Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze teleskopu


Sebastian741

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
jestem początkujący i potrzebuję pomocy z zakupem teleskopu. Czytałem sporo tematów na tym jak i na innych forach i nadal nie wiem.
Z tego co wyczytałem, to czym większe lustro tym więcej światła "złapie" i tym wyraźniejsze rzeczy zobaczę. Interesują mnie obiekty DS przede wszystkim, ale jako nowicjusz, raczej na dzień dobry, skupię się na naszym US. Później jak się poduczę szukać, to DS na pewno ;)
Więc moje pytanie:
Co lepiej kupić? Mieszkam w małym miasteczku, parę kilometrów obok są małe wsie więc z czarnym niebem to nie problem. Jeśli chodzi o transport sprzętu to też nie za duży, w kombi się zmieści :)

Waham się pomiędzy tymi teleskopami:
http://sklep.deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-10-pyrex,d735.html
http://sklep.deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-delta-optical-gso-dobson-12-deluxe-f5-m-crf,d2297.html
http://sklep.deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-celestron-c8-ngt,d162.html

12" pochłonąłby cały mój budżet przeznaczony na teleskop, ale z czasem (za parę miesięcy) byłbym w stanie dokupić do niego resztę rzeczy. Do 10" za te pareset zł. można coś od razu dodać. No i ostatni to, jak dla mnie amatora, duża wygoda, bo ma system naprowadzania tylko nie wiem jak z jakością wykonania i podzespołów do niego.
Jeśli macie jakieś inne ciekawe propozycje i w miarę w moim budżecie (około 3300zł) to chętnie się z nimi zapoznam :)

Także zwracam się do Was, doświadczonych, z prośbą o pomoc w zakupie :)

Dzięki za odpowiedzi!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pierwszy jest tylko przy odbiorze w Gdańsku, drugiego Delta wcale nie ma, a trzeci sobie odpuść jeśli przynajmniej na razie nie myślisz o astrofotografii ;)

 

Może poszukaj używanego, absolutnie nie bałbym się takiego rozwiązania. Astromiłośnicy dbają o swoich pupili a w Twoim budżecie można mieć lustro 12" + 2 całkiem niezłe okulary ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, szukaj używanego Dobsona 12". Kupisz spokojnie poniżej 3k z okularami. Musisz się zaczaić na giełdzie i czekać- opłaci Ci się. (przykład)

Teleskop zwierciadlany to nie jest zbyt delikatne urządzenie, jeśli lustro nie jest pęknięte to będzie działać bardzo dobrze- a tak jak pisze Paether wyżej, ludzie dbają o sprzęt więc nie ma strachu. Masz super warunki do obserwacji i przewozu sprzętu- aż się tu prosi o jak największą aperturę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega nic nie pisał o astrofoto. Prowadzenie do wizuala to nie jest konieczność, a kosztuje sporo, zwłaszcza w Dobsonie. Budżet jest jasno określony, więc moim zdaniem nie ma się nad czym zastanawiać- mając do wyboru Syntę 8" z GoTo, a Syntę 12" z paroma okularami bez prowadzenia, mało kto wziąłby 8".

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pierwszy jest tylko przy odbiorze w Gdańsku, drugiego Delta wcale nie ma, a trzeci sobie odpuść jeśli przynajmniej na razie nie myślisz o astrofotografii ;)

 

Może poszukaj używanego, absolutnie nie bałbym się takiego rozwiązania. Astromiłośnicy dbają o swoich pupili a w Twoim budżecie można mieć lustro 12" + 2 całkiem niezłe okulary ;)

Witam, to były po prostu przykłady o czym myślałem,

pierwszy jest tu do kupna http://fotozakupy.pl/sky-watcher-dobson-10-pyrex/1974sdrugi jest tu http://teleskopy.pl/Teleskop-GSO-Dobson-12--DeLuxe-305/1500-M-CRF-(mikrofocuser-1:10,-ch%C5%82odzenie-lustra)-teleskopy-2039.html a trzeci jest w delcie ;)

 

Kolego, szukaj używanego Dobsona 12". Kupisz spokojnie poniżej 3k z okularami. Musisz się zaczaić na giełdzie i czekać- opłaci Ci się. (przykład)

Teleskop zwierciadlany to nie jest zbyt delikatne urządzenie, jeśli lustro nie jest pęknięte to będzie działać bardzo dobrze- a tak jak pisze Paether wyżej, ludzie dbają o sprzęt więc nie ma strachu. Masz super warunki do obserwacji i przewozu sprzętu- aż się tu prosi o jak największą aperturę.

