Skocz do zawartości

Teleskop za 2-3k


kyrie

Rekomendowane odpowiedzi

Ja Ci nie powiem za bardzo bo nie pamiętam. Ja osobiście widziałem kolor w Eskimosie w 20" gdzie z Marcinem z naszego forum daliśmy power ponad 400x ;)

Tu trochę piszą - http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=3051&hilit=kolor Generalnie jest to możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz P znany jest ze swojego sokolego wzroku.

 

Jeśli chodzi o kolory to wiele zależy od nieba i poprawnej adaptacji oka do ciemności + oczywiście im większa apertura tym lepiej. Eskimos jest malutki i może mieć minimalne zabarwienie ale dużą rolę też gra tutaj wyobraźnia obserwatora.

 

Tak czy siak - lepiej skupić się na szczególe niż na kolorze :-)

 

Paweł

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to pozostaje tylko zdrowo pozazdrościć i pogratulować :)

 

Natomiast słowem wyjaśnienia dla kyrie - koledzy piszą o możliwości zobaczenia bardzo delikatnego koloru, pod bardzo dobrym niebem, dla bardzo niewielkiej ilości obiektów, bardzo dużą tubą (w przypadku Eskimosa - 20"). Jedynie w przypadku M42 masz szansę na zobaczenie koloru w 12".

 

Esencję tych rozważań świetnie oddał Paweł - w przypadku wizuala, naszym celem jest detal :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W M42 podobno w dużych tubach przy bardzo dobrych warunkach można oprócz zielonego zobaczyć lekki łososiowy- sprawdzę zimą w swoim Taurusie i w 16" Syncie.

 

Natomiast wiele małych mgławiczek planetarnych posiada ładnie widoczny kolor. W 15" i 16" obserwowałem różne odcienie zielonkawego i niebieskawego np. w NGC7662, NGC7027, NGC6826, NGC7009. Oczywiście barwy są mocno wyblakłe, jednak wyraźnie różnią się od okolicznych gwiazd, zwłaszcza gdy patrzymy zerkaniem.

Niestety przez 12" nigdy nie patrzyłem, więc nie mogę stwierdzić jak to jest z widocznością kolorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku mgławic planetarnych bardzo często w momencie patrzenia na wprost obiekt znika (stąd np. słynna Mrugająca Planetarna). Wiadomo, że trzeba wyczuć to zerkanie, bo czopków jest najwięcej w centrum siatkówki, ale gdy nie widać obiektu to koloru też nie zobaczysz- nie widzę tu sprzeczności.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze tu sie maly offtop zrobil :)
Chcialbym zadac jeszcze jedno konkretne pytanie odnosnie tych teleskopow. Bo z tego co czytam to najwazniejsza cecha teleskopu jest montaz - jesli chodzi o to czy sie nadaje do fotografii czy do wizuala. Z tego co rozumiem to tuba z dobsona jak najbardziej nadaje sie tylko ma zly montaz. Wiec moze mi ktos wytlumaczyc dlaczego ten montaż decyduje czy mozna zrobic zdjecie skoro tuba jest taka sama ? bo nie bardzo rozumiem to a na google nie znalazlem takiej konkretnej odpowiedzi.

Zastanawialem sie czy moze po prostu kupic newtona o takich samych parametrach jak synta 12" ale na montazu paralyktycznym. Z jednej strony nie trace na wizualu bo zwierciadlo taki sam rozmiar a dodatkowa opcja bylaby mozliwosc fotografii w dalszej przyszlosci. Problem tylko taki ze 99% dostepnych na internecie teleskopow na paralyktyku ma zwierciadlo 200mm a nie 300mm. Czyli chyba spadnie jakosc wizualu na korzysc robienia fotografii ? zgadza sie ?

Jedyny teleskop ktory udalo mi sie znalezc ktory by pasowal to http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-305/1500-(BKP300/1500)-Dual-Speed-NEQ-6-SynScan-teleskopy-2580.html. Bardzo fajny ten teleskop ale cena tez wysoka i poza tym i tak jest niedostepny.

PS - w takim razie teleskopy.pl wprowadza w blad klientow. Pod opisem teleskopu zamieszczono zdjecia ktore podobno zostaly wykonane dobsonem, zobaczcie sami - http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_349&products_id=1466&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-305/1500_SYNTA_12_DOBSON_Pyrex

Edytowane przez kyrie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kyrie,

Poczytaj o astrofotografii... która ma wspólną część dzieli z fotografią w łapaniu fotonów. Reszta jest zupełnie inna.

