Skocz do zawartości

Teleskop za 2-3k


kyrie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

Mam w planach zakup teleskopu za okolo 2-3 tys. Chciałbym zapytać jakie modele polecacie ? Przyznam szczerze że początkowo byłem zdecydowany na Teleskop Sky-Watcher N-200 200/1000 EQ-5. Czytałem jednak na tym forum i widziałem, że duzo osób odradza i zachwala Dobsona. Pisaliście tez że GSO są duzo lepsze. Sam juz teraz nie wiem.

Co chciałbym widzieć przez teleskop :
oczywiscie na poczatku bede oglądać księżyc i zdobywać nowe umiejętności ponieważ nigdy nie miałem teleskopu ale docelowo chciałbym obserwować obiekty bardzo odległe jak inne galaktyki , mgławice. Chciałbym te obiekty widzieć "jak najlepiej" :) Myślę też, że skoro tak odległe obiekty można dosyć dobrze widzieć to bede też mogł obserwować zewnętrzne planety układu słonecznego.

Co myślicie o napędzie który umożliwia śledzenie np planety ? Czy jest to ważne dla osoby początkującej ? Czy powinienem sobie dać rade z obserwacją i ruchem sfery niebieskiej ?

Dodam jeszcze, że generalnie oglądam modele na teleskopy.pl - wydaje sie najbardziej profesjonalny ale czytałem na innym forum, że ktoś kupił tam teleskop sky watchera o którym wspominałem miał być oryginalnie ustawiony a trzeba było wykonać kolimacje. Obawiam sie, że zakupie tam jakiś teleskop i bede to musiał zrobić a prawde mówiąc nigdy tego nie robiłem i nie wiem czy dam sobie rade. Jakie są realia przy zakupie ? Z tego co czytałem to wydaje mi sie że kolimacja to rzecz którą sie robi co jakiś czas. Dobrze myślę ?
Prosze o ewentualne linki do konkretnych teleskopów i jakiekolwiek sugestie.
Pozdrawiam !

Ps : ten teleskop tez wydaje sie ciekawy
http://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-305/1500-SYNTA-12-DOBSON-Pyrex-teleskopy-1466.html

Edytowane przez kyrie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie przerażają cię rozmiary / waga teleskopu, to pewnie dobrym wyborem byłaby Synta / GSO 12" (na dobsonie, rzecz jasna), najlepiej używana - zostanie jeszcze na okulary. Sporo jednak zależy też od tego, skąd będziesz obserwował - pod ciemnym niebem duże lustro pokaże wiele, ale w mieście już nie bardzo - jeśli większość obserwacji będziesz prowadził z mocno zaświetlonej miejscówki, to wtedy lepiej poszukać czegoś innego, mniejszego, może jakiegoś MAK'a i skupić się na planetach / księżycu (z obiektami głębokiego nieba - galaktyki, mgławice - w mieście będzie słabo).

 

 

Przyznam szczerze że początkowo byłem zdecydowany na Teleskop Sky-Watcher N-200 200/1000 EQ-5

 

Domyślam się, że w przypadku tego zestawu dość sporą część ceny stanowi montaż EQ-5, a pieniądze te lepiej by było przeznaczyć na większe lustro (pomiędzy 8" a 12" jest spora różnica). W dodatku montaż paralaktyczny może być nieco kłopotliwy w rozkładaniu do obserwacji dla początkującego (montaż, tuba, przeciwwagi, ustawienie na polarną...) - a w przypadku dobsona wrzucasz tubę na montaż i już. Szukanie obiektów na niebie dobsonem jest również bardziej intuicyjne.

 

 

Czy powinienem sobie dać rade z obserwacją i ruchem sfery niebieskiej ?

 

Tak, spokojnie - kłopotliwe może to być przy dużych powiększeniach (planety, księżyc), gdy obiekty będą dość szybko uciekać z pola widzenia okularu. W tym względzie lepszy byłby montaż paralaktyczny.

