Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Sztuczna Inteligencja i permanentna inwigilacja - Smutna alternatywa przyszłości a może już nie przyszłości ?

* * * * * 2 głosy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
390 odpowiedzi w tym temacie

ekolog

ekolog

Astropolis.pl

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5550 postów

@Adam

Lajki za info (linki) ale to nie wypali ;)

To gorzej niż Matrix, nie dość że sztuczni ludzie to podpięci do sieci (czasem bezprzewodowo).

Wiedzą, że gdziekolwiek nie są, to duże impakty i zmiany ich gwiazdy macierzystej prędzej czy później wymagają przenosin.

Zbudują rakiety i polecą, wciąż niebiologiczni,  zaludniać inną planetę.  Ale tam mogą spotkać innych takich cyborgów. ;)

Co z motywacjami, co z ich rozmnażaniem? Tak wiem - analogicznie - ale to spore wyzwanie zasymulować jeszcze to wszystko co motywuje ludzi i pcha ich do szukania odpowiedniego partnera.

Myślę, że zwykli ludzie nie zaryzykują nigdy - samobójczo - powierzenia władzy tym geniuszom i będą oni tworzeni tylko pod zastosowania naukowo-techniczno-wojskowe.

BTW Ścieżka przez iniekcje - w jakim wieku dziecko/dorosły miałby podmieniane fragmenty mózgu?

Ostatnia kwesta.

Twierdzisz, że już raczej są w kosmosie (takimi ulepszonymi ludźmi) tylko nie porozumiewają się z sobą silnymi falami elektromagnetycznymi (bo wszysko mają sieciowo) i nigdy ich nie wyłapiemy.

Ale jak on są tacy ludzcy to czemu nie są altruistami i nie ślą w kosmos transmisji o sobie?

Pozdrawiam

p.s.

Myślę też ze sprawa może upaść z braku sukcesów (za rozsądną cenę). Kilka lat temu bez spodziewanych rezultatów zakończył się inny ambitny plan zbadania mózgu (nazwy nie pamiętam).

Nie napisałeś jak z zasilaniem w energię tych "tkanek" przypuszczam, że i tak musieliby jeść, mieć ciało itd.

p.s.2

Nanoroboty - czerwone krwinki, to pewni i nanoroboty białe krwinki , ale te to cały system nauki walki z patogenami, są jeszcze komórki macierzyste, szpik kostny. To system trudny do zasymulowania ;)

Załączone miniatury

• aj.jpg

Użytkownik ekolog edytował ten post 07 listopad 2015 - 20:46

+1
Post rekomendują: Awar,
Z pierwszą lornetką astronomiczną lub teleskopem kup latarkę diodową czerwoną (o mapkach szukaj na forum)
WSZYSTKIE WSZECHŚWIATY SĄ WIECZNE
Wielki Wybuch był tylko etapem na drodze od nieskończonej przeszłości

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

To nie miejsce na tak detaliczną dyskusję. Wiele z tego co napisałem nie zrozumiałeś, ale to na pewno dlatego, że pewnie nielogicznie to przedstawiam w tak krótkiej formie. Odsyłam do literatury. Przeczytaj, przeanalizuj, wróć. Wtedy miło będzie pokonwersować. Sukcesy w tej dziedzinie są ogromne i postęp wykładniczy. 

Zobacz tą staroć (2011):

http://www.ibm.com/s...s/en/ibmwatson/

IBM Watson to ciągle Narrow AI, choć oczywiście może wyewoluować w AGI. To #1 strategiczny projekt IBM, na który płyną ogromne środki. Sama ta dziedzina zwana Cognitive Computing zupełnie zmienia sposób myślenia o komputerach. Wiele modułów Watsona jest już otwarta dla programistów (API) i można sobie testować. Oczywiście całym "mózgiem" operują tylko goście po stronie IBM. Szkoda, że Watsan nie może być podpięty do netu, bo podejrzewam że już teraz pokazałby sporo ciekawostek. Przy okazji - wiedzieliście, że tego typu AI nie może być bezpośrednio wpięte online do netu? :)

Więc jak ty mi mówisz, że nie ma postępu, to mi się wydaje, że mieszkasz w jaskini.

+1
Post rekomendują: Piotrek Guzik,

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

Robert41

Robert41

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 420 postów

Punetując - niebiologiczne istoty będą miały to wszystko, co określa nas człowiekiem, ale... o niewyobrażalnej większej wydajności (to chyba złe słowo). Istotne jest to, że to będziemy my w istocie, bo przecież całość jest ewolucją człowieka.

