Skocz do zawartości

Sh2-129/OU4


.zombi.

Rekomendowane odpowiedzi

Pełny szacunek ! ile ty tego tlenu w końcu uzbierałeś?

 

To co widziałeś to było 29 klatek a to co pokazałem to 53 klatki.

 

Te obrazki to (prawie) każda możliwa kombinacja głownych kanałów?

Ja zgadnę prawdopodobnie co jest na którym ale ktoś mniej obeznany będzie robił tak :uhm::)

 

Zgadza się, w pośpiechu zapomniałem opisać klatki, podać sprzęt i czasy - poprawiam się tu i w pierwszym poście:

 

ST8300, FSQ f/3.6, NEQ6
53 x 3600 OIII Astrodon 3nm
33 x 1800 Ha Baader 7nm
25 x 180 B Baader
19 x 180 G Baader
26 x 180 R Baader
73h = 3 dni i jedna godzina ;)
i dziękuje za komentarze.
Edytowane przez .zombi.
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

tez sie za glowe zlapalem co by tu zrobic (mam F7) i w tym przypadku chyba trzeba odpuscic.

 

Troche bedzie off-top ale moze koledzy wybacza... :)

Czy ktos z Was uzywa i moze polecic telekompresor rzedu 0.6x?

 

Poki co rozwazam 27TVPH (0.75x)

http://www.astro-physics.com/index.htm?products/accessories/photo_acc/photo_acc

 

Pozdro,

K

 

Edytowane przez Vaud
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klucz do sukcesu w cudownym wyodrębnieniu "śmigła" tkwi chyba w zastosowaniu filtru OIII o wąskim paśmie 3nm.

Kiedyś widziałem zdjęcia z 8,5nm i było słabo, bardzo słabo...Gratuluję!

 

 

Myślimy podobnie ale o tym pewnie trzeba się samemu przekonać.

 

Wcale nie trzeba - trzeba tylko namówić Macieja aby pokazał swoja klatkę z OIII ;)

 

Druga sprawa jest taka, że moja inwestycja w filtr była świadoma - ma on mi służyć do focenia w dzień i przy księżycu i stąd ta ilość godzin, z 62 klatek złapanych wybrałem 53, te odrzucone były przez chmury i zdaje się przy full moon ale dlatego że wtedy obiekt znajdował się bardzo blisko księżyca - żal by mi było ciemnych nocy na NB. Filtr OIII to najgorszy z filtrów Baadera ale pod ciemnym dobrym niebem może złapałby więcej OIII niż filtr 3nm - nie wiem nie znam się - kiedyś Maciej mi to tak tłumaczył - jakieś harmoniczne czy coś takiego :albert:. Czuję również pod skórą że 1h to nie był optymalny czas naświetlania jednej klatki ;( zwłaszcza w temperaturach w których przyszło mi to robić no ale o tym już się nie przekonam !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, szerszy filtr przepuści więcej światła ale, żeby zachować kontrast wymaga ciemniejszego nieba ( o ile ciemniejszego - to trzeba by zdaje się zmierzyć pola pod krzywymi przepuszczalności, razem z tymi pierwszymi harmonicznymi ). A skąd tu takie niebo wziąć, bo różnica jest spora! :)

Ja zdecydowanie docelowo będę chciał mieć filtry 3nm dla OIII i 5nm dla Ha. Dla mojego warszawskiego nieba OIII Baadera to chyba strata pieniędzy, ale cóż, na razie wypróbuję i ten.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio poruszony był temat filtru OIII Baadera na stargazerslongue. Ostatecznie doszli do wniosku, że Baader wypuścił felerną serię filtrów które mają problem z odblaskami (FLO przyjmuje zwroty i odsyła nowe filtry). Jest też w temacie przykład że one naprawdę działają poprawnie (7x 20 min): http://i883.photobucket.com/albums/ac38/dinkydave100/OIII-Heart%20stretched_zpsnftbr2lr.jpg~original

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.