Skocz do zawartości

Teleskop dla dociekliwego 7-latka


mala_czarna

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

mój 7-letni syn interesuje się astronomią (właśnie z zapartym tchem ogląda film dokumentalny o najnowszej misji w kierunku Plutona). Chcielibyśmy mu kupić teleskop. Nie za drogi, ale też nie jakieś badziewie za 100 zł. Coś, przez co mógłby prowadzić podstawowe obserwacje. Mąż czytał sporo na temat różnych teleskopów i ma już kompletny mętlik w głowie.

 

Będę wdzięczna za wszelkie rady :)

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 letnie dzieci już chodzą do szkoły. Tornister udźwignie to i lornetkę powiększająca 10x, zwłaszcza jak o coś podeprze łokcie. To na wypadek, gdyby zakres cenowy trafiał w obszar gdzie "lepsza dobra lornetka jak słaby teleskop".

I jeszcze sugerowałbym podanie nam od razu czy są możliwości częstych wyjazdów daleko od latarń z synem i sprzętem.

Pozdrawiam

p.s.

I jeszcze jedno, jak padnie na teleskop (bo lornetkę np Nikon można kupić lokalnie) to kupuje się w internecie bo w hipermarketach jest ograniczony wybór i wychodzi znacznie drożej (taka sama optycznie klasa sprzętu).

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miej też na uwadze fakt, że dokumenty o astronomii pokazują wspaniałe, kolorowe, wyraźne widoki mgławic i galaktyk- w praktyce to tak nie wygląda. Nawet w dokumencie o New Horizons w tle było często widać kolorową Drogę Mleczną, co jest mylące. Teleskop nie sprawi, że celując w jakiś punkt na niebie zobaczymy piękne kolory jak ze zdjęć z Hubble'a.

 

Podejrzewam że Twój syn będzie najpierw chciał obserwować Księżyc (ewentualnie planety)- tutaj faktycznie widoki są spektakularne, zwłaszcza jeśli chodzi o Księżyc, co na małym dziecku robi spore wrażenie. Tutaj to, gdzie mieszkacie, nie ma aż tak dużego znaczenia, niemniej dołączam się do prośby poprzedników o kilka informacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie nie kierować urządzenia na słońce bez specjalnego filtru/folii, bo wypali oko!

 

Statyw ok 150zl

Lornetka 15x50 ok 200zl

 

Powinno starczyć na pierwszy rok, dwa.

Warto chodzić z dzieckiem razem na obserwacje i merytoryczne wspierać je w swojej pasji ;-)

 

Obrotowa mapa nieba, monogram faz Księżyca i Stellarium na komputer.

Może jakaś książka o historii gwiazdozbiorow dla dzieci....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... nie za duży, nie za mały, żeby młody dał radę... nie za drogi, ale też nie badziewie... do tego prostota obsługi, która w tym wypadku będzie bardzo ważna, żeby nie utrudniać i nie komplikować niepotrzebnie całości kwestiami technicznymi np. procesem kolimacji... jak dla mnie to brzmi jak refraktor 80/400 na AZ3 ;)

http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-80/400-AZ-3-(SK804AZ3)-teleskopy-1504.html

Całość jest prosta w obsłudze jak budowa cepa, lekka, tania i jednocześnie dość sporo może pokazać w dobrych warunkach :)

Według mnie dla dziecka jest to znacznie lepszy wybór, niż jakikolwiek teleskop z lustrem czy lornetka.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za odpowiedzi. Mieszkamy w Warszawie, nie w samym centrum, ale od świateł ulicznych nie uciekniemy. Mamy w pobliżu mały lasek. W nocy gwiazdy gołym okiem widać, więc nie jest najgorzej. Piętro VIII, z balkonem. Myślałam o cenie do 600 zł, ale jeśli warto dodać trochę więcej, aby było widać więcej rzeczy, to czemu nie. Mąż wspomniał właśnie o ewentualnej przejściówce do aparatu (lustrzanki), aby mógł przy okazji porobić zdjęcia ;).

Dzięki też #Altair za dodatkowe wskazówki :)

Edytowane przez mala_czarna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałam Stellarium, ale non stop mruga obraz (wersja 0.13.3). Komp jest ok, niezłe parametry, Win7, nie wiem, jaka przyczyna :(.

