Skocz do zawartości

Kamerką planetarną w DSy


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Popieram takie testy czy jak inni wolą zabawę , sam również się tym zajmuję.

 

16" to już potężne lustro i warto zobaczyć coś więcej niż tylko wizual , choć pod ciemnym niebem jest super.

 

W moim przypadku mam nieco trudniej bo nieco wieksza ogniskowa (3.5m-12")

 

W wizualu M57 jest większa ze 3 razy niż w obserwacjach przez SCT8"- takie wrażenie , a M31 zajmuje całe pole widzenia , sam jestem zdziwiony to przecież sprzęt typowo planetarny , warto więc eksperymentować.

 

Oczywiście używam kamery planetarnej ASI 120 MM.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, zwracam uwagę na jeden drobny szczegół - prowadzenie teleskopu przy takiej rozdzielczości. Jedyny któremu się udaje coś sfotografować więcej niż stado atakujących plemników to Hamal.... DSów nie da się oszukać kilkusekundowymi ekspozycjami ( z drobnymi wyjątkami oczywiście). No ale jak chcecie probować.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre nowe planetarne kamerki są dobre w te kilka-sekundowe ekspozycje na jasnych powierzchniowo DSach. Oczywiście szybka światłosiła i nie za duża ogniskowa pomagają ;)

 

np:

http://zwoug.org/viewtopic.php?f=22&t=2057&sid=eb0e6759e95b83f5a936d92e06c8ed7d

http://www.astrokraai.nl/viewimages.php?t=y&category=7

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, zwracam uwagę na jeden drobny szczegół - prowadzenie teleskopu przy takiej rozdzielczości. Jedyny któremu się udaje coś sfotografować więcej niż stado atakujących plemników to Hamal.... DSów nie da się oszukać kilkusekundowymi ekspozycjami ( z drobnymi wyjątkami oczywiście). No ale jak chcecie probować.....

Zwracam uwagę, że Hamal nie robi zdjęć z platformy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny któremu się udaje coś sfotografować więcej niż stado atakujących plemników to Hamal....

oczywiście mówimy o tych, których znasz.

 

Zachęcam wszystkich do prób, dobrych przykładów jest w sieci wiele, kilka pokazał też w przykładach Piotr a szukający znajdą inne bez problemu.

Pierwszy z brzegu wątek 16" Dobs na platformie

http://www.cloudynights.com/topic/503868-ngc-5676-and-ngc-5660-with-the-asi174mm-again-4-sec-subs/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że platforma to nie paralaktyk i na pewno mu pod kątem prowadzenia nie dorówna.

Jest to oczywistość.

 

Natomiast tego typu "zabawa" jest dla mnie czymś nowym, sprawiającym frajdę i dlatego postanowiłem eksplorować ten temat.

Dodatkowo nie mam czasu ślęczeć nad montażem po kilka godzin i zbierać materiał - póki co nie bawi mnie ten rodzaj astrofoto

Ale zbieranie kilkuset klatek kilkusekundowych (tak jak w astrofoto planetarnym i słonecznym) to już co innego

Różnorodność jest potrzebna :)

 

BTW, być może uda mi się uruchomić prosty guiding na platformie - wtedy czasy pojedynczej klatki mogą sięgnąć około 10 sekund a przy takich czasach znacząco rozszerzy się ilość obiektów będących w zasięgu takiego "setupu"

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No oczywiście że nie!

Z jednej strony piszesz w swoich postach, że robisz coś dla siebie z drugiej strony piętnujesz ludzi którzy chcą sami spróbować swoich sił.

 

Moim zdaniem bardzo fajne są te zdjęcia, próby zmierzenia się z tematem na swój sposób.

 

Nie istnieje tylko jedno właściwe podejście do tematu.

Jeżeli to nie "Twoja bajka" to nie piętnuj innych.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś ty to wyczytał Jarek?

Ja tylko chciałem uprzedzić kolegów, żeby zbyt wiele nie oczekiwali po takiej technologii - Dobs na platformie plus kamerka planetarna. I tyle. A jestem jak najdalej od "piętnowania" kogokolwiek.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, zwracam uwagę na jeden drobny szczegół - prowadzenie teleskopu przy takiej rozdzielczości. Jedyny któremu się udaje coś sfotografować więcej niż stado atakujących plemników to Hamal.... DSów nie da się oszukać kilkusekundowymi ekspozycjami ( z drobnymi wyjątkami oczywiście). No ale jak chcecie probować.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję ,że się wyjaśniło co miałem na myśli. Nie zamierzam się więcej tłumaczyć że nie jestem wielbłądem.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze interesujące efekty pojawiają się bardzo szybko, dają nadzieję, że tuż za rogiem jest wymarzona spektakularna fotka, potem jednak się okazuje, że trudności rosną logarytmicznie do uzyskanych efektów. Dla malutkiej poprawy należy zastosować masę udoskonaleń, a na koniec i tak wpadnie Jesion, walnie w przerwie 3x300sek i pobije wszystko co pokażemy ^_^

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Częściowo masz rację. Jednak patrząc na nakłady w stosunku do uzyskanych efektów dla wielu osób jest to atrakcyjne doświadczenie.

