Skocz do zawartości

2 pytania...


tyreo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :) Chciałbym zadać kilka pytań...

1. Jestem debilem matematycznym... Z fizyki idzie mi przeciętnie... Czy w astronomii amatorskiej jest potrzeba znajomości takich zagadnień? Patrzę w gwiazdy i nie mogę się napatrzeć :D Kosmos mnie zachwyca jednak obawiam się, że nie dam rady zobaczyć więcej...

2. Jaką książkę polecacie na początek którą można nabyć w empiku lub większości księgarni?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :) Chciałbym zadać kilka pytań...

1. Jestem debilem matematycznym... Z fizyki idzie mi przeciętnie... Czy w astronomii amatorskiej jest potrzeba znajomości takich zagadnień? Patrzę w gwiazdy i nie mogę się napatrzeć :D Kosmos mnie zachwyca jednak obawiam się, że nie dam rady zobaczyć więcej...

2. Jaką książkę polecacie na początek którą można nabyć w empiku lub większości księgarni?

Pozdrawiam!

 

1. Liczyć niczego nie trzeba, choć podstawy mechaniki nieba i tak z czasem poznasz.

2. Dobra jest np. "Niebo na weekend" Przemysława Rudzia, o ile jeszcze jest gdzieś dostępna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Jaką książkę polecacie na początek którą można nabyć w empiku lub większości księgarni?

Pozdrawiam!

 

Ja mogę polecić te trzy pozycje. Sam je mam i wiele się z nich dowiedziałem.

1. "Astronomia bez tajemnic" Przemysława Rudzia

2. "Astronomia dla początkujących" W. Celnik

3. "Poradnik miłośnika astronomii" M. Substyk.

Edytowane przez Adrian Kumor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do książki - podana powyzej jest bardzo dobra, ale jeszcze bardziej polecałbym "Miesięczny przewodnik po niebie" Wil Tirion, Ian Ridpath,

miesieczny-przewodnik-po-niebie-b-iext25

 

http://www.empik.com/miesieczny-przewodnik-po-niebie-ridpath-ian,p1097733620,ksiazka-p

 

http://archiwum.allegro.pl/oferta/miesieczny-przewodnik-po-niebie-arkady-waw-i4434656049.html

 

http://teleskopy.pl/Miesi%C4%99czny-przewodnik-po-niebie---wyd.-Arkady-teleskopy-3237.html

 

To trzeba mieć! Rewelacja dla poczatkującego (ale i nie tylko)! Cudownie napisana! Cudowne mapki!

 

Tutaj masz recenzję http://www.astronomia24.com/articles.php?article_id=7

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja mogę polecić te trzy pozycje. Sam je mam i wiele się z nich dowiedziałem.

1. "Astronomia bez tajemnic" Przemysława Rudzia

2. "Astronomia dla początkujących" W. Celnik

3. "Poradnik miłośnika astronomii" M. Substyk.

Posiadam 2. pozycję, chciałbym kupić dodatkowo jeszcze 2 wymienione książki. Tylko mam pytanie czy mi się one nie zdublują?

Co do książki jak najbardziej polecam, choć opis np. planet jest trochę ubogi moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam 2. pozycję, chciałbym kupić dodatkowo jeszcze 2 wymienione książki. Tylko mam pytanie czy mi się one nie zdublują?

 

Niektóre rzeczy w tych książkach mogą się powtarzać, ale w każdej jest coś co ją wyróżnia.

W "Astronomii bez tajemnic jest bardzo fajny przegląd przez gwiazdozbiory i wiele porad odnośnie sprzętu.

"Poradnik miłośnika astronomii" ma ciekawie zrobione i opisane katalogi: Messiera i NGC, oraz mapy efemerydalne Księżyca, Słońca i planet.

Z kolei "Astronomia dla początkujących wyjaśnia wiele podstawowych, a zarazem bardzo istotnych kwestii jak np. dlaczego niebo jest niebieskie, fazy Księżyca jak dochodzi do zaćmień Księżyca i Słońca, ale też wiele zagadnień praktycznych.

 

Przy okazji - czy warto kupic tę? Przymierzam sie i przymierzam do zakupu... ;) Dla poczatkujące bedzie pewnie zbyt obszerana? Ma ktos ja moze?

gwiazdy-i-planety-przewodnik-collinsa-op

Ja też zamierzam ją kupić i przyłączam się do pytania czy warto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Dobra jest np. "Niebo na weekend" Przemysława Rudzia, o ile jeszcze jest gdzieś dostępna.

 

Byłem dzisiaj w Empiku i szczególnie zwróciłem uwagę na tę pozycje. Teraz to to ma tytuł Atlas Nieba, i trochę mniejszy format. W każdym razie także polecam.

atlas_nieba.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Byłem dzisiaj w Empiku i szczególnie zwróciłem uwagę na tę pozycje. Teraz to to ma tytuł Atlas Nieba, i trochę mniejszy format. W każdym razie także polecam.

atlas_nieba.jpg

 

To była właśnie moja pierwsza książka astronomiczna i szczerze mogę polecić, dużo jest zagadnień z "wszystkiego" w zakresie podstawowym.

Jeśli chodzi o trochę starszą książkę również na początek bardzo polecam Stanisława Brzostkiewicza "Obserwujemy nasze niebo" z 1988 r. Książka jest naprawdę genialna, bardzo dobrze się ją czyta i jest to książka, która najwięcej mnie nauczyła, przez nią właśnie zacząłem swoje pierwsze obserwacje, które notowałem w swoim dzienniku - szczególnie gwiazdy zmienne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.