Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Poszukiwania meteorytów.

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

Mirek Krasnowski

Mirek Krasnowski

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3541 postów
[quote="meteorit"][quote] Co ciekawsze, najnowszy meteoryt prawdopodobnie z tego samego spadku zostal znaleziony niedawno pod Gnizeznem! Byc moze Morasko ma zaj... elipse spadku siegajaca az do Tabarz w Niemczech.
http://www.lpi.usra....01/pdf/5096.pdf
[/quote]

Bardzo ciekawa praca. Czyli dobrze pamiętałem, że fragment Moraska znaleziono w lubuskim (Przełazy). Tak więc szukac Panie i Panowie, szukać. Szczególnie na linii Poznań granica zachodnia z lekkim odchyleniem na południe. Jak coś znajedziecie podobnego do Moraska to dawać koniecznie znać bo jest to bardzo ważne.
0
668 695 467, www.joa.pl, Poznań

Adam_Jesion

Adam_Jesion

Astropolis.pl

• Administrator
  • 16705 postów

ze nie posiada metali a to raczej wyklucza by był to meteoryt

A kto ci powiedzial, ze kazdy meteoryt posiada ZELAZO? Meteoryty z duza zawartoscia zelaza to tylko mala czesc klasyfikacji wszystkich. Mowi sie o nich czesto, bo sa najlatwiejsze do znalezienia, np. przez wykrywacz metali. Znalezienie np. takiego achondryta jest praktycznie nierealne - no chyba, ze na pustyni, albo lodowcu.

Prosta klasyfikacje znajdziesz tu:
http://www.republika...ba1/podzial.htm
0
Adam Jesionkiewicz

Dołącz do mnie na: Twitter oraz Astrofotografia@Facebook

Lukasz_S

Lukasz_S

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPip
  • 205 postów

Po prostu - skad teoria, ze to meteoryt. Jakie przyjales zalozenia, pozwalajace ci uznac go w 100% za spadek "niebieski"?

Po wygladzie stwierdzam ze to meteoryt jeszcze nigdy nie znalazlem kamienia o tak dziwnych ksztaltach .
Tak jak pisal kolega ma wyszlifowane ksztalty wyglada jak by sie spalal w atmosferze.
Jezeli mozesz to powiedz mi w jaki sposob Ty rozpoznajesz meteoryty ? :D
0
Bytom N 50:21:17 --- E 18:56:06 --- 280 m. n.p.m.
Kontakt GG : 2085100

Mirek Krasnowski

Mirek Krasnowski

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 3541 postów

Po wygladzie stwierdzam ze to meteoryt jeszcze nigdy nie znalazlem kamienia o tak dziwnych ksztaltach .

Po wyglądzie i dziwnych kształatach to można domniemywać (podejrzewać), że jest to meteoryt nie mając w tej materii naprawdę duzego doświadczenia nie można tego stwierdzić kategorycznie. Abyś był pewien ze to meteoryt musisz go oddać do badań. Życze Ci aby badanie potwierdziło, że masz do czynienia z meteorytem bo samemu znaleźć taki kamyk to wielka frajda.
0

Lukasz_S

Lukasz_S

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPip
  • 205 postów

Po wyglądzie i dziwnych kształatach to można domniemywać (podejrzewać), że jest to meteoryt nie mając w tej materii naprawdę duzego doświadczenia nie można tego stwierdzić kategorycznie. Abyś był pewien ze to meteoryt musisz go oddać do badań. Życze Ci aby badanie potwierdziło, że masz do czynienia z meteorytem bo samemu znaleźć taki kamyk to wielka frajda.

A gdzie mam go oddac niewiem gdzie badaja meteoryty moze jakies namiary mi podasz ?:)
Dodam wymiary
Szerokosc 4cm dlugosc 4cm
0

Adam_Jesion

Adam_Jesion

Astropolis.pl

• Administrator
  • 16705 postów

Jezeli mozesz to powiedz mi w jaki sposob Ty rozpoznajesz meteoryty ?

Mimo, ze przeczytalem juz pare ksiazek i pewnie tysiace stron z internetu nie mialbym odwagi wyrokowac, czy cos jest na 100% meteorytem. Moge tylko domniemywac na bazie wiedzy, ktora juz posiadam.

Ja nie sprawdzam laboratoryjnie meteorytow, bo kupuje je od autorytetow, ktorzy takie badanie zrobili wczesniej. Poza tym, poki co nie szukam meteorytow, a same tez nie chca sie znalezc ;)
0
Adam Jesionkiewicz

Dołącz do mnie na: Twitter oraz Astrofotografia@Facebook

Mirek Krasnowski

Mirek Krasnowski

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 3541 postów

A gdzie mam go oddac niewiem gdzie badaja meteoryty moze jakies namiary mi podasz ?:)

Poczekaj cierpliwie kolega "meteorite" napewno Ci kompetentnie odpowie. jeżeli Ci sie spieszy to napisz do niego na priv albo skorzystaj z google (google twoim przyjacielem jest) wpisujac w wyszukiwarce Polskie Towarzystwo Meteorytowe, albo po prostu meteoryt lub badanie meteorytów.
0

Lukasz_S

Lukasz_S

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPip
  • 205 postów
[quote="Mirek Krasnowski"][quote]
[/quote]

