Skocz do zawartości

Projekt "GRANULA"


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Zdolność rozdzielcza każdego teleskopu w świetle widzialnym (i Twojego) wynosi około 143/D = 143/400 = 0.36 sekund.

Realia są takie, że seeing ogranicza do 1 sekundy ale bywają lepsze dni :)

Jedna granula jest widziana pod katem tangens(a) = 1000 / 149 600 000

a = arcustangens(1000/149600000) x 57 x 60 x 60 [sek.]

wychodzi 1.37 czyli zaledwie około półtorej sekundy.

To jest mom zdaniem wykonalne ale trudne zadanie.

Pozdrawiam
p.s.
Średnica Słońca 696342*2 = okolo 1 300 000 km
Zatem jeśli na zdjęciu całe słońce miałoby np 1300 pikseli to granula zajmuje wtedy zaledwie 1 piksel (to zdecydowanie za mało do jej zauważenia)
dlatego raczej fragment słońca zobaczymy jeśli chcemy zobaczyć granule ;)

 

gr.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś na forum było

 

http://astropolis.pl/topic/39448-sniegowa-kula-zagadka/page-2?do=findComment&comment=469579

 

takie obliczenie,

 

Zasada: Obiekt o rozmiarach kątowych równych 1 radianowi daje na matrycy obraz o średnicy równej ogniskowej obiektywu (np. lustra teleskopu).
Stąd można wyprowadzić wszelkie wyliczenia np.
Jeżeli obiekt ma 17" czyli 17/3600° czyli 17/3600/57,29 radiana czyli 1/12132 radiana to znaczy że na matrycy będzie on miał rozmiar 12132 x mniejszy niż ogniskowa. Skoro na matrycy ma 55px a każdy pixel ma 7,4 um stąd ogniskowa to 55*7,4um*12132=4 937 724 um = ok. 5 m.

z którego wynikało, że dla ogniskowej 5 metrów na pewnej matrycy sekunda zajmowała 3 piksele.

To trochę podobna sytuacja i można wnioskować, że już "jako tako" uchwyciłeś te granule.

 

Pozdrawiam

tak.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję fotografować granule krótko po wschodzie i przed zachodem Słońca, wtedy atmosfera jest spokojna.

 

Tyle, że przebijamy się się przez jej najgrubsza pokłady :)

Ale dzięki za sugestię, na pewno spróbuję.

 

@ Ekologu,

granulacja jest już oczywiście widoczna na tych zdjęciach jednak w małej skali (ze względu na "krótką" ogniskową wynoszącą 3,6 metra)

dzięki za analizę, jednak mnie wystarczy po prostu świadomość, że można to zrobić. Przy ogniskowych 7-9 metrów i dobrych warunkach granulacja powinna już być pokaźniejszych rozmiarów

 

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale moim zdaniem nawet jeśli masz mały rozmiar piksela w um to ograniczy Cię seeing i takiej jakości jak na zdjęciu z wiki nie uzyskasz.

To znaczy może na jednej czy kilku klatkach uda się złapać seeing 0.3 sekundy i wtedy OK ale raczej nie na przestrzeni 10 minut czasu życia granuli ;)

Dlatego oceniam to jako projekt wykonalny ale wymagający dużo precyzji, fachowości i nie mało szczęścia (sic!)

Pozdrawiam

p.s.

załącznik pokazuje że dla zdjęcia z wiki (gdyby robione było z ziemi) potrzeba seeingu nie gorszego niż 0.2 - 0.3 sekundy bo 5x0,25 = 1.25 sekundy czyli średnica granuli.

ale.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kibicuję i czekam, aż trafisz na seeing godny 16" :)

 

Ale myślę, że lepiej byłoby założyć „pelerynę” z dwóch powodów:

 

1) folia odbija jak lustro z obu stron i jest pofałdowana, więc pewnie niepożądane światło, które pada z otoczenia na jej wewnętrzną stronę, trafia rozproszone do kamerki i osłabia kontrast (ale skoro nie skarżysz się na to od razu, efekt jest widać słabszy niż sądziłem)

 

2) gdy skierujesz przypadkiem teleskop obok Słońca, lustro złapie promienie i coś może się usmażyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kibicuję i czekam, aż trafisz na seeing godny 16" :)

 

 

Niemniej wtedy zadziałają ograniczenia z optyki teleskopu, a one też są tu poważną barierą. 0.36 sekundy to raptem 4x4 góra 5x5 "treściwych pixeli" o granuli.

