Skocz do zawartości

Letnie obserwacje przez 16"


Krawat

Rekomendowane odpowiedzi

O jej. Prawie ściąga na obserwacje w środku lata.

Mam jedno pytanie. Kto (nie w sensie nazwiska ale doświadczenia) przygotował listę i kolejność obiektów. Czy była to improwizacja?

A może coś wspomnisz co mówiono ciekawego o cząstkach lub pracy zderzacza lub w oparciu o zderzacz?

Pozdrawiam

p.s.

Strzelec jest super ale (moim zdaniem) jego zaletą są zwłaszcza liczne gromady otwarte, więc nie ma co żałować, że był zaświetlony bo ta armata to nie na niego ;)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

Obiekty wybierałem ja. Kolejność która jest w poście nie jest dokładnie tą, która była podczas obserwacji, bo po prostu nie notowałem tego. Miałem wcześniej przygotowaną kartkę z podziałem na gwiazdozbiory i wypisanymi obiektami, i tak lecieliśmy od Wężownika i Strzelca, a potem Łabędź i okolice. M13 oczywiście wcześniej. Trochę było improwizacji, bo o obiektach typu gromada podwójna czy M31 zwyczajnie nie pomyślałem wcześniej (przecież są jesienne ;) ). Ach, oczywiście widzieliśmy też M11- wspaniała gromada. A w M71 (o której też zapomniałem) wypatrzyłem w końcu wyraźnie skalara :)

Starałem się dobrać obiekty tak, żeby móc zainteresować kogoś, kto jeszcze nigdy nie obserwował- ale na Palomary też przyjdzie czas- jednak musi być kameralne i doświadczone grono.

 

Co do CERN- jako że było to spotkanie dla przeciętnego zjadacza chleba, nie zagłębiano się w szczegóły techniczne. Powiedzieli o detektorach, o tym ile danych generują, po co to wszystko itd. Można było zadawać pytania i publiczność bardzo chętnie z tego skorzystała- pewien młody chłopiec zapytał czemu boska cząstka jest boska, i wywołał tym spory podziw naukowców z CERN :) było bardzo ciekawie. Podrzucę Ci jakoś później może skan artykułu z lokalnej gazety, w którym to wszystko było opisane- już mi się po tych obserwacjach oczy przymykają lekko :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artykuł o spotkaniu popularyzującym astronomię, o których mowa na początku pierwszego postu, można znaleźć tutaj (nazwa artykułu: "Nie tylko patrzyli w niebo"):

http://www.czasostrzeszowski.pl/2015/25/06.pdf

Miałem tam okazję poznać m. in. Przemysława Żołądka. Swoją drogą, niedługo w Parzynowie może powstać stacja bolidowa! (jest o tym w artykule).

 

Natomiast sam opis obserwacji opisanych w temacie na potrzeby dokumentowania spisałem w PDFie w nieco bardziej formalnej formie:

obserwacje.pdf

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosowaliśmy okulary- Scoposa 30mm do przeglądu nieba (sprawdził się zaskakująco dobrze w tak światłosilnym teleskopie)

 

Kurcze, jeszcze nie tak dawno temu Scopos to był prawie synonimem dla "długi okular do Synty", teraz praktycznie zapomniany w dobie bogatego astroświatka kupującego Ethosy, Naglery czy inne ES'y :D;)

Gratulacje za skompletowanie całkiem sporej listy obiektów tej nocy. Przy "masówce" i długich kolejkach nie jest to proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Gratulacje za skompletowanie całkiem sporej listy obiektów tej nocy. Przy "masówce" i długich kolejkach nie jest to proste.

 

Nie nie, to były inne obserwacje. Ta "masówka" była 18 czerwca, 20 lipca było 5 osób, a 23 lipca tylko ja i prezes stowarzyszenia. Nie dało by rady obejrzeć 30 obiektów, kiedy 80 osób czeka w kolejce żeby zobaczyć Saturna :D

 

Co do Scoposa- naprawdę byłem zaskoczony! Wiadomo, że kalafiory na brzegu pola były, ale z powodzeniem można go było stosować do przeglądu nieba i mieć przy tym bardzo ładne widoki- szczególnie M11 zapadła mi w pamięć w nim, jak o tym teraz pomyślę. Wiadomo, że dla takiego teleskopu powiększeniem "roboczym" jest i tak około 100x, więc lepiej zainwestować właśnie w taki okular (u nas był to LVW 17).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w naszej organizacji CWINT (Centrum Wiedzy i Nowych Technologii) w Parzynowie zagościła TVP :)

Robili wywiady, oglądali teleskopy, zabawili u nas chyba 2 godziny- materiału zebrali dużo. Również się wypowiedziałem. Być może będzie w przyszłym tygodniu reportaż w ogólnopolskiej telewizji, a na pewno będzie w TVP Poznań. Powiadomię Was, jak będę wiedział kiedy emisja.

 

I jeszcze rzut oka do siedziby naszej organizacji:

11778018_10207758406580748_887836691_n.jpg

Na zdjęciu Lunt LS60T Ha, Synta 16", i Newton 250/1000 na EQ8. Mamy jeszcze jeden teleskop, również Newton, na NEQ6, ale nie ma go na zdjęciu.

 

Jeśli ktoś z okolicy chciałby wpaść na obserwacje, to zapraszamy do Parzynowa. Następna duża impreza będzie 28 września (całkowite zaćmienie Księżyca)- również postaramy się, aby była telewizja, promowanie astronomii to cel nadrzędny. Ogólnie jednak obserwacje prowadzimy jak tylko są warunki.

 

Pozdrawiam,

Radek.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaję godziny emisji materiału o CWINT w telewizji regionalnej TVP Poznań:

 

8:00 Co niesie dzień

18:30 Teleskop

 

Ciekawe co pokażą :)

 

Pozdrawiam,

Radek

 

EDIT: Aha, emisja jutro, 4 sierpnia!

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.