Rodzi się pytanie co w tym nowym, wspaniałym świecie te super wydajne istoty zaplanują zrobić z miliardami swych biologicznych protoplastów- żałośnie niewydajnych i w zasadzie bezproduktywnie zużywających kurczące się zasoby środowiska... odpowiedź nasuwa się sama ;)

Pozostaje mieć nadzieję że do spełnienia tych wizji pozostało jeszcze na tyle dużo czasu że zdążymy przeżyć godnie swe życie, zestarzeć się i umrzeć... jak LUDZIE a nie jak maszyny.

Użytkownik Robert41 edytował ten post 07 listopad 2015 - 21:08

+4
Post rekomendują: Adam Tomaszewski, ekolog, Awar, rojas,

Refraktor SW ED 80/600 . Montaż: CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24 mm, 17 mm, 13 mm, 10mm, 8 mm, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, barlow Hyperion zoom 2,25x.

ES dielectric diagonal 2"

Vortex Raptor 8,5x32

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

Pozostaje mieć nadzieję że do spełnienia tych wizji pozostało jeszcze na tyle dużo czasu że zdążymy przeżyć godnie swe życie, zestarzeć się i umrzeć... jak LUDZIE a nie jak maszyny.

Bardzo dużo, jakieś 20-30 lat :P

Jak interesuje Was druga strona medalu, to tu jest fajnie opisana. To chyba najlepszy skrót (choć nadal długi) tematu, o którym dyskutujemy:
http://waitbutwhy.co...lution-1.html#1

0

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

Loki

Loki

Kanopus

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1875 postów

Adamie, podziwiam Twoją wiarę w człowieka. Irytują mnie szumne zapowiedzi z quasi naukowych newsów, obiecujące gruszki na wierzbie, a kończy się jak zwykle. Co mnie jeszcze dodatkowo utwierdza w moim sceptycyzmie to ogromny kontrast między myślą technologiczną i naukową i kompletnym prymitywizmem społecznym. Ludzie nadal lubują się w mordowaniu natury w każdej postaci (w tym także ludobójstwem na mniejszą lub większą skalę). Nanoroboty zamiast krwinek? Przecież do tej pory na świecie jest głód, smród i ubóstwo, za wyjątkiem wyjątków.

IMHO, zanim sięgniemy po takie wypasy, Putin, albo jakiś inny oszołom załatwi nam kolejne światowe mordowanie. Ale z punktu widzenia technologii, to może i dobrze. Nic tak postępu nie nakręca jak porządna wojenka.

+1
Post rekomendują: Robert41,

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

Jako ludzie mamy niezwykłą tendencję do romantyzowania przeszłości przy jednoczesnym demonizowaniu teraźniejszości. Podobno to nasza ludzka cecha. Dlatego chcąc rozumieć co się dzieje wymaga całkowitego wyłączenia "odczuć" personalnych i zajrzenia w dane. A dane są bezlitosne i jasno pokazują, że nigdy na świecie nie było tak mało głodu, tak mało trupów wojennych, tak mało przemocy, tak wiele empatii... 

Absolute-Poverty-1820-2010-all-4.png

Life-expectancy-at-birth-in-different-Eu

+1

AstroKingS.png

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

Maternal-Mortality-Ratio_Max-Roser.png

+1

AstroKingS.png

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

I jeszcze pozwolę sobie odpowiedzieć Ci na to:

Co mnie jeszcze dodatkowo utwierdza w moim sceptycyzmie to ogromny kontrast między myślą technologiczną i naukową i kompletnym prymitywizmem społecznym. 

Nigdy w historii ludzie na świecie nie byli tak mądrzy - jakkolwiek głupio by to nie zabrzmiało. Jeżeli czujesz, że otacza Ciebie prymitywne społeczeństwo, to wystarczyłoby przenieść się pół wieku i szybko byśmy zweryfikowali opinię. Niestety - to podłe wrażenie, trochę przypominające syndrom "debila na drodze" (zawsze nam się wydaje, że wszyscy dookoła nie potrafią jeździć samochodem).

ourworldindata_rising-education-around-t

+1

AstroKingS.png

ekolog

ekolog

Astropolis.pl

• Społeczność Astropolis
  • 5550 postów

@Adam

Optymistyczne i ciekawe, ale wracając do sztucznych mózgów.