 

Miałem ten problem. Rozwiązanie: zobacz, czy w pasku uruchamiania do Stellarium (z poziomu menu Start) masz 2 opcje (ikonki):

-Stellarium

-Stellarium (no OpenGL)

 

Jeśli tak to spróbuj uruchomić tą drugą, bez OpenGL. Jeśli nie masz tej opcji, sprawdź czy w katalogu w którym zainstalowało się Stellarium nie masz drugiego pliku .exe z nazwą wskazującą na to że nie używa OpenGL.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra ale juz sporo wiemy. Co przemawia za tym, żeby kupić droższego o 100zł sky watchera 90/900 zamiast Spinora?

 

Moim zdaniem różnica tych zestawów jest najpewniej niewielka. Ja miałem tubus Sky Watchera (z okularami kellner - nie są takie złe choć skromne) a Spinora nie więc tylko w ramach asekuranctwa kupiłbym sky-watchera (bo sprawdziłem osobiście) ale 100 zł to dla wielu ludzi nie jest nic i nie warto skreślać tego spinora bez znanego powodu.

 

Do Autorki wątku powiem tyle, że w tym limicie cenowym wspomniane lunety (90 mm średnicy soczewki obiektywu) to jest najprawdopodobniej najoptymalniejszy wybór pod względem możliwości optycznych teleskopów, uwzględniając to co wiemy.

 

Pozdrawiam

p.s.

Zdaję sobie sprawę, że co do tego Spinora to ktoś kto lepiej zna tę firmę może mieć inne zdanie (może jakieś niedoskonałości funkcjonowania wykazuje montaż?) - nawet słuszne.

 

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zamiast ryzykować i być może kupić gorszego sortu teleskop spinora, dołożyć i kupić lepszego* sortu od Sky Wachera teleskop produkcji Celestrona http://www.astrokrak.pl/lunety-astronomiczne/2248-teleskop-celestron-astromaster-90az.html

 

* - na forach pisze się, że Celestrony maja bardziej rygorystyczne normy jakościowe od Sky Watcherów.

 

Ja osobiście wolałbym dołożyć100, czy 200 i kupić sprawdzony produkt, więc rozważałbym wybór między SkyWatcherem a Celestronem.

 

W astroktraku jest bardzo miły sprzedawca i Ci doradzi, który teleskop lepiej kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor 90/1000 to naprawdę wielkie tubisko, mama i tata na pewno musieliby pomagać ;), ale to tez dość przyszłościowe rozwiazanie.

Oglądałem te Celestrony w Media Markt (ale na montażu EQ) i powiem, ze dość pozytywnie mnie zaskoczyły. Luzy wyciągu i montażu były niewielkie. Nie wiem jak z trwałością. No ale trzeba małego nauczyć, ze z teleskopem trzeba delikatnie się obchodzić.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie. Mamy w takim razie już jakieś pojęcie i wybór. A może orientujecie się, czy w Warszawie są organizowane jakieś zajęcia, warsztaty dla takich młodych pasjonatów? Nie wiem, czy Centrum Kopernik proponuje coś takiego...

Edytowane przez mala_czarna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PTMA Warszawa moze na poczatek.

CAMK, ul. Bartycka 18, 00-716 Warszawa (dzwonic dzwonkiem, gdy zamknieta furtka)

 

http://ptma.pl/oddzialy/

https://www.facebook.com/groups/161965153922255/

 

Co poniedzialek od 17tej sa spotkania. Pelen zakres wiekowy.

Janusz Wiland (prezes oddzialu wawa) na pewno cos podpowie :-)

Karol Wojcicki z Kopernika tez bedzie pomocny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super! Dzięki :)

PTMA Warszawa moze na poczatek.

CAMK, ul. Bartycka 18, 00-716 Warszawa (dzwonic dzwonkiem, gdy zamknieta furtka)

 

http://ptma.pl/oddzialy/

https://www.facebook.com/groups/161965153922255/

 

Co poniedzialek od 17tej sa spotkania. Pelen zakres wiekowy.

Janusz Wiland (prezes oddzialu wawa) na pewno cos podpowie :-)

Karol Wojcicki z Kopernika tez bedzie pomocny.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.