Skocz do zawartości

iTeleskop.org - OFERTA współwłasności i wspólnego użytkowania zrobotyzowanego teleskopu w Hiszpanii


qbanos

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

Wraz z grupą kolegów z PTMA Szczecin poszukujemy chętnych do współudziału w zakupie zrobotyzowanego teleskopu na południu Hiszpanii w Nerpio - jednym z najlepszych miejsc do uprawiania astrofotografii w Europie.

Oferta jest konkretnie i szczegółowo przedstawiona na stronie:

http://iteleskop.org

Może wśród Was znajdą się tacy, którzy chcieliby mieć dostęp do sprzętu wysokiej jakości za stosunkowo niską cenę lub tacy, którzy mają dosyć rozkładania i składania własnego sprzętu do astrofoto? Lub też inni, którym polskie kilkadziesiąt pogodnych nocy w roku najnormalniej nie odpowiada :)

Propozycja jest jak najbardziej poważna i okazyjna. W bieżącym tygodniu zbieramy chętnych do wspólnego zakupu.


Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wziąłem się za lekturę umowy i zastanawiam się czy jest ona...zgodna z prawem :wassat:

 

W szczególności jak te zapisy:

W szczególności, rozporządzenie udziałem(...) może odbyć się jedynie za zgodą wszystkich współwłaścicieli.

Współwłaściciel nie może zawierać umów dotyczących udziałów. W szczególności

udziałów nie można wydzierżawiać, ani zastawiać.

 

...ma się do tego fragmentu Kodeksu Cywilnego:

Art. 198. Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.

+ komentarz:

Przyznana współwłaścicielowi w art. 198 k.c. możliwość rozporządzania udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli nie może być przez czynność prawną wyłączona czy też ograniczona (art. 57 § 1 k.c.). Współwłaściciel może jedynie zobowiązać się wobec pozostałych współwłaścicieli, że nie dokona określonego rozporządzenia udziałem (art. 57 § 2 k.c.). Zobowiązanie takie wywołuje skutki prawne tylko pomiędzy stronami i niewywiązanie się z niego nie powoduje nieważności rozporządzenia udziałem (zob. szerzej uwagi do art. 57 k.c.).

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@Paether: to była tylko propozycja umowy; uwagi są słuszne - o kształcie finalnej umowy zadecydują wszyscy Właściciele.

 

Zapraszamy niezdecydowanych - są jeszcze udziały do wzięcia. Z powodów logistycznych finalizujemy umowę na koniec roku. Zapraszam szczególnie Zarząd PTMA, gdyż chcemy by cały projekt miał właśnie naklejkę PTMA. Cena pojedynczego udziału nie uległa zmianie. Chcę jednocześnie zaznaczyć, iż po uruchomieniu projektu, cena ewentualnego przeniesienia własności liczby udziałów będzie podlegała licytacji, zatem nie będzie możliwości jakiejkolwiek gwarancji ceny. Przypomnę największe zalety projektu: 1. jeden z najmniej zanieczyszczonych światłem nieboskłonów w Europie; 2. miejsce z jednym z najlepszych klimatów do uprawiania astronomii w Europie - 280dni obserwacyjnych; dodam że Chile ociera się o 320 dni, ale tylko w kilku wybranych lokalizacjach; 1600 m npm! Poza tym sprzęt jest na miejscu, sprawdzony i uruchomiony. Profesjonalny hosting. Zapraszam do kontaktu z PTMA Szczecin w sprawie detali. Umowa własności jest poprawiana - sami Właściciele zadecydują o jej końcowej formie - nic nie narzucamy. ZAPRASZAM!

 

Odnośnie kolejkowania:

1. każdy Właściciel będzie miał proporcjonalny dostęp do czasu obserwacyjnego, związany z ilością wykupionych udziałów;

2. algorytm będzie publiczny (dla Właścicieli);

3. niektóre z parametrów wejściowych algorytmu: ilość czasu (związana z udziałami), maks czas jaki można zająć jednej nocy, numer zadania w dotychczasowej kolejce, wysokość obiektu nad horyzontem, czas zachodu poniżej uzgodnionej granicznej wysokości, itp.