Dlatego nie wymagajmy za wiele od kolegi. Moim zdaniem taki obrazek jak załączam to już będzie spore osiągnięcie.

 

Pozdrawiam

ogr.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tyle, że przebijamy się się przez jej najgrubsza pokłady :)

Ale dzięki za sugestię, na pewno spróbuję.

 

@ Ekologu,

granulacja jest już oczywiście widoczna na tych zdjęciach jednak w małej skali (ze względu na "krótką" ogniskową wynoszącą 3,6 metra)

dzięki za analizę, jednak mnie wystarczy po prostu świadomość, że można to zrobić. Przy ogniskowych 7-9 metrów i dobrych warunkach granulacja powinna już być pokaźniejszych rozmiarów

 

Nie miałem na myśli położenia Słońca zbyt nisko, ale tak na godzinę przed, lub po zachodzie. To można ustalić doświadczalnie, bo lokalne warunki bywają różne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj trafiłem na fotkę granulacji autorstwa M. Teodorescu przez newtona 20 cm, F:15. Można mniejszym sprzętem przy silnie wydłużonej ogniskowej, ale o odpowiedniej porze, kiedy turbulencje jeszcze są minimalne.

http://spaceweathergallery.com/full_image.php?image_name=Maximilian-Teodorescu-AR-2403-VERTICAL_1440772898.jpg&PHPSESSID=5mdl0n3e3k4s4ul1a0a8o9jh81

 

 

 

Maximilian-Teodorescu-AR-2403-VERTICAL_1440772898.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj trafiłem na fotkę granulacji autorstwa M. Teodorescu przez newtona 20 cm, F:15. Można mniejszym sprzętem przy silnie wydłużonej ogniskowej, ale o odpowiedniej porze, kiedy turbulencje jeszcze są minimalne.

http://spaceweathergallery.com/full_image.php?image_name=Maximilian-Teodorescu-AR-2403-VERTICAL_1440772898.jpg&PHPSESSID=5mdl0n3e3k4s4ul1a0a8o9jh81

 

 

 

 

Dzięki, na pewno przetestuję zestaw w godzinach wieczornych lub porannych

 

Kibicuję i czekam, aż trafisz na seeing godny 16" :)

 

Ale myślę, że lepiej byłoby założyć „pelerynę” z dwóch powodów:

 

1) folia odbija jak lustro z obu stron i jest pofałdowana, więc pewnie niepożądane światło, które pada z otoczenia na jej wewnętrzną stronę, trafia rozproszone do kamerki i osłabia kontrast (ale skoro nie skarżysz się na to od razu, efekt jest widać słabszy niż sądziłem)

 

2) gdy skierujesz przypadkiem teleskop obok Słońca, lustro złapie promienie i coś może się usmażyć

 

Dzięki :) Niee wiem tylko czy peleryna to najlepszy pomysł, czarny pkrowiec będzie się nagrzewał i w środku zrobi się piekarnik a tak mam przewiew i usuwanie ciepłego powietrza ze środka w sposób naturalny. Drastycznego spadku kontrastu nie zauważyłem :)

 

A co do kierowania teleskopu obok Słońca - to najpierw ustawiam go idealnie na Słoneczko a dopiero na sam koniec zdejmuję pokrywę. Względy bezpieczeństwa przede wszystkim :)

 

BTW, zerknijcie na to, coś takiego chciałbym uzyskać:

 

http://www.astrobin.com/full/199477/0/

 

Granulacja z Tała-200 - 2000mm ogniskowej. Pewnie autor zastosował jakiegoś barlowa ale nic nie pisze na ten temat. Zapytam go o efektywną ogniskową :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Niee wiem tylko czy peleryna to najlepszy pomysł, czarny pkrowiec będzie się nagrzewał i w środku zrobi się piekarnik a tak mam przewiew i usuwanie ciepłego powietrza ze środka w sposób naturalny.

 

Jasne, trzeba by czymś jasnym owinąć jeszcze z wierzchu. Jak kontrast jest OK, może i lepiej bez.

 

 

 

 

BTW, zerknijcie na to, coś takiego chciałbym uzyskać:

 

 

 

E tam, obrazków ze 180-200 mm już ci u nas dostatek na forum. Liczę bardziej na coś w stylu tych od Alessandro z C14 :icon_biggrin:

get.jpg

get.jpg

get.jpg

 

 

Do Chameleona+światła zielonego radziłbym focić przy f/15-f/20.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do "peleryny", to WA ma rację.

