Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Centrum Wiedzy i Nowych Technologii- obserwatorium w Parzynowie k. Ostrzeszowa

* * * * * 1 głosy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

Krawat

Krawat

Arktur

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1459 postów

Cześć!

We wsi Parzynów niedaleko Ostrzeszowa (południowa Wielkopolska) powstało mobilne obserwatorium astronomiczne- organizacja Centrum Wiedzy i Nowych Technologii (CWINT).

Organizujemy warsztaty i seminaria dla dzieci i młodzieży z zakresu astronomii i fizyki cząstek elementarnych. Prowadzimy obserwacje nieba, również w dzień (Słońce). W okresie letnim czynne w zasadzie codziennie. 

Ostatnio była u nas TVP, a dziś ukazał się krótki reportaż (z moim jeszcze krótszym udziałem), który można obejrzeć tutaj (oglądać od 22:30). 

Jeśli ktoś miałby ochotę wpaść i poobserwować, lub porozmawiać, zapraszamy- można napisać PW do mnie i dogadamy szczegóły. 

post-6140-0-75526200-1438794002.jpg

Pozdrawiam,

Radek

Użytkownik Krawat edytował ten post 27 wrzesień 2015 - 00:10

+7
Post rekomendują: ekolog, Paether, ZbyT, Ura, DuRuS, Tucznik, tomeczz,

Taurus 380, SW150/750 EQ3-2

CWINT

ekolog

ekolog

Astropolis.pl

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5343 postów

Podpowiadam, gdzie to jest w tym materiale (czas 23 minuta)

Pozdrawiam

EDIT:

Dobra to zmieniam rozmiar na bardzo zminimalizowany.

Większość ludzi na świecie wypada na zdjęciach mniej dobrze niż w realu i wszyscy to wiedzą,  więc proponuję spoko :)

Załączone miniatury

• czas.jpg

Użytkownik ekolog edytował ten post 04 sierpień 2015 - 18:31

0
Z pierwszą lornetką astronomiczną lub teleskopem kup latarkę diodową czerwoną (o mapkach szukaj na forum)
WSZYSTKIE WSZECHŚWIATY SĄ WIECZNE
Wielki Wybuch był tylko etapem na drodze od nieskończonej przeszłości

Krawat

Krawat

Arktur

• Moderator
  • 1459 postów

Ekologu, proszę Cię, bez takich :D Nie jestem zbyt fotogeniczny :)

EDIT: Jak można się domyślać wycięli bardzo, bardzo dużo, ale być może niedługo zrobią jakiś materiał tylko o nas, i będzie można się rozgadać- może trochę osób się dowie o obserwatorium, zawsze to miłe jak nowe osoby przyjeżdżają. 

Użytkownik Krawat edytował ten post 04 sierpień 2015 - 18:30

0

CWINT

Paether

Paether

Saiya-jin

• Administrator
  • 5936 postów

Brawo za wykorzystanie pieniędzy z Unii :)

Aż sprawdziłem co to NGC 7333. Podziękowania dla 7-letniego Piotra za zaciekawienie tym obiektem :D

+2
Post rekomendują: ekolog, Krzychoo226,

Równość dla wszystkich kolorów! Stowarzyszenie LRGB

Krawat

Krawat

Arktur

• Moderator
  • 1459 postów

Brawa za wykorzystanie środków należą się pomysłodawcy przedsięwzięcia (również wypowiadał się w materiale)- rzeczywiście biorąc pod uwagę to, jak często pieniądze unijne są marnowane, możemy się tylko niezmiernie cieszyć z tego jak te zostały wykorzystane na ten cel, który nie tylko daje możliwość spojrzenia przez teleskop, ale przede wszystkim popularyzuje naukę już wśród najmłodszych.

Jestem pod wielkim wrażeniem poziomu wiedzy i chęci do nauki, które prezentują dzieci odwiedzające obserwatorium, jak również pytań które zadają. Być może to właśnie te dzieci odpowiedzą nam na niektóre z pytań, które my zadajemy dzisiaj. No i świetnie, że jest miejsce na rozwijanie takiej pasji- pamiętam, jak będąc siedmiolatkiem cieszyłem się z widoku Plejad przez ruską lornetkę- a tutaj dzieci mogą zobaczyć naprawdę dużo więcej. 