Rzeczywiście widzę, że siedzisz w temacie (patrz załącznik - artykuł z ubiegłego roku Świat Nauki) ale z drugiej strony ...

ja zaglądałem trochę do tych linków zanim napisałem poprzedni post, ponadto naprawdę czytałem że lat temu kilka skończył się jakiś wieloletni projekt badań mózgu (być może w USA)

i nie uzyskano takiego jego rozpoznania jakiego się spodziewano. Echa tego są poniekąd w załączonym artykule. Czytałem też artykuł szacujący sprawę symulacji mózgu ilościowo (też w ś.n. niedawno) i wnioski były takie, że jeszcze sporo lat upłynie zanim zasymulujemy coś większego niż mózg myszy.

Wracając do przykładu z G o o g l e. Tu na AP dałem gdzieś link do wywiadu z ekspertem wywiadu USA. Okazuje się że "inteligencja" wyszukiwarek googlowego typu ani razu nie pozwoliła na wykrycie planowanego ataku terrorystycznego w porę. Dopiero znając dane po fakcie można było w zgromadzonych danych odszukać brakujące informacje o zamachowcach i ich powiązaniach itd. To bardzo bardzo narrow AI :)

Jeden zamach uniemożliwili anonimowi hakerzy, którzy namierzali potencjalnych sprawców (mając dostęp do tych samych danych) BRADZIEJ INTELIGENTNYMI METODAMI niż etatowi anty-zamachowcy i gratis poinformawali służby U S A. Była to informacja na pewno poważna w samą porę - zamachowcy zostali zastrzeleni tuż przed zamachem.

Wracając do tematyki pierwszego postu wątku napiszę, że konkluzja z tego wywiadu była taka, że danych (chodziło nie tylko o internetowe, też telekomunikacyjne itp.) jest aż tyle do zbadania, że prawdopodobieństwo, że ktoś Ciebie lub Ciebie (przedmówcy drodzy) obserwuje, namierza i analizuje jest znikome :) Nie ma co bać się tak tej inwigilacji aczkolwiek oczywiście poważne sprawy należy załatwiać przy wypiętym fizycznie internecie i po wyjęciu baterii z komórki (samo wyłączenie nie wystarczy).

Pozdrawiam

Załączone miniatury

• takjest.jpg

Użytkownik ekolog edytował ten post 08 listopad 2015 - 03:14

0
Z pierwszą lornetką astronomiczną lub teleskopem kup latarkę diodową czerwoną (o mapkach szukaj na forum)
WSZYSTKIE WSZECHŚWIATY SĄ WIECZNE
Wielki Wybuch był tylko etapem na drodze od nieskończonej przeszłości

astrokarol

astrokarol

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 666 postów

Rozumiem, że do pracy dojeżdżasz konno, a z komputerów używasz tylko liczydła? ;) To oczywiście lekko prowokacyjny żart, ale pragnę w ten sposób zwrócić uwagę, że np. twój tata, czy dziadek może to samo powiedzieć o tobie (że jesteś straconym pokoleniem i on nie cierpi tych dziwnych słów "komputer", "internet", itp.). 

Jak pisałem nie jestem przeciwnikiem rozwoju. W pewnym sensie "mój" dziadek czy tata ma racje. Chodzi o to by w tym całym pędzie nie zatracić pewnych wartości. Ja osobiście mam dużą chęć poznania i zastawiam się często jak coś działa (choć jak działa telefon czy komputer nie ogarniam :D ). A teraz właśnie drogi Adamie ludzie zatracają wiele podstawowych wartości (choć nie wszyscy) i w tym jest problem. Tak samo jak w czasach przed komputerowych Nasi dziadkowie widzieli jak niektórzy zatracają pewnie wartości (np. poprzez siedzenie na kompie ;) )

+1
Post rekomendują: Awar,

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów
A teraz właśnie drogi Adamie ludzie zatracają wiele podstawowych wartości (choć nie wszyscy) i w tym jest problem. Tak samo jak w czasach przed komputerowych Nasi dziadkowie widzieli jak niektórzy zatracają pewnie wartości (np. poprzez siedzenie na kompie  ;) )