 

W Decathlon można było kupić folie termiczne. Chyba powinno się nadać.

 

Jak jeszcze miałem SCT (9,25) to udało mi się kiedyś zrobić coś takiego:

grSun_SCG_02_07_2013_0820.jpg

więc przy w miarę stabilnych warunkach powinno się udać.

 

Powodzenia!

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jeszcze miałem SCT (9,25) to udało mi się kiedyś zrobić coś takiego:

 

Nie wygląda to aż tak detalicznie jak prezentowane przeze mnie zdjęcie na wiki ale zdaje się w pełni oddawać charakter granul. Mam tu jednak drobne zaniepokojenie co my widzimy? Ile pikseli masz na sekundę kątową?

Obrazek obrazuje o co mi chodzi.

Tak czy siak (jakkolwiek jest) wygląda to już rewelacyjnie :)

 

Pozdrawiam

p.s.

Inaczej pisząc: czy te większe struktury to granule czy to gromady kilku granul oddzielone przypadkiem wyrazistszymi granicami (niż granica granul).

li.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może sięgnijmy do "autopsji" naszych astrofotografików?

Skoro Słonce jest 8 minut dalej to jedna granula o średnicy 1000 km jest równie "uchwytna" dla amatorów jak krater na Łysym o średnicy 1000 / (8*60) => 2 kilometry.

Czy znamy fotki gdzie taki (2 km) krater nie jest miernym punktem czy kropką tylko ma jakąś strukturę i zajmuje powiedzmy 7x7 pikseli?

Ja nie znalazłem krateru 2 km sfotografowanego z ziemi sprzętem amatorskim ale pewnie ktoś da radę bo to trzeba mieć dobre mapy, bo one na pewno są w sąsiedztwie znanych ;)

 

Kochani, pokażcie nam 2 km krater na Księżycu (foconym sprzętem podobnym do omawianego w tym wątku czyli z aperturą od 180 do 400 mm) i wszystko stanie się jasne (sic!)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sam zawalczyłem. Tu znalazłem u nas zdjęcie krateru Kopernik z apertury 180mm

 

http://astropolis.pl/topic/10275-ksiezycowe-zakamarki/page-108?do=findComment&comment=389461

 

Na kilometr przypada jak widać 2 piksele czyli dwa kilometry to cztery piksele => jednak jest szansa! Nawet dla 180mm tysiąckilometrowa granula (lub odpowiednik 2 km krater na Łysym) już nie jest punktem choć mała (4 piksele). Taki karterek 4 piksele pokazałem nad czerwonym V po prawej.

 

To rzeczywiście pozostaje tylko życzyć dobrego seeingu na 16'' :) Granule będę nie maluśkie.

 

Pozdrawiam

p.s.

W tej sytuacji jednak obstawiam ze te większe granule na fotakch z 180mm co tu przedtem zamieszczono to były raczej już zlepki kilku granul (o ile wierzyć wiki); chyba że tam był duży resizing (to duży fart by był, że nie rozmył dotkliwie)

yeeeeee.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
p.s.

W tej sytuacji jednak obstawiam ze te większe granule na fotakch z 180mm co tu przedtem zamieszczono to były raczej już zlepki kilku granul (o ile wierzyć wiki); chyba że tam był duży resizing (to duży fart by był, że nie rozmył dotkliwie)

 

Ekologu, wciąż się upierasz, ale powtórzę, że wnioski, które przedstawiasz, są błędne. Obejrzyj sobie zdjęcia ze Szwedzkiego Teleskopu Słonecznego (apertura 1 m): http://www.solarphysics.kva.se/gallery/images/2010/

 

Ca-WB_im.21164.21344_color.jpg

 

To, co pokazaliśmy ze 180 mm i 9,25", to to samo co widać z SST, tylko w niższej rozdzielczości. Małymi aperturami bez problemu rejestrujemy pojedyncze granule.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten teleskop pracuje w znakomitych warunkach na wyspie La Palma i używa optyki adaptatywnej dlatego trudno wyciągać wnioski na temat szans i potencjalnej jakości fotek robionych Newtonami 180mm w Polsce.

Pisząc wprost: na dwa sposoby przełamuje bariery stwarzane przez nawet dobry seeing w Polsce i w amatorskich teleskopach.

