Skocz do zawartości

Vixen SLV i SSW 83°, Baader Morpheus i inne nowości okularowe


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Co nowego na rynku okularowym? :)

 

- Explore Scientific wprowadza całkowicie nową serię 62-stopniowych szkieł. Ogniskowe 5.5, 9, 14, 20, 26, (oraz prawdopodobnie 32 i 40mm). Pole wskazywałoby na konkurencję dla serii TV DeLite, a 4 ogniskowe (5,5 - 20) powielone z serii 100-stopniowej. Dostępne mają być od przyszłego miesiąca, cena 99 - 199.99$. Odległość źrenicy 20mm.

 

55.jpg

 

- TS Optics zaczął sprzedawać drugą serię 82-stopniowych okularów brandowanych własną marką, która dokładnie pokrywa ogniskowymi pierwszą serię (4, 7, 16 mm). Obie są jednocześnie w sprzedaży. Jak widać, wcześniejsza kojarząca się z WO, nowa bardziej "eesowata".

 

uwa.jpg

 

- Za nieco ponad miesiąc do sprzedaży trafi automatyczne koło okularowe (4 x 1,25") od APM - Rotarion. Ciężkie i cholernie drogie ;)

http://www.apm-telescopes.de/en/mechanical-accessories/focuser-accessories/focusers/rotarion-the-first-automatic-eyepiece-wheel-complete-system

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Już jakiś czas temu pojawił się na rynku ciekawy okular: http://agenaastro.com/masuyama-2-inch-eypiece-32mm-mop-32.html

Okular 32_85.jpg

 

W porównaniu do Naglera 31mm ma minimalnie szersze pole, jest ponad dwukrotnie lżejszy i dwukrotnie tańszy.

Ten pięciosoczewkowy "hybrydowy Plossl" posiada komfortowy 20-milimetrowy ER i średnicę, umożliwiającą stosowanie go w nasadkach bino 2". :icon_eek:

 

Niektóre recenzje na CN sugerują, że ma mniejsza od Naglera dystorsję i nadaje się do światłosilnych Netwonów (f/4,7).

 

Mi przypomina trochę gabarytami i parametrami mojego starego Kokusai Khoki Widescan 30/84o w odświeżonej obudowie. Z tym że KK był siedmiosoczewkowcem i źle znosił współpracę z teleskopami jaśniejszymi od f/6.

KK4.JPG

Edytowane przez jutomi
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre recenzje na CN sugerują, że ma mniejsza od Naglera dystorsję i nadaje się do światłosilnych Netwonów (f/4,7).

 

Na początku było kilka bardzo optymistycznych recenzji na temat Masuyamy 32mm i porównań z Naglerem 31mm, potem jednak recenzenci zeszli na ziemie i stopień korekcji oceniono odrobinkę poniżej najlepszych Erfli (np. TS Paragon, Baader Asferyk). Czyli w sumie za tą cenę (~1500 zł) jakiegoś szału nie ma. Z drugiej strony okular ponoć bardzo dobrze współpracuje z korektorem komy, co przy jego niskiej masie (432 g) może być bardzo fajnym połączeniem (~1850 zł, 770 g i korekcja jak w N31 - biorąc do kompletu korektor GSO).

 

Najdokładniejszy opis Masuyamy 32mm zawiera chyba ten wątek na CN:

- http://www.cloudynights.com/topic/562033-masuyama-on-binoscope/

Edytowane przez Marek_N
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Na rynku już jakiś czas temu pojawiła się nowa rodzinka okularów od Nikona, jeszcze nie wspomniana w tym wątku - Nikony NAV SW z polem (przeważnie) 72-stopniowym.

Okulary mają ogniskowe: 5,7,10,14 i 17,5mm z wyglądu przypominają nieco Pentaxy z serii XW. Ich cena jest też identyczna. Opinie, które okulary są lepsze są podzielone.

 

Przedstawiciel:

Nikon 7mm.jpg

 

Tabelka z parametrami:

Tabelka.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...

Explore Scientific rzuca nową serię okularów. Tym razem 52 stopnie. To już siódma seria okularów od ES, a nawet ósma licząc 70* sprzedawane przez ES pod brandem Bresser.

Mają być dostępne już w przyszłym miesiącu.

 

Ogniskowe:

  • 3mm, 4.5mm, 6.5mm, 10mm, 15mm, i 20mm za 59.99$
  • 25mm za 69.99$
  • 30mm za 99.99$
  • 40mm za 129.99$

 

Odległość źrenicy:

  • 3mm --15mm
  • 4.5mm --15mm
  • 6.5mm --15.9mm
  • 10mm --16.6mm
  • 15mm --16.3mm
  • 20mm --15mm
  • 25mm --16.4mm
  • 30mm --19.9mm
  • 40mm --27.1mm

 

52D_Family_55871da2-83ee-4be4-9a1f-b8f2f

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Paether napisał:

... To już siódma seria okularów od ES, a nawet ósma licząc 70* sprzedawane przez ES pod brandem Bresser.

To wszystko było Meade'a :)
Zarówno marka Bresser jak i ES była związana z Meade. Ale to już pewnie wszyscy wiedzą, choćby patrząc na pierwsze serie ES-ów, które były nawet w tym samym designie obudowy, co Meade. Explore Scientific założył wiceprezes Meade. Ciężko to ogarnąć, w czyje ręce trafiają te marki. Najpierw marka Meade trafiła do JOC (Jinghua Optics) z Korei. Od kilku lat natomiast właścicielem jest chyba Ningbo Sunny Electronic (Chiny).
Znowuż wszystkie udziały Explore Scientific wróciły do Stanów i należą do Journey North. Natomiast JOC jest partnerem marki ES. Ciekawe na jakim poziomie jest to "partnerstwo", poza miejscem i ceną produkcji oczywiście. Niezbadane są drogi producentów sprzętu astronomicznego, oj niezbadane :D

Śledziłem trochę temat i przyznam, że to dobre zagranie. Meade już ludziom trochę spowszechniał, zwłaszcza za oceanem. ES trochę ożywił rynek szkieł astronomicznych. I również wprowadzenie marki ES dobrze zrobiło połączonym firmom na rynku Europejskim. Już nie tylko w Ameryce Północnej, ale i w Europie stali się popularni.

