Skocz do zawartości

Mój guiding - pomożecie?


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Z wykresu w PHD widac ze masz chyba luzy w DEC, w RA ciezko powiedziec. Zlap za tube przy zacisnietych klamrach na osiach montazu i zobacz czy setup sie "koleboce" w ktorejs osi. RA masz poszarpane, bo masz za duza agresywnosc ustawiona - tak mysle, choc moze to byc wypadkowa wielu czynnikow.

 

U mnie, przy HEQ5 z 9,5kg na barana, bez polar alignmentu - na polarna ustawione lunetka biegunowa "na oko" i wiszacymi kablami(wiem, o zgrozo! :P ) wykres wyglada tak:

 

msg-3139-0-79681600-1429619530.jpg

Testowa ekspozycja 900s @ ISO800, skala 1.42"/pix, crop ok. 1/9 kadru:

900s.jpg

 

Zauwazylem tez, ze u mnie kluczowe jest wywazenie, tzn. jesli wywaze setup idealnie to jest kicha bo luzy wylaza. Dlatego tak przewazam, by tuba sama lekko opadala w kierunki przeciwnym do ruchu obrotowego nieba(w RA).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdze jeszcze z czasem jak u ciebie 1s.

czytalem zeby tak nie robic, bo moge guidowac seeing...

 

 

Tayon>

 

gdy mam zablokowana os RA i delikatnie poruszam pretem przeciwwagi montaz ma wyczuwalne luzy.

na koncu przeciwagi to ok lacznie 1,0-1,5mm w obu kierunkach.

Moze tu jest problem....?

 

mam luzy w RA.

DEC praktycznie sie nie rusza.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daję głowę że masz źle ustawioną polarną i luzy które wykryłeś.

Popraw polarną najlepiej dryfem, zlikwiduj luzy i będzie GIT :-)

Polarna z EQMOD, lunetka dobrze zjustowana.....

wiec, raczej stawiam na LUZY.

 

czy na prawde ustawienie na polarna musi byc takei SUPER SUER i nie wystarczy prze lunetke biegunowa (i jak pisalem wczesniej) z asysta eqmoda?

Srubki w montazu nie pozwalaja mi na HIPER-dokladna regulacje.

 

ps.

zestaw, oczywiscie, poprawnie wypoziomowany,

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daję głowę że masz źle ustawioną polarną i luzy które wykryłeś.

Popraw polarną najlepiej dryfem, zlikwiduj luzy i będzie GIT :-)

Moim zdaniem to nie ma dużego znaczenia. Takie ustawienie lunetką z EQMod jest wystarczająco dokładne do guidingu, sam tak robię. Guiding zaczyna wariować dopiero przy totalnie skopanym ustawieniu polarnej.

 

Ja bym zmniejszył agresywność w RA - zauważ, że większość korekt jest na zmianę w przeciwne strony, a wiec montaż przestrzeliwuje. Na pewno nie potrzeba agresywności powyżej 80%. A skoro na 70% to tak wygląda, to zmniejsz do 50%. Niby to już nieco maławo, ale może ten typ tak ma.

 

Z czasem exp nie schodziłbym poniżej 2s, bo złapiesz tylko seeing.

 

Nie mówi nic o paskach i smarach :) Ten setup jest tak mało wymagający dla tego montażu, że po poprawnym ustawieniu powinno być wszystko idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem co kolega. Wykres skakał mi jak cholera. Zlikwidowałem luzy i się poprawiło.

Natomiast przy klatkach 300 sekund miałem fasolki zamiast gwiazd. Zaznaczam że wykres był idealny.

Okazało się że miałem źle ustawioną polarną, i to z małym błędem.

 

Śmiem stwierdzić że ustawienie na polarną jest Bardzo Ważne :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze zależy, czym guidujesz, czy zewnętrzną tubą, czy OAGiem. Jeśli tubą, to gdy gwiazda guidująca jest daleko od kadru, to faktycznie może być bardzo ważna polarna. Ale jeśli jest blisko kadru, to nie widzę powodu.

Ja ciągnę klatki po 1200s bez różnicy, a ustawiam jak kolega EQMODem, czyli de facto lunetką. Co prawda mam OAGa.

Polarna musi być na tyle dokładna, żeby nie było rotacji pola. Resztą guiding powinien się zająć.

Jak raz miałem bardzo przekoszoną polarną (bo setup stał trzy doby i się śnieg pod nim topił za dnia :P), to na równiku dalej dobrze działał. Jednak koło bieguna (dec 70-80st) szalał totalnie, ruch w RA był dziwaczny (w jedną stronę ok, a w druga nie mógł się ruszyć!). Powód był prosty, skoro polarna była przekoszona o jakieś 5st, to oś obrotu montażu była zupełnie inna niż Ziemi i złożenie tych ruchów dawało takie dziwne efekty. Ale to jest już ekstremalny przypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak z innej beczki...

Setup mam na balkonie, z ustawioną polarną idealnie. Dwa dni później polarna skoszona.

Ustawiamy ponownie i przez tydzień mam spokuj. Kolejna sesja znowu polarna skoszona.

Mówię sobie "what the fuck !!!". Myślę i myślę...okazało się że podczas tąpnięć kopalnianych blok mi chodzi jak szalony.