I - co zresztą słusznie zauważyłeś - przełamuje też barierę dyfrakcji (swoją wielką aperturą).

 

Nie przeczę, że SCT to zwykle najwyższa klasa/jakość Newtonów . No i nie mają pająka :)

Czy możesz jeszcze raz zmieścić taką fotkę z tego 180mm co ładnie widać granule (podobne do tych z wiki lub z tego SST) albo chociaż opisać gdzie, czym, kto, ogniskowa, stopień resizingu, ....

Pozdrawiam

DCP_5137_turn.JPG

DSCN0440_turn.JPG

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jedno z moich lepszych zdjęć:

Sun_G_04_07_2013_160310_g3_b3_ap202ppps.jpg

Newton 8", f=5000mm, Chameleon

Pojedyncze granule są bez problemu widoczne. Tak wiec skoro tyle (lub nieco więcej) można wycisnąć z 8" w Polsce, to z 16" wyciśnie się na pewno więcej. Trzeba tylko poczekać na dobre warunki i dopracować technikę fotografowania.

 

Granule (na podstawie danych z wiki, że mają do 1400 km) mają max 1,9". Zdolność rozdzielcza moich 8" to ok 0,6", ale skala tego zdjęcia, to 0,15". Tak wiec granule powinny na nim mieć ok 13 pix i tyle właśnie mają. Inna sprawa to to, że tak na prawdę nie ma tu 13 pikseli informacji, bo zdolność rozdzielcza pozwala tylko na 3 rozróżnialne obszary. Tak więc z 16" dokładność zdjęcia powinna być znacznie lepsza (2x lepsza), o ile uda się wstrzelić w odpowiedni seeing.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdolność rozdzielcza każdego teleskopu w świetle widzialnym (i Twojego) wynosi około 143/D = 143/400 = 0.36 sekund.

Realia są takie, że seeing ogranicza do 1 sekundy ale bywają lepsze dni :)

Jedna granula jest widziana pod katem tangens(a) = 1000 / 149 600 000

a = arcustangens(1000/149600000) x 57 x 60 x 60 [sek.]

wychodzi 1.37 czyli zaledwie około półtorej sekundy.

To jest mom zdaniem wykonalne ale trudne zadanie.

 

MateuszW

>>> Granule (na podstawie danych z wiki, że mają do 1400 km) mają max 1,9".

 

Czyli (WielkiAtraktorze) jednak nic nie pomyliłem i dobrze liczyłem ze granule mają około półtorej sekundy i ładne (treściwe) sfotografowanie ich wymaga i dużej apertury i wybitnie dobrego seeingu

i zbyt wielu pikseli średnicy na zdjęciu mieć nie mogą (tylko resizing może je powiększyć celem wygodniejszego oglądania)

 

Konkluzja jest taka że zdjęcia z dobrze widocznymi granulami zasługują na najwyższe uznanie (sic!)

Pewnie liczy się wtedy wszystko, wybór klatek, obróbka, itd, i najbardziej szczęście do atmosfery :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ładne (treściwe) sfotografowanie ich wymaga i dużej apertury i wybitnie dobrego seeingu

i zbyt wielu pikseli średnicy na zdjęciu mieć nie mogą (tylko resizing może je powiększyć celem wygodniejszego oglądania)

 

 

Zgadzam się w zupełności. Wskazuję tylko, że mylisz się tu:

 

 

obstawiam ze te większe granule na fotakch z 180mm co tu przedtem zamieszczono to były raczej już zlepki kilku granul

 

 

Nie ma co obstawiać, bo obraz ze 180 mm w tamtym poście pokazuje strukturę identyczną do widocznej na zdjęciach SST. Pojedyncze granule :)

 

 

AKTUALIZACJA:

 

Jeszcze animacja konwekcji (też Mak 180), seeing niestety zmienny:

 

get.jpg

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Doedytowałeś ciekawy link, o mało byśmy przeoczyli ;)

Dzięki.

 

To mamy (dla Łukasza co planuje film) kolejny punkt odniesienia - pozwoliłem sobie schwytać jedną klatkę z tego filmu.

Ciekawe z jakiego miejsca to robił. Napisał seeing 3 ale miejsce mimo to mnie interesuje.

 

Pozdrawiam

:astro:

EDIT

 

"GreatAttractor"

 

Nie załapałem że to Ty :)

Sorry

tak.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.