Skocz do zawartości

C/2013 US10 (CATALINA)


Rekomendowane odpowiedzi

Kometa zaliczona wizualnie. W dziurze w chmurach o 5:45 widoczna jako rozmyty punkt pięć stopni w lewo od Wenus. Warkocza nie widziałem - to jednak miejskie niebo. Sprzęt - Fujinon 7x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa w końcu zaliczona. Bardzo słaby obiekt spodziewałem się czegoś "większego". Oceniam na 6.5 mag. W trybie Live View i parametrach 1/30s, ISO 6400, 50mm, f/1.8 kometa była wciąż niewidoczna (a chciaĺem zrobić filmik). Fotki statywowe (i z koniunkcji) są, ale będę w stanie zamieścić dopiero w weekend.

 

Kometa widoczna jedynie jako mała mgiełka. Warkocz nie uchwycił się. Właściwie nie ma jeszcze co narzekać, gdyż fociłem z centrum Białegostoku i w pobliżu lamp. Przed końcem roku przeprowadzę przynajmniej jedną sesję fotograficzną tej komety :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze statywu przez otwarte okno dziś o 6.00 :)

 

Dziś rano wyjrzałem przez okno (akurat mam na południowy wschód)... żałowałem, że nie wstałem godzinę wcześniej. Ale nie dałem za wygraną, postawiłem statyw na parapecie i upolowałem. Może będzie to zachętą dla mnie, by spróbować wstać (jeśli nie będzie chmur) i rozłożyć teleskop.

 

Nikkor 55-200 (200mm), f/5.6

Nikon D3100, 20x4s., ISO 6400, crop.

Catalina.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo cirrusa w Wielkopolsce nie mogłem dospać :)

EQ6, SW ED80, WO P-FLAT4, Atik 314L+, 16 x 90 sek., Leszno, 2015.12.11.

Powoli coś wychodzi.

Forumowicze pokazujcie fotki, bo w większości kraju była pogoda raczej dobra.

testowales inne (dluzsze) czasy naswietlania ?

co myslisz o guidingu na komete?

 

chodzi mi o to zeby miec jakis wstepny obraz na ile max moge sobie pozwolic ekspozycji bez guidowania, aby kometa wychodzila nadal nieruchoma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi o to zeby miec jakis wstepny obraz na ile max moge sobie pozwolic ekspozycji bez guidowania, aby kometa wychodzila nadal nieruchoma.

Takie rzeczy możesz sobie łatwo policzyć, a nie tracić czas na testy. Potrzebujesz prędkości kątowej komety i skali zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dłuższe czasy - owszem 120 sek. - i już było "mleko", za długo.

Krótsze czasy - owszem 30 i 60 sek - było za mało.

Nawet był problem z ostrością, nie mogłem ustawić, bardzo niestabilna atmosfera.

Tym razem nie guidowałem, bo ścigałem się z chmurami i szkoda było mi czasu na ustawianie guidingu. Z resztą jak był problem z ostrością to guidowałbym seeing a nie gwiazdki. Nie wiem czy guidowanie komety zdałoby egzamin, może kiedyś spróbuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znając prędkość kątową komety (np 0,1°/h) przelicz ją na "/s (czyli w tym przykładzie 0,1"/s). Teraz wiesz, że przez 1 s kometa przesunie się o 0,1". Masz skalę zdjęcia np 2"/pix. Załóżmy, że akceptujesz ruch o 3 pix, czyli 6". Teraz dzielisz 6/0,1 = 60 s. To jest twój max czas naświetlania.

Prędkość komety znajdziesz w efemerydach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znając prędkość kątową komety (np 0,1°/h) przelicz ją na "/s (czyli w tym przykładzie 0,1"/s). Teraz wiesz, że przez 1 s kometa przesunie się o 0,1". Masz skalę zdjęcia np 2"/pix. Załóżmy, że akceptujesz ruch o 3 pix, czyli 6". Teraz dzielisz 6/0,1 = 60 s. To jest twój max czas naświetlania.

Prędkość komety znajdziesz w efemerydach.

http://sok.ptma.pl/wp-content/uploads/2015/11/Ephemeris-of-comet-C2013-US10-Catalina.pdf

2015 Dec 27 00:00 +10°48' 14h16m

2015 Dec 28 00:00 +12°10' 14h16m

Wg tego np 27-28DEC jej przesuniecie dobowe to 1°20'

 

Podrzuc jeszcze wzor jak przeliczyc °/h-->"/s i bedzie super :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.