 

 

Dodam jeszcze, że generalnie oglądam modele na teleskopy.pl - wydaje sie najbardziej profesjonalny ale

 

Tutaj na forum czytałem kiedyś temat w którym paru użytkowników krytykowało teleskopy.pl, ale akurat sam im nie mam nic do zarzucenia (inna sprawa, że na podstawie jedynie dwóch zamówień).

 

Mam nadzieję, że nie napisałem jakiejś nieprawdy, w razie czego prosiłbym bardziej doświadczonych kolegów o poprawienie :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam na wsi dodatkowo bardziej na uboczu na drodze polnej nie bedzie żadnego problemu. Na teleskopy.pl nie ma zadnego dostepnego teleskopu w dziale GSO.
Jesli chodzi o teleskop to chce nowy mimo ze czytałem juz na tym forum argumenty za uzywkami. Czy polecacie ten teleskop ? myśle że ma bardzo dobre parametry. http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_349&products_id=1466&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-305/1500_SYNTA_12_DOBSON_Pyrex. Czy ten teleskop to SW ? bo chyba to nie jest GSO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz - dopiero teraz zrozumialem ze SW to po prostu sky watcher :D Czytajac ten temat dochodze do wniosku ze jest tyle zwolennikow SW ile GSO. Wiele osob tez mowi ze nie ma roznicy. Mysle ze wybiore SW tory linkałem wyżej. Prosze jednak tez o wypowiedzi innych osob :)

Edytowane przez kyrie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kolimację się nie bój. Też nigdy wcześniej tego nie robiłem a po zakupie teleskopu i kolimatora wszystko wyszło. Z czasem coraz łatwiej to przychodzi, wiadomo doświadczenie.

Pamiętaj że 12'' dobson swoje waży. Mimo iż są to dwie części (rura i montaż) trochę trzeba się nanosić. Sam mam 10'' i mimo że spory ze mnie chłop, noszenie sprzętu na dłuższych odcinkach mija się z celem. Ale skoro mieszkasz na wsi to możesz zrobić wózek do przemieszczania się z teleskopem.

Napęd zawsze spoko ale wolniej uczysz się nieba. Zamiast samemu przeglądać mapy i szukać punktów na niebie wrzucasz współrzędne i jazda.

Napisz skąd jesteś a może będziesz miał okazję podjechać do któregoś z użytkowników i przekonać się do sprzętu osobiście.

 

Podsumowując, jeśli masz możliwości i nie odstrasza cię waga bierz 12'' dobsona. To teleskop który dla niektórych jest "docelowy" i będzie służyć Ci przez lata.

 

Z swojego małego doświadczenia polecam od razu kupić:

kolimator (jestem bardzo zadowolony z laserowego Hotecha),

filtr księżycowy polaryzacyjny (żeby nie oślepnąć, a sporo czasu poświęcisz księżycowi : ))

torbę na tubę do przechowywania i transportu (chyba że masz kogoś kto Ci ją uszyje)

 

Z okularami na razie się powstrzymaj, dwa masz w zestawie z teleskopem. Poobserwuj i zobacz czego Ci bardziej brakuje, czy szerokiego kąta czy większego zooma. Chyba że masz tyle kasy żeby kupić od razu okulary ; )

Edytowane przez oedippus
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie miałeś styczności z obserwacjami nieba przez teleskop, to polecam odwiedzić na forum dział ze szkicami obserwacyjnymi, zwracając też uwagę nie tylko na rysunki ale też jakim sprzętem było obserwowane. Chodzi o to żebyś zderzył swoje wyobrażenia o tym co zobaczysz, z tym co faktycznie widać :)

 

