtonach, generalnie każdej konstrukcji teleskopu :) Pewnie Twoją poszlaką była aberracja chromatyczna - ona faktycznie może zmieniać punkt ostrzenia w refraktorach. Ale generalnie zmiana punktu ostrości wynika z grubości filtru - mniej więcej punkt ostrości jest odsuwany o tą grubość. Filtr to tak jakby płytka płasko-równoległa. Filtry mają zapewne nieco różne grubości i dlatego różnie zmieniają punkt ostrości. Czy zmiana punktu ostrości zależy od czegoś jeszcze, jak np przepuszczanej długości pasma - tego nie wiem, ale zapewne też może mieć to niewielki wpływ.

Filtry parafokalne mają dokładnie taką samą grubość - dzięki temu ostrzą w tym samym punkcie (przynajmniej teoretycznie).

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

W jakim kole stosujesz takie filtry? Mam niestety "konflikt interesów" - z jednej strony koło powinno być jak najcieńsze, aby się mieściło w torze optycznym, z drugiej musi być na tyle grube, żeby zmieścić filtry.

 

(...)

 

Khem... jakby to powiedzieć... pilnik rozwiązuje problem grubości, ale tworzy problem "sprzedajności" ;) To w ogóle dziwne jest, Te filtry mogły by być znacznie cieńsze. Szkła tam nie ma tyle co wysokość obudowy. Po kiego wała w filtrach niektórzy producenci zostawiają kołnierz wysoki na 3mm powyżej powierzchni szkła, albo 3mm głębokości gwint, jest dla mnie zagadką. Jak zdecydujesz się na rozwiązanie które ogarnie "prawie wszystko" to jeszcze będzie trzeba brać pod uwagę fakt, że przy cienkiej karuzeli (powiedzmy 1mm grubości) wiele filtrów "wyjdzie" gwintem na druga stronę, co zmusi Cię do odsunięcia bajzlu o odczuwalny margines bezpieczeństwa również od tej strony :( Zresztą, widziałeś w linku moją cepelię. To co przećwiczyłem na szufladzie, może się przytrafić i na niejednym kole.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że grubość oprawek wynika głównie z tego, żeby takie filtry wygodnie np wkręcić w okular. Wtedy dłuższy kołnierz się przydaje. Wkręcając IDASa w cieniutkiej oprawce już nie raz pociapałem szkiełko. No ale producenci chyba zapominają, że nie wszystkie filtry są wizualne. Takie fotometryczne, to chyba nie ma wątpliwości, że będą stosowane z kamerami.

Postaram się znaleźć jakoś ten złoty środek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.