Skocz do zawartości

QHY8L - poczatek


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

 

Teoretycznie tak. Potrzebujesz T-Ring do Canona co będzie miał 11mm grubości (44 canon + 11 T-ring = 55mm) - zwróć uwage że te wszystkie tanie nie mają tyle, zazwyczaj są krótkie.

 

Ja mam taki troszkę droższy z Baadera ale ma oprócz gwintu T2 gwint filtrowy i nosek 2'' a i dodatkowo miejsce na wkręcenie 2'' filtra pomiedzy Canonka a gwint T2 (tak filtr montuje się wewnąrz T-ringu)

 

Masz wtedy pewność że wszystkie odległości się będą zgrywać, prościej o złączki bo wiesz czego potrzebujesz gdy wiesz jaki masz T-ring.

Edytowane przez AstroLutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na niebie najprościej flaty robić. Tylko ostrość musi być taka, jak przy foceniu (nie rozjechana!), a żeby uniknąć ostrych obiektów w kadrze najlepiej przykryć tubę prześcieradłem.

Ja przyjąłem sobie zasadę, że robię po 30 darków, biasów i flatów. Moim zdaniem to optimum. Jakieś 15 to minimum. W każdym razie o ile z darkami wymaga to trochę pracy, żeby ich tyle zebrać, to już flatów, czy biasów możesz robić spokojnie po 30, bo to nic nie kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hyymmm..... Czyli tak.

W nocy robie klatki lihgt ile sie da, potem rano flaty na tej samej ostrości, w dzien darki i ewentualnie biasy.

 

 

Jaki robofocuser mi polecicie do ed80 sw?

Czytałem że autofocusery sa ok, ale i tak trzeba ręcznie ustawiac pozniej w nich korekty.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie do końca jest tak, jak napisał Mateusz i trochę to przerost formy. Ja mam bibliotekę darków i flatów, darki odświeżam raz na rok a flaty....przy zmianie setupu.

Autofokusery działają precyzyjnie bo muszą. Zakres ostrości w astrografach współczesnych to mikrometry! Np. Dla mojego Veloce F3 to jest 25 mikrometrów! I Robofokus dawał radę, FLI Atlas tym bardziej. Tuba jest tak stabilna temperaturowo, że nie muszę korzystać z funkcji korekty temperaturowej focusera.

Organizujesz to dobie tak, że liczysz offset ( w krokach focusera) od ostrości dla rgb i potem już tylko wykonujesz ostrzenie dla luminancji i sterując sesją z Maxima sterujesz także focuserem. Przy zmianie filtru focuser jedzie do nowej pozycji.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie ma ale kabel USB+zasilający jest wystarczająco długi.

 

UWAGA!

Może już wiesz ale z tą kamerą postępujemy w pewnych krokach!!!

 

1. Podpięcie kamery do PC/USB. Czekamy aż kamera się zainstaluje/sterownik wskaże QH8L ...

2. Podpinamy do kabla zasilającego od kamery sterownik (czarne pudełko z diodami). Powinna zapalić się jedna czerwona dioda - gotowość kamery.

3. Na końcu włączamy zasilanie 12V. !!!

 

Nie wiem czemu tak jest nie zagłębiałem się ale Szymek O. tak zalecał i tego się trzymam. Podobno można spalić kamerę wykonując kroki w innej kolejności.

 

Po zakończonej sesji oczywiście kroki wstecz:

3.

2.

1.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam dobrą prowizorkę :) Mi tokarz z firmy Astrokrak robił złączki jakieś 3 miesiące. Ale w końcu się udało. Ale i tak nie było dobrze - coś nie ostrzyło. No to pomyślałem, że może z czegoś dystans jeszcze zrobić. Mam filtr Ha35nm, wyciągnąłem szkiełko, zostawiłem samą oprawę filtra, trzyma i pasuje i ostrzy jak brzytwa :) Ale jak nie chcesz prowizorki to może ten pomiar Ci coś pomoże

 

 

Z_FILTREM.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki.

Polecam dobrą prowizorkę :) Mi tokarz z firmy Astrokrak robił złączki jakieś 3 miesiące. Ale w końcu się udało. Ale i tak nie było dobrze - coś nie ostrzyło. No to pomyślałem, że może z czegoś dystans jeszcze zrobić. Mam filtr Ha35nm, wyciągnąłem szkiełko, zostawiłem samą oprawę filtra, trzyma i pasuje i ostrzy jak brzytwa :) Ale jak nie chcesz prowizorki to może ten pomiar Ci coś pomoże

 

 

dlaczego podlaczyles kamere przez dovetail, a nie przez gwint?

