Skocz do zawartości

Pierwsze klatki, pierwsze światło


Avik

Rekomendowane odpowiedzi

Przede wszystkim jeszcze raz wielkie "Dzień dobry!" wszystkim forumowiczom. Co prawda nie jest to mój pierwszy wpis, ale od ostatniego minęło baaardzo dużo czasu, więc wypada raz jeszcze się przywitać :)

Sytuacja wygląda tak: kiedyś próbowałem swoich sił ze starym Canonem 400D, 1000mm tubą Sky-Watchera i montażem HEQ5, z tym że montaż w uboższej wersji, bez żadnych guidingów, portów ST-4 i turbo fajowych pilotów. Jaki to miało efekt, można się domyślać - ekspozycja 2 minutowa była świętym Graalem (tym bardziej, że na owe czasy nie miałem pojęcia o np. metodzie dryftu), a z powodu braku zasilacza dodatkowym problemem była bateria - i ta w montażu i w aparacie.

Po kilku latach przerwy wywołanej traceniem nerwów przy sprzęcie wpadłem na pewien pomysł i postanowiłem go stopniowo wcielać w życie.

Otóż postanowiłem odciążyć montaż, rezygnując całkowicie z tub jako takich i zostać przy... samej lustrzance z obiektywami. Pozwoliło to na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy, bo nie dysponowałem gotówką na nowy montaż ani nawet lżejszą tubę, która i tak byłaby znacznie cięższa od aparatu z obiektywem. Tutaj mały Tips & Tricks. Jako, że tych pieniędzy na prawde było mało, przeraziły mnie ceny niektórych teleobiektywów Canona, ale jak to mówią... potrzeba matką wynalazków. Popróbowałem, poczytałem i kupiłem świetnego Pentacona 200/4 za jakieś 110 zł i przejściówkę M42/EF-S za jakieś 8 zł iii właściwie byłem ustawiony. Pozostawała kwestia detektora, a że przez pomysłowość udało się zaoszczędzić grosza, do tego wpadło nieco po maturze a przed studiami ii... postanowiłem zainwestować w Canona 700D, którego przynajmniej na razie, z całego serca polecam!

I tak po tym długim wstępie wypada przejść do meritum rzeczy. Poniżesz zamieszczam 2 zdjęcia. M31 i Veli. Z jednego jestem bardziej zadowolony, z drugiego nieco mniej, ale co by nie było - post zamieszczam prosząc o opinie, krytykę i porady, bo gdzież znajdę lepszych fachowców niż tutaj? :)

 

post-23491-0-77669500-1439311712_thumb.jpg

 

ISO 1600 31 x 240s, 11 darków, 1 flat, 30 biasów

 

http://imgur.com/a/zmKtr

 

ISO 3200 5 x 240s, 10 x 270 s, 13 darków, 1 flat, 0 biasów

 

Przy veli wiem, że zdecydowanie za mało materiału. Szczególnie jak na taki obiekt, ale niestety tylko tyle udało się tamtej nocy zebrać.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.