 

Ogólnie to ze mną jest tak: jak chcę coś kupić to nie lubię akurat z zakupami czekać (zazwyczaj trafia się coś, na co muszę odłożone pieniądze wydać, takie życie) więc giełda jest dobrą opcją, ale akurat odpada w moim wypadku. Poza tym, aż tak często trafia się, że ktoś akurat tego typu teleskopy sprzedaje?

 

 

Zaplanuj sobie porządnie wydatki. Za chwilę okaże się za będziesz potrzebował czegoś, a łącznie wyjdzie kolejny tysac.

 

Warto mieć prowadzenie w montażu.

http://astropolis.pl/topic/49772-wydatki-pieniadze-na-astrofoto/?p=582413

tu się zgodzę, planowanie to podstawa. Mój plan wygląda następująco: kupuję teraz teleskop w max budżecie a po paru miesiącach dokupuję potrzebne mi dodatki, lub kupuję teraz mniejszy ale z dodatkowym wyposażeniem.

 

Dlatego pytam co byście bardziej polecali takiemu amatorowi jak ja? Ten system GoTo jest super, ale w końcu (mam taką nadzieję!!) sam się nauczę wyszukiwać interesujące mnie obiekty na niebie :)

 

Astrofotografia? Jak najbardziej, ale może za pół roku albo coś koło tego :) najpierw nauka, potem przyjemność ;)

 

Jestem otwarty na propozycje, nie muszą być te, które wymieniłem, jak macie coś dobrego (w moim przypadku) do polecenia, chętnie posłucham. W końcu to Wy się znacie na tym temacie, nie ja.

 

Dzięki!

Edytowane przez Sebastian741
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to ze mną jest tak: jak chcę coś kupić to nie lubię akurat z zakupami czekać (zazwyczaj trafia się coś, na co muszę odłożone pieniądze wydać, takie życie) więc giełda jest dobrą opcją, ale akurat odpada w moim wypadku. Poza tym, aż tak często trafia się, że ktoś akurat tego typu teleskopy sprzedaje?

No i widzisz, tu już jest problem. Trzeba się uzbroić w cierpliwość. Bo możesz kupić sprzęt, na który za jakiś czas i tak pewnie zachorujesz.

Mój plan wygląda następująco: kupuję teraz teleskop w max budżecie a po paru miesiącach dokupuję potrzebne mi dodatki, lub kupuję teraz mniejszy ale z dodatkowym wyposażeniem.

Polecam plan nr 1. Kupisz 8 cali z wypas okularami, ale za pół roku okaże się że dużo zobaczyłeś i chciał byś więcej. Nowymi okularami nic nie zdziałasz, tylko większym lustrem. Kup największe lustro jakie da radę, serio, bo prędzej czy później i tak będziesz chciał je kupić. Nawet przez zestawowe okulary od 12" zobaczysz dużo. Na okulary przyjdzie pora później. Inne akcesoria nie są w zasadzie potrzebne do wizuala.

 

Co do GoTo, jest super dla kogoś kto nie zna zupełnie nieba i nie ma zamiaru się go uczyć. Ja nigdy nie miałem GoTo i nie czuję, że jest mi potrzebne- atlas nieba i chwila cierpliwości, i każdy obiekt można znaleźć. Zapłacisz 1000zł za rzecz, która po pewnym czasie może okazać się niepotrzebna. Jest to wygodne, fakt. Ale nie jest niezbędne.

 

Moja rada jest taka- umów się na obserwacje z kimś ze swojej okolicy. Zobacz "z czym to się je", przemyśl. Nie kupuj "na szybko". A jak chcesz na szybko, to największe lustro na jakie Cię stać. To naprawdę ma znaczenie. Synta 12" zbiera ponad dwukrotnie więcej światła niż 8"!

Edytowane przez Krawat
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to potrzebuję kogoś kto ma takie członkostwo ;)

a tak serio, też właśnie myślałem, że na tą chwile wystarczy mi to co dają do synty 12", a później z czasem dokupi się resztę. Przeglądam program stellarium i jest wyczesane! jeśli będę w stanie chociaż w połowie tak dobrze zobaczyć obiekty nieba jak są pokazane w tym programie, to biorę w ciemno 12" :) Jeszcze jedno pytanie, bo widzę że są synty 12" i synty gso, czy to ma jakąś różnice? poza kolorem oczywiście. Widzę, że inne okulary dodają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że się nie nadaje. Na Dobsonie tylko astrofoto planet i Księżyca, ew. Słońca (z odpowiednim filtrem!). Poczytaj trochę więcej, zanim kupisz teleskop. Żeby potem nie było niespodzianek.

Oczywiście wiesz, że nie zobaczysz żadnych kolorów na obiektach DS? Ewentualnie leciutko zielony na niektórych mgławicach planetarnych, ale to raczej na granicy obserwowalności.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego, że kolorów nie uraczę jestem świadom od samego początku, ale tego, że nie da się zrobić zdjęć to już nie...

i teraz problem, bo tak jak pisałem wyżej, w jakieś przyszłości, bliższej może dalszej, ale bym chciał zrobić parę zdjęć i się nimi pochwalić.