Jakkolwiek widoki Księżyca czy też planet robią wrażenie "łał", to z obiektami DSS sprawa jest bardziej "zwiewna" - warto zapoznać się z tym co może zobaczyć Twoje oko.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)
Jesli chodzi o kolimacje to przeczytalem poradnik i wydaje sie to banalne. Jedynie mnie zastanawia to ze nie widze na fotkach tego teleskopu tego centralnego punkciku na zwierciadle glownym ktory jest potrzebny do kolimacji. Ale moze po prostu nie widac go na fotkach. Jesli chodzi o naped to o tym juz nie mysle - po prostu myslalem ze to bedzie bardzo szybko uciekac. Chce sie nauczyc nieba a nie isc na skróty. Fascynuje sie wszechświatem od chyba zawsze. Nie ma chyba wg mnie nic ciekawszego na świecie. Dlatego mysle ze zakup nie znudzi mi sie po chwili i bede go bardzo dlugo uzywac. Samo patrzenie na te obiektty i przemyślenia bedą dla mnie cudowne. Szkoda że jesteśmy tak słabo rozwinięci jako ludzie że wiele zagadek pozostaje nierozwiazane lub to tylko teorie. Chciałbym być bliżej tego co tak mnie fascynuje. Dziekuje tez za wskazowki co kupic na start bo tez chciałem o to zapytać. Jesli chodzi o noszenie teleskopu to bedzie to odcinek koło 10 m na ogródek :)

Ja mieszkam na wsi w polbizu Milicza w woj. dolnośląskim i bede tez jezdzić do rodzicow na wieś gdzie wg mnie bedą troszeczke lepsze warunki a oni mieszkaja obok Ostrowa Wielkopolskiego w woj Wielkopolskim.

Dziki - nie miałem styczności. Jesli chodzi o tą synte 12 to ogladałem filmiki na youtube. Są tam filmiki z 10" i 12". Na nich widac zdjęcia obiektów dalszych i filmiki z planet - wiec wiem mniej wiecej czego sie spodziewac. Oczywiscie tez pewnie to bedzie zalezało od pogody umiejetnosci i filtrów jakie mamy w celu dokladniejszych obserwacji. Chce po prostu "potężniejszy" teleskop dlatego że najpierw naucze sie czytac mapy i ogolnie znajdywać planety - i dopiero potem gdy cos juz bede umiał chce użyć możliwosci teleskopu i prowadzić bardziej zaawansowane obserwacje i takiego teleskopu szukam. Oczywiscie wiadomo ze lepszy pewnie bedzie ten za 7tysiecy albo i więcej ale myślę że to 3100 zł tez nie jest mało i wolałbym narazie więcej nie wydawać.
Z tego co mi sie wydaje to przez ten teleskop powinno sie juz np obserwować niebieską mgłę dookoła wiekszych gwiazd np w plejadach....które są przepiękne.
Dziekuje wam bardzo za sugestie. Dziekuje tez temu forum bo gdybym nie przeczytał zdania wiekszości to bez jakiejkolwiek wiedzy kupiłbym Sky-Watcher N-200 200/1000 ktory ma gorsze parametry po prostu...ale wyglada ladniej

Edit - przegladalem szkicowy katalog messiera , jesli to szkice to szacunek - ale mam nadzieje ze przez teleskop o ktorym mowie bedzie lepiej widac te obiekty ( nie widze nigdzie czym ten Pan to oglądał mam nadzieje ze czyms mniejszym) - sorry nie idzie usunac pogrubienia :(

Edytowane przez kyrie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Kyrie. Zamiast zdjęć to pooglądaj lepiej szkice astronomiczne zrobione przy pomocy teleskopu, który Cię interesuje. Od razu zaznaczę, że nie ujrzysz żadnych kolorów w mgławicach i galaktykach, będą to szare mgiełki, niektóre duże z jakimś detalem, inne mniej ciekawe ale równie fascynujące na granicy widoczności. Planety to inna sprawa, tutaj kolory będą widoczne, ale wielkość planety w okularze też nie będzie jak na zdjęciach. Weź do ręki 2zł i spójrz na nią z wyciągniętej ręki. Mniej więcej takiej wielkości będzie planeta w teleskopie przy powiększeniu ponad 200x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie ze ten teleskop jest gorszy bo ma mniejsze zwierciadło a podobno takie efekty uzyskał :



PS - jesli znasz konkretny temat z tym teleskopem z szkicami prosze linknij bo przegladalem teamty ale albo inne teleskopy albo nie moge znalezc informacji. przeszukam jeszcze potem dokladniej ewentualnie Edytowane przez kyrie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozum, że to są zdjęcia. Żeby uzyskać taki efekt potrzebne są długie ekspozycje. Ludzkie oko nie ma takiego mechanizmu, jak pewnie o tym wiesz ;). Popatrz na szkice astronomiczne, nie na zdjęcia.

