Skocz do zawartości

Saturn, ktoś ogląda? :)


misiowaty

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Wolne dni, piękna pogoda i.. pełnia ;)

W sam raz na obserwacje planetarne.

Wczoraj obserwowałem Saturna i byłem mile zaskoczony! Nisko nad horyzontem gotował się w rozgrzanym powietrzu, ale momentami widok był wspaniały! Planetarne obserwy to często polowanie ta takie "momenty".. :)

Saturn snując się po dachach sąsiadów i w okolicach ulicznych latarni pokazał też rodzinkę swoich księżyców: Tytana -światłem ciągłym, Rea -raczej zerkaniem, ale dobrze widoczną i Tetyda oraz Dione -zerkaniem, słabo widoczne.

 

Dzisiaj ustawię teleskop w bardziej odpowiednim miejscu, to dołączą jeszcze Jowisz i Wenus.

 

Pozdrawiam i do zobaczenia w okolicach Jowisza, Saturna, Wenus... ;)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Mało ostatnio pisałeś i zaczynałem się o Ciebie martwić, tym bardziej, że miałem ostatnio okazje przypomnieć Twój znakomity post słusznie komentujący pewną dyskusję:

 

http://astropolis.pl/topic/29615-srednice-swiatlosily-zrenice-wyjsciowe/page-9?do=findComment&comment=369122

 

Ja Saturna obserwuje Dobsonikiem 130/650. Szukacz, potem 25mm, 10mm i w końcu 4mm (Plossl) i im większy power tym obraz bardziej zmiennym jest ... niestety.

Co istotne muszę go łapać kolejno tak właśnie zmieniając okulary bo pominiecie jakiegoś gubi mi go bezpowrotnie i od nowa szukacz, 25mm,...

 

Przede wszystkim zaś chciałem zapytać czym prowadziłeś te obserwacje i jak daleko od miejskich świateł (o ile to ma - Twoim zdaniem - jakieś znaczenie w tym przypadku)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W momencie kiedy mam wolne, wtaczam najcięższe działo.. :) newtona 10".

Mój newton jest na dobsonie GOTO, więc nie gubię obiektu obserwacji. Jedynym problemem jest seeing.

Mieszkam w rejonie GOPu, więc niebo mam kiepskie ale do obserwacji planetarnych nadaje się całkiem, całkiem.. ;) dlatego głównie Księżyc i planety podziwiam.

 

Pozdrawiam

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Hej!

Fajnie, że ktoś jeszcze obserwuje wizualnie ;)

Saturn to wyjątkowo piękna planeta! Na Jowiszu zdecydowanie więcej się "dzieje" i na samej tarczy i w systemie pierścieni ale jest w Saturnie jakaś magia, na mnie od zawsze Saturn robi ogromne wrażenie.

Dzisiaj kolejny wieczór pogodny i księżycowy ;) w sam raz na obserwacje planetarne!

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj obserwowałem Saturna. Wilgotność w miejscu skąd obserwowałem była duża. Teleskop mokry po kwadransie. Przerwa Cassiniego zamajaczyła raz przez 5-10 sekund i więcej jej nie widziałem. Kilka Księżyców było widać, ale nawet nie sprawdzałem w Stellarium które to były.

Tak czy inaczej, pierwsze w tym roku obserwacje Saturna zostały dokonane. I pamiątkowa fotka zrobiona.

 

saturn.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Trochę odświeżę temat bo Saturn jest teraz nieźle widoczny. Wczoraj trafiło mi się parę minut kiedy była dość stabilna atmosfera. Sam Sturn był widoczny doskonale z pasami struktur swojej atmosfery rozciągniętymi wzdłuż planety. Dobrze widoczna przerwa Cassiniego prawie po całym obwodzie Saturnowych pierścieni w których widoczne były zalążki przebarwień widocznych dla jakichś szerokich struktur w nich zawartych. Widoczek był bardzo dobry przez około 10 minut a potem coś na niebie przyjechało i obraz stał się mdły. Okular ES 8,8mm icon_biggrin.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

W moim przypadku niestety ostatnie obserwacje wypadły raczej słabo. Saturn niewyraźny i bez widocznych szczegółów. Obserwowałem przez GSO 10'' i TS HR Planetary 9mm plus BGO 6mm. Mam nadzieję, że warunki pozwolą na obserwację w najbliższym czasie póki noce są stosunkowo ciepłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najbliższych latach Saturn będzie widoczny nisko nad horyzontem (w Polsce). To znacznie utrudni obserwacje. "Przebijać" się trzeba przez grube warstwy atmosfery, zazwyczaj niespokojnej :( Trudno będzie o subtelniejsze szczegóły

Link do mapki: http://www.nakedeyeplanets.com/saturn.htm

 

Pozdrawiam

(Obserwatorów planet szczególnie gorąco ;) )

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.