Mieszkam na 9 sztoku i co dziennie blok ma inne pochylenie . Więc polarną muszę korygować przed każdą sesją :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, zjawisko dużo dziwniejsze, niż te moje roztopy :) Ciekawe, że aż tak się ten blok rusza, a na co dzień to nie przeszkadza. I że się nie wywróci :)

Ja doszedłem do tego, że mi się śnieg topi dopiero następnego dnia i w kolejną noc to potwierdziłem. W felerną noc po dwóch godzinach walki z kalibracją i wszystkim, co mogło się popsuć w końcu zrezygnowałem, bo nie mogłem znaleźć logicznego wyjaśnienia :) Ale zawsze jest jakieś wyjaśnienie, jak się okazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdze jeszcze z czasem jak u ciebie 1s.

czytalem zeby tak nie robic, bo moge guidowac seeing...

 

 

 

mam luzy w RA.

DEC praktycznie sie nie rusza.

 

 

 

Moim zdaniem masz luzy w DEC. Jak pisalem wczesniej, widac to na wykresie(zaznaczone czerwonymi owalami):

 

post-5779-0-30222600-1437173763.jpg

Pamietaj tez, ze luzy i ich wielkosc zaleza tez od danej orientacji setupu. Tzn. w jednym polozeniu luzy moga byc minimalne lub w ogole ich nie byc, a w innej moga byc oczywiste. Wiec jak sprawdzasz luzy metoda na "kolebotanie" to sprawdzaj po calym obwodzie osi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykasowalem luzy w RA, zobaczymy co bedzie.

Teraz przy poruszaniu (delikatnym :-) ) przeciwagi nic sie nie koleboce. Slimacznica chodzi luzno.

Przy okazji zauwazylem, ze na trybach od silnikow sa luzy. Ten duzy go ma.

silnik.jpg

zdjecie pozyczone z forum

 

 

Jezeli sie poprawi, to wyreguluje tez DEC.

 

 

Polarna zawsze w lunetce lekko rozogniskuje, tedy latwiej ja ustawic w srodku znacznika.

Tak szczerze mowiac, to w tym kregu przydalby sie jeszcze jeden bardziej zawerzajacy pole.

polar.jpg

 

Na razie trzymajmy sie jednak w temacie guidowania i wykresow a nie ustawiania na polarna :-)

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji zauwazylem, ze na trybach od silnikow sa luzy. Ten duzy go ma.

Mówisz o luzie między tymi zębatkami ze zdjęcia? Jego można akurat wyregulować. A jeśli mówisz o luzie w mocowaniu samej większej zębatki, to masz niestety rację - to już tak ma. Jedynie można minimalnie obniżyć (żeby nie tarło!) ten wałek, który ją trzyma odkręcając dwa imbusiki z boku. Dzięki temu nie będzie luzu góra dół, ale ten wynikający z za małej osi pozostanie.

 

Tak, w Dec są ewidentne luzy, które widać na wykresie, ale nie psują one akurat tak bardzo. RA jest gorsza. U mnie tez był tego typu problem z luzami w Dec, ale na wykresie był większe przestrzały. Niestety PHD nie umożliwia wpisania (coś się może zmieniło?) ani nie rozpoznaje luzów w Dec, co dyskwalifikuje go z mojego punktu widzenia. Luz zawsze musi jakiś być, a bez jego kompensacji psuje to prowadzenie. Maxim umożliwia wpisanie wartości luzu i jego kompensację, dzięki temu zmiana kierunku korekty w Dec nie wymaga wykonania 10 "ślepych" korekt, tylko reakcja jest od razu.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydaje, ale praktyka mówi, że to całe rozpoznawanie nie daje żadnego efektu (przynajmniej u mnie). Po zmianie kierunku korekt potrzeba jakieś 10 korekt, żeby montaż ruszył i pokonał luz. Niby podczas kalibracji jest jakieś "clearing Dec backlash", czy coś, ale to labo nie działa, albo to nie jest to, o czym myślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

regulowalem tylko luz za pomoca malych srubek na obudowie montazu.

jak bedzie poprawa, to dalej bede drazyl temat ragulacji zebatek w RA, az do sukcecu :-)

 

po RA przyjdzie kolej na DEC, zebym wiedzial co trzeba zrobic i mial swiadomosc, jakie ruchy co powoduja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież do regulacji małymi śrubkami i tak musisz wyjąć silniki. A ja je już wyjmujesz, to możesz tam wyregulować ten luz między zębatkami. W zasadzie, to najczęściej największy luz jest właśnie na tych małych zębatkach, a nie na ślimaku, który regulowałeś. Regulacja małych zębatek jest prosta w porównaniu do ślimaka, bo zębaki widzisz bezpośrednio.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o połączeniu dwóch zębatek przy silniku z ta trzecią, schowaną w korpusie?

Tutaj też musisz wyregulować luz, a do tego masz taką fajną, dużą srebrną śrubę z drugiej strony korpusu, którą jak odkręcisz, to będziesz miał otwór przez który widać połączenie tych zębatek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o połączeniu dwóch zębatek przy silniku z ta trzecią, schowaną w korpusie?

Tutaj też musisz wyregulować luz, a do tego masz taką fajną, dużą srebrną śrubę z drugiej strony korpusu, którą jak odkręcisz, to będziesz miał otwór przez który widać połączenie tych zębatek :)

przeciez tam nic nie widac, jak sie da smar.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.