Skocz do zawartości

Powrót do korzeni - zakup nowego sprzętu - Teleskop


marientes

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam na imię Mariusz, mieszkam w Opolu, mam 27 lat.

 

Planuję zakupić swój pierwszy teleskop do obserwacji nieba. Na początek chciałbym przeznaczyć ok. 700zł na pierwszy sprzęt(nie musi być nowy oczywiście). Przede wszystkim za jego pomocą chciałbym oglądać planety poczynając od marsa a kończąc na saturnie (tak, aby można było dostrzec pierścienie) oraz naszego naturalnego satelitę. Interesuje mnie również podglądanie mgławic, gwiazdozbioru andromedy itp.

Chciałbym, aby obraz przy obserwacji tych ciał niebieskich był dosyć wyraźny oraz stabilny. Myślę że w tym przedziale cenowym coś zaproponujecie pasującego do opisu.

 

Obserwacje chciałbym prowadzić na obrzeżach miasta Opola gdzie aktualnie mieszkam - planowałem obserwacje na ogrodzie, lecz mam możliwość wyjazdów do bardziej zaciemnionych miejsc.

 

Mając kilkanaście lat już miałem styczność z obserwacją gwiazd lecz potem jakoś nasze drogi się rozeszły. Kilka miesięcy temu tak sobie zacząłem przypominać jak to było kiedyś "nieziemsko" i zapragnąłem powrócić do korzeni

 

Z góry dziękuję za pomoc

mariusz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Mariusz i witaj na forum :)

 

700 złotych to już całkiem przyjemny budżet. Dużym plusem jest to, że rozważasz zakup sprzętu używanego.

Zacznijmy od planet i Księżyca- tutaj właściwie każdy teleskop w tym przedziale cenowym pokaże sporo. Jeśli chciałbyś poprzestać na Układzie Słonecznym, to dobrym rozwiązaniem może się okazać teleskop w układzie Maksutova, np. MAK 90. Potrzebny będzie jednak jeszcze jakiś statyw (montaż) do niego- np. AZ3. Powinno być już całkiem stabilnie, ale będziesz musiał poczekać na okazję na giełdzie- powinieneś jednak zmieścić się w budżecie bez problemów. Będzie to również sprzęt dość lekki i mobilny.

 

Jeśli jednak chciałbyś sięgnąć trochę dalej, i poobserwować również mgławice/galaktyki, to dobrym rozwiązaniem będzie zakup teleskopu zwierciadlanego (Newtona) na montażu Dobsona. Najpopularniejsze są Synty firmy Sky-Watcher. Syntę 6" można czasem spotkać na giełdzie za 500-600zł. Synta 8" pokaże jeszcze więcej, ale może być problem z zakupem używanego sprzętu za 700zł- raczej 800.

Plusem montażu Dobsona jest bardzo duża stabilność. Minusem większe gabaryty- Synta 8" waży już 20kg.

 

Sprecyzuj jeszcze, co rozumiesz przez "wyraźne obrazy"- bo możesz się rozczarować. Przez teleskop nie zobaczysz kolorów mgławic i galaktyk, a najczęściej małe, szare chmurki. Jeśli chodzi o planety, to oglądanie pierścieni Saturna, pasów na Jowiszu, czy księżyców tych planet nie będzie żadnym problemem.

 

 

Radek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odgrzewam kotleta ( temat) :)

Po styczności z syntą 8' (super sprzęt) ustaliłem swoje priorytety z czym jak narazie chce związać swoja najbliższą przyszłość związaną z obserwacją nieba. Są to księżyc i planety. W moim miejscu zamieszkania czyli Opolu super( bo nie miałem punktu odniesienia) obserwowało się syntą niebo, myślałem że to co widzę w okularze jest nie do pobicia lecz jednego dnia postanowiłem zabrać sprzęt gdzie będę miał dość ciemne niebo i szczena mi opadła jak bardzo się myliłem widząc to samo ale w innych warunkach. Jednak łuna pochodząca z miasta oraz pobliskie latarnie i światło pochodzące z okolicznej zabudowy bardzo przeszkadzają w obserwacji i bardzo "zakłamują obraz"( obserwowałem na przydomowym ogródku). Stwierdziłem że moje miejsce zamieszkania, a zarazem miejsce do obserwacji nie jest najbardziej korzystne i pozostają mi wyjazdy w plener. I tutaj pojawiły się dwa problemy:

Pierwszy mobilność ww. sprzętu. Ze względu na jej gabaryty miałem problemy ze zmieszczeniem jej do samochodu w sposób taki aby nie uległa jakiemuś mechanicznemu uszkodzeniu. i potem targanie tych 'kilku" kilogramów na miejsce obserwacji.

Po drugie - ŻONA - co chwile tylko słyszałem - "jak długo to cholerstwo jeszcze będzie tutaj stało - lepiej by było kupić kozę , tyle samo miejsca by zajęła, a mleko by dala przynajmniej"

Niestety mam małe mieszkanie ( dopiero się dorabiam) i nie mam za bardzo gdzie jej trzymać. Stwierdziłem że na zakup synty nie mogę sobie pozwolić( może dopiero jak wybuduję dom :)).

 

Na chwilę obecną swoje upodobania kieruję ku "łysemu" i planetom. Narazie bardziej przypadły mi do gustu. Jeżeli chodzi o DS - chyba muszę do tego jeszcze dorosnąć ( choć mam 28 lat :)), ale nie sprawiły mi takiej frajdy z obserwacji jak księżyc i planety.

 

I teraz moje pytanie o waszą opinię na temat tego teleskopu czy będzie to dobry zakup biorąc pod uwagę moje upodobania.

TELESKOP CELESTRON NEXSTAR 127 SLT
http://www.astrokrak.pl/maksutowa-cassegraina/1243-teleskop-celestron-nexstar-127-slt.html

 

Jest o wiele mniejszy, nadaje się do planet i księżyca i będę mógł go złożyć i schować w szafie wnękowej i będzie po problemie, a poza tym jego gabaryty już nie będą mi sprawiały problemu z wypadami w plener.

Załapałem bakcyla jeżeli chodzi o obserwacje i chcę nadal w to brnąć. Siedzę codziennie godzinami na forum i szukam najlepszego rozwiązania dla siebie, ale czytając coraz więcej na temat sprzętu mam coraz większy mętlik w głowie. Chciałbym aby ten sprzęt mi służył w tych warunkach obserwacyjnych (mieszkalnych) co opisałem powyżej, bo że podczas wyjazdów w plener się sprawdzi to jestem pewien:)

Co sądzicie?

Pozdrawiam

Mariusz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej na początek zapolować na giełdzie na sprzęt używany. Można go odprzedać bez poważniejszych strat, więc można wypróbować róże warianty i wybrać najlepszy dla siebie. Spróbowałeś Synty 8", spróbuj MAKa i będziesz miał porównanie. Tyle, że trzeba mieć sporo cierpliwości i trochę szczęścia, żeby znaleźć na giełdzie to, czego się chce.

I pomyśl nad zakupem filtra ALP, pomaga w ,,zaśmieconych" światłem miejscówkach.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.