Pozdrawiam ;)

+2
Post rekomendują: ekolog, Ura,

CWINT

Apex

Apex

Antares

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPip
  • 158 postów

Gratulacje! Świetna inicjatywa.

0

Krawat

Krawat

Arktur

• Moderator
  • 1459 postów

Dodam, że w planach jest budowa obserwatorium stacjonarnego pod kopułą. O postępach będę starał się informować w miarę rozwoju wydarzeń :)

Załączone miniatury

• xGEfbuf.jpg
  • Jo7BTbm.jpg
  • 4xO3E3M.jpg

+1
Post rekomendują: ekolog,

CWINT

ekolog

ekolog

Astropolis.pl

• Społeczność Astropolis
  • 5343 postów

Ja niestety nie mam dźwięku w kompie więc nie wiem czy to było powiedziane. Gdzie to wszystko stoi w nocy i kto tego pilnuje? To znaczy nie pisz gdzie jeśli lepiej nie pisać o tym ;)

Czyli pytam o bazę magazynowo-lokalową teraz i w planach.

Pozdrawiam

0
Z pierwszą lornetką astronomiczną lub teleskopem kup latarkę diodową czerwoną (o mapkach szukaj na forum)
WSZYSTKIE WSZECHŚWIATY SĄ WIECZNE
Wielki Wybuch był tylko etapem na drodze od nieskończonej przeszłości

Krawat

Krawat

Arktur

• Moderator
  • 1459 postów

Nie było tego w materiale, nawet nie rozmawialiśmy o tym z dziennikarzami, ale oczywiście bezpieczeństwo sprzętu to ważna kwestia dla każdego obserwatora.

Nie będę wdawał się w zbędne szczegóły, ale powiem tyle: spać możemy spokojnie. :)

Jeśli chodzi o lokale, to mamy ładny domek z miejscem na zebrania/pokazy, kuchnią, łazienką itd. Więc jakby co to można się tam przespać nawet. Poza tym budynki które czekają na adaptację do naszych celów i całkiem spory teren do zagospodarowania, właśnie na kopułę i ewentualne dalsze inwestycje. :)

Użytkownik Krawat edytował ten post 05 sierpień 2015 - 18:41

+2
Post rekomendują: cobranocka, ekolog,

CWINT

Jacek160

Jacek160

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 363 postów
Dziś w teelexpresie extra na TVP INFO puścili materiał na temat tego obserwatorium,szkoda że taki krótki.
+1
Post rekomendują: Krawat,

Krawat

Krawat

Arktur

• Moderator
  • 1459 postów

Dostaliśmy informację, że dzisiaj o 22:40 w Telekurierze w TVP Regionalna będzie reportaż o naszym obserwatorium. Możliwe, że będzie to jakiś dłuższy materiał. Dzisiaj forumowicze będą pewnie o tej porze już w terenie spoglądać przez okular (w tym ja), ale może ktoś zobaczy. Podejrzewam że pojawi się to też później w Internecie- wtedy zamieszczę na forum :) 

+1
Post rekomendują: ekolog,

CWINT

Paether

Paether

Saiya-jin

• Administrator
  • 5936 postów

Mi pogoda zagwarantuje wolny czas na oglądanie :)

0

Krawat

Krawat

Arktur

• Moderator
  • 1459 postów

Oglądałeś? :) Był 10-minutowy reportaż o nazwie, uwaga... "Polskie NASA w Parzynowie" :D My akurat wtedy obserwowaliśmy niebo 16tką :)

0

CWINT

Krawat

Krawat

Arktur

• Moderator
  • 1459 postów

10-minutowy reportaż można zobaczyć tutaj:

http://www.regionaln...129551/07082015

Oglądamy od 15:40 na filmiku

Pozdrawiam!

0

CWINT

Paether

Paether

Saiya-jin

• Administrator
  • 5936 postów

Piotrek kozak :)

Nasunęła mi się myśl, że jak pokazywane są obserwacje Słońca to nie zaszkodzi wspomnieć jakie to niebezpieczne. Ktoś zobaczy, że można przez "lunetkę" bez wiedzy, że to pro-elo-słoneczny Lunt i spróbuje sam w domu z lornetką czy innym sprzętem, który się napatoczy ;)

0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników