Skocz do zawartości

Tworzymy mapę miejscówek obserwacyjnych!


PawelBe

Rekomendowane odpowiedzi

Miejscówka Lisów - 50°48'09.1"N 18°46'06.8"E

Miejscówka grupy śląskiej w szczególności dojeżdżają tutaj osoby z okolic Częstochowy, Kochanowic, Lublińca ale pojawiają się też osoby z dalszych rejonów śląska. Dojazd z drogi 46 Częstochowa - Lubliniec, kierunek na Taninę. Dalej już lasem przez Taninę, Łęg, Łebki.

Jak na warunki leśne komfort jazdy jest całkiem fajny, cały czas utwardzoną drogą ale trochę slalomem.

Na miejscu wystawiamy się przy praktycznie nieuczęszczanej drodze. Warunki obserwacyjne wyśmienite. W pobliżu nie ma lepszych warunków.

W naszej grupie jest sporo obserwatorów i jak na razie dwóch astro-fotografów.

Link do naszego tematu: http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=30&t=13661

 

 

Muszę wreszcie się tam wybrać nocą, bo za dnia byłem już parę razy!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Przełęcz Ostra :N49° 38' 29 E20° 23' 1 /49.6415, 20.3836/- ok 830 m.n.p.m.

Moja najczęściej używana miejscówka poza "domem" . Dojazd drogą powiatową 1609K Limanowa- Kamienica , na ok. 10km od Limanowej na przełeczy skręt w prawo w asfaltową boczną rzadko uczęszczaną drogę . Po ok 250m szersze pobocze gdzie można zostawić samochód i rozstawić sprzęt . Okolica dosyć ciemna z kilkoma domami wygaszanymi całkowicie nocą . Odsłonięty południowo- wschodni i południowy i południowo - zachodni horyzont . Zachodnia część kilka stopni zasłonięta przez szczyt . Północny zaświetlony przez odległą o 10 km Limanową. Jeśli miałbym porównać to wg mnie trochę gorsza od Wilczyc ale lepsza od Przełęczy Rydza- Śmigłego .

Edytowane przez gryf188
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Wieś Potok niedaleko Kielc. bardzo fajne miejsce, widoczna (ledwo, poświata) Droga Mleczna, jasność szacuję na jakieś 7-7,5 mag, niebo... no bajka przykładowe foto z ISO 400, f/3.5, 18 mm
39GTmxo.jpg
^ Mars i Saturn
IVjUQaZ.jpg
Wolarz

50°38'48.8"N 20°55'40.0"E

W tych okolicach polecam na jakieś pole pojechać. Widok... niezapomniany

tak fotki są lekko poruszone (obluzowany statyw) :(

Edytowane przez ANowak
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

To strasznie dziwna sprawa. "Kompletna wieś" i brak Drogi Mlecznej? Strasznie tam musicie świecić :P

 

Krzychoo ma rację. Staramy się zbierać miejsca przynajmniej przyzwoite dla danego regionu, tak żeby każdy mógł zerknąć na mapę i sprawdzić gdzie w okolicy takie sprawdzone miejsce się znajduje :)

 

Przy okazji po raz kolejny zachęcam do dodawania swoich miejscówek. Światło zodiakalne po zenit nie jest wymagane :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dodane dwie miejscówki zasugerowane przez Dementorina (http://astropolis.pl/topic/50340-tworzymy-mape-miejscowek-obserwacyjnych/?p=588871)

 

Dodając miejscówkę pod Lublinem pomyślałem, że takie mogą przydać się najbardziej - może nie doskonałe ale przyzwoite i w miarę blisko dużych miast gdzie taki mieszkaniec "metropolii" mógłby stosunkowo szybko dotrzeć :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Korytnica. Ciekawe miejsce, zasięg przed północą to około 5.5 magnitudo (potem wzrasta, ale nie sprawdzałem. Na 100% ponad 6 magnitudo. DM widać wtedy już bardzo wyraźnie). Łuna od Kielc nie jest bardzo widoczna (a przynajmnie nie na tyle, żeby znacząco obniżyć jakość obserwacji)

https://www.google.pl/maps/place/50%C2%B039'38.4%22N+20%C2%B030'19.9%22E/@50.6606824,20.5033498,698m/data=!3m2!1e3!4b1!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d50.660679!4d20.505538

Edytowane przez ANowak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

I jeszcze jedna podkrakowska miejscówka:

 

Wierzbanowa: +49°45'02", 20°07'37" - 559 m.n.p.m.