 

Przejrzyj ten temat, szkice wykonane przy pomocy teleskopu Synta 12" na dobsonie, wykonał je użytkownik z sąsiedniego forum :): https://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=25023

Edytowane przez Qiervu
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qiervu ma 100% rację. Nie patrz na astrofotografię bo to zupełnie nie to co zobaczysz. Zdjęcie wymaga wielu dłuczasowych (10,20,30min na klatkę) ekspozycji połączonych razem i obrobionych. Nie ma to nic wspólnego z obserwacjami okiem.

 

Proponuję zapoznać się z Tabelą wimmera, w której są szkica najpopularniejszych obiektów: http://astropolis.pl/topic/43314-tabela-wimmera-v3/

 

Paweł

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Jesli chodzi o kolimacje to przeczytalem poradnik i wydaje sie to banalne. Jedynie mnie zastanawia to ze nie widze na fotkach tego teleskopu tego centralnego punkciku na zwierciadle glownym ktory jest potrzebny do kolimacji.

A podrzuć może linka do tych fotek, jeśli są w necie. Tuba 12" to moim zdaniem na bank powinna mieć fabrycznie naklejony znacznik.

 

edit: widzę już linka w Twoim wcześniejszym poście. Tam nie widać znacznika bo on jest mały, a lustro na zdjęciu mocno "świeci". Na 99% ten znacznik tam jest.

Edytowane przez dziki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze ze myslalem że bedzie troszke lepiej to widac :) Troche w tym momencie sie zawiodlem ale chyba i tak nie zmienia zdania i dokonam zakupu. Musze jeszcze pomyslec bo mam 2 tygodnie. Nie ma co sie tez przejmowac, mglawice to nie jedyne obiekty ciekawe do obserwacji. Czytalem juz troche i z tego wynika ze taki dobson nie nadaje sie za bardzo do takich zdjęć ? prawda ?
Oto link do sklepu http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_349&products_id=1466&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-305/1500_SYNTA_12_DOBSON_Pyrex

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobsony to montaże głównie obserwacyjne - do TAKICH zdjęć się nie nadają. Ale można robić nimi krótkie ekspozycje i kręcić planety. Jest wątek w którym jeden z forumowiczów pokazuje zdjęcia zrobione newtonem na dobsonie.

 

Mgławice da się obserwować, galaktyki też się da, gromady również, planety... też :-) Kwestia podejścia do tego co widzi. Nie zobaczysz pięknych kolorów i wyraźnego szczegółu ale i tak mega cieszy wypatrzenie jaiegoś ciemnego obiektu :-)

 

Astrofotografia to niestety coś zupełnie innego.

Paweł

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja juz raczej zdania nie zmienie. Ale dobrze troszke "zejsc" na ziemie teraz a nie po zakupie. Jesli kiedys mnie zaciekawi robienie zdjec zawsze mozna kupic drugi teleskop :) Dziekuje bardzo za komentarze. Pewnie to jest na forum ale moze ktos powiedziec z 2 zdania na czym polega to naświetlanie zwykłej cyfrówki ? po prostu aparat musi patrzec dlugo w teleskop i potem robie foto ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę bardzo znaleźć szkiców z 12" ale może zerknij w ten link http://astromaniak.pl/search.php?keywords=synta+12%22&terms=all&author=&fid%5B%5D=19&sc=1&sf=all&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Szukaj i zobacz co potrafi 10". Zapewne zobaczysz tyle 12" bo nie masz jeszcze doświadczenia w patrzeniu.

 

że nie ujrzysz żadnych kolorów w mgławicach i galaktykach, będą to szare mgiełki, niektóre duże z jakimś detalem, inne mniej ciekawe ale równie fascynujące na granicy widoczności.