4. po kilku pierwszych miesiącach nie przewidujemy pełnego obłożenia kolejki w związku z dostępnym czasem (udziałami), dlatego osoby, które wykupią mniejszą ilość udziałów dostaną większą ilość czasu niż to wynika z absolutnego dzielenia ilości dni obserwacyjnych na udział.

 

To tylko przykłady. Końcową wersję algorytmu zatwierdzą wszyscy Właściciele.

 

P.S. Obecne filtry wąskopasmowe mamy zamiar wymienić na fotometryczne, żeby poszerzyć możliwości naukowe sprzętu.

Edytowane przez Admiral_M
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dwutygodniowej wycieczce do Chile (http://astropolis.pl/topic/48803-chile-2015-relacja-z-wyprawy/?do=findComment&comment=573311; tu więcej szczegółów: http://www.astrofotografia.szczecin.pl/index.php?p=1_10_CHILE-2015; krótki artykuł w przedostatniej Uranii - większy w przygotowaniu; zapraszam na Facebook na stronę Wielkie Wyprawy PTMA: ostatni post tutaj: https://www.facebook.com/wyprawy.ptma/photos/a.686258911448067.1073741828.587293274677965/824872137586743/?type=3&theater) chcieliśmy zainstalować sprzęt na Atakamie (>3000 m npm, co najmniej 300 nocy obserwacyjnych w roku), tym nie mniej po przemyśłeniu kosztów, wypadło na Nerpio. Jesion już coś o tym miejscu kilkukrotnie pisał, gdyż sam tam był, więc chyba reklamować więcej nie muszę - wystarczy poszukać tutaj na forum.

 

ZAPRASZAM NIEZDECYDOWANYCH - są ciągle udziały do wzięcia, ale już naprawdę ostatnie.

 

Pozdrawiam,

 

Marek Pacuk

Edytowane przez Admiral_M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, dziękuję z wsparcie!

 

Umowa jest domknięta - z powodów logistycznych (rozjazdy po świecie) obecnego właściciela sprzętu, jesteśmy umówieni na zamknięcie sprawy na koniec roku - osobiście złożę mu wizytę w celu omówienia szczegółow, ale podpisana umowa z naszej strony już jest wysłana - oczekujemy odpowiedzi na dniach.

 

Do absolutnej nirwany potrzebujemy, aby kilka udziałów poszło w świat, aczkolwiek kilku z nas nie ma ograniczeń, więc umowa jest już podpisana. Tak jak pisałem wcześniej - po wymianie filtrów i kamery, oczekujemy wspaniałych zdjęć DS, jak również nowych odkryć (komety, planeotoidy). Przyszłe zbycie udziałów będzie podlegało regułom rynkowym..

 

W dalszych planach - Chile na dużej wysokości.

 

Zachęcam Wszystkich - jedyna okazja, aby za niewielkie pieniądze dokonać odkryć nowych obiektów US, lub po prostu strzelać sobie piękne fotki DS!

Edytowane przez Admiral_M
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć uważam, że pomysł jest bardzo fajny i cieszę się razem z osobami w to zaangażowanymi, że wszystko idzie zgodnie z planem, to z poniższym stwierdzeniem zgodzić się nie mogę:

 

W ostatnich latach obserwujemy wzrost chmur w Polsce w okresie jesienno-zimowo-wiosennym. Nasza propozycja to absolutne panaceum na polskie chmurwy. I tyle w temacie.