Jest cykl dla początkujących astrofotografów " Od Laika do Astrofotografika" autorstwa forumowego kolegi jcbo. Jednak i tam wymagana jest chociażby podstawowa wiedza w tej materii. Jest wiele tematów temu poświęconych na tym forum.

 

Trochę naprowadzając Cię na temat - tak, najważniejszym elementem przy astrofotografii jest montaż, czyli urządzenie, które kontruje ruch obrotowy ziemi i umożliwia utrzymanie kadru przez bardzo długi okres naświetlania (mierzy się go w minutach, lub dziesiątkach minut - na jedną klatkę, tych klatke zebrać musisz dużo, nie 5 ale powiedzmy 20-30 lub nawet 50 w zależności od rejestratora i fotografowanego obiektu).

 

Niektóre z tych zdjęć (z teleskopy.pl) da się zrobić z dobsona, (z platformą paralaktyczną), poza tym wszystkie obiekty, któe są tam uchwycone są bardzo jasne i nie wymagane jest bardzo długie naświetlanie by uzyskać zadowalający (dla początkującego) efekt.

 

Można powiesić tubę o takiej ogniskowej (1500mm) na montażu paralaktycznym, ale na wiele to się nie zda, chyba, że masz montaż klasy premium (ASA, AP, mocenijsze Takahashi, Micron czy inne) - wtedy możesz myśleć o fotografii takim ciężkim teleskopem. Wieszając go na HEQ5 to sądzę rozwalisz montaż, EQ6 udźwignie, ale do astrofoto się raczej nie nada - jedynie wizual.

 

Dodając jak bardzo precyzja jest ważna to wyobraź sobie, że guiding (proponuję również o tym poczytać) musi prowadzić montaż w skali najczęśniej poniżej jednego piksela (który ma kilka mikrometrów) - resztę można sobie dopowiedzieć.

Astrofotografia to nie jest przyłożenie aparatu do teleskopu, pstryk i mam śliczne, kolorowe zdjęcie.

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artykuły o których wspomniał Paweł zaczynają się od części I, polecam: http://astropolis.pl/topic/39354-od-laika-do-astrofotografika-czesc-i/?hl=%2Bod+%2Blaika+%2Bdo+%2Bastrofotografika%3A+%2Bcz%EA%B6%E6

 

Poza tym polecam pobuszować trochę po celestia.pl, na przykład to może być pomocne: http://www.celestia.pl/Pierwszy_Teleskop_z_Bazy_Wiedzy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz rozumiem o co chodzi. Po prostu montaz dobsona nie pozwala podążać za ruchem obrotowym nieba - dlatego nie mozna wykonac zdjęć gdy wymagany jest wiekszy czas naświetlania. Chciałbym skonfrontować cos co slyszałem z waszym doświadczeniem. Spotkałem sie z taką wypowiedzią, która mowi o tym że teleskop do astrofoto na np EQ-5 musi byc wyposażony w napęd, przynajmniej jeden kontrolujący wlasnie oś rektascencji aby utrzymac obiekt przy dluzszej ekspozycji. Drugą rzeczą jest wyposażenie w lunetkę biegunową w celu "zgrania teleskopu z osią obrotu". W związku z powyzszym czy ten teleskop ( http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1391&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-200_200/1000_EQ-5_(BKP2001EQ5)) nadaje sie do foto ? przypominam że nie ma napędow i nie ma lunetki biegunowej. Czy manualne śledzenie tym teleskopem bez napędow obiektów głębokich ma sens ?? czy raczej jest bez sensu i potrzebny jest teleskop taki : http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1652&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-200_200/1000_HEQ5_PRO_SynScan_(BKP2001HEQ5_SynScan) . Prosze o konkretną odpowiedź ponieważ jest to moja ostatnia wątpliwość przed moją decyzją i nie bede juz zarzucać was pytaniami :)

PS - przeczytałem 3 części artykułu wydaje sie bardzo ciekawy z pewnoscią dokończe go poźniej z braku czasu teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz rozumiem o co chodzi. Po prostu montaz dobsona nie pozwala podążać za ruchem obrotowym nieba - dlatego nie mozna wykonac zdjęć gdy wymagany jest wiekszy czas naświetlania.

Dokładnie tak! Nawet montaż Dobsona z napędem - wprowadzi rotację pola.

