Skocz do zawartości

Poznajemy Cefeusza - sam Cefeusz


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

 

Nie prawda. Kluczem jest ciemne niebo !

 

To też :) Ten Canon ma dość duży piksel i dużo MPIX więc jest z czego redukować by uzyskać gwiazdki jak szpileczki. Niski poziom szumów jest już "gratis". W 450d - do której porównuję - właśnie z powodu wielkości matrycy (i fizycznych rozmiarów i rozdzielczości) na starcie jestem dwa kroki do tyłu. Dla tego samego kadru potrzeba by zrobić dwa panele by zbliżyć się z wynikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dłuższych ogniskowych nawet canonem prowadzenie montażu wpływa na jakość gwiazdek. Tutaj przy pełnej klatce i 4 panelach jest dość duży resize. Ale te parametry mają przełożenia na wygląd "gwiazdek". Jakość materiału czyli np zasięg obiektów mgławicowych to już odzwierciedlenie jakości nieba. Canon w szerokich kadrach potrzebuje ciemnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W żadnym wypadku nie umniejszając Autorowi bo fotografia zacna i chylę czoła, to mam wrażenie że w kwestii "szerokie kadry" połową klucza do sukcesu jest chyba magiczne "6D". Chyba trzeba zacząć zbierać...

 

Pozwolę sie nie zgodzić z ta opinią, też mam 6D i moim zdjęciom daleko do zdjęć Marcina. Obróbka szerokich kadrów, z mrowiem gwiazd w tle to prawdziwe wyzwanie, do tej pory nie udało mi się stworzyć uniwersalnego podejścia do takich zdjęć. Doświadczenie i umiejętności post processingu materiału zebranego pod ciemnym niebem - to jest najbardziej wartościowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pozwolę sie nie zgodzić z ta opinią, też mam 6D i moim zdjęciom daleko do zdjęć Marcina. Obróbka szerokich kadrów, z mrowiem gwiazd w tle to prawdziwe wyzwanie, do tej pory nie udało mi się stworzyć uniwersalnego podejścia do takich zdjęć. Doświadczenie i umiejętności post processingu materiału zebranego pod ciemnym niebem - to jest najbardziej wartościowe.

I ja się zgazdam z Tobą mimo że się nie zgadzasz ze mną :)

bez dobergo nieba - lipa

bez dobrego "szkła" - lipa

bez dobrego prowadzenia - lipa

bez umiejętności w zbieraniu materiału - lipa

bez umiejętności obrobki - lipa

bez dobrego detektora - ciężko

Nie napisałem że 6D sam robi takie zdjęcia ale trudno jest nie zauważyć że w dziale "szerokie kadry" wszystkie "plusowane" fotki są robione tym aparatem. A może to się bierze z innej rzeczy - do sprzętu takiej klasy w pewnym stopniu trzeba "dorosnąć" - dotrzeć do granic możliwości tańszych sprzętów - i to może jest naturalna ewolucja :)

 

Wczoraj zastanawiałem się głębiej nad konsekwencjami różnicy sprzętowej między aparatami APSc i FF w kwestii punktowości/wielkości gwiazd i w teorii (pomijając liczbę pikseli vs wielkość piksela - bo tutaj jest niezaprzeczalna różnica) reszta w TEORII wydaje się być taka sama. Może są inne filtry AA przed matrycą skutkujące większą mierzoną rozdzielczością nowszych matryc (nie sprawdzałem) a może jeszcze coś innego. Sam nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magiczne 6D to nie jest do końca wyznacznik.

Możesz to zobaczyć np tutaj: http://astropolis.pl/topic/48366-glowa-jednorozca/

Notabene mając coraz większe doświadczenie wydaje mi się że teraz inaczej bym obrobił ten kadr z niemodyfikowanego, kto wie może w wrócę w jesienną szarugę do niego.

 

Jeśli popatrzysz ponownie na ten spory zagajnik z lipami to część z nich będzie rosła tak jak ty im na to pozwolisz, część faktycznie jest dzika i niezależna. W każdym bądź razie fajna próba kolejnego podsumowania skąd się bierze końcowy efekt i ile mamy składowych.

 

Co do ewolucji... ja też kiedyś miałem EQ3-2, też kiedyś zaczynałem od 350D i Księżyca przez SW6"N, też robiłem szeroki kadr kitowym obiektywem od tak dla frajdy :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodajmy jeszcze jedno słowo - modyfikacja :)

Wiem, wiem. Swoją 450 też mam modyfikowaną, tylko że mi głównie chodzi o punktowość/wielkość gwiazdek.

 

Właśnie dotarł do mnie Canon 50mm 1.8 STM. Może uda mi się sprawdzić wieczorem czy wielkość gwiazdek w stosunku do poprzednio używanego szkła się zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.