Skocz do zawartości

QHY8L - poczatek


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo dziwne.

 

Pod poniższym linkiem zobaczysz 6 min z tej samej kamery z mojego APO F6 z podpoznańskiego nieba.

 

 

 

http://astropolis.pl/uploads/post-21116-0-68554700-1376579444.jpg

 

Jak na mój gust, to zaparowała Ci soczewka.

Edytowane przez Łukasz K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz. A jak robiłeś strecza tej klatki z QHY8L? Zapodaj fitsa na jakiegoś dropboxa pls.

 

prosze.

https://www.dropbox.com/s/alhr49jq90p6z7n/FileName-1-1200s-0-C0-2.fit?dl=0

 

 

strecz-chodzi o rozciaganie krzywymi w ps?

 

zdjecie odczytane w fitswork wg takich parametrow

fits-debayering.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

M33 palic 10 czy 15min, a moze dłużej?

 

Ps.

Czy temperatura w temp control np - 15stC oznacza -15 ponizej otoczenia czy ponizej zera.

Ile osób tyle pewnie opinii. Ja uważam, że przy kamerze OSC istotna jest większa ilość klatek aby zniwelować szum. Nie robiłbym klatek dłuższych niż 10 min. Zrób na próbę klatkę 10 i 15 min i porównaj. Temperatura podawana jest w stopniach Celsjusza. -15 st oznacza 15 stopni poniżej zera. Analogicznie przy wyłączonym chłodzeniu 20 st nie oznacza 20 st powyżej temperatury otocznia. Skąd taki pomysł :)?

Edytowane przez Łukasz K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam male porownanie z ostatniej sesji.

 

pytanko.

Dlaczego Canon 50D w tym samym miejsciu i czasie zarejestrowal w ktorszym czasem wiecej niz QHY8L palona 2x dluzej?

oczywiscie wszystko moim setupem.

 

ponizej cropy z calej klatki dla porownania.

attachicon.gif50d.jpg

attachicon.gifqhy8l.jpg

CHYBA wiem gdzie byl problem :)

 

suwak od histogramu(1) byl przesuniety na max w prawo(2). przesunalem go do pozycji w lewo(1) i jest ok.

czy ustawienia opcji(3) sa prawidlowe?

coarse.jpg

 

 

M33 palic 10 czy 15min, a moze dłużej?

 

Ps.

Czy temperatura w temp control np - 15stC oznacza -15 ponizej otoczenia czy ponizej zera.

wybralem 900s, bo widac wiecej szczegolow, planuje zrobic ok 30szt. przy dluzszej ekspozyjcji pojawia sie problem ilosc materialu/dlugosc nocy :(

RGB_M33-1-900s-0-C0_3xxxxx2.jpg

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosze.

https://www.dropbox.com/s/alhr49jq90p6z7n/FileName-1-1200s-0-C0-2.fit?dl=0

 

 

strecz-chodzi o rozciaganie krzywymi w ps?

Nie - chodzi o to w jaki sposób zapisałeś tego fitsa jako jpga, żeby pokazać różnice między Canonem 50D a QHY8L, tu bym upatrywał przyczyny w różnicy.

 

Canon ma przetwornik 14-bit, zapisując plik na dysku jako jpg widzisz 8-bit, ale z jakichś przyczyn (nie wiem, może ktoś bardziej otrzaskany wyjaśni) w jpgu widzisz dość dobrze to co się załapało w 14-bitowym RAW'ie. Miałem tak samo jak działałem Canonem 40D.

 

QHY8L ma przetwornik 16-bitowy, jeśli zapiszesz jpga w pełnym zakresie histogramu, to zobaczysz ten pełen zakres - w którym sygnału jest niewiele (po to się robi stack a potem stretch w postprocessingu żeby coś widzieć). Załączam plik który wrzuciłeś na dropboxa, zapisany jako jpg ale w trybie "screen stretch" (w MaximDL) - i obok dwa pozostałe pliki dla porównania. Jest lepiej? ;-)

Tayson_FileName-1-1200s-0-C0-2_crop.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam juz nie wiem, klatki wychodza mi nadal ciemne....

900s a tu nic nie widac...

tylko po debayer w fitswork

attachicon.gifRGB_M33-1-900s-3-C0_3.jpg

 

To jest ten sam przypadek, odpowiem na liczbach. Dane za wikipedią ;)

 

Głębia 14-bit to paleta 16384 kolorów.

Głębia 16-bit to paleta 65536 kolorów.

 

Załóżmy, że sygnał z M33 ma rozpiętość tonalną 4000 (totalnie z czapki, to tylko dla przykładu).

 

Zapisujesz 14-bit plik z Canona, sygnał z M33 stanowi 25% tego co się zapisało na matrycy, widzisz to co widzisz.

Zapisujesz 16-bit plik z QHY8L, sygnał z M33 stanowi... 6% tego co się zapisało na matrycy! Dlatego widzisz znacznie mniej, bo Twój obiekt to tylko 6% "zawartości" klatki.

Zapisujesz 16-bit plik z QHY8L, (akurat w Maximie) jako "screen stretch", wycinając 3/4 histogramu, sygnał z M33 stanowi... 25% tego co się zapisało na matrycy - i jesteś happy bo widzisz na ekranie więcej.

 

Niech mnie poprawi ewentualnie ktoś mądrzejszy, mogłem się pomylić co do skali, chodziło o pokazanie zasady.

Nie patrz na to że na pojedynczej klatce z kamery 16-bit obiekty są słabe - to normalne. Robisz z nich stack i dopiero w postprocessingu wyciągasz zdjęcie.

 

edit: oczywiście do stacka pliki zapisywane są w pełnej 16-bitowej głębi jako fitsy, piszę to na wszelki wypadek żeby nie wprowadzić w błąd :)

Edytowane przez dziki
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

dzis kolejny raz odpalilem kamere.

 

ostatnio milaem problem z kurzem namatrycy. wszystko ladnie wyczyscilem ( w miare mozliwosci).

po pobraniu 1 latki okazalo sie, ze cos znowu jest na matrycy....

schlodzona byla do -15C. postanowilem ograniczyc chlodzenie do +2C i poczekalem na kolejne klatki.

okazal sie ze "brudy" znikaja.

 

czy dobrze kombinuje, ze to byl szron na matrycy, a nie kurz? za szybko ja schlodzilem.

ponizej kolejne zdjecia 600s. wszystko znika i zostaje moze kolka drobinek.

 

1.jpg

 

2.jpg

 

3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzis kolejny raz odpalilem kamere.

 

ostatnio milaem problem z kurzem namatrycy. wszystko ladnie wyczyscilem ( w miare mozliwosci).

po pobraniu 1 latki okazalo sie, ze cos znowu jest na matrycy....

schlodzona byla do -15C. postanowilem ograniczyc chlodzenie do +2C i poczekalem na kolejne klatki.

okazal sie ze "brudy" znikaja.

 

czy dobrze kombinuje, ze to byl szron na matrycy, a nie kurz? za szybko ja schlodzilem.

ponizej kolejne zdjecia 600s. wszystko znika i zostaje moze kolka drobinek.

 

attachicon.gif1.jpg

 

attachicon.gif2.jpg

 

attachicon.gif3.jpg

Szron na matrycy rożnie jak szklane igiełki, piękny jest ^_^ upewnij się czy na pewno masz szczelną komorę, może po czyszczeniu nie zakręciłeś jak należy pierścienia, lub pod uszczelkę dostała się jakaś drobina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.