 

Całkiem niezła miejscówka stosunkowo blisko Krakowa. Utwardzona polna droga. Południowy horyzont obcięty na wysokości około 10 stopni. Łuna od Krakowa dość spora, ale nie tragiczna, na wschodzie niezbyt duża łuna od Limanowej, nieco na zachód od południa delikatna łuna od Mszany Dolnej. W odległości kilku kilometrów i większej widoczne latarnie, które jednak nie przeszkadzają w obserwacjach. Przeszkadzają za to trochę przejeżdżające pobliską drogą wojewódzką samochody (po północy jest przejeżdża ich max. kilka na godzinę).

Niebo jest podobne do tego na Koskowej Górze, ale miejscówka jest o około 20 km bliżej niż Koskowa Góra. Zaletą tej miejscówki jest też to, że gdy w okolicy zalegąją mgły, tu zwykle jest przejrzyście i sucho.

 

SQM-L: 21.2 (średnia z 4 nocy).

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A czy ktoś z lubelskiego był kiedyś w Batorzu? Słyszałem co nieco na temat tej miejscowości, ale nie chcę się wypuszczać nadaremno w województwo. Podobno jest tam wyciąg narciarski, jest pagórkowaty teren i ciemno jak w duszy samego Stalina. Ktoś, coś?

Edytowane przez Piotrek Guzik
Wywaliłem link do jakiegoś kasyna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś z lubelskiego był kiedyś w Batorzu? Słyszałem co nieco na temat tej miejscowości, ale nie chcę się wypuszczać nadaremno w województwo. Podobno jest tam wyciąg narciarski, jest pagórkowaty teren i ciemno jak w duszy samego Stalina. Ktoś, coś?

Teren jest pagórkowaty, to fakt. Małe wsie wokół tworzą minimalne LP. Niektóre wyłączają latarnie po 23, ale z tym jest różnie. Ostatnio jakaś wieś wymieniła latarnie na mocniejsze co jest odczuwalne w obserwacjach. Sprawdzę jak to wygląda teraz bo dawno tam nie byłem. Z tego co pamiętam to największym problemem była wilgoć i mgły. Wrzucę jakieś fotki i ocenę miejscówki przy najbliższej okazji (bezchmurnej).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Podbijam temat :)

Na mapie, która została wyświetlona już 10.000 razy, mamy w tym momencie 66 miejscówek, 13 miejsc zlotów i spotkań lokalnych, 27 planetariów i obserwatoriów oraz 11 miejsc za granicą, o których była mowa na forum.

Jestem pewny, że ta lista może się znacznie powiększyć, więc jeszcze raz gorąco zachęcam do podawania namiarów na swoje sprawdzone lokalizacje (wraz z krótkim opisem i zdjęciami jeśli to możliwe) :)

 

Powtórzę jeszcze raz - nie muszą to być od razu miejsca perfekcyjne ciemne, ale lokalizacje godne uwagi dla miłośników z Waszego regionu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Polecam na miejscówki tereny, okolice wokół wsi:

1) Mielcuchy / Mielcuchy Pierwsze, gmina Czajków, woj wielkopolskie

51°26'40.0"N 18°19'26.0"E

2) Grzyb, gmina Klonowa, woj łódzkie

51°26'28.0"N 18°21'11.0"E

W miarę dobry widok w każdym kierunku (co najwyżej parę stopni może ograniczać las), cisza spokój na wsi, lampy wyłączane koło 23. Według ostatnich map light pollution (załącznik) w obszarze niebieskiego (lub w pobliżu).

Nisko nad horyzontem mogą być widoczne małe łuny np od Lututowa (kierunek S).

 

(Mam nadzieję że kiedyś zbuduję tu obserwatorium B):lol: )

light.png

Edytowane przez heweliusz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.