Skocz do zawartości

12" a 16"- różnica w obrazach


Krawat

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Ostatnio sprzedałem swoją 8" Syntę z zamiarem przesiadki na większy sprzęt. Miałem w planach 12", ale tak się złożyło że w mojej okolicy powstała jakiś czas temu organizacja astronomiczna. Zostałem zaproszony do członkowstwa, i wczoraj miałem okazję pierwszy raz wypróbować sobie Syntę 16". Oczywiście opad szczęki niesamowity- różnica w porównaniu do 8" kolosalna, obiekty Messiera to coś niezwykłego, a małe mgiełki które ledwo co łapałem w 8", tutaj są oczywiste i pokazują szczegóły.

 

No i tu pojawia się moje pytanie- czy różnica pomiędzy 12" a 16" będzie też tak uderzająca? Prosta kalkulacja mówi, że Synta 12" zbiera 2.25 razy więcej światła niż 8", a 16" zbiera 1.77 raza więcej światła niż 12". Niby różnica jest mniejsza, ale czy właśnie te 4 cale nie brakną do studiowania szczegółów mgławic czy ramion spiralnych galaktyk? Może ktoś miał okazję porównywać bezpośrednio te dwie apertury?

Oczywiście z tamtej 16" będę mógł korzystać, jednak głównym celem organizacji jest popularyzacja astronomii, więc zawsze jest kilka osób które nigdy nie patrzyły przez okular- z tego względu trzeba pokazywać im oczywiście jasne Messiery, a nie wyłuskiwać Palomary. Posiadanie własnego teleskopu to zupełnie co innego i dla mnie jest oczywiste, że chce mieć własny- wiadomo. Lubię czasami w samotności poszukać mgiełek. I nie wiem, czy kupując 12" nie będę od jej razu (lub po krótkim czasie) chciał i tak zmienić na 16".

 

Oczywiście nie ma żadnego pośpiechu- nie planuję kupić ani w tym tygodniu, ani w przyszłym miesiącu, ale kupić chcę na pewno- żeby tylko dokonać dobrego wyboru.

 

Niebo mam dośc przyzwoite, M13 gołym okiem widać, Droga Mleczna do Tarczy, majacząca w Strzelcu.

Na nowe GSO 16" mnie nie stać (7000PLN), na nową, rozsuwaną Syntę 12" (3400) mógłbym sobie jeszcze pozwolić razem z jakimś lepszym okularem. Chciałem jednak celować w używaną Syntę 12" (były na forum i za 2000 nawet), najlepiej rozkładaną, choć mało kto sprzedaje. No a jeśli ktoś by sprzedawał używane 16" w okazyjnej cenie, to pewnie jakieś dodatkowe środki by się znalazły.

 

Taki mi się zrobił mętlik w głowie po obserwacjach przez 16". Może ktoś pomoże mi z tego wybrnąć- szczególnie doceniłbym informację o widokach w 12" vs 16".

Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz kogoś dyspozycyjnego do pomocy, żeby tę 16-tkę targać?

 

 

Mam. Ewentualnie mogę nawet zostawić tę 16-tkę u rodziny na wsi, gdzie też jeżdżę na obserwacje (~17km). To akurat nie problem.

Poza tym niektóre z tych większych teleskopów mają taką konstrukcję, że można złożyć samemu- np. Taurusy. Ale nie wiem, czy one dalej są w obiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym z kryteriów, które ja brałbym pod uwagę byłoby rozbijanie (aż do centrum, pod ciemnym niebem) najbardziej popularnych gromad kulistych. O ile dobrze pamiętam Messier 13 jest rozbijany aż do centrum przez teleskopy z 12 calowymi lustrami o ile użyje się oczywiście nie najbylejaksze okularki. Może po prostu porównaj najcięższą niedemontowalną część obu teleskopów bo kiedyś może to zaważyć na Twoim zdrowiu (jak coś złapiesz pochylony i dysk wyskoczy).

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu porównaj najcięższą niedemontowalną część obu teleskopów bo kiedyś może to zaważyć na Twoim zdrowiu (jak coś złapiesz pochylony i dysk wyskoczy).

 

Dobra rada, dzięki.

Sam bym i tak tego nie nosił. Dobson od 16" jest naprawdę potwornie ciężki- wczoraj w 2 osoby można było przenieść kilkadziesiąt metrów, ale robiąc przerwy co jakiś czas. Sam bym nie uniósł- nie ma mowy. To jest 40kg, w dodatku nieporęczne. Musiałbym faktycznie sprawdzić, ile waży montaż od 12". Syntę 8" zawsze nosiłem nierozkręconą bez żadnych problemów- no ale to jest dużo mniejsza rzecz.