To oczywiście zależy, jaki sobie kontekst podstawimy pod dyskusję. Wtedy trzeba będzie się pochylić nad definicjami tych wartości i umiejscowić je w skali tych milionów lat ewolucji. A wiadomo, że te wartości cały czas się zmieniają, ewoluują razem z resztą parametrów. Ja osobiście staram się zakładać, że te ewolucyjne procesy (a technologia jest także ich owocem) są bezlitosne i absolutnie nadrzędne. Jakkolwiek byśmy nie szukali złych cech technologii to jednak zawsze dojdziemy do takiej samej konkluzji - dzięki technologii świat staje się miejscem lepszym do życia (patrz choćby poprzednie wykresy). Oczywiście nie możemy tu za podmiot brać pod uwagę jakiś jeden, konkretny przykład, bo wtedy umknie nam szeroki punkt widzenia zarówno w czasie (historia), jak i przestrzeni (planeta, potem wszechświat).

Oczywiście my ludzie zawsze jesteśmy niezadowoleni z tego, co robi następne pokolenie. Można by tu wrzucić tysiące cytatów z przeszłości odwołujących się do konkretnych zachowań, które z perspektywy poprzednich pokoleń wydawały się wynaturzeniem, po czym stawały się nie tylko normą, ale też zmieniały świat na lepszy. Powtórzę jeszcze raz zdanie, które napisałem kilka postów wyżej: "Jako ludzie mamy niezwykłą tendencję do romantyzowania przeszłości przy jednoczesnym demonizowaniu teraźniejszości. ". To faktycznie nasza cecha i wynika z tego, jak działa mózg. Co więcej z natury rzeczy przeceniamy rzeczy krótkoterminowo, a nie doceniamy ich skutków w długim czasie.

Dzisiaj świat nauki jest zgodny, co do tego, że dyskutowane przez nas aspekty wydarzą się w następnych 15-40 lat (takie jest okienko czasowe zależnie od wstępnych  założeń). Tu w zasadzie nie widać polemiki. Oczywiście dyskutuje się nad czymś innym: czy człowiek (biologiczny) w ostatecznym rozrachunku będzie w stanie dotrzymać tempa ewolucji technologicznej, która już w tej chwili dla wielu jest zbyt szybka. I myślę, że Wasze obawy w gruncie rzeczy właśnie dotyczą tego potencjalnego problemu. 

Ja osobiście pretenduję do optymistycznego stanowiska, a uzasadniam je właśnie historią. Zawsze baliśmy się nowych rzeczy i zawsze uważaliśmy, że to już koniec człowieczeństwa. Tak było wszędzie i zawsze. Pewnie nawet małpy kiedy zobaczyły ten wielki moment rewolucji kognitywnej (przysłowiowe zejście z drzewa) powiedziały: to już jest koniec naszego gatunku. Trudno oczekiwać, żeby małpa mogła rozumieć, jak ważny dla jej ewolucji będzie ten mały błąd w mózgu, który doprowadził do rozwoju inteligencji. Sądzę, że dzisiaj stoimy na miejscu tej prehistorycznej mały i nie możemy pojąć, dokąd zmierza ewolucji inteligencji.

Dla zainteresowanych ważna książka dyrektora MIT: http://www.amazon.co...ond machine age

+2
Post rekomendują: ZbyT, Piotrek Guzik,

AstroKingS.png

JaLe

JaLe

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 5510 postów

To nie miejsce na tak detaliczną dyskusję. Wiele z tego co napisałem nie zrozumiałeś, ale to na pewno dlatego, że pewnie nielogicznie to przedstawiam w tak krótkiej formie. Odsyłam do literatury. Przeczytaj, przeanalizuj, wróć. Wtedy miło będzie pokonwersować. Sukcesy w tej dziedzinie są ogromne i postęp wykładniczy. 

Zobacz tą staroć (2011):

http://www.ibm.com/s...s/en/ibmwatson/

IBM Watson to ciągle Narrow AI, choć oczywiście może wyewoluować w AGI. To #1 strategiczny projekt IBM, na który płyną ogromne środki. Sama ta dziedzina zwana Cognitive Computing zupełnie zmienia sposób myślenia o komputerach. Wiele modułów Watsona jest już otwarta dla programistów (API) i można sobie testować. Oczywiście całym "mózgiem" operują tylko goście po stronie IBM. Szkoda, że Watsan nie może być podpięty do netu, bo podejrzewam że już teraz pokazałby sporo ciekawostek. Przy okazji - wiedzieliście, że tego typu AI nie może być bezpośrednio wpięte online do netu? :)

Więc jak ty mi mówisz, że nie ma postępu, to mi się wydaje, że mieszkasz w jaskini.