 

Robiłem w tym samym miejscu i trwalo wszystko tydzien i nie mam zastrzezen do Astrokraka. Podalem wymiary i jest ok.

 

U mnie ta odleglosc to 40mm.

Matryca jest 20mm zaglebiona, menal backfocus flatenera to 61mm, wiec 61-20=41. 1mm zostawiłem na filtr baadera.

Filtr ma grubość 3mm, wiec światło pokonuje w nim droge dłuższą o 1/3 grubosci =1mm.

 

W teorii jest ok, ale jeszcze nie podlaczalem pod edka.

Powinno byś wszystko ok :-)

 

W srodku mam miejsce na filtr

144160949557919534834.jpg

1441609594450183751183.jpg

 

odreczny schemat zlaczki.

qhy8l-zlaczka.jpg

 

 

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1. Podpięcie kamery do PC/USB. Czekamy aż kamera się zainstaluje/sterownik wskaże QH8L ...

2. Podpinamy do kabla zasilającego od kamery sterownik (czarne pudełko z diodami). Powinna zapalić się jedna czerwona dioda - gotowość kamery.

3. Na końcu włączamy zasilanie 12V. !!!

 

Nie wiem czemu tak jest nie zagłębiałem się ale Szymek O. tak zalecał i tego się trzymam. Podobno można spalić kamerę wykonując kroki w innej kolejności.

 

Proste - Szymek tak zalecał, bo tak każe instrukcja obsługi kamerki :)

 

Connection Sequence:
1. Connect USB cable from camera to PC
2. Connect 9-pin cable from camera to DC201
3. Connect 12V power to DC201.
Disconnect Sequence
1. Disconnect 12V input power from DC201
2. Disconnect 9-pin cable from Camera
3. Disconnect USB cable from PC

 

dlaczego podlaczyles kamere przez dovetail, a nie przez gwint?

 

bo EDek nie ma funkcji obrotu kadru:)

Edytowane przez maquu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste - Szymek tak zalecał, bo tak każe instrukcja obsługi kamerki :)

 

Connection Sequence:
1. Connect USB cable from camera to PC
2. Connect 9-pin cable from camera to DC201
3. Connect 12V power to DC201.
Disconnect Sequence
1. Disconnect 12V input power from DC201
2. Disconnect 9-pin cable from Camera
3. Disconnect USB cable from PC

bo EDek nie ma funkcji obrotu kadru:)

Ja kupiłem używaną bez manuala.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Co myślicie o podłączeniu kamery pod porządny zasilacz?

Nie taki zwykly impulsowy co daje czasami szpilki. Myślę na tym żeby znajomy zrobił mi solidny zasilacz 10A do zasilenia astrohuba od Ilu (w tym również kamery, montażu...) na transformatorze toroidalnym (chyba dobrze napisałem jego nazwę;-)) i porządnie wyfiltrowany zeby na 100

% dawal 12v + ewentualnie 5v na lądowanie telefonu.

 

Obecnie mam taki od xboxa.

Czy ten xboxowy czasem smieci w napięciu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chce Ci się dźwigać transformator, to proszę bardzo...

Mi się nie chce, więc kupiłem sobie dwa dobre zasilacze impulsowe: http://www.tme.eu/pl/details/gs60a12-p1j/zasilacze-dogniazdkowe/mean-well/. Jeden na kamerę, drugi na całą resztę. Napięcie daje równiutkie, żadnych problemów, żadnych zakłóceń w obrazie z kamery. Zasilacze są przymocowane na stałe do nóg montażu, dzięki czemu nie muszę ich odzienie nosić, rozkładać - oszczędność cennego czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze dlatego, że cały setup bierze więcej, niż 5A. A po drugie oddzielny zasilacz do kamery daje pewność, że inne urządzenia nie będą wprowadzać zakłóceń. Niedawno był temat, gdzie wyszło, że koło filtrowe wprowadza zakłócenia do obrazu. Nie mam pojęcia, czy u mnie też by się takie coś działo (może tamta kamera była jakoś wyjątkowo podatna na zakłócenia?), ale tak jest bezpiecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.