 

 

Jednym z kryteriów, które ja brałbym pod uwagę byłoby rozbijanie (aż do centrum, pod ciemnym niebem) najbardziej popularnych gromad kulistych. O ile dobrze pamiętam Messier 13 jest rozbijany aż do centrum przez teleskopy z 12 calowymi lustrami o ile użyje się oczywiście nie najbylejaksze okularki.

 

Racja, jednak musiałbym porównać, jak wygląda przez 12". Bo powiem Ci szczerze- ta M13, którą zobaczyłem wczoraj pod tym ciemnym niebem przez 16" i LVW 8mm, była po prostu jak ze zdjęcia. Oczywiście rozbita do samego centrum, jasna, wyraźna. To samo zresztą M22- niesamowity detal. Wiesz, żebym się nie rozczarował, kupując 12", jeśli by miało być dużo gorzej.

Inne gromadki, ciemniejsze, np. NGC 6934 w Delfinie (8,9mag)- w 8" plamka światła nawet przy 200x. W 16" i 100x wyraźnie rozbita na brzegach.

Edytowane przez Krawat
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz największe na jakie Cie stać i jakie możesz unieść. Bez sensu trochę pytać o różnice w obrazach pomiędzy mniejszym a większym lustrem, wiadomo że im ono większe tym będzie lepiej ;) Kwestia tego jakie możesz ponieść koszty żeby było 'lepiej'. O różnicy pomiędzy 12" a 16" Ci nie powiem bo bezpośrednio nie miałem okazji porównać, ale miałem okazję popatrzeć przez stojące obok siebie 13" i 16". Nooo i zakończyło się tym, że przesiadając się z synty8 jak Ty, kupiłem Taurusa 13" i jest rewelacja. Oczywiście żeby nie było, że piszę jakieś herezje - jasne że przez 16" widać więcej. Ale jak nie jesteś pewny, czy możesz sobie pozwolić na taki wydatek albo boisz się o kręgosłup to spokojnie możesz kupić ciut mniejszy. 'Będziesz Pan zadowolony ;)'

 

No i edit do tego wyżej co się pojawiło - Rozbicie M13 do środka (LVW 5mm jak warunki pozwalają, powiększenie 320x) nie stanowi dla 13" żadnego problemu. dla 12" podejrzewam też nie.

Edytowane przez Qbszon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzisz różnica w obrazie będzie duża. Ale nigdy bym nie kupił Synty większej niż 12 cali. Nie da rady tego nosić. Szukaj polskich teleskopów Taurus Pablitus Columbus. Ich 16 cali będzie łatwiej nosić niż Synte 12, wiem bo sam mam 15 calowego Taurusa a w moim aucie często jeździ też Synta 12 kolegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzisz różnica w obrazie będzie duża. Ale nigdy bym nie kupił Synty większej niż 12 cali. Nie da rady tego nosić. Szukaj polskich teleskopów Taurus Pablitus Columbus. Ich 16 cali będzie łatwiej nosić niż Synte 12, wiem bo sam mam 15 calowego Taurusa a w moim aucie często jeździ też Synta 12 kolegi.

 

No właśnie, pisałem o tym wcześniej. Tylko te 16 cali mało kto sprzedaje, bo to jest docelowy sprzęt, i jeszcze w miarę mobilny. Byłem kiedyś na obserwacjach z osobą która miała Taurusa 16, i byłem zdziwiony jak mało miejsca zajmuje złożony, i jak szybko można go złożyć. Pytanie też, czy ktokolwiek sprzeda taki teleskop poniżej 6 tysięcy. Może będę celował po prostu w 12 cali i więcej, ze wskazaniem na 14,15 ;)

Dzięki za rady, ale jeśli ktoś chciałby dorzucić parę słów od siebie, to chętnie posłucham.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam gso 12" także może się wypowiem. Jeśli chodzi o gromady kuliste, to M13 w ESie 4,7mm (pow. 319x) jest mocno rozbita i w miarę jasna. Osobiście widok bardziej podobał mi się w ESie 14mm z barlowem (pow 214x). Teraz czekam na ESa 6,7mm, także myślę, że będzie lepiej. Ogólnie widok świetny. M92 również ładnie się prezentuje, również mocno rozbita, lecz jest nieco mniejsza. Jeśli chodzi o DSy - cudów nie ma, może dlatego że jestem BARDZO wymagający, ale źle nie jest. Myślę, że moim docelowym sprzętem byłby newton 16".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już decyzję podjąłem, i poluję na jakiegoś używanego Taurusa 380 lub Columbusa 350 UL. Po prostu chcę kupić teleskop, który będzie mi służył długo, może nawet już na zawsze ;)

Rzadko ktoś sprzedaje, bo to sprzęt docelowy, ale może akurat mi się poszczęści. Tak jak wspomniałem nie spieszy mi się z zakupem.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już decyzję podjąłem, i poluję na jakiegoś używanego Taurusa 380 lub Columbusa 350 UL. Po prostu chcę kupić teleskop, który będzie mi służył długo, może nawet już na zawsze ;)

Rzadko ktoś sprzedaje, bo to sprzęt docelowy, ale może akurat mi się poszczęści. Tak jak wspomniałem nie spieszy mi się z zakupem.

