Skocz do zawartości

OU 4 - a jednak się da!


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

OU 4 Giant Squid Nebula ( Olbrzymia Kałamarnica) to olbrzymia, bardzo ciemna mgławica planetarna ( po długiej osi 1,2 stopnia) będąca wynikiem wyrzutu materii z gwiazdy HR 8119 (najjaśniejsza w centrum mgławicy).

Mgławica została odkryta przez francuskiego astrofotografa amatora Nicolasa Outersa w czerwcu 2011 roku.

Postanowiłem zmierzyć się z tym obiektem . Miałem poważne wątpliwości czy cokolwiek da się pokazać, ale...no risk, no fun :) Obrazek poniżej to połowa drogi czyli 15 godzin naświetlania ( 30x1800 sekund) przez filtr OIII Baader 7 nm.

Setup Officina Stellare Veloce RH 200 ( f3), STL 11000 M na ASA DDM 60 bez guidingu.

Uznałem że można pokazać premierowy obrazek smile.png pomimo jego jeszcze kiepskiej jakości.

Prace trwają !

PS. Dzięki Hamal !

 

OU4.jpg

OU4inv.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mgławica została odkryta przez francuskiego astrofotografa amatora Nicolasa Outersa w czerwcu 2011 roku.

 

Cytując tytuł wątku "a jednak się da". Może warto pocelować w jakieś dotąd puste rejony i mieć szansę przejść do historii jako odkrywca mgławicy ;) Kto wie, co tam jeszcze czeka.

 

W sieci jest bardzo mało zdjęć tego obiektu, ale jest jedno bardzo fajne, zrobione podobnym setupem:

http://www.pbase.com/boren/image/157835661/original

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytując tytuł wątku "a jednak się da". Może warto pocelować w jakieś dotąd puste rejony i mieć szansę przejść do historii jako odkrywca mgławicy ;) Kto wie, co tam jeszcze czeka.

 

W sieci jest bardzo mało zdjęć tego obiektu, ale jest jedno bardzo fajne, zrobione podobnym setupem:

http://www.pbase.com/boren/image/157835661/original

Harel Boren robił. Pisaliśmy sobie ciutkę, to taka drobna konkurencja. Ale on ma Negev.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwnie to wygląda tzn jakaś taka plackowata struktura co może być przyczyną mocnego wyciągania ( na tym etapie). Może tak ma być - jeśli jeszcze zbierasz materiał to poczekam cierpliwie bo jestem ciekaw finału..

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest koniec a artefakty z odszumiania są oczywiste. Przecież napisałem że to tylko 20 h OIII. Jak skończe to napiszę i wtedy proszę o surową ocenę.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki , ale tak jak już pisałem - sorry ale taki mamy klimat - wyżej w...a nie podskoczysz. Co do klatek - to 100% się tobą zgadzam . Na początku chciałem przeznaczyć całą nockę , a wyszło jak zawsze ...Nie planowałem naświetlania 20+H. To można robić jak się ma codziennie pogodę lub setki obiektów już "zaliczonych"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.