Przecież to jest tylko "kalkulator" i zawsze nim będzie, nie ma się co  zachwycać.   W 2011 roku ? to wcale nie staroć, bo  ja już w 2007  roku bawiłem się w systemy eksperckie i sztuczne sieci neuronowe, a Ktoś to przecież znacznie wcześniej przygotował. 

Na wielką rewolucje przemysłowa czekamy już od dawna (ze 20 lat ?) jednak do póki nie będzie odpowiednich rozwiązań powiązanych z humanizacją - i jeszcze raz podkreślę z humanizacją - bez której żadna rewolucja przemysłowa nie będzie służyć człowiekowi.  Zresztą niektóre uczelnie techniczne wprowadzają takie przedmioty  do programu swoich studiów, ale to nie jest jeszcze to.

Obecne rozwiązania z zakresu tzw. humanizacji i pseudo racjonalizmu czy bredni opartych o traktowanie człowieka jako tylko i wyłącznie instrumentu niewiele znaczącego w makroskali są skazane na  porażkę. Oparte są zwykle na pewnych przesłankach zwykle służących tylko pewnej liczbie osób (młodych, bogatych, sprawnych intelektualnie, zdrowych - itp. itd.) 

Im więcej zainwestujemy w technologie bez wsparcia  humanistycznego  tym większa będzie porażka człowieka jako istoty. Nie myślę tutaj tylko wyłącznie o naukach społecznych. 

Nie będę się  rozpisywał nad tym co mam dokładnie na myśli, bo uważam  że zostanę dobrze zrozumiany - chociażby  przez cześć czytających :)

Mimo, że  między nami są różnice światopogladowe  to uważam, że i tak bez względu na nie pozostaje kwestia pewnej dojrzałości doświadczenie pewnych prawd o życiu  :)   

+1
Post rekomendują: Robert41,

Moja galeria       Facebook  
do obserwacji
Columbus 500

Loki

Loki

Kanopus

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1875 postów

Adamie, wykresy potwierdzają, że korzystamy z korzyści technologicznych. I super. Po to one są, żeby z nich korzystać. Mnie co innego w duszy grało. Pisząc o kontraście między ewolucją technologiczną i społeczną, miałem na myśli nie to, co udało się wypracować i co jest sztucznie utrzymywanym porządkiem społecznym, tylko to, co w duszy człowiekowi gra, a co wyłazi natychmiast, gdy porządek społeczny ulegnie zaburzeniu. Fakt, szczęśliwie udało się uniknąć jakiejś większej wojennej zawieruchy, ale tych pomniejszych było bez liku i barbarzyństwo działo się po obydwu stronach. Tej barbarzyńskiej i tej cywilizowanej. To jest ten kontrast.

Pamiętasz eksperyment więzienny? https://pl.wikipedia...ment_więzienny Brali w nim udział zdrowi psychicznie, cywilizowani, wykształceni ludzie. 

Owszem, ewoluujemy technologicznie, ale ewolucja społeczna, jeśli w ogóle ma wpływ na naturę człowieka, to jest to wpływ niezwykle powolny, nie dotrzymujący tempa postępom technologicznych. Prędzej czy później zachowamy się jak neandertalczyk z miotaczem antymaterii. Ludzka zdolność do bestialstwa, która drzemie w każdym z nas sprawi, że prędzej lub później zafundujemy sobie globalną eksterminację. 

+2
Post rekomendują: Adam_Jesion, Piotrek Guzik,

szuu

szuu

:-)

• Społeczność Astropolis
  • 3395 postów

Rodzi się pytanie co w tym nowym, wspaniałym świecie te super wydajne istoty zaplanują zrobić z miliardami swych biologicznych protoplastów- żałośnie niewydajnych i w zasadzie bezproduktywnie zużywających kurczące się zasoby środowiska... odpowiedź nasuwa się sama ;)

Ludzka zdolność do bestialstwa, która drzemie w każdym z nas sprawi, że prędzej lub później zafundujemy sobie globalną eksterminację. 

hmm, czyli może powinniśmy się cieszyć, że nasi techno-następcy mogą podjąć decyzję o niekontynuowaniu poprzedniej linii rozwojowej ^_^

0

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

@Adam

Optymistyczne i ciekawe, ale wracając do sztucznych mózgów.