Absolutnie nie rozumiem stopowania prób. Ile osób w Polsce przed Piotrem próbowało fotografii planetarnej z różnymi filtrami i technikami odbiegającymi od standardu ? Dla wielu zapewne stały się inspiracją do eksperymentowania. Pokażcie mi też przykłady np. fotografowania Wenus przez zestaw niekoniecznie nadający się do foto chmur - MAK127 z sąsiedniego forum http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=349508#p349508 z balkonu, bez dedykowanego Barlowa z aperturą śmiesznych rozmiarów. Takie niestandardowe podejście ma szansę pokazać rozwiązanie, którym innym może sprawić frajdę za niewielki pieniążki.

Ale walenie fochów typu "nie jestem wielbłądem" ani "nie doklejam pasów na planetach" to już jest ciekawe. Nikt nic nie musi. Tylko po co komentować krytycznie. Takie walenie fochów lepiej obejrzeć w kabarecie np. https://www.youtube.com/watch?v=oNLU0P17RtI od 8:38 - przynajmniej jest wesoło. Po co w takim razie próbować czegoś, czego ktoś próbował, powtarzać walkę z np. Veloce RH 200 skoro inni w lepszej lokalizacji geograficznej zrobią lepszą fotkę ? Po co bawić się fotografią, skoro jednoklatkowcem z drogiego zestawu jak to piszecie "zabije Jesion" ? Po co cokolwiek robić skoro Hubble i nowsze instrumenty na orbicie ?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie nakręcajcie się :) Szkoda pary.

Próby będą niezależnie od głosów krytyki, zachwytu czy pesymizmu.

Już taki jestem, że muszę przetestować czy się da. A jak ktoś mówi, że się nie da albo, że będzie trudno to tym bardziej nakręca mnie do prób.

 

Ale to za jakiś czas bo od jutra szesnastka będzie celować w ISS :D

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowa, słowa a tak naprawdę Twój dorobek astrofotograficzny jest dla mnie najlepszym dowodem na potwierdzenie słuszności wywodów :)

Mój powiadasz? Dobrze, że go znasz :wow: ale dla niektórych liczy się tylko to, co zaistniało na forum :rofl:

Dobranoc, nie zamierzam się ujawniać i udowadniać, że jestem astrofotografem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powoli dochodzę do wniosku że chyba wypiszę się z aktywnego udziału w forum, bo są osoby którym jest to mocno nie po drodze. Zmieniają nicki, zmieniają avatary ale hejt pozostaje ten sam. I nie jest to " strzelanie focha" jak na swoje potrzeby nazwał to kolega ris ( aktualnie ris , przedtem ktoś inny - ale to ta sama osoba) tylko zapewnienie sobie pewnego komfortu psychicznego. Mam za dużo innych poważnych problemów żeby jeszcze potykać się na słowa z każdym anonimowym kolesiem któremu coś nie pasuje albo akurat musi odreagować awanturę z żoną. i to że kolega ris właśnie skończył działalność na innym forum z oczywistych powodów nie wróży nic dobrego dla tego forum na najbliższą przyszłość.

Powodzenia.

Maciek

Łukasz sorki za offa, ale nie mogłem tego tak zostawić.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wielkim zaciekawieniem i zabawą przeczytałem ten post.

Popieram działania Łukasza83 , walcz dalej i nie przejmuj się dziwnymi komentażami.

Astrofotografia ma nam sprawiać przyjemność nie zależnie od wyników.

Oczywiście że powinniśmy podnosić sobie poprzeczkę w zależności od umiejętności i sprzętu.

 

Sam eksperymentuje z astrofotografią LRGB z dwóch tych samych detektorów.

W moim przypadku to zdebayeryzowany canon 40D + modyfikowany 40D RGB.

Wiem że w tej technice nie będę J.Bobowikiem , ale sprawia mi to ogromną frajde.

Z resztą, on mi ten pomysł podsunął , choć o tym nie wie:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powoli dochodzę do wniosku że chyba wypiszę się z aktywnego udziału w forum, bo są osoby którym jest to mocno nie po drodze. Zmieniają nicki, zmieniają avatary ale hejt pozostaje ten sam. I nie jest to " strzelanie focha" jak na swoje potrzeby nazwał to kolega ris ( aktualnie ris , przedtem ktoś inny - ale to ta sama osoba) tylko zapewnienie sobie pewnego komfortu psychicznego. Mam za dużo innych poważnych problemów żeby jeszcze potykać się na słowa z każdym anonimowym kolesiem któremu coś nie pasuje albo akurat musi odreagować awanturę z żoną. i to że kolega ris właśnie skończył działalność na innym forum z oczywistych powodów nie wróży nic dobrego dla tego forum na najbliższą przyszłość.

