Skocz do zawartości

szukacz z Zenita


Jap

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zbędny obiektyw Helios (nie wiem czy dobrze czytam te ruskie rosomaki) 4 - 44. Jeszcze jest na tym napisane 2/58. Czy sądzicie, że soczewka główna nadaje się na szukacz? Testowałem to na kolanie z okularem 20mm ale okazuje się, że obiektyw ma malutką ogniskową (pewnie 44 lub 58mm) i powiększenie jest małe (wychodziłoby 2 z groszami. Czy dobrym pomysłem byłoby dorzucenie Barlowa z bryli krótkowidza dla zwiększenia ogniskowej? Pytam, bo leży u mnie zbędny okularek i obiektyw więc może coś z tego wyskrobać? Ewentualnie czy do czegoś w taki obiektyw można wykorzystać? Mój teleskopik ma za małą ogniskową żeby Heliosa na okular przerobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jego ogniskowa to 58mm a na szukasz za bardzo to sie nie nadaje. Barlow to nie dobry pomysł, bedzie spora aberracja chromatyczna i gówniany obraz. Lepiej poszukaj innego obiektywu o ogniskowaj ok 150-200mm.

 

Też próbowałem z Heliosa zrobić okular, udało mi sie ale dopiero do dołozeniu soczewek i dlatego ze mialem jeden uszkodzony bo inaczej to nie warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój szukacz to 0 zł :mrgreen:

 

A7.JPG

 

Szukasz wykonany jest z obiektywu podarowanego mi przez Przyjaciela Dziadka i osadzonego w rurkach pcv. Stopka jest wykonana z pospawanego profilu i rurki oraz z metalowej osłony na kości elektryczne jakie są przy żyrandolach pod sufitem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niezłe cacko! Tak się pytam o ten obiektyw Heliosa bo sobie leży bezczynnie a mogłoby coś z niego powstać. Ale to nic, pomalutku, powolutku i jakiś szukacz sobie stworzę. Na razie zbieram "graty" na wykonanie telepa. Dzięki z zainteresowanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niezłe cacko! Tak się pytam o ten obiektyw Heliosa bo sobie leży bezczynnie a mogłoby coś z niego powstać. Ale to nic, pomalutku, powolutku i jakiś szukacz sobie stworzę. Na razie zbieram "graty" na wykonanie telepa. Dzięki z zainteresowanie...

Może jakiś obiektyw z uszkodzonej lornetki? można też zapytać Janusza (ASTROKRAK) powinien mieć jakieś zbędne szkiełka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziomber! przysłoń go do 8,0 a obraz się wyostrzy bankowo, to fajny obiektywik do Web'owania dla przykładu gdzie wystarcza nam ostry tylko środek obrazu  :salu:
Wiem o tym, ale po przyslonieciu do 8 bedzie to bardzo ciemny szukacz :) Ja mowilem to tylko w takim aspekcie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W polaczeniu z okularem ze starej lornetki z allegro ten obiektyw daje mi ostry obraz w calym polu widzenia . Ma tylko za mala srednice wejsciowa bo ok 30 mm . Mozna usunąc przednia soczewkę i zamiast niej poprzez pierscienie redukcje zamocowac jedna z soczewek makro . Mnie znowu interesuje czy nada sie jako okular dlugoogniskowy do teleskopu 235/1300 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna usunąc przednia soczewkę i zamiast niej poprzez pierscienie redukcje zamocowac jedna z soczewek makro

No co Ty...

Można zrobić obiektyw do powiększalnika, fajnie się ostrzy na otworze 2.0

 

Ja zrobiłem szukacz z lornetki BREAKERA za 40 zł.

Obiektyw 5 cm z warstwami i okular z siatką :-)

A tubus - z latarki Philipsa :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.