Rzeczywiście widzę, że siedzisz w temacie (patrz załącznik - artykuł z ubiegłego roku Świat Nauki) ale z drugiej strony ...

ja zaglądałem trochę do tych linków zanim napisałem poprzedni post, ponadto naprawdę czytałem że lat temu kilka skończył się jakiś wieloletni projekt badań mózgu (być może w USA)

i nie uzyskano takiego jego rozpoznania jakiego się spodziewano. Echa tego są poniekąd w załączonym artykule. Czytałem też artykuł szacujący sprawę symulacji mózgu ilościowo (też w ś.n. niedawno) i wnioski były takie, że jeszcze sporo lat upłynie zanim zasymulujemy coś większego niż mózg myszy.

To bardzo nieaktualna wiedza. Co więcej, do odtworzenia i zasymulowania mózgu nie potrzebujemy zrozumieć wszystkich procesów. Mogę dać Ci nawet dowody, że nie dość, że rozumiemy już bardzo wiele, to do tego potrafimy symulować, a nawet wykorzystywać już tę wiedzę komercyjnie.

http://www.lloydwatt..._LloydWatts.pdf

http://www.scholarpe...f_visual_cortex

no i news z ostatnich dni:

http://www.technolog..._source=twitter

i wiele innych. Nauka twierdzi, że nie musimy zrozumieć wszystkiego, żeby zbudować AI poziomu ludzkiego (AGI). W zasadzie to dzisiaj potrzebujemy zeskanować "układ połączeń", a przypominam, że postęp w technikach skanowania także posuwa się w tempie wykładniczym. Drug droga na "wynalezienie mózgu" to metoda ewolucyjna, czyli po prostu odtworzenie (symulacja) ewolucji od prostego układu do skomplikowane. Kiedyś zajęło to miliardy lat, dzisiaj dzięki komputerom te procesy można wykonać znacznie szybciej. To jest w ogóle ciekawe, bo nierzadko wyniki tych ewolucyjnych (genetycznych) algorytmów potrafią być już trudne do zrozumienia dla ludzi :P

Przy okazji, gdyby ktoś miał wątpliwości, że człowiek to maszyna: http://www.extremete...o-a-single-gram

Bardziej dosadnego argumentu już chyba nie da się podać ;)

Wracając do przykładu z G o o g l e. Tu na AP dałem gdzieś link do wywiadu z ekspertem wywiadu USA. Okazuje się że "inteligencja" wyszukiwarek googlowego typu ani razu nie pozwoliła na wykrycie planowanego ataku terrorystycznego w porę. Dopiero znając dane po fakcie można było w zgromadzonych danych odszukać brakujące informacje o zamachowcach i ich powiązaniach itd. To bardzo bardzo narrow AI

Akurat to też nie prawda. Narrow AI wygenerowała całą masę poważnych ostrzeżeń (pochodzących z systemu Echelon - NSA/AI based) przed 2001 rokiem. Problem w tym, że nikt tych komunikatów nie czytał przed zaistniałym zdarzeniem. Nie mniej, dzisiaj bardzo wiele różnych rzeczy udaremnia się dzięki takim głupim narrow AI. Trudno robić to z Google, choć oczywiście wiele innych informacji da się z niego wyciągnąć. Ale żeby robić to, o czym napisałeś, potrzebne jest właśnie AGI, czyli Artificial General Inteligence/Strong AI. O to właśnie jest walka. Narrow AI to algorytmy nauczone jednej konkretnej rzeczy, a żeby rozumieć i uniwersalnie odczytywać patterny w danych to już jest temat dla ludzkiego sposobu analizowania. I o to właśnie trwa walka. Google oczywiście także bierze udział w wyścigu inwestując ogromne pieniądze w swoje AI (a także w startupy działające na tym polu). Swoją drogą - na szefa departamentu AI pozyskali Ray'a Kurzweila (jego książkę wcześniej tu polecałem).

Swoją drogą, w naszej kosmicznej dziedzinie roboty marsjańskie, czy te inne, naszpikowane są algorytmami ANI (narrow). Bez ich nawet semi-autonomiczności nie dałoby się eksplorować Marsa.

+2
Post rekomendują: ekolog, Piotrek Guzik,

AstroKingS.png

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników