Skocz do zawartości

eM 13


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Luzik ;) To ja daję

 

"Porównanie z Hamalem" :)

 

http://www.ursa.fi/yhd/sirius/nytt/nyttfirstlight_eng.html

 

 

 

_______

Oraz moje obliczenia, jak jest tam jakiś drobny raczej błąd lub błędne założenia to proszę skorygować.

 

a skoro tu
http://astropolis.pl/topic/39783-lorneta-ts-28x110-marine/page-5?do=findComment&comment=475487
napisano: "Tak naprawdę, to w normalnych warunkach już 15 cm teleskopy ograniczone są (w zdolności rozdzielczej) przez seeing."
czyli do niecałej jednej sekundy łuku.

Złapałeś gwiazdki odseparowane o 4 sekundy ale widać trochę ich kulistość czyli realnie oceniam to na 2 sekundy. To nie jest 1 sekunda ale daleko nie brakuje ;)

Pozdrawiam

niezle.png

p1.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze foto 0,34 "/pixel, drugie 0,2 "/pixel, trzecie 0,085 "/pixel mocno przeskalowane, ale inaczej bym nie poodklejał od siebie gwiazdek. Stackowane czasem DSS czasem Registax5 czasem AS!2, zależy na czym bardziej mi zależy dobieram program lub algorytm :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biała ramka na pierwszym foto ma 1713 pixeli
skoro piszesz że jest 0,34'' na pixel to ramka na niebie miała 571 seknd czyli około 10 minut
cóż może i tak jest trudno oszacować gdzie encyklopedycznie rozciąga się m13 (formalnie 18 minut)
Pozdrawiam
No jesli się nie pomyliłeś w tej ostatniej informacji to sięgnałeś granic ludzkich możliwości (seeingu)
Pozdrawiam

p.s.

a gdzie to było focone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pixelu 3,75µ pierwsze zdjęcie skalą odpowiada ogniskowej 2250mm drugie 3375mm trzecie 9000mm. Robione pod domem jak zawsze, tylko seeing dwa dni był jak nigdy. Zbierając przy okazji OSC M27 oczy przecierałem ze zdumienia.

 

Nie no wakacyjny luzik :D

Nie chciało mi się go nacierać kremem UV to zasłoniłem parasolem :D

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co to znaczy odpowiada 2250mm?

 

zakładam że było 2250mm to jest to sytuacja analogiczna do tej

 

http://astropolis.pl/topic/49741-neptun-2015/page-2?do=findComment&comment=582195

 

czyli jedna sekunda zajmuje 3 pixele i masz rację że seeing musiał być bardzo ale to bardzo dobry i aparatura dobrze użyta (ślij na APOD)

 

Z tego wszystkiego wynikałoby, że encyklopedyczne rozmiary Messier 13 są zawyżone i łapią sporo czarnego nieba w okolicy roju gwiazd.

 

Pozdrawiam

p.s

pod domem a on gdzie stoi?

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym skądś znał podobne rozważania. Wygląda na to, że nie wiemy co i jak focimy.

 

Czemu?? :o

Przecież ja domyśliłem się że wszystko jest OK i podpowiedziałem Hamalowi wysłanie tego zdjęcia na APOD celem sukcesu a nie porażki

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wszystkiego wynikałoby, że encyklopedyczne rozmiary Messier 13 są zawyżone i łapią sporo czarnego nieba w okolicy roju gwiazd.

Raczej OK podają, w mniejszej skali w dłuższych czasach na obrzeżach wyjdzie jeszcze sporo gwiazd.

 

Z tego wszystkiego wynikałoby, że encyklopedyczne rozmiary Messier 13 są zawyżone i łapią sporo czarnego nieba w okolicy roju gwiazd.

 

Pozdrawiam

p.s

pod domem a on gdzie stoi?

Na trawie? ;)

 

Wysokie tuje dookoła, oraz specyficzne niskie zawieszenie montażu negatywnie wpływają na obraz, jednak wożenie tego gdzieś mija się z celem, z wiekiem zapał już też nie ten, więc zdaję się na szczęście :)

 

Jakbym skądś znał podobne rozważania. Wygląda na to, że nie wiemy co i jak focimy.

Nie kumam :P

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no wakacyjny luzik :D

montaz_paralaktyczny_jarzmowy4.jpg

 

ps. w jakim programie składasz zdjęcia czy może avikujesz ?

 

bujawka byla malowana z tej samej puszki co montaz :-)

FAJNE zdjecie!

 

widac, ze nie zawsze dluga ekspozycja jest najwazniejsza.

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy Tayson. Hamal uprawia taką dzialkę astrofoto, która wymaga specyficznego doświadczenia i wiedzy. Chylę czoła z glębokim szacunkiem.

Ale to co napisałeś Tayson ma się nijak do osiągnięć Hamala i kolegów. Są obiekty i obiekty, są techniki i techniki. Pełna różnorodność i demokracja :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bujawka byla malowana z tej samej puszki co montaz :-)

Minia okrętowa ^_^

 

widac, ze nie zawsze dluga ekspozycja jest najwazniejsza.

tylko OAG się złości że poszedł w niepamięć.

 

To zależy Tayson. Hamal uprawia taką dzialkę astrofoto, która wymaga specyficznego doświadczenia i wiedzy. Chylę czoła z glębokim szacunkiem.

