Skocz do zawartości

Autokolimator - mały otworek w szkle 5mm


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Męczy mnie od dawna temat autokolimatora, choć bardziej na ambicję wsiadły mi nieudane próby wykonania domowymi sposobami otworku w zwierciadle od ksero. Szkło z ksero jest wyjątkowo twarde, ale dzięki temu też nie za bardzo odpryskuje.

Myślałem o wywierceniu otworka z dwóch stron wiertełkiem 3mm a potem przeszlifowaniu wszystkiego pilnikiem iglakiem obrotowo. Szkło ma 5mm grubości.

 

Próbowaliście coś takiego robić?

 

Mirror01.jpg

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na waterjecie (cięcie wodą ze ścierniwem) jest to do wykonania. Widziałem cięcie otworków i kształtów w różnych taflach szkła. Obsługa musi być świadoma tego co robi - trzeba ustawić (zamocować) szkiełko, ustawić pozycję dyszy, ustawić minimalne ciśnienie i dopiero włączyć pompę. Przy "normalnym" ciśnieniu wystrzał wody ze ścierniwem zniszczył by płytkę.

Kiedyś wierciłem widią w butelkach po winie (jakaś dawna "sangria") otworki - lampy na "pracę - technikę" ale pewnie to zupełnie inne szkło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pędzą ku sobie :D czy się spotkają? Już w następnym odcinku ^_^

 

Zwykłe wiertła 3,3mm i 2,5mm na modelarskiej wiertareczce. Z lewej strony powłoka alu, tu zacząłem bo gdyby odprysk wszystko popsuł było by już po ptokach i szkoda z tym lusterkiem zachodu, a teraz jadę z drugiej strony na spotkanie. Wiertło co chwilę wymaga ostrzenia na papierze ściernym. Od razu czuć kiedy przestaje zbierać.

 

Mirror02.jpg

Mirror03.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wielu latach od powstania Kolimatora Hamala, powstanie Autokolimator Hamala? :D

Proszę nie przesadzajcie z kolimatorem Hamala, takie kolimatory jak przedstawił kiedyś tam Hamal były dodawane do teleskopów Oriona - gratis.

Nie twórzcie jakiś niestworzonych historii i mitów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego na samym wstępie moje opisu kolimacji widnieje wpis:

 

" Opiszę tu kolimację którą wymyśliłem dawno temu, kiedy jeszcze komputer oglądałem na obrazku a kolimator laserowy to była u nas abstrakcja a jak się potem okazało podobnie kolimowano już wcześniej na zachodzie, wymyśliłem więc już wymyślone jednak niezależne odkrycia tego samego w różnych zakątkach świata to nic nowego."

 

A w temacie. Jest buziaczek ^_^

Mirror04.jpg

 

obecnie rozwiercam i wyrównuję otwór pilniczkiem iglakiem zamontowanym jak wiertło w małej wiertareczce. Odpryski zachowane na przyzwoitym poziomie.

 

Mirror05.jpg

 

Pytanie tylko po co ja to robię skoro w tydzień nad morzem na sam kebab wydałem równowartość dwóch takich urządzeń ^_^

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Mógłbyś w skrócie opisać jak to działa ?

Przepraszam, przeoczyłem. To pytanie do mnie czy kuba_527 ?

 

 

Jeszcze nie wypróbowałem a pudełko od kliszy już się tłumaczy, że ma otworek lekko koślawy, że w tulei wyciągu czasem niewygodnie leży ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic szczególnie mądrego nie miałem na myśli, tylko tyle że wiertło np do metalu ma te wszystkie kąty przyłożenia wierzchołkowe ściny itp pierdoły dobrane do metalu wiec się biedactwo meczy niemiłosiernie tępiąc okropnie bo pracuje na ścieranie a nie skrawając wióry - o co oczywiście w przypadku szkła raczej trudno. Wiec taka typowa metoda obrabiania szkła to szlifowanie, nawet jak się robi otworek czy wycina kółko - zrobić dokoła bandę z jakiegoś silkonu nasypać trochę korundu dolać odrobinę wody i narzędziem czy to bedzie rurka żeby wyciąć jakiś większy korek czy płasko zakończony pręt żeby wywiercić otwór i wolnymi wolnymi obrotami delikatnie...Co ciekawe takie narzędzie wcale nie musi być z czegoś twardego otwory w szkle grubości 12 i 19 mm wycinałem aluminiowym "trepanem" tyle że średnicy kilku centymetrów - takich mikrych dziurek w szkle nie robiłem nigdy. To tyle ale jak widać poradziłeś sobie bez tego wiec jak widać i tak też się da:)

 

 

 

Edytowane przez wiatr
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic szczególnie mądrego nie miałem na myśli, tylko tyle że wiertło np do metalu ma te wszystkie kąty przyłożenia wierzchołkowe ściny itp pierdoły dobrane do metalu wiec się biedactwo meczy niemiłosiernie tępiąc okropnie bo pracuje na ścieranie a nie skrawając wióry - o co oczywiście w przypadku szkła raczej trudno. Wiec taka typowa metoda obrabiania szkła to szlifowanie, nawet jak się robi otworek czy wycina kółko - zrobić dokoła bandę z jakiegoś silkonu nasypać trochę korundu dolać odrobinę wody i narzędziem czy to bedzie rurka żeby wyciąć jakiś większy korek czy płasko zakończony pręt żeby wywiercić otwór i wolnymi wolnymi obrotami delikatnie...Co ciekawe takie narzędzie wcale nie musi być z czegoś twardego otwory w szkle grubości 12 i 19 mm wycinałem aluminiowym "trepanem" tyle że średnicy kilku centymetrów - takich mikrych dziurek w szkle nie robiłem nigdy. To tyle ale jak widać poradziłeś sobie bez tego wiec jak widać i tak też się da:)

biedactwo? meczy? czy Ty pomyślałeś o mnie? ;) 2h tak siedziałem

 

Ale pewnie masz rację, następny raz tak spróbuję, sam nawet przez chwilę zaszalałem i wsypałem do otworku zdrapane kamienie z papieru ściernego i odwróciłem wiertełko, ale efekt był tak że wszystko wyleciało zaraz, więc należy robić bandę jak pisałeś. Zauważyłem też że dobrze wiertło mieć lekko krzywo zaklinowane a wiercony element trzymać w dłoni aby mógł kołysany wiertłem się "kolebotać" wtedy wiertło lepiej zbiera.

 

Do Ciebie oczywiście .

W pudełku od kliszy pracuje dla nas jedynie podwojona odległość ogniskowej teleskopu, w takim urządzeniu jak to powyżej dzięki wielokrotnemu odbiciu się obrazu, każde nawet najmniejsze niedokładności kumulują się i jeśli nie pojawią się w pierwszym czy drugim wzajemnym odbiciu, dadzą o sobie znać już w kolejnych. Tylko idealne zestrojenie kolimatora, LW i LG da pokrywający się obraz znacznika. Ale bardzo ważne jest też tu idealnie prostopadłe mocowanie kolimatora w wyciągu, inaczej będzie on nam fałszował wyniki.

 

http://www.firstlightoptics.com/clearance/catseye-infinity-xl-autocollimator.html

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.