Poczekaj cierpliwie kolega "meteorite" napewno Ci kompetentnie odpowie. jeżeli Ci sie spieszy to napisz do niego na priv albo skorzystaj z google (google twoim przyjacielem jest) wpisujac w wyszukiwarce Polskie Towarzystwo Meteorytowe, albo po prostu meteoryt lub badanie meteorytów.[/]
Dzieki za informacje :salu:
0

meteorit

meteorit

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPip
  • 169 postów
Zdjecia nie sa najlepszej jakosci wiec nie bede wyrokowal, jezeli nie dotkne :)
Na co chcialbym zwrocic uwage, kamien wewnatrz ma inna strukture niz na zewnatrz.
99% kamoli (nie liczac amfibolitu) po przecieciu ukazuje taka sama strukture jak na zewnatrz. Ten wydaje sie byc ciekawy bo jest wewnatrz miejscami szary, tak jak meteortyty. Nie wiem tylko czym sa te brazy na fotce 2. Czy go szlifowales?
Jezeli ten braz ukazal sie po przecieciu to raczej nie jest to meteoryt. Jezeli to tylko przeklamanie spowodowane niedoskonalym zdjeciem, kto wie...
pozdrawiam
0

Lukasz_S

Lukasz_S

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPip
  • 205 postów

Zdjecia nie sa najlepszej jakosci wiec nie bede wyrokowal, jezeli nie dotkne :)
Na co chcialbym zwrocic uwage, kamien wewnatrz ma inna strukture niz na zewnatrz.
99% kamoli (nie liczac amfibolitu) po przecieciu ukazuje taka sama strukture jak na zewnatrz. Ten wydaje sie byc ciekawy bo jest wewnatrz miejscami szary, tak jak meteortyty. Nie wiem tylko czym sa te brazy na fotce 2. Czy go szlifowales?
Jezeli ten braz ukazal sie po przecieciu to raczej nie jest to meteoryt. Jezeli to tylko przeklamanie spowodowane niedoskonalym zdjeciem, kto wie...
pozdrawiam

Nie szlifowalem go ani nie przekrajalem Juz go takiego znalazlem chcialem tylko kawalek odskubac ale sie nie dalo bo jest bardzo twrady.
0

Ewa Zegler

Ewa Zegler

Astro-Forum.org

• Astroamator
  • PipPip
  • 63 postów

Korzystająć z wątku - jak na pierwszy rzut oka rozpoznać czy dany kamień może być meteorytem?

Witam,

wszystkim zadającym tego typu pytania polecam stronę Jarka Bandurowskiego

http://republika.pl/jba1/

pzdrs
e.
0

Lukasz_S

Lukasz_S

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPip
  • 205 postów
Za miesiac bedziemy wszystko wiedziec czy to meteoryt w 100% :) . :salu:
0

Lukasz_S

Lukasz_S

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPip
  • 205 postów
No i nic cisza nic się nie dowiedziałem gdzie wysłać moje znalezisko no cóż.
Widze że i tak już nikt tu nie zagląda. :salu:
0

Arek

Arek

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 1839 postów
Możesz go wysłać do Andrzeja Pilskiego (ul. Katedralna 8, 14-530 Frombork), do Planetarium w Olsztynie
lub na Wydział Geologii UW.

Arek
0
dwie lornetki, luneta, refraktor i kilka szkiełek do foto

Hans

Hans

Astropolis.pl

• Moderator
  • 9207 postów

Możesz go wysłać  
(...)
lub na Wydział Geologii UW.

Arek

Mialem troche doswiadczen z wydz. Geologii UW i odradzam. W balaganie tam panujacym twoja probke na 90% szlag trafi. Jezeli chcesz zeby to sprawdzili to fatygnij sie na wydzial z kamykiem osobiscie, w dziekanacie wypytaj kto i kiedy prowadzi cwiczenia z krystalografii lub geochemii i wal bezposrednio do laboratorium. Tam jak przed cwiczeniami dorwiesz prowadzacego i wyluszczysz problem to moze sie to skonczyc zadaniem identyfikacji dla studenciakow i niezlym ubawem dla ciebe i prowadzacego. Gdyby sie okazalo, ze twoj kamyk to meteoryt to mozesz na miejscu dac go do szlifierni i za szesciopak zrobia ci dowolne ciecie i polerke. (dane sprzed 4 lat :) ) Inna sprawa to czy bardzo chcesz miec go w jednym kawalku po takim badaniu. Jezeli tak (a pewnie tak ze wzgledu na potencjalna wartosc kamyka) to powiedz o tym osobie z ktora bedziesz rozmawial, a moze zajmie sie tym po godzinach, aczkolwiek nie wiem ile/co taka przysluga jest warta.

Pozdrawiam.
0

--
Hans

Złapać tranzyt extrasolarny? To proste. Też możesz.
XO-2 , XO-3b , TrES-3b , WASP-14b , HAT-P-3b , HAT-P-12b

Odkryć własną zmienną? To proste. Też możesz.
RRC - VSX J201332.0+065243
EA - VSX J095100.4+342210 , VSX J204900.6+452652 , VSX J204715.6+453754
EW - VSX J201308.0+062950 , VSX J204904.2+452223 , VSX J204843.6+451506

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników