Skocz do zawartości

Powitanie i kilka szybkich pytań


juliazielinska

Rekomendowane odpowiedzi

Czesć

Chciałam na wstępie przywitać się i pozdrowić wszystkich użytkowników. Jako że jestem mieszkanka wsi i dość często mam kontakt z przyrodą/naturą dostałam od wujka w prezencie lornetkę. Powiem szczerze, że nawet się ucieszyłam bo często na krańcach pół podchodzą sarny czy dziki. Zastanawiam się jednak czy taką lornetką mogłabym zobaczyć coś ciekawego na niebie, czy może jest za słaba i potrzeba jakiegoś większego powiększenia. Nie mówię o księżycu, bo ten widać i gołym okiem, ale czy na przykład są na niebie jakieś obiekty których nieuzbrojonym okiem nie widać, a przez lornetkę owszem ? Czy aby takie obiekty obserwować potrzeba jakiejś specjalnej lornetki ?

Jeśli moją lornetką da sie cokolwiek zaobserwować to gdzie i jak szukać takich obiektów na niebie ? Czy miejsce wktórym mieszkam ma znaczenie ? Logicznie myśląc widzę na niebie przecież co innego niz mieszkańscy np. innej półkuli.

 

Z góry dziękuje za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Julio,

 

podstawowej informacji zabrakło: jaka to lornetka - podaj parametry i producenta. Jest sporo osób na forum obserwujących lornetkami, z pewnością dowiesz się czegoś ciekawego.

 

Orion pojawia się już na niebie, a w nim mgławica M42, to bardzo wdzięczny obiekt na niebie zimowym. Na Księżyc też spójrz, co z tego że widać gołym okiem - przez lornetkę zobaczysz już detale jego powierzchni :)

 

Jeśli to nie tajemnica to uzupełnij swój profil - wiek, skąd jesteś. To tylko sugestia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :)

 

Miejsce zamieszkania to Twój atut i lornetka w dobrych warunkach pokaże naprawdę wiele ciekawych rzeczy. Dla wielu lornetka to podstawowe, a dla niektórych jedyne narzędzie obserwacyjne.

 

Pobierz to i to, dużo czytaj i poznawaj niebo :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałam że to jakis rupieć starodawny bo nie ma kształtu lornetki. Kilka dni temu oglądałam sarny lornetka kolegi ale to była taka lornetka w kształcie...no takich normalnych lornetek, nie miała prostych rurek tylko takie jak nogi żaby (sorki z aporównanie :)

Muszę poczytać o tym gdzie co na niebie się znajduje i jak to odnajdywac, oraz o tym co oznaczają dane symbole na niebie i na sprzęcie, bo troche czytam ale nie rozumiem np. która lornetka ma większe przyblizenie 10x42 czy 8x50, czy to sie mnozy czy któras z tych liczb jest ważniejsza?? moja jest 10x42 czyli 420 ? tamta 8x50 czyli 400 czyli slabsza?

 

Edytowane przez juliazielinska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :)

 

Pobierz to i to, dużo czytaj i poznawaj niebo :)

 

Ojojoj to jeszcze nie na moja wiedzę, zupełnie nie widziałabym do czego co służy i jak to czytać. Najpierw poczytam o tym co oznaczają dane parametry, nazwy i liczby a potem gdzie patrzeć żeby coś zobaczyć :) Księżyc próbowałam oglądać i widac ładnie nawet jego powierzchnie i dziury w nim ale po paru chwilach troszkę mi się ręcę trzęsą i już widać mniej :) Nie mam chyba tyle siły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ojojoj to jeszcze nie na moja wiedzę, zupełnie

 

To pierwsze (Stellarium) to bardzo fajny program, to tak jakby odpalić planetarium na monitorze ;)

 

Wyglądem lornetki się nie martw - wynika z konstrukcji. Ty masz lornetkę dachopryzmatyczną i takie rzeczywiście są rzadziej spotykane niż popularne lornetki porro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie parametry sa najlepsze do oglądania nieba ? ja mam 10x42 ale na allegro są np. 32x36 http://allegro.pl/lornetka-kandar-30x36-szklana-optyka-etui-promo-i5057190879.html

który parametr byłby lepszy ? bo nie jest droga taka lornetka jakby była lepsza to bym wysupłała takie pieniązki :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem, masz bardzo dobrą lornetkę :) 8x40, 10x50 to najczęstsze wybory "do ręki" czyli takie, którymi możemy obserwować po prostu trzymając w rękach :)

Lornetka z Twojego linku to...tragedia. Parametry są najprawdopodobniej nieprawdziwe. Żaden sensowny producent takich rzeczy nie tworzy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeden z częstszych błędów na początku ;) Powiększenie nie jest najważniejsze. Naprawdę duże lornetki astronomiczne mają powiększenie 20-25x ale przy dużych obiektywach (80-100mm). Duże powiększenie w małych lornetkach to bardzo ciemny obraz i wymóg statywu żeby nie trzęsło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,na dzień dzisiejszy można obserwować koniunkcje trzech planet,Wenus,Jowisza i Marsa.Trzeba wstać wcześnie rano,widoczne są nad wschodnim horyzontem.Dwie godziny po zachodzie Słońca gdy już jest całkiem ciemno wysoko nad południowo wschodnim horyzontem jest doskonale przez lornetke widoczna galaktyka M31 w konstelacji Andromedy.I jak koledzy radzą koniecznie zainstaluj sobie Stellarium.

Edytowane przez Jacek160
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki programowi stellarium poznasz w łatwy sposób niebo. Jest tam opcja wizualizacji gwiazdozbiorów. Chyba każdy wie jak wygląda wielki wóz. Polecam na początek znaleźć jakiś punkt na niebie do którego jesteś pewna i powoli poznawać okolice kierując się na bardziej charakterystyczne punkty (jasne gwiazdy, gwiazdozbiory, Wenus, Jowisz itp). Po zapadnięciu zmroku na wschodnim niebie widać Plejady - bardzo ciekawy i charakterystyczny obiekt na naszym niebie (niedaleko Plejad widać jasną gwiazdę Kapella). Trochę później wschodzi Orion o którym wyżej była już mowa. Na zachodzie zaś spróbuj zlokalizować trzy jasne gwiazdy - Wegę, Deneb oraz Altair. I tak powoli do przodu.

 

A co do lornetki to sprzęt tej budowy jest popularny wśród ornitologów ; )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

czyli jak bede patrzyla w niebo a ktos z boku kto się zna na mnie spojrzy to pomysli że szukam ptaków na niebie po nocy i pomysli "ale głupia dziewoja" :)

Z upływem lat przestaniesz się przejmować tym co ludzie mogą pomyśleć, albo co gadają. Ciesz się życiem i pięknymi widokami :)

 

Co do liczb na lornetce, to pierwsza oznacza ile razy powiększa Twój sprzęt, druga liczba oznacza średnicę obiektywów, czyli tych szerszych soczewek, ktorymi celujesz w dal. Powiększenie 10x jest idealne do obserwacji z ręki, chociaż rzeczywiście po jakimś czasie zmęczone mięśnie zaczynają drgać. Sprobuj wtedy podeprzeć o coś lornetkę (drzewo, płot...). Obiektyw obsrednicy 42mm to raczej minimum do nocnych obserwacji, im większa średnica przednich soczewek, tym więcej światła wpada do lornetki i tym jaśniejsze są słabe obiekty, ale pod wiejskim niebem powinnaś mieć ze swojej lornetki piękne widoki. Im większe soczewki, tym cięższy sprzęt, a więc i cieżej go dłuzej utrzymać w nietrzęsących się rękach. Myślę, że na dłuższy czas masz bardzo odpowiednią lornetkę.

 

Ja sam ostatnio sprawiłem sobie podobną lornetkę i jestem zachwycony tym co i jak przez nią widać zarówno w dzień jak i w nocy. Nie myśl o nowej, lepszej... lepiej poobserwuj niebo, mieszkasz na wsi więc widoki będziesz miała przepiękne, takie, jakich żaden mieszczuch ze swojego balkonu nie ma szans zobaczyć.

Kolega wspomniał o Plejadach - ich widok przez lornetkę zapiera dech w piersiach.

Stellarium to świetny program i warto go używać. Sam to robię i jest to ogromna pomoc w nauce nieba. Na szybko poszukaj sobie w google "mapę nieba" w postaci obrazka. Z taką mapą możesz już znaleźć naprawdę sporo obiektów na niebie.

Powodzenia!

Edytowane przez xaos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wioska praktycznie leży pod miastem, oddziela ją tylko Wisła i wały przeciwpowodziowe. Także niebo nie jest także za ciemne (jak w mieście). Ostatnio w ogóle jest paskudnie. Dużo chmur praktycznie nie mogłam zażywać obserwacji nieba. Mam jeszcze 3 dni wolne może chmurzyska sobie odejdą i coś dojrzę. Wydrukuje sobie mapkę nieba i spróbuje znaleźć jakieś podstawowe obiekty :) Chciałabym dojrzeć te plejady więc będe musiała na mapie najpierw je zlokalizować :(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.