 

No i do tego trzeba dodać, że najwidoczniej ktoś tam u nich robi niezły reaserch. Zwłaszcza wśród opinii i oczekiwań astronomów zza oceanu. Niektórzy zastanawiają się po co komu seria 52°, skoro teraz jest "trend" na jak największe pole widzenia. U nas jeszcze nie, ale zwłaszcza u Amerykanów można zaobserwować stałą, a nawet wzrostową tendencję odwrotną - do szanowania szkła, które ma do zaoferowania jasny, ostry, kontrastowy obraz, w którym szerokie pole widzenia okularu jest rzeczą znacznie mniej istotną.
W sumie u nas też nie jest tak źle. Wielu miłośników szanuje orciaki i plossle.

W tej nowej serii ES 52° dostaniemy najpewniej 4 szkła w 3 grupach: 1-1-2 albo 1-2-1. Albo jakiegoś modyfikowanego plossla, coś podobnego do "sterlinga" czyli 2-2, ale z wklęsłymi soczewkami wejściowymi i wyjściowymi.
Myślę jednak, że to może być König 1-2-1. Ale tego dowiemy się już pewnie niebawem.
I teraz (moim zdaniem) najważniejsze: Za około 240zł ES zaproponuje okular o ogniskowej 6,5mm z niewielką ilością soczewek z dobrego jakościowo szkła, z dobrymi warstwami przeciwodblaskowymi, gdzie kontrast i jasność obiektów powinna być piękna. Przy tym takie krótkie szkło będzie mieć 16mm ER i 52° pola oraz powinno mieć znacznie większą soczewkę wyjściową, niż w klasycznym plosslu o tej samej ogniskowej. Czy nie trafią prosto w wiele serc miłośników obserwacji planet? :) Ja bym chętnie nabył i wypróbował.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, wimmer napisał:

No i do tego trzeba dodać, że najwidoczniej ktoś tam u nich robi niezły reaserch. Zwłaszcza wśród opinii i oczekiwań astronomów zza oceanu. Niektórzy zastanawiają się po co komu seria 52°, skoro teraz jest "trend" na jak największe pole widzenia. U nas jeszcze nie, ale zwłaszcza u Amerykanów można zaobserwować stałą, a nawet wzrostową tendencję odwrotną - do szanowania szkła, które ma do zaoferowania jasny, ostry, kontrastowy obraz, w którym szerokie pole widzenia okularu jest rzeczą znacznie mniej istotną.

Ja mam jeszcze inaczej :D Lubię gdy okular ma duże pole, ale nie musi mieć super brzegów, wystarczy sam środe,k który by był polem 60°. Czemu tak? Bo gdy obserwuję obiekt na środku i tak nie ostrzę okiem boków, ale mam poczuje przestrzeni, nie dusi mnie rurka 52° :)

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, HAMAL napisał:

Ja mam jeszcze inaczej :D Lubię gdy okular ma duże pole, ale nie musi mieć super brzegów, wystarczy sam środe,k który by był polem 60°. Czemu tak? Bo gdy obserwuję obiekt na środku i tak nie ostrzę okiem boków, ale mam poczuje przestrzeni, nie dusi mnie rurka 52° :)

 

Też tak mam. Dlatego lubię np. Erfle. Nawet jak mają trochę spaprane brzegi. Niemniej w moim f/10 nawet tańszy erfle daje sobie świetnie radę.
A do planet jednak lubię ciaśniej :) Miałem przez lata genialne szkło, na prawdę dobre - najstarszą wersję Antaresa Speers-Waler 7mm z polem 82°. Niedawno go sprzedałem, mimo, że okular jest już tak rzadki, ze wypadałoby nawet zatrzymać go dla samej satysfakcji posiadania.
Otóż jako osoba wrażliwa na doświadczenia wzrokowe (w sensie ładne obrazki ;) ) ciągle odnosiłem takie wrażenie, że planeta w dużym polu wydaje się zbyt mała. Jeśli mam pole około 50° - 60° podczas obserwacji planety, to wydaje mi się ona taka fajna, duża w porównaniu z widocznym polem widzenia. Toteż ideał przy obserwacji planety dla mnie to 60°.

Z drugiej zaś strony 7mm z 82° pola było świetne do obserwacji powierzchni Księżyca. Zatem najpewniej skończę z dwoma szkłami o tej samej ogniskowej. Ciasne pole do planet, a szerokie do Łysego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt. planetarne znacznie lepiej wyglądają, gdy jest szerzej. Otoczenie gwiazdowe dodaje wiele uroku.
No to żeś mnie teraz utwierdził, że muszę mieć zdublowane ogniskowe :D Ludzie na zlocie zobaczą do walizki i będą pukać się w głowę :D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 11 miesięcy temu...

Wczoraj przy okazji wizyty w telekopach.pl na Grochowskiej nabyłem takowego SLV 12, ale o optyce nic nie powiem bo jeszcze przez jakiś czas nie będę miał możliwości jej sprawdzenia. Jakośc wykonania ładna ale do wzorcowej jak dla mnie estetyki takahashi serii LE trochę brakuje.

IMG_0819.JPG

IMG_0820.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.