 

Chciałbym skonfrontować cos co slyszałem z waszym doświadczeniem. Spotkałem sie z taką wypowiedzią, która mowi o tym że teleskop do astrofoto na np EQ-5 musi byc wyposażony w napęd, przynajmniej jeden kontrolujący wlasnie oś rektascencji aby utrzymac obiekt przy dluzszej ekspozycji.

Aby być bardziej precyzyjnym: montaż EQ-5 musi być wyposażony w napęd, a nie teleskop. Oczywiście, żeby wykonać naświetlanie o dłuższym czasie, to napęd jest niezbędny. W każdym montażu, nie tylko EQ5.

 

Drugą rzeczą jest wyposażenie w lunetkę biegunową w celu "zgrania teleskopu z osią obrotu".

Lunetka znakomicie to ułatwia, chociaż niezbędna nie jest - ale to wyższa szkoła jazdy.

 

W związku z powyzszym czy ten teleskop ( http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1391&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-200_200/1000_EQ-5_(BKP2001EQ5)) nadaje sie do foto ? przypominam że nie ma napędow i nie ma lunetki biegunowej. Czy manualne śledzenie tym teleskopem bez napędow obiektów głębokich ma sens ??

Nie nadaje się z dwóch względów: nie ma napędu. A nawet jakby miał, to EQ5 jest za słaby żeby pociągnąć 1000mm ogniskowej. DO takiej ogniskowej to EQ6 albo podobny klasą. No i: bez guidingu zapomnij.

 

czy raczej jest bez sensu i potrzebny jest teleskop taki : http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1652&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-200_200/1000_HEQ5_PRO_SynScan_(BKP2001HEQ5_SynScan) . Prosze o konkretną odpowiedź ponieważ jest to moja ostatnia wątpliwość przed moją decyzją i nie bede juz zarzucać was pytaniami :)

Zmartwię Cię: ten setup jest bardziej do wizuala (napędy ułatwiają śledzenie obiektów podczas obserwacji, oraz w przypadku systemu GoTo kierują teleskop na wybrany obiekt) ponieważ HEQ5 może nie być wystarczający (chociaż dobrze wyregulowany... i po modyfikacji... kto wie) do precyzyjnego prowadzenia metrowej ogniskowej. Przyjęte jest, że HEQ5 bezstresowo pozwala focić ogniskowymi do 750-800mm. Podkreślam: nie jest niemożliwe uprowadzenie tuby 1000mm, ale może być to trudne.

 

Mam wrażenie że ktoś na forum foci takim zestawem, proszę do tablicy ;)

 

PS - przeczytałem 3 części artykułu wydaje sie bardzo ciekawy z pewnoscią dokończe go poźniej z braku czasu teraz.

Naprawdę serdecznie polecam pobuszować po forum, po dziale astrofotografia (http://astropolis.pl/forum/108-astrofotografia/), poświęcić ładnych kilka dni na lekturę i potem pytaj, pytaj, pytaj. Bo to o czym tu mówimy dyskutowane było setki razy, odpowiedzi były udzielane - dlaczego z tego nie skorzystać, żeby lepiej przygotować się do rozmowy :) Edytowane przez dziki
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wychodzi na to ze musze kupic http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1883&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-200_200/1000_EQ6_GoTo_SynScan_PRO_NEQ-6... 2 razy wiecej niz zakladalem na poczatku. Teraz musze sie dobrze zastanowaic i jesli kasa pozwoli zakupie ten teleskop....boze ale te montaze drogie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że musisz przemyśleć czy bardziej Cię będzie pociągać wizual czy astrofoto. Da się to rozwiązać:

- z jednej strony masz na górzę forum link do mapki userów - umów się z kimś i zobacz co będzie widać przez teleskop obserwacyjny

- z drugiej strony masz odwieczną walkę z komiacjami, osiowościami, prowadzeniem, nudą (rozstawiasz sprzęt a ten foci całą noc), wydatkami na przedłużki korektory, kamery do guidingu, okablowaniem, zasilaniem... a potem nauka obróbki zdjęć (która niejednokrotnie zajmuej więcej niż zebranie materiału).

 

Najlepiej to przejdź się na zlot i zobacz z czym boryka się obserwator a z czym astrofotograf.

 

Na koniec z jednej strony masz widoki w głowie i na szkicu (jak robisz) - zapisy w dzienniku obserwacji, zadowolenie bo udało Ci się wyłuskać jakiś mały kłaczek z tła

a z drugiej masz... zdjęcie.