 

Dobra decyzja :)

 

Kiedyś miałem Columbusa 320 (320/1380) a obecnie ATM wykonany przez Piotrka (piotrkusiu) - Cykop 400/1800

Różnica jest zauważalna i znacząca.

Dla przykładu w 13'' ramiona w M51 widać ale dość słabo po dłuższej adaptacji, w 16'' są oczywiste od razu :) Pod niebem 6mag.

 

A co do wagi to nie tragedii:

 

Columbus - cały około 19kg a cela dolna około 13kg

Cykop - cały około 30kg a cela dolna około 21kg

 

Po złożeniu wszystko mieści się na jednym fotelu pasażera z tyłu samochodu, a w garażu wygląda jak fotel :)

 

Także warto zapolować na jakiegoś 16'' trussa :) Powodzenia.

 

Columbus.jpg Cyklop.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja tylko dopytam Qiervu. Czy M13 była rozbita aż do samego centrum w jego 12 cali.

 

I pytanie do posiadaczy 10 calowych Newtonów. Czy w nich M13 też jest rozbita do samego centrum? Bo coś ni się wydaje, że nawet w 10 jest szansa?

Dlaczego pytam o 10' dlatego, że akurat Synta 10 na Dobsonie ma cięższa z tych swoich dwóch części podobnie lekką jak cięższa z dwóch części klasycznej synty 8 cali na Dobsonie.

Czyli, że osoby mające jakieś obawy o graniczną masę do noszenia mogą równie dobrze nabywać 10 cali na Dobsonie co 8.

 

Jeśli zaś okaże się, że i w 10 cali M13 (sztandarowa gromada kulista zawsze wysoko na niebie) jest dobrze rozbita czyli nie papka lecz punkciki gwiazd to jest to pokusa!

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super sprawa. Przeglądałem oferty w archiwum giełdy i widziałem, że ceny (np. 350UL) oscylowały w okolicach 4000zł- na pewno mógłbym tyle zapłacić, za 400-tkę oczywiście więcej, no ale to sprzęt docelowy. Teraz tylko czekać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja tylko dopytam Qiervu. Czy M13 była rozbita aż do samego centrum w jego 12 cali.

 

I pytanie do posiadaczy 10 calowych Newtonów. Czy w nich M13 też jest rozbita do samego centrum? Bo coś ni się wydaje, że nawet w 10 jest szansa?

Dlaczego pytam o 10' dlatego, że akurat Synta 10 na Dobsonie ma cięższa z tych swoich dwóch części podobnie lekką jak cięższa z dwóch części klasycznej synty 8 cali na Dobsonie.

Czyli, że osoby mające jakieś obawy o graniczną masę do noszenia mogą równie dobrze nabywać 10 cali na Dobsonie co 8.

 

Jeśli zaś okaże się, że i w 10 cali M13 (sztandarowa gromada kulista zawsze wysoko na niebie) jest dobrze rozbita czyli nie papka lecz punkciki gwiazd to jest to pokusa!

 

Pozdrawiam

Tak, była rozbita do samego centrum w powiększeniu ~320x. W esie 82* zajmowała ~3/4 pola widzenia. Oczywiście nie była już wtedy bardzo jasna jak w przypadku mniejszego powiększenia, ale warto poświęcić jej trochę więcej czasu w dużym powerze :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy ktoś wie cokolwiek o teleskopach firmy Optioner z Gliwic, ma taki teleskop albo zna kogoś kto posiada? Dostałem propozycję kupna takiego trussa, jednak nie mogę znaleźć żadnej informacji oprócz tego że ogłaszali się na sąsiednim forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Wymarzony teleskop dzisiaj do mnie trafił :) jest nim Taurus 380!

taurus_1.JPG

Nie mogę się doczekać aż przetestuję sprzęt w terenie. Na razie mam do dyspozycji okulary LVW, wkrótce jednak (mam nadzieję) zakupię ESy.


Wypadło tak, że musiałem po niego jechać zaledwie 10km.

W dodatku, w teleskopie zamontowany jest wspaniały niskoprofilowy wyciąg Moonlite Dual Rate.

moonlite.JPG


I jeszcze zdjęcie z założoną osłoną:

taurus_2.JPG


Oczywiście od razu nastąpiła burza i chmury, co było do przewidzenia. :)


Pozdrawiam!

Radek


EDIT: Po sugestiach zdecydowałem że ESów chyba nie kupię, sprzęt jest bardzo jasny (F/4.3) co w połączeniu z dużym polem może nie dać dobrego efektu- zostanę przy LVW. Docelowo oczywiście Ethosy, ale to daleka przyszłość ;)

Edytowane przez Krawat
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.