 

Tak ale kilka obiektów ma delikatny kolor (np. Eskimos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kyrie co do miejsca w którym mieszkasz, to niebo nie jest złe, a jak masz miejscówkę w pobliżu której nie walą w niebo lampy sodowe, to warunki do obserwacji masz dobre.

Odnośnie obiektów i szkiców jakie oglądasz w necie to przyjmij, że to co widzisz na szkicach to jest MAX tego co zobaczysz, i to nie od razu. To kwestia cierpliwości, wyrobienia oka, oraz pewnego doświadczenia ludzi robiących szkice, które to doświadczenie przelewa się na rysunek.

Do obserwacji (oprócz Księżyca i planet US, które są łatwe do namierzenia i obserwowania, i przynoszą radość "od razu" ;)) masz mgławice (niektóre pod ciemnym niebem, jak elementy Pętli Łabędzia czy M42 w Orionie, są FASCYNUJĄCE, piszę to jako użytkownik Synty 10"), mgławice planetarne typu M57, M27, gromady kuliste, galaktyki - jest tego sporo, pytanie czy chcesz poświęcić miesiące na odkrywanie kosmosu swoim okiem.

 

Co do zdjęć to jest to temat zupełnie osobny niż obserwacje. Montaż dobsona nie nadaje się do fotografii długoczasowej (a więc do zdjęć jak z tego filmiku na youtube, który załączyłeś, się NIE nadaje). Do astrofotografii potrzebujesz montażu paralaktycznego (np HEQ5 - autor zdjęć z tego filmiku na nim robił swoje prace), nieco krótszej tuby, osprzętu, oraz długiego (i czasem bolesnego ;)) procesu nauki jak to wszystko poskładać i uruchomić. Średnio obstawiałbym 6-12 miesięcy procesu nauki, żeby może zbliżyć się do wyników na poziomie tego co jest pokazane na filmiku (to są zdjęcia początkującego astrofotografa). Wiem że może trochę straszę, ale lepiej żebyś na początku wiedział z czym się mierzysz, niż wszedł z pełnią entuzjazmu którą szybko zgaszą problemy o których Ci się wcześniej nie śniło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc przez 12" na M42 widziałem jasno zielonkawy kolorek, głównie w centrum mgławicy, ale to jest rarytas. Mało obiektów głębokiego nieba ma jakikolwiek kolor.

Żeby być bardziej precyzyjnym, wszystkie obiekty DS mają kolor, ale oko ludzkie nie może go dostrzec. Obiekt który może jawić się w kolorze to własnie M42, ale tylko przez duże tuby (16" i więcej) pod dobrym niebem.

 

Nie mogę bardzo znaleźć szkiców z 12" ale może zerknij w ten link http://astromaniak.pl/search.php?keywords=synta+12"&terms=all&author=&fid[]=19&sc=1&sf=all&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Szukaj i zobacz co potrafi 10". Zapewne zobaczysz tyle 12" bo nie masz jeszcze doświadczenia w patrzeniu.

 

 

Tak ale kilka obiektów ma delikatny kolor (np. Eskimos).

Pytanie czy piszesz o wizualu czy o astrofotografii? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że widze teraz jakie są realia. Troche sie oszukiwałem. Zdania nie zmienie. Za okolo 2 tygodnie wrzuce wam tutaj jakies zdjęcie :)
PS - czy neptun i uran przez ten telesko bedą widoczne jako gwiazdka ? czy troszke bardziej "jak planeta"
PS - tam gdzie mieszkam nie ma zadnej latarni w promienu okolo 500 - 1000m. A tam gdzie są to dosłownie pojedyncza latarnia. Taka ot wiocha :P

Edytowane przez kyrie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A napisz które obiekty widać w kolorze i ewentualnie jaką tubą?

Pytam z ciekawości, dotychczas czytałem tylko o M42, i to rurami 16" lub większymi, ale jak jest ich więcej to chętnie się dowiem czegoś :-)

Tak jak pisałem wyżej, widziałem lekko zielonkawy kolorek w M42 przez GSO 12".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.