Skocz do zawartości

Wybór pierwszego teleskopu


Mirimax

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Szukam teleskopu do obserwowania, tak naprawdę nie wiem czego. Na samo obserwowanie księżyca przez starą lornetkę 12x40 serce biję jak oszalałe.

Najbardziej interesują mnie obiekty takie jak księżyc czy słońce, z którymi mam styczność na co dzień. Obawiam się, że kiedy kupię teleskop właśnie do tego, że te obiekty mi nie wystarczą i będę chciał iść dalej obserwować obiekty typu mgławice/komety, dalej poznawać to, co jest niedostrzegalne na co dzień. Środki, jakie chciałbym przeznaczyć na pierwszy teleskop to 400-900 zł. Mam dostęp do miejsca bez naświetlenia.

Mam propozycje kupienie teleskopu n-114/900 gr 1 eq1 & eq2 mount, pewnie wiecie co to za sprzęt i te oznaczenia, ja jako laik nie potrafię powiedzieć czy aby na pewno ten teleskop chcę. To chyba wszystko, co chciałem powiedzieć, przepraszam za bałagan w treści. Zadawajcie pytania, raczej szybko na nie będę odpowiadał. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem zaawansowany w tym temacie, ale moim zdaniem nie warto kupować ten teleskop. Celuj raczej w używane Newton 8 calowe na montażu dobsona. Są prostsze w obsłudze i dadzą lepsze obrazy. Są poprostu stworzone do obserwacji wizualnych. Do obserwacji słońca musisz dokupić filtr. Filtr Mylarowy możesz kupić poniżej 20 zł i nakleić na dekielek tam jest taki mniejszy otwór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam propozycje kupienie teleskopu n-114/900 gr 1 eq1 & eq2 mount, pewnie wiecie co to za sprzęt i te oznaczenia, ja jako laik nie potrafię powiedzieć czy aby na pewno ten teleskop chcę. To chyba wszystko, co chciałem powiedzieć, przepraszam za bałagan w treści. Zadawajcie pytania, raczej szybko na nie będę odpowiadał. Pozdrawiam.

 

Gdzie mieszkasz? Jakie masz warunki? Dopuszczasz używkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Gdzie mieszkasz? Jakie masz warunki? Dopuszczasz używkę?

Mieszkam w dość dużej na wieś miejscowośći. Jeżeli chodzi o warunki z tarasu są może 1/2 lampy 100m dalej, które nie mają dużego wpływu na otoczenie (stare/słabe), ale jeżeli się przejde jakieś 150m to mam do dyspozycji teren praktycznie bez lamp. No ale z tarasu oczywiście byłoby najwygodniej ;).

Edit: Zapomniałem wspomnieć że tak to jest używka, sprzedawana przez mojego kolege z klasy, który dostał ją na świętą i 4 lata leży praktycznie nie użytkowana. Chce ją sprzedać za 250zł. No ale czym więcej o niej czytam, tym moje zaiteresowanie spada.

Edytowane przez Mirimax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.