W tym wypadku co byście proponowali? Budżet zostaje bez zmian niestety...

Ujmę to tak: na teraz - zaraz po kupnie - przewiduję naukę obsługi teleskopu i znajomości nieba. Na pewno na pierwszy ogień idzie księżyc, potem reszta naszego układu słonecznego. Później jak już to opanuję, to chciałbym zagłębić się w DS. Tutaj pewnie wchodziłoby w grę kupno okularów, filtrów i innych niezbędnych dodatków. Jak już to bym opanował, chciałbym mimo wszystko parę zdjęć wykonać :)

Czy wogóle to co piszę ma jakiś sens i jest realne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym momencie wracamy do kwestii teleskopu używanego :P

Poczekasz, poszukasz na giełdach 10-12". Zdarzają się dosyć często. Opanujesz temat tak, jak napisałeś i później sprzedasz to niewiele tracąc albo nawet wcale jeśli będziesz chciał zmienić sprzęt pod kątem astrofotografii ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja radzę: zostaw to astrofoto w spokoju. To jest temat rzeka. To są duże wydatki. Nie chcesz się w to bawić na samym początku, uwierz mi, bo po prostu nie ogarniesz. Był tu jeden temat, w którym użytkownik kupił naprawdę świetny sprzęt, i miał duże problemy z ogarnięciem tego wszystkiego, okazało się że jest sporo problemów, które po drodze się pojawiają i trudno je rozwiązać- temat ciągnął się 117 stron- możesz poczytać ku przestrodze. LINK

 

W astrofoto potrzebujesz mnóstwo sprzętu żeby coś porządnie działać. Musisz nauczyć się naprawdę sporo rzeczy (oprócz znajomości nieba)- ustawianie na biegun, idealne ustawianie ostrości, obróbka zdjęć- to tylko kilka. Potrzebujesz korektor komy do Newtona, montaż paralaktyczny, guiding. To są duże pieniądze. Możesz próbować Newtonem 6" (przez który coś tam zobaczysz w wizualu), ale dołóż do tego montaż HEQ5 i guider i już się robi 5000zł.

To nie jest tak prosto połączyć astrofoto z wizualem. Albo jedno, albo drugie- na początek lepiej wizual- taniej, mniej wymagający.

 

Słuchaj, spójrz na mapę, napisz do kogoś z okolicy, umów się na obserwacje i pooglądaj trochę niebo. Albo kup używanego Newtona na dobsonie- jak uznasz że to nie to, sprzedasz- teleskop nic nie straci na wartości.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się domyślam, że bez kompromisu się nie obejdzie. Ale czytając to co piszecie, może rzeczywiście narazie astrofoto to za dużo, najpewniej zostanę przy tym newtonie i sprawdzę co z tym będę potrafił zrobić :) a może później w przyszłości się coś wymieni na bardziej zdatnego do fotografowania :)

Także dzięki za wszelkie info i porady!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do foto DS musisz miec np jakiegos refraktora na poczatek - dobrej jakosci + dobry montaz z dobrym prowadzeniem.

bez guidingu sie nie obejdzie.

 

co innego do planet.

co innego do DS

 

do planet, ksiezyca trzeba cos wiekszego ok 8" z dluga ogniskowa do wydobycia szczegolow.

do slonca trzeba specjalnych filtrow... mozna kupic zwykla folie ale to nie daje zadowalajacych rezultatow na dluzsza mete.

 

ten dobson to do ukladu slonecznego sie nada, ale do DS odpada. oczywiscie bez prowadzenie tez raczej nie zrobisz dobrej foty planet.

do DS na polskie realia zestaw 1m ogniskowej przy budzecie 10tys na sprzet to max.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie uznacie, że zwariowałem, ale ostatnio coś mocno ciągnie mnie do tego http://sklep.deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-celestron-c8-ngt,d162.htmlWiem, że montaż paralaktyczny jest trudniejszy w opanowaniu (poprawne ustawienie i rozstawienie), ale jest sporo poradników z dokładnym opisem jak to zrobić :) Wiem, że to 8" i że przez 12" zobaczę więcej szczegółów, ale z recenzji użytkowników wynika, że ten teleskop też pokazuje bardzo wiele, zwłaszcza z systemem naprowadzania :)

Jak myślicie? zły pomysł?

zawsze po pewnym czasie, jak się nauczę nieba i będzie mi potrzebny większy sprzęt można ten sprzedać, teraz jest w promocji, więc nawet za rok jak bym sprzedawał to może za 2000 zł by ktoś kupił ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.