Powodzenia.

Maciek

Łukasz sorki za offa, ale nie mogłem tego tak zostawić.

Maćku nie warto rezygnować z forum z powodu kilku osób , myślę że są ludzie i ludziska jak wszędzie.

 

Sam jestem na kilku forach i ludzi mącących nie brakuje na żadnym z nich.

 

Czasami ręce opadają i jest ochota odejść .

 

Takim osobom bardziej powinni przyjrzeć się admini - no chyba że nie zależy im na tym czy ludzie odchodzą !

 

Twój wkład astro fotograficzny na tym forum jest bardzo duży i dla wielu jest to nauką że można nawet z podmiejskim niebem.

 

Po prostu odpuść sobie głupie odzywki , nie reaguj na nie .

 

Ja tak robię na wszystkich forach i mam spokój , natomiast zgłaszam do adminów niepotrzebny bełkot , i mam nadzieję że coś z tym robią.

 

To nie jest forum plotkarskie tylko astro i tego się trzymajmy.

 

APEL DO WSZYSTKICH , TRAKTUJMY SIĘ Z WIĘKSZYM LUZEM I ZROZUMIENIEM , BEZ NIEPOTRZEBNYCH WAŚNI .

Edytowane przez astrokosmo
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram takie testy czy jak inni wolą zabawę , sam również się tym zajmuję.

 

16" to już potężne lustro i warto zobaczyć coś więcej niż tylko wizual , choć pod ciemnym niebem jest super.

 

W moim przypadku mam nieco trudniej bo nieco wieksza ogniskowa (3.5m-12")

 

W wizualu M57 jest większa ze 3 razy niż w obserwacjach przez SCT8"- takie wrażenie , a M31 zajmuje całe pole widzenia , sam jestem zdziwiony to przecież sprzęt typowo planetarny , warto więc eksperymentować.

 

Oczywiście używam kamery planetarnej ASI 120 MM.

Pokażesz jakieś przykłady? Możesz też napisać dokładnie jaki to teleskop ? Szukam dla siebie do planetarek natywnie większej ogniskowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku nie warto rezygnować z forum z powodu kilku osób , myślę że są ludzie i ludziska jak wszędzie.

 

Sam jestem na kilku forach i ludzi mącących nie brakuje na żadnym z nich.

 

Czasami ręce opadają i jest ochota odejść .

 

Takim osobom bardziej powinni przyjrzeć się admini - no chyba że nie zależy im na tym czy ludzie odchodzą !

 

Twój wkład astro fotograficzny na tym forum jest bardzo duży i dla wielu jest to nauką że można nawet z podmiejskim niebem.

 

Po prostu odpuść sobie głupie odzywki , nie reaguj na nie .

 

Ja tak robię na wszystkich forach i mam spokój , natomiast zgłaszam do adminów niepotrzebny bełkot , i mam nadzieję że coś z tym robią.

 

To nie jest forum plotkarskie tylko astro i tego się trzymajmy.

 

APEL DO WSZYSTKICH , TRAKTUJMY SIĘ Z WIĘKSZYM LUZEM I ZROZUMIENIEM , BEZ NIEPOTRZEBNYCH WAŚNI .

Święta prawda, chyba każdy miał na forach jakiegoś doła po takich atakach. Sam pamiętam jak dość mocno obrywałem. Szacunek to podstawa !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokażesz jakieś przykłady? Możesz też napisać dokładnie jaki to teleskop ? Szukam dla siebie do planetarek natywnie większej ogniskowej.

 

Jasne , że pokażę .

 

Muszę jednak przyznać że twój teleskop jest idealny- wielofunkcyjny , zarówno jesli chodzi o srednicę lustra jak i ogniskową .

 

Łatwiej przez niego ustrzelić DS i planety niż przez mój .

 

Niby 300 mm lustro to to samo , ale jednak ogniskowa na starcie 3500 mm to ogromne wyzwanie dla seeingu.

 

Mam go od kilku miesięcy i jeszcze nie trafiłem na warunki które pozwoliły by mi zamieścić w miarę dobrej jakości fotkę , no cóż jestem cierpliwy , ale wizual bardzo pozytywny , planety a co najważniejsze DS -y ładnie widoczne.

 

Oczywiście przez ten sprzęt skupię sie raczej na małych obiektach DS ale jasnych.

 

Na końcu tego filmu jest M42 robiona przez 16" Newtona więc w temacie tego postu.

 

Czasy były minimalne i robione kamerką planetarną .

 

 

 

ps. planety przez niego bajka.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.