 

Lista do astrofotografii jest dużo dłuższa niż montaż+teleskop... niestety. A dobry teleskop obserwacyjny też potrafi kosztować... + oczywiście okulary :-)

 

Nie chcę Cię przestraszyć - po prostu realnie przedstawiam sprawę. Jak się zdecydujesz to na pewno otrzymasz tu pomoc - czy to od wizualowców czy astrofotografów.

 

Paweł

P.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wychodzi na to ze musze kupic http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1883&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-200_200/1000_EQ6_GoTo_SynScan_PRO_NEQ-6... 2 razy wiecej niz zakladalem na poczatku. Teraz musze sie dobrze zastanowaic i jesli kasa pozwoli zakupie ten teleskop....boze ale te montaze drogie

Kyrie jeszcze raz apeluję: poczytaj forum, zwróć uwagę czym ludzie focą.

 

To co podlinkowałeś to minimum (w znaczeniu: montaż + teleskop), do tego potrzeba Ci rejestratora (lustrzanki / kamery do astrofoto), kamery do guidowania, lunetki guidującej, okablowania łączącego to wszystko z kompem, rozwiązania zasilania, wyboru guidingu... lista jest długa.

 

Poza tym, wskazałeś na montaż lepszej klasy + długą ogniskową, która jest wyzwaniem, z uwagi na wiele czynników, takich jak skala obrazowania (zależna od kamery), kolimacja, ugięcia... lista jest długa :)

 

Na początek do astrofoto (jeśli nadal rozważasz ten kierunek) wystarczy setup złożony z:

- HEQ5 + krótszy newton (600 lub 750mm, jasności f/5) lub krótszy refraktor 400-500mm + rejestrator + do tego obowiązkowo guiding

- EQ5 z napędem w jednej osi, na tym sadowisz lustrzankę z obiektywem stałoogniskowym od 50 do powiedzmy 200mm i tym zestawem robisz pierwsze zdjęcia (do tego nie trzeba gudingu)

 

Ale wcześniej, zanim rozpoczniesz jakiekolwiek zakupy, to nauka, nauka i jeszcze raz nauka. Bez tego skończysz z 20kg zakupionej za ciężkie pieniądze frustracji...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem pomyślałem i .... macie racje. Troche przesadziłem teraz. Caly sprzet do foto to za duzy koszt. Sam teleskop z dobrym montażem to ponad 6k + inne rzeczy. Nie wspomne juz o umiejetnosciach ktore trzeba posiadac. Postanowiłem że zakupie po prostu dobsona 12" bez żadnych napędów - zasmakuje astronomii i naucze sie cos robić tym teleskopem. Dopiero gdy wciagne sie w to to mozna ewentualnie kiedyś kupic 150/750 SW na EQ-3 i wtedy mozna pomyśleć o zdjęciach. Całkiem ładne juz wychodzą na tym sprzęcie.

Myślałem ze kupie dobry sprzet do foto za ponad 5 tysiecy bo jestem w stanie tyle poświecic ale juz wiem że to złudzenia.
Tak wiec 1 listopada zakupie popularnego dobsona 12".....przepraszam ze tak wyskoczyłem z tym foto ale chociaż moja wiedza jest troszke większa teraz jakie są realia.
Pozostaje tylko kwestia który :
1)http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_349&products_id=1466&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-305/1500_SYNTA_12_DOBSON_Pyrex

2)https://deltaoptical.pl/teleskop-delta-optical-gso-dobson-12-deluxe-f5-m-crf,d2297.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż EQ3-2 z 150/750 ... no dobra, nie przeczę że ktoś tym setupem zdjęcia robi. Pas.

 

Jak juz mowilem odpuszczam fotografie , to z Eq3 mialo znaczyc ze moze kiedys jak mi sie znudzi dobson ( po kilku latach ) sprobuje zrobic zdjecie czyms mniejszym niż to 1000mm - i to byl taki przyklad tylko że wczesniej troche przesadzałem. Nie chodzilo mi o to ze kiedys taki setup zastosuje :) Wiec nie pas bo raczej przekonaliście mnie :)

 

Także wstawie tu za jakis czas foto jak to sie skonczylo.

Ciesze sie ze tu napisalem a nie kupiłem w ciemno czego byłem blisko :P

Edytowane przez kyrie
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.