Ale to co napisałeś Tayson ma się nijak do osiągnięć Hamala i kolegów. Są obiekty i obiekty, są techniki i techniki. Pełna różnorodność i demokracja :D

Różnorodność ważna rzecz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze foto 0,34 "/pixel, drugie 0,2 "/pixel, trzecie 0,085 "/pixel mocno przeskalowane, ale inaczej bym nie poodklejał od siebie gwiazdek. Stackowane czasem DSS czasem Registax5 czasem AS!2, zależy na czym bardziej mi zależy dobieram program lub algorytm :)

 

Rozumiem, że ogniskowa na której to powstało jest taka jak w opisie (1500mm) i potem przeskalowałeś, żebyśmy nie musieli z lupą patrzeć na monitor.

Z obliczeń, przy założeniu, że na całym zdjęciu widzimy 10 minut nieba wychodzi, że osiągnąłeś doskonały efekt - mamy odseparowane gwiazdki nawet odległe od siebie zaledwie o około sekundę kątową.

Zbliżyłeś się bardzo do bariery wynikającej z atmosfery. MarcinPc napisał, że to zdjęcie jest inne od innych innych.

Czy chodzi mu o to, że zadbałeś o to by zdjęcie było niezbyt naświetlone (niezbyt jasne) bo wtedy łatwiej o dostrzegalne okiem ciemniejsze przerwy między gwiazdkami?

Tak przypuszczam i myślę, że na APOD ma prawo pojawić się zdjęcie nie agresywnej M13. Ja bym wysłał.

Ostatecznie APOD to nie tylko zdjęcia z kosmosu ale nadal doceniać powinien amatorów co w kosmos nie latają. ;)

Czy powodem, dla którego możesz wahać się przed wysłaniem tego na APOD jest to, że tam niechętnie przyjmują lekko zresizowane zdjęcia (o ile taką politykę prowadzą rzeczywiście) ?

 

Pozdrawiam

p.s.

A mógłbyś dać to zdjęcie bez resize (czyli tak jaj wyszło po zestackowaniu itd)?

 

EDIT:

:astro:

(po zobaczeniu odpowiedzi)

Konkurencja między najlepszymi pewnie ma swoje naturalne prawa - tak rozumiem Twoją odpowiedź.

Podobnie jest w sporcie, np w żużlu. Najlepsi mają swoje tajemnice. Ivan Mauger zawsze macał dłonią tor tuż przed startem.

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu miało by mi zależeć na APOD? Widziałeś jakie dziadostwo między wielomiesięczną ciężką pracą tam pokazują? Dla mnie jest ono wymiernikiem niczego.

 

Co do zdjęć, do takiego efektu doszedłem ciężką pracą, wieloma nocami straconymi na testy i próby oraz przeróbki napędu, nie mam zamiaru w jednym temacie, w jednym poście, zdradzić wszystkiego do czego doszedłem 3 latami ciężkiej pracy. Na końcowy efekt składa się bardzo wiele kluczowych czynników, zdradzanie któregokolwiek z nich jest niedopuszczalne. Mam nadzieję że zrozumiesz/cie :)

Wiele osób chroni tajniki swojego warsztatu, jest to naturalne i tak pozostać musi.

 

Powiem tylko na marginesie, że widząc jaki sprzęt niosę pod pachą idąc na sesję, można lekko się zdziwić ^_^

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem decyzję jak najbardziej, jednak mimo wszystko szkoda, bo mogłoby na tym zyskać wiele osób, a tak to na pewno tylko niewielu z nich samemu odkryje te tajemnice. Tym bardziej, że do tej pory wydawało się, że dzieliłeś się wszystkimi swoimi spostrzeżeniami. Ale rozumiem, sam też bym pewnie podobnie myślał, gdybym doszedł do takich efektów przy nietypowej metodzie wieloma latami pracy :)

 

A co do APOD, to przydałoby się gdzieś poruszyć tą kwestię, tak żeby ludzie od APODa to zobaczyli. Bo u nas to sobie możemy gadać, a oni i tak o tym nie wiedzą, że sie komuś nie podoba. Nie wiem, czy jest jakieś forum, gdzie ktoś z nich by to przeczytał, czy trzeba by się zwrócić osobiście np emailem. W każdym razie podejrzewam, że nie tylko Polacy widzą tutaj dziadostwo i gdyby "Ci ludzie z APODa" zauważyli, że jest w społeczeństwie powszechna niechęć i zniesmaczenie, to bardziej wzięliby się do roboty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pixelu 3,75µ pierwsze zdjęcie skalą odpowiada ogniskowej 2250mm drugie 3375mm trzecie 9000mm. Robione pod domem jak zawsze, tylko seeing dwa dni był jak nigdy. Zbierając przy okazji OSC M27 oczy przecierałem ze zdumienia.

 

Dla takich chwil uprawia się to hobby a potem dlugo wspomina :)

 

 

A co do APOD, to przydałoby się gdzieś poruszyć tą kwestię, tak żeby ludzie od APODa to zobaczyli. Bo u nas to sobie możemy gadać, a oni i tak o tym nie wiedzą, że sie komuś nie podoba. Nie wiem, czy jest jakieś forum, gdzie ktoś z nich by to przeczytał, czy trzeba by się zwrócić osobiście np emailem. W każdym razie podejrzewam, że nie tylko Polacy widzą tutaj dziadostwo i gdyby "Ci ludzie z APODa" zauważyli, że jest w społeczeństwie powszechna niechęć i zniesmaczenie, to bardziej wzięliby się do roboty?

"Your image appears on the thread with other images and is credited to you. The image posting at Asterisk does not determine whether your image will appear as an APOD; selecting images for APOD is done independently by Drs. Nemiroff and Bonnell. Many worthy images are sent in for consideration as an APOD; Asterisk provides a way for images to be seen regardless of whether they appear as an APOD."

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.