 

 

Po pierwsze, to jest panaceum jedynie dla astrofotografów :P. Po drugie, skąd informacja o "wzroście chmur w Polsce w okresie jesienno-zimowo-wiosennym"? Ten okres zawsze był pełen chmur. Oczywiście, z roku na rok ilość pochmurnych dni fluktuuje, ale chyba nie ma jakiegoś istotnego trendu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że takie subiektywne poczucie może wynikać choćby z faktu mocnego usystematyzowania się astrofotografów gdzie od sporadycznych obserwacji poprzez sporadyczne fotografowanie przeszliśmy do planowego wielonocnego zbierania materiału które z natury rzeczy oczekuje ciągłości pogody przez wiele nocy z rzędu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po drugie, skąd informacja o "wzroście chmur w Polsce w okresie jesienno-zimowo-wiosennym"? Ten okres zawsze był pełen chmur. Oczywiście, z roku na rok ilość pochmurnych dni fluktuuje, ale chyba nie ma jakiegoś istotnego trendu?

 

 

Trend w Europie jest - dokładnie odwrotny od mojej sugestii, czyli mniej chmur w okresie ostatnich 5 lat - średniorocznie! Pomimo całego larum ze strony naukowej o ocieplaniu klimatu, które to z kolei generuje więcej wody w atmosferze z wyparowania. Nie chcę jednak skupiać się na trendach globalnych, ponieważ przenosimy obserwacje z Polski do Nerpio w Hiszpanii.

 

Zasugerowałem nieświadomie coś przeciwnego, gdyż najwyraźniej zima 2013 najbardziej utkwiła mi w pamięci - akurat w dni kiedy mogłem coś obserwować - czysto subiektywne odczucie, które zasugerował HAMAL:

 

2013_winter_standardized_anomaly_cloud_coverage_EU.png

 

Okazuje się jednak, że tak w skali całego roku chmurwy stopniowo znikają w Europie - zauważcie, że w Nerpio trochę szybciej niż w Szczecinie!

 

rcc_eude_eur_cfc_anos_2011_17.png

 

rcc_eude_eur_cfc_anos_2012_17.png

 

rcc_eude_eur_cfc_anos_2013_17.png

 

rcc_eude_eur_cfc_anos_2014_17.png

 

Trend może cieszyć, ale najważniejszy jest poziom odniesienia, czyli procentowe pokrycie chmurami - całoroczna średnia. To jest jeden z głównych powodów, dla których przenosimy się do Nerpio (dane za ostatni pełny rok, czyli 2014):

 

rcc_eude_eur_cfc_mean_2014_17.png

 

Źródło: www.dwd.de

 

Pozdrawiam i zapraszam do zgłaszania się po ostatnie wolne udziały.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam inne pytanie - jak jest rozwiązany problem ew. awarii ? Jest jakieś wsparcie tam na miejscu? Jeśli tak, to jakie są koszty dla właścicieli? czy to po prostu zawiera się w tej opłacie 200 pln miesięcznie?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Uprzejmie informuję, że umowa jest już zamknięta i jest w trakcie realizacji. Koledzy z większym doświadczeniem w łapaniu fotonów potwierdzają, że seeing w Nerpio jest generalnie (w skali roku) ciut lepszy od tego w Chile na pustyni Atacama w farmach dostępnych dla amatorów (nie mylić z profesjonalnymi obserwatoriami na szczytach Andów).

Edytowane przez Admiral_M
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Miałem o to pytać w gorącym temacie o Crescencie, ale tu będzie lepiej :)

 

Ja to tak niespecjalnie znam się na astrofotografii estetycznej, ale interesują mnie bardziej naukowe projekty realizowane za pomocą iTelescope. Zajrzałem na Waszą stronę i widzę spory wachlarz pomysłów:

  • badania gwiazd zmiennych
  • poszukiwania supernowych i komet
  • badania i poszukiwania planet pozasłonecznych
  • rejestracja zjawisk unikalnych
  • astrometria amatorska

Na jakim etapie (oczywiście tak w skrócie) są poszczególne punkty? To projekty terminowe czy celowe ("szukamy przez pół roku vs szukamy aż znajdziemy")? Macie już jakieś potencjalne albo potwierdzone znaleziska? Co rozumiecie pod pojęciem "zjawisk unikalnych"? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.